Mobilos operációs rendszerek: Symbian S60

Series 60 Touch, összegzés

2008. végén a Nokia is beszállt az érintőkijelzős piacok versenyébe, bár talán kicsit találóbb lenne az a megfogalmazás, hogy piacra dobták saját versenyzőjüket az iPhone-nal szemben. Azonban mint várható volt, nem egy külső gyártótól származó operációs rendszert liszenszeltek, hanem elkészítették a sajátjukat, mely nevezetesen a Symbian Series 60-ra alapul.

Nokia 5800 XpressMusic
[+]

Nokia 5800 XpressMusic

Az első e platformot használó modelljük pedig a Nokia 5800 XpressMusic, de az is biztos, hogy az új N szériás csúcsmodell, az N97 is erre fog épülni. Ez viszont a cikk kiegészítésének időpontjában még nem kapható, tapasztalatainkat tehát csak és kizárólag a zenei modellből merítettek alapján tudjuk leírni. Az elméletileg fiataloknak készített modelljük 3,2 hüvelyk átlójú érintőkijelzővel és 369 MHz-es FreeScale processzorrla van szerelve, mely mellett 128 MB RAM teljesít szolgálatot. Maga a rendszer a Series 60 5. generációs kiadásának átdolgozott változata, de semmiképp sem nevezhető összecsapott munkának, a rendszer legtöbb funkciója ujjal is könnyen elérhető, a készülékhez kapott ceruzát és pengetőt csak nagyon ritkán kell a kezünkbe vennünk.

Nokia 5800 XpressMusic

Az érintőkijelzős rendszer személyre szabhatóság szempontjából természetesen ugyanúgy jó, mint elődei/testvérei. A készenléti képernyőt háromféle módon rendezhetjük el, az idő, a térerő, az akkumulátor töltöttségi szint mellett láthatjuk, hogy melyik operátor hálózatán vagyunk, valamint egy érintéssel válthatunk a telefonprofilok között. Alul két ikon átválkodik, melyek egyike a telefonkönyvbe, a másik a tárcsázóképernyőre visz, ezek felé kirakhatunk négy fényképes kontaktot a telefonkönyvből, ami főleg azért hasznos, mert ezen személyek egyikének képére kötve a rendszer megmutatja, hogy milyen események zajlottak vele a közelmúltban - itt természetesen a hívásokra és az üzenetekre kell gondolni. Van továbbá egy gyorsindító ikonokkal ellátott felület is, itt már a naptárbejegyzések is megjelennek, valamint permanensen helyet kap a zenelejátszó szoftver kezelőfelülete is, függetlenül attól, hogy szól-e valami muzsika a háttérben. Maga a menürendszer ikonos vagy listás elrendezésű lehet, az 5800-ba épített giroszkópnak köszönhetően pedig a készülék döntögetésével egyidejűleg el is fordul - e feature alól kizárólag a számológép és a készenléti képernyő kivétel, ők nem pörögnek jobbra-balra. A menüstruktúrában görgetni kétféle módon lehet, vagy ujjunkal, kissé nehézkesen, vagy az oldalt található görgetősávval, szintén kevésbé eredményesen.

Nokia 5800 XpressMusic

A telefonkönyv olyan, mint a nem érintős változatban, tehát egyedi cimkéket is létrehozhatunk, valamint a hangazonosítók készítésével sem kell külön vacakolnunk, a rendszer megcsinálja. Utóbbival kapcsolatban külön poén, hogy SMS írására is van lehetőség hangtárcsázásaal, csak a bemondott névhez hozzá kell tennünk, hogy "message". Az üzenetkezelés is teljeskörű, a szöveges üzenetek mellett természetesen az MMS-ek és az elektronikus levelek is támogatottak, természetesen a csatolt fájlok és a hitelesített IMAP szerverek sem fektetik meg a Symbiant. A szervezéssel kapcsolatos dolgok sem hoznak újdonságot, a naptár és az ébresztőóra olyan és úgy is működik, mint a "sima" S60-on.

Nokia 5800 XpressMusic

Szövegbevitelre négyféle lehetőség van. A kézírásfelismerő sok gyakorlással használható, a kevésbé vállalkozó kedvűek háromféle virtuális billentyűzet közül választhatnak, az első a koreai gyártók készülékeiből ismerős numerikus pad, emellett van fektetett és álló QWERTY kiosztás is, utóbbi olyan apró, hogy egyértelműen csak a ceruzával használható.

Nokia 5800 XpressMusic

Mint az a cikkből kiderült, a Symbian Series 60 nem érintőkijelzős és érintőkijelzős változata egyaránt nagyon fejlett, előbbi kétségtelenül az egyik legfejlettebb mobiltelefonos operációs rendszer. Szolgáltatáskínálata, személyre szabhatósága, kezelhetősége példásan jó, az új generációs gépeken a sebességgel sincs gond, egy ilyen rendszerrel ellátott készülék tehát jó társ lehet a mindennapokban.

Bocha
A cikk megírásával kapcsolatos segítségnyújtásért köszönet (An)Danténak és Bognak!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés