Moto Z Play - nem (csak) játékra

A legolcsóbb moduláris Moto is százezer forint fölött startol, a felszereltségéhez képest viszont ez egyáltalán nem tűnik soknak, a konkurencia viszont rendkívül erős. Majdnem annyira, mint az üzemidő.

Hardver, szoftverezettség

Qualcomm Snapdragon 625. A GPU-rajongókat ezen a ponton talán el is vesztettük, mindazonáltal egyáltalán nem volt rossz választás a 14 nanométeres gyártástechnológiájú, meglehetősen takarékos lapka ehhez a telefonhoz, a nyolcmagos, 2 GHz-en ketyegő Cortex-A53 processzorhoz 650 MHz-s Adreno 506-os IGP és 3 GB RAM tartozik, játékra nem a legalkalmasabb rendszer, viszont az alapvető sebesség meglepően jó. Az akadásoktól mentes, villámgyors működés részben a 32 gigabájtos, gyárilag F2FS fájlrendszerrel dolgozó tárolónak köszönhető, így érdemes csak akkor kihasználni a microSD-re történő telepítés lehetőségét, ha nem marad más opciónk. A telefon aligha bírható melegedésre, még töltés és benchmarkolás közben is csak nagyon enyhén lehetett érezni termikus változást, mindössze néhány percig.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Moto Z Play Lenovo P2 Honor 8 OnePlus 3T
Rendszerchip Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 950 Snapdragon 821
AnTuTu Benchmark 6.x 62987 pont 64476 pont 93534 pont 164384 pont
Vellamo Browser 2906 pont 3371 pont 6135 pont 6253 pont
Vellamo Metal 1502 pont 1946 pont 2819 pont 4252 pont
Geekbench 4 (single/multi) 759 / 2450 pont 845 / 3010 pont n/a 1879 / 4266 pont
GFXBench Man. onscreen 10,0 fps 10,0 fps 19 fps 48 fps
GFXBench Man. offscreen 9,8 fps 9,9 fps 19 fps 49 fps
GFXBench T-Rex onscreen 23 fps 23 fps 42 fps 61 fps
GFXBench T-Rex offscreen 23 fps 23 fps 40 fps 94 fps

Egy OnePlus 3T-vel párosítva nyilvánvalóan brutálisnak tűnnek a különbségek a fenti tesztek alapján, ettől függetlenül nem érdemes ettől megijedni, átlagos használatban kizárólag a memória szűkössége jöhet elő, de akkor már nagyon sok alkalmazás vagy böngészőlap között váltogatunk rendszeresen. Érdekes lett volna egy plusz 3 gigabájtos RAM-modullal is kipróbálni, kár, hogy ilyesmire nem számíthatunk a jelenlegi modos rendszer kapcsán.

A nyers erő visszafogott, de a rendszersebesség szinte makulátlan A nyers erő visszafogott, de a rendszersebesség szinte makulátlan
A nyers erő visszafogott, de a rendszersebesség szinte makulátlan [+]

A múlt héten egy alapos VPN-kúrával kezdtük az ismerkedést, hiszen mindenképpen a Nougat-frissítéssel együtt szerettük volna bemutatni a szoftvert, a kísérleteket azonban nem követte siker, másnap ugyanis kiderült, hogy a 7.0-s rendszer pótvizsgára kényszerült, leghamarabb március első napjaiban állhat készen a megpróbáltatásokra. Így tehát maradt a 6.0.1 Marshmallow, és a hozzá tartozó, decemberi Google-féle biztonsági csomag, amiből nagyon hiányoltuk a többablakos módot, az informatívabb menüpontokat és a többi extrát. A Moto Z-féle rendszert alapul véve azonban reménykedhetünk abban, hogy a Z Play is hasonlóan jól fog teljesíteni friss szoftverkörnyezettel, még ha a Daydream VR-platformot nem is kapjuk meg.

Ezek természetesen nem azok a modulok.... Ezek természetesen nem azok a modulok....
Ezek természetesen nem azok a modulok.... [+]

Aki látott már nyers Androidot, az nem fog meglepődni a kezelőfelületen, az összes animáció, ikon és gyári szoftver a megszokott formában, a megszokott helyén teljesít szolgálatot, ami az alapértelmezett beállítások között újdonság lehet, az a Google-adatbázisból dolgozó, értesítési felületen megjelenő időjárás-előrejelzés, illetve a számos gesztusvezérlési funkció. Ez utóbbiakat egy helyre gyűjti a telefon, a Motovre hallgató szoftveren belül beállíthatjuk, hogy szeretnénk-e dupla suhintásra zseblámpát, csuklómozdulatokra kameraindítást, fejre fordításra Ne zavarjanak módot, vagy egy könnyed ujjmozdulatra csökkentett méretű kijelzőt. Itt állíthatjuk be azt is, hogy felvillanjon-e a kijelző, ha a közelségérzékelő változást érzékel, vagy megmozdítjuk a telefont.

Sok nougatos feature hiánya tűnik fel használat közben Sok nougatos feature hiánya tűnik fel használat közben
Sok nougatos feature hiánya tűnik fel használat közben [+]

Az első extra szoftver lényegében az utolsó is, ezen kívül az értelemszerű Készüléksúgó és a gyártó webáruházába irányító Moto Mods tűnik fel, gépelésre tehát marad a Gboard, böngészni pedig a Chrome segítségével tudunk. Alapvetően tehát nem lesz tele az ábécé-sorrendbe rendezett alkalmazáslistánk, viszont ha komolyabb gyűjteményt halmoztunk fel, akkor biztosan hasznos lesz, hogy a leggyakrabban használt négy szoftvert külön csoportban, a keresési opció alatt látjuk. A gyári, Google-szinkronizálással működő Fotók alkalmazás mellé biztosan sokan fognak letölteni másik galériát, és egy korrekt fájlkezelő is elfért volna a programok közt, ezeket persze könnyedén pótolhatjuk utólag.

A gesztusvezérlésben gyakorlatilag kimerül a gyári extralista A gesztusvezérlésben gyakorlatilag kimerül a gyári extralista
A gesztusvezérlésben gyakorlatilag kimerül a gyári extralista [+]

Az előlapon lévő ujjlenyomat-olvasó szinte sosem látott megbízhatósággal és rendkívül gyorsan működik, mindazonáltal túl sok különleges funkciót nem kínál, az egyetlen érdekesség, hogy nem csak feloldani, hanem lezárni is képes a telefont, amikor hozzáérünk. Az időnként szükségszerűen eltűnő virtuális gombokkal párosítva ez okozhat gondokat eleinte, viszont némi hozzászokás után hálás dolog, hogy emiatt nem kell az oldalsó gombokért nyúlni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Moto Z – innováció, kecses vonalakkal

    A Moto Z különleges phablet, amely annyiszor borzolja a kedélyeket, ahányszor csettintést kíván. Papírvékony, értelmesen moduláris és értelmetlenül spórolós.