Microsoft Lumia 535 Dual SIM - egy új remény

Hardver, szoftverezettség

A Windows Phone operációs rendszer nem igényel túl nagy erőforrást, ezt mindenki tudja, valószínűleg ezért gondolta a Microsoft úgy, hogy a kicsit már korosnak számító, 28 nanométeres csíkszelességű Qualcomm Snapdragon 200 chipsetet választja. Az MSM8212 típusú SoC-ben egy ARMv7 architektúrájú processzor található, ami négy darab 1,2 gigahertzre skálázott maggal rendelkezik. A grafikus gyorsításért az Adreno 302 küzd meg, az 1 gigabájt RAM pedig mindenképpen üdvözítendő dolog. A belső tárhely mérete 8 gigabájt, ebből mint mindig, most is lecsíp egy jókorát a rendszer és a gyári alkalmazások, így mindösszesen 3,5 gigabájtot tudunk mi megtölteni adatokkal. A flashtároló írási sebessége nem túl nagy, nagyjából három perc kell egy négyszáz megabájtos fájl áthelyezéséhez. Szerencsére azért a redmondiak sem kezdők, így nem hagyták ki a microSD foglalatot, mely akár 128 gigabájtos kártyát is képes kezelni.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Microsoft Lumia 535 Dual SIM Nokia Lumia 630 HTC 8S Nokia Lumia 735
Memory 704 pont 775 pont 508 pont 724 pont
CPU integer 5209 pont 4977 pont 3095 pont 4880 pont
CPU float-point 4608 pont 4554 pont 2689 pont 4720 pont
2D graphics 420 pont 600 pont 305 pont 492 pont
Database IO 445 pont 465 pont 290 pont 485 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 162 pont 174 pont
Storage Read 220 pont 78 pont 221 pont 223 pont
Total Score 11780 pont 11623 pont 7270 pont 11698 pont

A rendszer sebessége több mint meggyőző. Ha nem futunk bele a kijelző gyenge érzékenységével kapcsolatos hibákba, akkor a WP hasít, ahogy kell. Gyorsan tudunk lépkedni a menüben, viszonylag sebesen elindulnak a programok, a korábban elindított applikációk között pedig gyerekjáték a váltás, elég sok alkalmazás állapotát képes hibernálni a szoftver, így lényegében ott tudjuk folytatni a munkát, ahol abbahagytuk. A játékoknál már azért érződik, hogy ez nem egy gamer telefon, az Adreno 302 bicskája főleg az újabb produktumokba törik bele, még egy Beach Buggy Racing például el-elfut, addig az Asphalt 8 már élvezhetetlenül akadozik, ami persze nem róható fel a Lumia 535-nek. Erősebb terhelés alatt a készülék hátsó fertályának közepe melegszik, nem zavaró, de érezhető mértékben.

Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot

A telefonon a Windows Phone 8.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot, a frissítéstől pedig egyáltalán nem kell félnünk, mivel a Microsoft már korábban bejelentette, hogy minden WP8-as készülék megkapja majd a Windows 10 update-et (emlékeztetésképpen a 10-es rendszert már egységesen Windows-nak nevezik majd). A csempés felület a WP védjegye, amióta pedig interaktívak, mozognak, azóta még jobban néz ki, plusz már még kisebbre illetve nagyobbra átméretezhetők az ikonok. A háttérképek beillesztésével még inkább színesíthetjük a rendszert, más kérdés, hogy csak az a csempe néz ki jól, ami támogatja az áttetszőséget. Van lehúzható értesítési sáv, ami az elmulasztott notifikációkat, plusz a WiFi, Bluetooth, kamera és fényerő gyorskapcsolóit tartalmazza. Az alul található virtuális vezérlőgombok (visszalépés, kezdőképernyőre ugrás és keresés) a legtöbb esetben eltűnnek, a vissza gombra hosszan rányomva pedig az alkalmazástörténeti felületet érjük el, ahol minden lefagyasztott applikációról egy képernyőképet láthatunk.

Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot

A mappakezelés egyszerű, mint az egyszer egy, mindössze egymásra kell húznunk az ikonokat, és máris létrejön az album. Szinte már kihagyhatatlan funkció a dupla koppintásos képernyő felébresztés, a billentyűzet kiválóan használható, a WP-s megoldás az egyik legkényelmesebb a piacon, pontosan és jól lehet gépelni. A menüt egy jobbra legyintéssel érjük el, itt találjuk a beállításokat is, méghozzá megannyi alponttal. A hangokat, a témát, a zárolási képernyőt (ahová például jópofa időjárásadatokat is kitehetünk), biztonsági mentést, autós üzemmódot, nyelvet is találunk. Ugyanitt lehet konfigurálni az energiatakarékos funkciót (aktiválásakor a "nem lényeges szolgáltatások és a háttérben futó alkalmazások kikapcsolnak, és az értesítések is ritkábban jelennek meg"). A gyermeksarok lényegében egy lurkóknak szánt felület, ahol szabadon be lehet állítani, hogy milyen tartalmat vagy programot érjen el gyermekünk.

Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot Microsoft Lumia 535 Dual SIM Screen Shot

Applikációk terén nem állunk rosszul, no meg ugye ott az Áruház, ahol a több százezres kínálatból válogathatunk (bár még azért mindig messze elmarad sajnos a felhozatal az Androidtól és az iOS-től). Van egészség alkalmazás, ahol különféle adatok segítségével számol a szoftver kalóriát, de akár a GPS alapján a futásunkat távolságát és útját is leméri. A Facebook és a Skype előre telepítve érkezik, akárcsak a számológép, a videolejátszó vagy az email kliens. A HERE Drive+ és Maps szerves részét képezi a kínálatnak, így az offline navigáció lehetősége mellett akár tömegközlekedéssel kapcsolatos útvonalakat is tervezhetünk, bár ez még nem működik mindenhol az országban. Egy sereg Lumia kameraapp kárpótol viszont ezért, a Creative Studiótól a Storytelleren keresztül egészen a Selfie-ig bármit használhatunk, hogy még jobb képek, és még jobban testreszabható végső alkotások készüljenek. Van természetesen naptár és Office is, ebben különféle dokumentumokat nézegethetünk és szerkeszthetünk, amiket a OneDrive közreműködésével a felhőben is tárolhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt