Milyen navit vegyek?

Hirdetés

Mit, mivel?

Lássuk, hogy az alapfogalmak tisztázása után a vásárlónak milyen lehetőségei vannak. Nyilvánvaló, hogy hivatalosan a PNA készülékek szoftvere nem cserélhető, azt kell megegyük, amit megvettünk, ezért fontoljuk meg jól a döntést. Itthon még mindig iGO alapú gépet érdemes venni, s itt számítani fog a hardver is, mert a gyártó feladata lesz a frissítés. A nagyobb nevek ebből a szempontból valószínűleg jobb választásnak bizonyulhatnak, de például a tök ismeretlen Navon kütyükhöz két év ilyen jellegű garanciát kapunk. A Garminnal is érdemes számolni, gyakorlatilag az egyetlen olyan gyártóról van szó, aki a szoftvert és a hardvert is házon belül tartja, tehát igen jól összecsiszolt berendezést kaphatunk, a hazai support is vitán felül megbízható.


Képernyők a Garmin XT-ből

Ha PDA-val rendelkezünk, akkor válogathatunk a szoftverek között. Lehet iGO, Garmin (az XT fantázinavű termékük gyakorlatilag minden gépen elfut), de vannak még alternetívák, mint mondjuk a Nav4All, vagy a Russa. Itt érdemes megemlíteni a Windows Mobile rendszerű (érintőképernyős) telefonokat is, amelyek ebből a szempontból ugyanígy a választás szabadságát nyújtják, de még itt sem árt az óvatosság. A HTC Touch Diamond például nem bővíthető, így ezen az iGO sem futtatható, a Touch Pro viszont az, de mégsem indul el rajta a szoftver (a Garmin viszont igen). Itt van a Samsung i900, amelyhez pedig speciális iGO kell, mert nem szabványos a kijelző felbontása, úgyhogy nem árt tájékozódni.


A HTC Diamond nem fogad memóriakártyát

A mobiltelefonoknál más a helyzet. Egyrészt iGO nem tehető rájuk, mivel ezt a szoftvert csak Windows alá írta meg a Nav N Go. Garmin viszont igen, ha nem vagyunk megelégedve a gyári alkalmazással. A Nokia, a Sony Ericsson és a Samsung is gyárt GPS-szel rendelkező telefonokat (és még sokan mások, mondjuk a Blackberry), de egyik sem tökéletes idehaza. Sok esetben a felhasználó arra kényszerül, hogy internet kapcsolat segítségével töltögesse le a legújabb térképeket, ami anyagilag nem éppen baráti. Ismét a Garmin XT citáljuk elő: ezt a terméket a legtöbb telefonra fel lehet zúzni, így nem lesz gond.


Google Maps a Sony Ericsson W980-ban

Érdemes még megemíteni a Google Maps alkalmazást is, amit PC-ről talán sokan ismernek. Ez egy Java nyelven írt program képében a telefonokba is bekerülhet, még csak GPS vevő sem kell hozzá, mert a mobilhálózatok tornyait is használhatja pozícionálásra – így persze elég pontatlan. Ha van GPS, akkor ez is pontos, de a Google Maps kizárólag a netről tudja letölteni a térképeket, elengedhetetlen ezen szolgáltatás megrendelése a SIM kártyára. Útvonalat ugyan tervez, de nem navigál, inkább gyalogos felhasználásra jöhet jól.


WLAN-GPS kombó iPhone-hoz

Nem maradhat ki a felsorolásból az iPhone 3G, amely szintén GPS-képes. Ám egyelőre itt is csak a Google Maps érhető el, ez édeskevés, pedig egy ekkora képernyőn már azért lehet kombinálni. Állítólag fejlesztenek hozzá normális navigációs alkalmazást, de hogy az milyen térképeket fog használni, mennyibe fog kerülni, s kell-e hozzá internetkapcsolat… ez még a jövő zenéje. Van azonban egy cég, Gomite a neve, amely egy okos megoldással az iGO-t is rá tudja varázsolni az almás telefonra. A hogyanról itt lehet olvasni, illetve videót is talál a kedves olvasó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés