Sebesség, külcsín
Mielőtt belemennék a funkciók tárgyalásába, felhívnám rá a figyelmet, hogy az itt leírtak nem tekinthetők permanens, készülékfüggetlen tényeknek, mivel az egyes Series 60 rendszerek között sebesség és tudás szempontjából is nagy különbség lehet. A teszt megírásához egy Series 60 3rd Edition Feature Pack 1-et futtató 6290-et használtam, mely egy meglehetősen fürge gépnek számít, ugyanis az 5700, a 6120 Classic, az E51 és az N76 mellett egyedül ebben találtató 369 MHz-es processzor - érdekes, hogy a multimédiás szörnyeteg N95 csak 330 MHz-est kapott. A 9.1-es rendszer sebességével egyébként egy gépen sincs gond, talán azt sem túlzást kijelenteni, hogy az S60 általában gyorsabb, mint az S40.
Aktív készenlét a készneléti képernyőn, állítható menünézet
A Series 60 használhatóság és kinézet szempontjából sok szempontból hasonlít a Series 40-re, így ezúttal inkább a különbségekre helyezem a hangsúlyt. A készenléti képernyőn bekapcsolhatjuk az aktív készenlétet, ez itt is nagyon hasznos. A menü viszont nem csak rácsos és listás lehet, választhatunk patkó és V-alakú elrendezést is, ezek érzésem szerint inkább látványosak, mint jól használhatók.
Rácsos, listás...
Az elrendezések témától függetlenül használhatók, az ikonok kinézetét viszont ezek segítségével lehet változtatni. A Nokia általában igen látványosan kinéző fájlokat is rak a gépekre, de az internetről igen könnyedén letölthetünk új, egyéniségünkhöz illő témafájlokat is. A betűméret három fokozatban állítható.
...patkós és V-alakú elrendezés
A menürendszernél nem csak az ikonok sorrendje, hanem az egész struktúra szabadon variálható, az egyes menüpontokat gond nélkül berakhatjuk almappákba, a személyre szabhatósággal tehát nincs gond. A d-pad egyes irányaihoz viszont csak akkor rendelkhetünk programot, ha az aktív készenlét ki van kapcsolva, de ez azt hiszem, hogy nem különösebben nagy gond, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy a programokat hangutasítással is el lehet indítani.
Váltás a futó programok között
A Symbian egy multi-tasking operációs rendszer, tehát egyszerre több programot is tud futtatni. Az épp futó programokat a menüben az ikon mellett lévő kis kék kör jelöli, ez nem csak magánál az ikonnál látszik, hanem az azt tartalmazó mappánál is. Az aktív feladatok között a menügomb nyomvatartása után tudunk váltani, a C billentyű segítségével be is zárhatjuk őket anélkül, hogy kvázi elindítanánk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!