Milyen navit vegyek?

PDA és mobiltelefon

Érdekes, hogy a PNA készülékekkel történő navigáció sokkal elterjedtebb mára, mint a PDA-s megoldás, pedig ez utóbbi volt előbb. Amikor a tenyérgépekbe elkezdtek bekerülni az első GPS vevők, onnantól bukkantak fel egyre komolyabb és komolyabb szoftverek. PDA-t két típusú embernek javasolhatunk navigációs célokra.


Mio 169 - az egyik első, navigációs célokra készült PDA

Az első halmazba tartoznak azok a felhasználók, akik egyébként is igényelnek PDA funkcionalitású eszközt. Számukra mindenképpen szükséges lesz egy szoftver beszerzésére is (bár egy-két PDA-hoz gyárilag jár), de sokkal fontosabb, hogy autós tartozékok beszerzésére is félre kell tenni némi pénzmagot. Egy tartó és egy töltő elengedhetetlen lesz. A második kategóriába olyan kerülnek, akik valamiféle szabadságot szeretnének a navigáció terén, s az alapgéphez maguk óhajtják megválasztani a szoftvert, esetleg több programot is tartanak készenlétben attól függően, hogy merre utaznak.


Nokia 6110 Navigator - a finnek GPS-es okostelefonja

A mobiltelefon (klasszikus értelemben vett készülékről beszélünk, nem origami jelleggel széthajtogatható QWERTY gombsoros PDA-kombókról) kicsit más tészta. Egy átlagos mobil nagyságrendekkel kisebb kijelzővel bír, mint egy PNA, ezért kevésbé alkalmas navigálásra. Ha autóban szeretnénk használni, akkor itt is kulcsfontosságú a megfelelő mennyiségű extratartozék beszerzése, amely megdobja az árat. Ezt követően pedig szembe kell nézzünk a ténnyel, hogy a gyártók által favorizált szoftverek nem biztos, hogy megütik azt a szintet, amit egy PNA képvisel, bár természetesen nagyon igyekeznek a fejlesztésekkel. A gyártói alkalmazások lecserélésére persze van mód, de korlátozott keretek között, mert nem minden készülék tud elvinni bármilyen navigációs programot, ezekről később még bőven lesz szó.


A Samsung i550 navigációs szoftvere itthon elég gyengécske

A legnagyobb gond viszont az, hogy egy telefon nem csak navigációra készült, hanem ezer más funkciót is magában foglalhat. Mondjuk lehet vele telefonálni is, mégiscsak ez az elsődleges célja. Bizony velünk is előfordult, hogy zúztunk a német autópályán egy navis telefonnal, amely jelezte, hogy hamarosan le kell térnünk. Jól rá is készültünk, hogy el ne tévesszük a kijáratot, amikor egyszer csak megcsörrent a készülék, a navi a háttérbe került, így aztán olyan simán elhussantunk a leágazás mellett, hogy öröm volt nézni. Öt kilométeres kitérővel megúsztuk.


Az egyik legkompaktabb navis telefon, a Sony Ericsson W760

A telefonos navigáció inkább a gyors segítség célját szolgálhatja. Gyalogos üzemmódban nagyon hasznos egy városnézés során (Tiffán Edéhez is így találtunk oda), praktikus, hogy könnyen találhatunk közeli éttermeket, nevezetességeket. Tartós autós használatra nem ez a legmegfelelőbb módszer, az biztos.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés