Mio Moov 200 - Elvis él, de nem találjuk

Bevezető

A legjobb térképlefedettség Európában - ezzel hirdeti magát a Mio. Ezt a bátor kijelentést nézve sajnos nagyon komolyan el kell azon gondolkodni, a Mio szerint mi is tartozik Európához. Minderről majd később, először lássuk, honnan is jönnek az új Moov-ok. A Mio Moov sorozata viszonylag friss, igazából az idei CeBIT alkalmával mutatkozott be. A csillogó bemutatóra erős árnyékként vetült a bombaként robbanó hír: nincs több iGO a Mio navikban. Akkor Hannoverben úgy festett, még magát a Mio-t is felkészületlenül érte a fejlemény, amit bizony ők maguk provokáltak ki.

Mio Moov 200
[+]

Aztán jöttek sorban az infok, hogy a Mio nem ijedt meg, sőt, van egy tuti alkalmazásuk a frissiben vásárolt Navman képében, ami aztán leveri az iGO-t, mint vak a poharat. A CeBIT-en a fejetlenséget jól jelzi, hogy az ott mosolygó hostessek azonnal az account managereket hívták oda, amikor meglátták a sajtós pass-t a nyakunkban, majd az első komolyabb kérdésünkre kihozták a stand mélyéről Paul Notteboom-ot, a Mio elnökét, aki személyesen informált minket arról, hogy ez a Mio-nak egyáltalán nem probléma, sőt. Mi már akkor sejtettük, hogy a magabiztos szavak mögött azért megtelt egy-két gatya, de kíváncsian vártuk, mi lesz az eredmény.

Mio Moov 200
[+]

A gatyákat nyilván kipucolták, a Navman-t pedig működőképes állapotba hozták, már ami az alapvető futási feltételeket illeti. Jött egy elég komoly reklámhadjárat, amihez megnyerték magát Elvis Presley-t - és itt kezd a történet erősen emlékeztetni egy Tarantino-filmre. Már várom, mikor lövik le Elvist a következő reklámspotban mondjuk vámpírok, lehetőleg sok fröcsögő vérrel, hogy a látvány is meglegyen. Persze minden vámpír kezében ott lesz egy Moov, hogy megtalálják az öreget az erdő közepén. Aztán miután kinyírták, nekiállnak egy kemény karaoke előadásnak.

Külső

"A világ felfedezésre vár." Ehhez az alapcsomagban a készüléken kívül a passzív tartót, szivargyújtó-töltőt és USB-miniUSB kábelt lelünk, ezzel kell nekivágni a felfedezésnek. Van még a dobozban némi papír is, de ezek érdemben nem visznek előre. A passzív tartó igen rövid darab, így a szélvédővel igencsak intim közelségbe kerül. Ez leginkább azoknak hátrány, akik messze ülnek a szélvédőtől (kisbuszosok, Hummeres Shrekek, távolságibusz-vezetők) és/vagy rövidlátók. A tartó nagyon masszívan tartja a gépet, ezzel nem volt problémám, a tartóból kiszabadítással viszont igen, mert elég nehezen engedi el túszát, de inkább ez legyen, minthogy könnyen kiessen. A kis Moov elegánsra sikeredett, nekem egyből egy TV-készülék jutott róla eszembe, az LCD fajtából. Nem is kövér darab, 18 mm alatt van a mélysége. A kijelző 3,5" átmérőjű, körülötte szálcsiszolt hatású keret található, ezen picit túlnyúlik a készülék háza. A ház egyébként szépen lekerekített, mutatós darab. Az összeszerelési minőség hibátlan, nem hajlandó nyikorogni még igazán durva csavarintásra sem.

Mio Moov 200
[+]

Felül a nagy testvérnél megismert 3 állású kapcsoló figyel. Balra a bekapcsolás, középen a kikapcsolás, míg jobbra a reset funkció, ügyesen, könnyen hozzáférhető - a tervezők sejthettek valamit. Balra az SD/MMC foglalat tátong (szó szerint, a hátrafelé keskenyedő designból adódóan nagyobbnak látszik, mint amekkora valójában). Gyermekes szülők számára ez külön kihívás - a gyermek határtalan fantáziája érhető tetten az említett lyukba bedugható tárgyak arzenálját megtapasztalva. Jobb oldalon semmi sincsen. Alul a miniUSB bemenet, ezen keresztül táplálható a kütyü. A hátoldalon a jobb alsó sarokban a hangszóró rácsozata található, középen szerény Mio felirat, felette a passzív tartó felfogatási pontja (árka).

Mio Moov 200
[+]

A készüléket a Samsung 2443-mas procija hajtja, 400 Mhz-en ketyegve. A GPS jelért 20 csatornás SirfStar III-mas vevő felel, igazán hamar talált jelet és pár méteres pontossággal pozícionált - azt mondhatjuk tehát, hogy hardveres oldalról a készülék nagyon rendben van, bár ez igazán elvárható a patinás gyártótól. Nos, a szoftveres rész...kezdődjék a kaland!

Mio Moov 200
[+]

Navman

"A világ felfedezésre vár". Nagyon pontosan megfogta a reklámszlogen a lényeget. Csak azt nem értem, hogy ezt a felfedezést miért a felhasználónak kell megtennie. A szoftver konkrétan halva született, és az első csúfos sajtótájékoztató utáni tuningolás annyit ért, mint halottnak a csók. A térkép, amire olyan büszkék, az évekkel ezelőtti állapotokat tartalmazza, azt is rengeteg hibával. Ennek eredményeképpen a navigáció hatékonysága a tragikomédia szintjét üti meg. Boggal direkt összehoztunk egy közös autózást, mert úgy éreztük, ezt az élményt mindenkinek látnia kell.

Hirdetés

Sajnos a tervezési algoritmusnál a fejlesztőknek nem volt jobb ötele, mint bevetni az RND rutint, legalábbis logikát a tesztidőszak alatt nem sikerült felfedeznem. Az újratervezést nem jelzi, csak folytatja a navigációt. A szoftver mindent kanyarodásnak titulál, sokszor még az egyenesen továbbhaladást is. Olyan helyeken ír elő fordulót, ahol az tilos (Szentendrei úton befelé a Flóriánnál, de itt ráadásul jobbra mutatta az útvonalat!!!!!). Nincs tisztában a sebességkorlátozásokkal (Szentendrei út, Váci út kifelé szerinte 50 km/h, a Bécsi úton mindkét irányban), egyszóval mindenhol, ahol városon belül több, mint ötvennel lehet menni, azt szinte biztosan rosszul tudja. Amennyiben egy többsávos úton lehajtóhoz érkezünk, és nem kell lejönnünk az útról, akkor az utasítás: "fordulj balra!". Tetézi a dolgot, hogy keveri a jobbra és balra irányokat, tisztára mint egy szőke nő.

Mio Moov 200

Mio Moov 200

Mio Moov 200

De legalább magabiztos. Rengeteget beszél. 200, 100 méterrel és közvetlenül a kanyarodás előtt is elmondja az utasítást, sokszor ezeket végigmondani sincs ideje. Körforgalomban megkísérel szólni, amikor elérjük azt a kijáratot, amin ki akar küldeni, de persze lekési. Nem úgy, mint egyes fordulókat, amikben még a piros lámpánál ácsorgunk, de a Moov már be is kanyarodott. Mindezek sajnos olyan mértékig rombolják a navigációt, hogy idegen területen egyáltalán nem biztos, hogy sikerül megtalálnunk a célpontot - persze ha egyáltalán ismeri, hiszen a TeleAtlas-os magyar térkép becsléseink szerint nem sokkal lehet az 50%-os szint felett, ami az iGO-hoz és Garminhoz szokott felhasználóknak igen sokkoló. Sok utat egyszerűen nem, vagy rosszul ismer, több, évek óta megváltozott szabállyal nincs tisztában.

Mio Moov 200

Mio Moov 200

Mindezt még mindig meg lehetne emészteni, de a program kezelése kész rémálom. A kezelőfelületet "garminosra" vették, de a Garmin ezen a kijelentésen teljes joggal megsértődhetne, hiszen a megvalósítás tökéletesen logikátlanra sikeredett - vagy csak mi nem ismerjük a logikát. Maga a térképi megjelenítés is vicces. A 2D és a 3D között nagyjából annyi a különbség, hogy az utóbbiban 20-30%-kal megdönti a térképet. Épületek, tereptárgyak, domborzat nincs. vannak viszont POI-k, amiket szép nagy kék négyzetekben elhelyez a képernyőn, a belvárosban ez azzal jár, hogy magát az utat sem lehet látni tőlük. Kikapcsolható, de még az is teljesen logikátlanul. A program az itinerben néhol franciául beszél - persze magyar nyelven használtam. A koronát az tette fel, amikor sikerült rájönnünk, hogy a múltban megadott címekhez miért kötődik olyan nagyon: Egy új célpont beállításakor automatikusan további célpontként rögzíti azt, és csak azután hajlandó odamenni, hogy az előzőt elértük. Ez nem lenne baj, ha erre legalább egy kérdéssel felhívná a figyelmet. Így lehet egy röpke 2 km-es utat 40-60 perc alatt megtenni az üres Budapesten.

Egyebek, összegzés

A Mio weblapja szerint a térképadatok a legfrissebbek - 2007. októberiek. Hmm, ez közel egy év, míg máshol negyedévente frissül az adatbázis. De ám legyen, ha 2007. októberi lenne, azt el tudnám fogadni, de az említett problémák nem azóta keletkeztek, tehát sajnos ezzel nem megyünk sokra. Sokat törtem a fejem, hogy milyen pozitívumot emeljek ki. Nos, ... a készülék szép. A készülék hardveresen rendben van, de az ebben az árfekvésben induló ellenfelek több ponton lemossák a Moov-ot.

Mio Moov 200

Mio Moov 200

Itt meg kellene emlékeznem az egyéb szolgáltatásokról. Sajnos nem tudok semmiről írni, hiszen még egy vacak audiolejátszó sem került a gépbe, pedig az SD/MMC slot ott van, a navigáció teljes egészében a belső memóriáról fut. Csúnyán kihagyták ezt a ziccert is. A hamarosan, magyarosan induló TMC adás nem fogja zavarni a Moov-ot, az adás vételét ezzel a készülékkel el kell felejteni, de ez már igazán csak hab a tortán.

Mio Moov 200
[+]

"A világ felfedezésre vár". Ennek a szlogennek a jegyében érdemes lenne hagyni Elvist az erdő közepén pihenni és nekifutni egy olyan navigációs program megírásának, amihez nem használnak fel semmit a jelenlegiből. Kemény szavak ezek, de sajnos a döbbenet is az volt. Ez a készülék, ezzel a térképpel, ezzel az alkalmazással - ne szépítsük - halálra van ítélve. Nem irigylem azokat a régi Mio felhasználókat, akik az iGO klón helyére megkapják a szép új felületet, a Móricka-térképpel. Az elmúlt napokban a Mio fórumainkban feltűnt, igencsak hasonló IP-címről érkező, a Moov szériát egekbe magasztaló fórumozók csúnya árnyékot vetnek erre az egészre. Amennyi energiát ebbe valakik beleöltek, annyiból egy jó kis navi is kisülhetett volna. Ismét bebizonyosodott, hogy mit sem ér a jó hardver jó szoftver nélkül. Ha lenne "Különösen NEM ajánlott" plecsnink akkor a Moov 200 simán megkapná. A felhasználókat nem nagyon lehet átverni, ebben a versenyben pedig az eddig nálunk járt valamennyi készülék jobb volt tesztünk alanyánál. Reménykedem benne, hogy a zuhanó eladási adatok fejvakarásra késztetik a cég vezetését, és az általuk Európának nem titulált térséget is komolyan veszik, ha nem akarnak kiszorulni erről a piacról. Hajrá Mio!

Gubro

A tesztkészüléket az LCP biztosította. Köszönjük.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés