Flyme 2.0, szoftveres extrák
Mint azt már említettük, a Flyme OS igazából Android, ám a számos extra funkció és a grafikai, kezelési változtatások miatt az avatatlan szemek számára akár egy egyéb rendszer hatását is keltheti. A legfontosabb eltérés a vezérlőgombokat érintette, az androidos körökben megszokott három-négy billentyű helyett tesztalanyunk esetében mindössze egy érintésérzékeny fizikai gombbal játszhatunk. Ezt egyszer megérintve a főképernyőre ugorhatunk, duplaklikkre az alkalmazásváltó látható, hosszan nyomva aktiválódik a képernyőzár. A kijelző feloldására a telefon tetején lévő billentyű mellett a már említett érintőgombot is használhatjuk, dupla klikkre ugyanis feléled a mobil, ezután egy szimpla érintéssel elindítható a zenelejátszó. A képernyőzárat oldalirányban lapozva elindul a kameraszoftver, egy értesítést a megfelelő irányba húzva eltüntethető az indikátor, illetve elindítható a kapcsolódó app. A gombot övező terület szintén érintésérzékeny, az ujjunkat felfelé húzva visszaléphetünk az előző felületre. A további funkciókat szoftveres gombokkal érhetjük el, a megvalósítás az androidos körökben ismert actionbarra hajaz, a képernyő felső sávját elfoglaló menüsorról van szó. Meizus körökben ez ergonómiai okokra hivatkozva alul foglal helyet, az áthelyezés új névért is kiáltott, így született a smart bar.
A készenléti képernyő a MIUI megoldását idézi: nincsen különálló alkalmazáslista, a parancsikonok és a widgetek ömlesztve a homescreenen kaptak helyet. Van lehetőség mappázásra, amivel érdemes is élni, különben hamar átláthatatlanná válik a helyzet. Legalul középen fixen a böngésző parancsikonja látszik, mely mellé mindkét oldalra kettő-kettő alkalmazás pakolható. Alul látható az aktuális oldalt mutató indikátor, ezt megérintve az egyes lapok miniatűrjeit rajzolja ki az eszköz. A gyári minialkalmazások kínálata igen szerény, mindössze öt egyedi widget várja a felhasználót. A kijelző tetejéről lehúzható panel csak addig nyújtózkodik, amíg az értesítések érnek, legfelül öt indikátor látható, a jobb felső sarokban a WiFi- és mobilhálózattal kapcsolatos opciókat érhetjük el. Negatívum viszont, hogy bizonyos értesítéseket ugyanaz a képecske jelöl (például az email, az SMS, a Play Áruház frissítései és a Google Talk beszélgetések is egy szövegbuborékkal operálnak), ami felettébb zavaró, hiszen így nem tudja az ember első ránézésre, hogy mi érkezett.
Ezek mellett rengeteg apróságot tartalmaz a rendszer, melyek tovább javítják a felhasználói felület ergonómiáját. Jópofa, hogy egy érintéssel több listaelemet is kijelölhetünk, ha végighúzzuk az ujjunkat a jobb oldalon látható pontokon. A listák jobb felső sarkát megérintve kapásból az első bejegyzésre ugorhatunk. Az elemeket hosszan nyomva egy új menüsor jelenik meg alul, mely a gyakori tevékenységeket listázza. A csengést lenémíthatjuk a hangerőszabályzó gombok egyikének megnyomásával, a hangerőnövelőt hosszan nyomva fogadhatjuk a bejövő hívást.
A telefon mellé érdemes regisztrálni egy Flyme-fiókot (két perc az egész), mellyel lehetőség van rootolásra a beállítások között (!), elérhető az elveszett telefon megtalálására szolgáló phone locating funkció, valamint szinte minden lehetséges adatot szinkronizálhatunk is felhő alapon. A fiók mellé tartozik egy alkalmazásbolt is, ám a legtöbb elérhető szoftvernél mellőzték az angol leírást, így a kínálatról nem sokat tudtunk meg. A Flyme egyébként folyamatosan fejlődik (jelenleg a 2.0.5-ös verziónál járunk), az MX-hez képest állítólag több, mint 400 újdonság került az MX2-n futó változatba. A közösségi támogatás is példás, a hivatalos fórumon rengetegen foglalkoznak a mobilokkal és a rendszerrel, kérdés esetén érdemes itt érdeklődni.
Az alap alkalmazások kínálata nagyban hasonlít az androidos kínálatra, az újragondolt külső alatt közel azonos funkcionalitás rejlik. A tárcsázót, a híváslistát és a telefonkönyvet egyetlen alkalmazás rejti, a lista szinkronizálható Flyme-, Google- és Exchange-alapon. A naptár tartalma szintén feltölthető az említett szolgáltatókkal, a teendőlista mellett napi, heti és havi nézet is elérhető. Az email kliens képes a tárgy alapú csoportosításra, gyárilag viszont nincs Gmail app, ezt külön kell letölteni, a Maps és a Talk viszont előre telepítve megtalálható. Extraként egy fájlböngészőt, egy jegyzetelőt, egy hangrögzítőt, egy időjárás-jelentőt és egy tudományos számológépet kapunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!