Hirdetés

LG K42 - hullámpala

Sokkal mutatósabb, mint amennyit egyébként tud, de szolgáltatóknál jó áron kelleti magát a középkategória alsó szegmensébe szánt készülék.

Bevezető

Most éppen azon tanakodnak az LG-nél, hogy gyártsanak-e még egyáltalán telefont — legalábbis ilyen hírek szállingóztak nem is olyan régen. Persze még ha erre a döntésre jutnak is, akkor sem azonnal állnak le a gyárak, szóval az LG mobilok még egy ideig velünk lesznek még akkor is, ha nem ők határozzák meg a trendeket. Pedig nem is olyan rég még képesek voltak erre, a 18:9-es kijelzőt is ők hozták a köztudatba, a Flex ruganyos kialakítása sem volt épp mindennapi, a több hátlapi kamerás modell elterjesztésében is közreműködtek, mostanra viszont mintha elfogyott volna a lendület.


[+]

A Velvet ugyan jól sikerült és mostanra már korrekt árfekvésű készülék lett, de a Wing létjogosultsága pusztán annyi, hogy van miről beszélni. Ha azonban beérik a CES-en látott, felcsavarható kijelzős koncepció, akkor az LG megint mutat valamit, ami izgalmas, ám nem csak a különleges modelleknek van helyük a palettán, hanem a kutyaközönséges, okostelefonnak látszó okostelefonoknak is, mint amilyen az a K42, ami végre-valahára itt landolt a szerkesztőségben. Mert megvettük, lévén a gyártótól nem sikerült beszerezni, noha ez annyiból mindenképpen fontos termék, hogy pont a szolgáltatói kínálatban tud szert tenni némi népszerűségre, nekünk is a piros operátornál levő tarifánk hosszabbításánál esett ki majdnemhogy nulla forintért.


[+]

A K22 igazán gyenge eresztés volt, ha már olcsó LG, akkor a K42-nél kezdődik az a szint, amit komolyan lehet venni. Ez a K-széria sosem arról volt híres, hogy megreformálja a piacot, de több-kevesebb sikerrel mégiscsak arról van szó, hogy csinos, minőségi módon összerakott, szoftveresen koherens, egy-két extrát azért kínáló, ám átlagos képességű modellek alkotják a kínálatot. És minden bizonnyal a szolgáltatóknál jobban fogy, mint a kártyafüggetlen piacon, ahol 50-55 ezer forintot kérnek el érte, ha pedig átnyálazzuk a specifikációkat, akkor láthatjuk, hogy ebben az ársávban nem nagyon tud labdába rúgni a Xiaomi és a többi kínai gyártó terméke között. De ha valaki ódzkodik a kínai vonaltól (amire bőven akad példa), akkor a Nokia és a Samsung marad az ellenfelek listáján (sem a Sony, sem a HTC, sem az ASUS nem kínál ebben a szegmensben készüléket), ott pedig már nem teljesen esélytelen a termék.

Doboz, külső

Semmi különös nincs a csomagoláson, fehér hasáb, piros K betűvel, egy kis extra azért akad, mert a dobozra is rá van írva, hogy “Jelly Case included”, ami bizony azt jelenti, hogy gyárilag jár hozzá egy áttetsző tok. Ezen kívül fehér töltőfej (2A), valamint szintén fehér Type-C kábel lesz a csomagban, igazából ennél többet manapság nemigen várunk már el, headset sincs, noha a telefonon van 3,5 mm-es jack csatlakozó.


[+]

A készülék nagynak számít a mezőnyben a maga 6,6 hüvelykes kijelzőjével, ehhez érdemes hozzászámolni, hogy alul a káva is az átlagnál kicsit hangsúlyosabb, ráadásul 20:9-es a képarány, tehát egy nyúlánk megjelenésű mobillal van dolgunk. A kijelző viszont jóindulattal is csak közepes, maga az IPS panel átlagos képességű fényerejét és kontrasztját tekintve, a felbontás viszont csak 720 x 1600 pixeles, ami ebben a méretben már nem annyira acélos. Ráadásul elég méretes kameralyukat ütöttek középre.

Kijelző-teszt
Mérés LG K42 Redmi 9 Honor 9X Samsung Galaxy A21s Huawei P40 Lite
Képátló 6,60 hüvelyk 6,53 hüvelyk 6,59 hüvelyk 6,50 hüvelyk 6,40 hüvelyk
Felbontás 720 x 1600 1080 x 2340 1080 x 2340 720 x 1600 1080 x 2310
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS LCD PLS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 433 nit 444 nit 421 nit 311 nit 412 nit
Fehér fényerő (min.) 3,0 nit 2,1 nit 1,7 nit 3,9 nit 1,0 nit
Fekete fényerő 0,21 nit 0,21 nit 0,35 nit 0,31 nit 0,41 nit
Kontrasztarány 2062:1 2119:1 1205:1 1005:1 1004:1
Színhőmérséklet 7199 K + kézi 7817 K + kézi 8738 K 7915 K + kézi 7065 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A termék viszont kimondottan csinos. A keret alumínium hatású (de műanyag), rákanyarodik a hátlapra a kamerás sziget köré is, a bal oldalra tett gombok stabilan ülnek a helyükön, bár a Google Segédnek dedikált extra billentyűre nagy szükségünk nem lenne, de legalább ki lehet kapcsolni, hogy a véletlen érintések rögtön meghívják a keresőóriás asszisztensét. Kár, hogy más funkciót nem oszthatunk ide ki. A jobb oldalon van az ujjlenyomat-olvasóval egybeépített érintőgomb, ez kimondottan hatékony, de kissé fentebb helyezkedik el, mint ahogyan az igazán kényelmes lenne.


[+]

Alul a 3,5 mm-es jack és a Type-C csatlakozó mellett találjuk a hangszórót, a SIM-et pedig szintén oldalról lehet betolni, rögtön kettőt, ráadásul még egy microSD is befér a két kártya mellé. A K42 viszont elsősorban a hátlapja miatt marad emlékezetes, mert ott egy hullámos borítású műanyagot látunk, ami elsőre elég fura, de igazából mindenképpen egyedi és jól is tapad. Először azt hittem, hogy le kell szedni, de nem, ez a különös betét a formaterv szerves része, kicsit olyan, mintha bádoggal lenne borítva, kellett szoknom, de most már tetszetősnek tartom.

Hardver, UI

Bármennyire is csinos a K42 megjelenése, a hardver már inkább csak középszerű. Egy MediaTek chipsetet választott az LG, a Helio P22 viszont már elég koros, már a Xiaomi Redmi 6-ban is ez volt, azt pedig már 2018 nyarán meg lehetett venni. Nyolc Cortex-A53-as magunk van 2 GHz-es órajelen, plusz egy PowerVR GE8320-as GPU (mint leggyengébb láncszem), ehhez pedig csak 3 GB RAM-ot volt szíves biztosítani az LG. De legalább a belső tárhellyel nem fukarkodtak, ott megvan a 64 GB méretű tároló.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark LG K42 Redmi 9 Honor 9X Samsung Galaxy A21s Huawei P40 Lite
Rendszerchip MediaTek Helio P22 MediaTek Helio G80 HiSilicon Kirin 710F Exynos 850 HiSilicon Kirin 810
AnTuTu Bench. 8.x 98106 pont 199760 pont 176891 pont 114878 pont 301809 pont
Geekbench 5 (single/multi) 135 / 498 pont 327 / 1326 pont 322 /1360 pont 183 / 1056 pont 588 / 1864 pont
AndroBench Sequential Read 262,41 MB/s 293,33 MB/s 798,11 MB/s 306,22 MB/s 823,28 MB/s
AndroBench Sequential Write 210,39 MB/s 242,17 MB/s 192,76 MB/s 81,45 MB/s 574,61 MB/s
AndroBench Random Read 54,91 MB/s 81,82 MB/s 150,79 MB/s 82,72 MB/s 165,23 MB/s
AndroBench Random Write 17,37 MB/s 63,19 MB/s 160,86 MB/s 64,04 MB/s 190,56 MB/s

Hogy a K42 nem egy izomtibor, az bizony hamar szembeötlik. Van egy általános komótossága a működésnek, ami legalább konstans és kiszámítható. De egy kicsit azért csalódott az ember, pláne, ha megtudja, hogy nem csak az elődmodell K41S-ben, de már a K40-ben is ugyanez a chipset dübörgött, másfél-két év alatt az LG ezügyben semmit nem fejlesztett, még a kijelző felbontása is maradt az, ami korábban, de évről-évre el akarják adni új telefonként ezt a konstrukciót.

Hirdetés

[+]

A felületet az LG az Android 10-re írta meg, egy barátságos, átlátható rendszer az eredmény, ami korrektül paraméterezhető, van benne egy csomó apró extra és beállítás, de egyáltalán nem tolakodóan sok és burjánzó az opciók rengetege. Az alkalmazásaink külön menüben, a kezdőoldalakon és egyedi szűréssel egyszerűsített felületen (EasyHome) is elérhetők, az ikonok és a témák nagy számban állnak rendelkezésre az LG SmartWorld online áruházból letöltve, lehet rejteni, automatikusan rendezni és keresni az appok között, kérhető a szokásos háromgombos, vagy gesztusvezérelt kezelés, van éjszakai mód, kékfény-szűrő, duplakoppos feloldás, arcfelismerés azonban nincs.

[+]

Az egykezes mód is opció, de irtó béna, a tárcsázó gombjai például eltűnnek alul, ahogyan az ikonos főképernyő alsó elemei is, nagyon fura, hogy ezt sikerült így eltolni. Viszont el lehet maszkolni a kameralyukat, van szundi az értesítésekhez, adott a digitális jóllét funkció, valamint fent van egy csomó alkalmazás, amit az LG készített. Ilyen a QuickMemo+, amivel kijelzőmentésre lehet firkálni, a diktafon, vagy a ThinQ, amivel a szintén LG márkájú okosotthonos akármiket lehet vezérelni. Smart Doctor néven van egy telefonkezelő felület, a Mobile Switch pedig a korábbi készülékről történő átköltözést segítheti. Van külön Játékindító, ahol némíthatjuk a bejövő értesítéseket, plusz ismeretlen okból fent van öt Gameloft játék is, amit pont kihagyhattak volna a repertoárból.

[+]

Érdekes, hogy ezzel szemben a közösségi média nagyágyúi kompletten hiányoznak, de persze a Booking.com alkalmazása ott mosolyog az ikonok között és persze adott a komplett Google szoftvercsomag is. Lennének ötleteim, hogy ezt az alapértelmezett szoftveres eszköztárat miképp kéne átfazonírozni (játékok a kukába, közösségi appok fel, oldalsó gomb programozhatósága), de ennél egy fokkal jobban zavar, hogy nincs a telefonon sem értesítési LED, sem pedig mindig aktív kijelző. Mivel erőnek is híján vagyunk, ezért a komplexebb alkalmazások érezhetően lassabban szedik össze magukat és a váltás is nyögvenyelős egy navigáció, egy Messenger és egy Spotify között, a komolyabb 3D-s játékokat pedig egyáltalán nem érdemes erőltetni. Az eMMC 5.1-es tárhely sem egy villámgéza, persze az alapfeladatok (levelezés, böngészés, közösségi média, multimédiás tartalomfogyasztás) ellátja a termék, de sosem lesz egy pattogós felület, van egy homályos bizonytalansági faktor a működésben, sokszor előfordul, hogy az érintést követően nem reagál egyből (és persze, hogy a türelmetlen júzer közben megint megnyomja a gombot, ami néha kellemetlen eredményt okoz), szóval nem kell kapkodni, mert abban nem lesz partner a K42.

Multimédia

A K42 kameramodulja az egyik legszemléletesebb példa arra, hogy bár első blikkre itt valami komolynak látszó, összetett és nagy tudású kombináció bontakozik ki, ez a négylencsés látvány igen megtévesztő. Már a főkamera is csupán 13 megapixeles, a mellette dolgozó ultraszéles modul kemény 5 megapixelt képes magából kipréselni, a maradék két szenzor pedig 2 megapixelen marad, az egyik a makró, a másik a mélységélesség kapcsán vethető be — de leginkább dísznek van. Hozzáteszem, hogy a chipset sem partner abban, hogy ennél komolyabb fotós szettet elvigyen a hátán, szóval mondhatni, hogy az LG kihozta a dologból a maximumot, ami viszont ebben a kategóriában inkább a minimum. Essünk túl a közelképeken, hogy ne érje szó a ház elejét:

Hát ez elég vérszegény, le szoktuk írni, hogy emiatt tök felesleges volt egy szenzort hadrendbe állítani, de egyszer kaptunk egy olvasói levelet, hogy gyengébben látóknak ez tök hasznos, ha valami apróbetűs dolgot akarnak értelmezni, szóval egy fél kreditet megajánlok. A főkamerával és az ultraszéles modullal pedig lőttem pár képet nappal és este, utóbbi esetben nem lesz sok köszönet, mert a termékből teljesen hiányzik az éjszakai mód, szóval a többelemes, gépi tanulással megtámogatott működés nem része a repertoárnak, ami látszik is az eredményeken.

De ha jók a fényviszonyok, akkor is az a helyzet, hogy nappal a főkamera még úgy-ahogy, de értelmezhető fotókat rögzít, bár a dinamika szűk, a vonalélesség pedig esetleges, az ultraszéles modul viszont akkor is a minőségi elvárások határvonalán mozog, ha amúgy minden környezeti feltétel adott. Iszonyú életlen, mosott, a széleken csúnyán zajos eredmények születnek, a HD felbontású kijelzőn is látszanak a hibák, normális méretű megjelenítőn pedig ordítóan zavaróak. Az előlapi kamera sem a műfaj csúcsa, ide feltöltöttem egy nappali és egy esti tesztképet.

A fenti videó nappali környezetben, az elérhető legnagyobb, Full HD felbontással készült, stabilizáció nincs, látószöget menet közben nem tudunk váltani. Alant mutatnék egy esti példát is, illetve nappali fényviszonyok között egy ultraszéles kiadást is (ez is Full HD), ezt este inkább nem is erőltettem, mert teljesen felesleges.


[+]

Zenei szempontból már jobb a helyzet, egyrészt az LG kínál saját lejátszót gyárilag, nem vagyunk a YT Musicra korlátozva és nem is kell vadászni a Play Áruházban valami alternatív megoldást. Ez egy jól áttekinthető, sokoldalú szoftver, amiben equalizert is talál az ember, headset csatlakoztatása után a 3D hangzás is opció, ez nyilván ízlés dolga, engem jellemzően inkább zavarni szokott. De tény, hogy kihangosítva is tisztán szól, ha nem is túl erőteljesen, fülessel is korrekt a produkció. Kicsit kár, hogy FM-rádió nincs, de ez az elődmodellekben sem volt. A termék csak Widevine L3 hitelesítéssel bír, szóval ugrott a HD felbontású streaming lehetősége.

Adatátvitel, akkumulátor

4G-t tud, ez nem meglepő, a WiFi modul viszont nem látja az 5 GHz-es hálózatokat, A Bluetooth 5.0-s, rendben párosodott mindennel, amit próbáltam (óra, headset), a Type-C port 2.0-s, GPS adott GLONASS támogatással, van benne NFC, infra viszont nincs. A böngészésért a Chrome felel, működik rendesen, nem a szoftver hibája, hogy komplexebb oldalaknál dadog a görgetés, hanem a hardver kevés ahhoz, hogy ennél gördülékenyebb élményt kínáljon.

[+]

A hátlap alá 4000 mAh-s akkumulátort tett az LG, ami bőven elég kétnapos készenléti időre is átlagos felhasználás mellett. Csak némi eufémizmussal nevezhetjük a 10 wattos töltést gyorsnak, ez újfent a koros chipset számlájára írható megkötés. Mivel a kijelző felbontása alacsony, ezért elég sokáig lehet rajta videót nézni, nekünk 12 órás időtartam jött ki, ami nem kiemelkedő, inkább átlagos eredmény.


[+]

LG K42
Pro
Minőségi készülékház és hátlap
Barátságos kezelőfelület
Kontra
Alacsony felbontású kijelző
Régi és gyenge hardver
Korlátozott kameraminőség
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 6 pont
Sebesség 5 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (3/64 GB, HUF) 54 900

Összegzés. Hát, khm, plecsni az nincs. Pedig a K42 egészen addig nagyon vonzó cucc, amíg nem kezdjük el életszerű szcenáriók alapján használni, mert a készülékház kialakítása, az egyedi hátlap, az összeszerelés minősége, az oldalsó gombba tett ujjlenyomat-olvasó mind nagyon korrekt. Aztán sorra jönnek a kompromisszumok, a 6,6 hüvelyken csak HD-t tudó kijelző, a lassan kétéves chipset, a kissé szűkös RAM, a meglehetősen gyenge kamerás felhozatal és a csak átlagos üzemidő. Ezen nem segít az amúgy kulturált és barátságos kezelőfelület és a korrekt zenei produkció sem, nyilván ha az ember után dobják kvázi ingyen egy szolgáltatói ajánlatban, akkor a célnak megfelel, de ha a kártyafüggetlen árát nézem, akkor viszont rengeteg olyan konkurens ajánlat akad, ami hasonló árfekvés mellett jóval frissebb, pörgősebb, modernebb, gyorsabb és fotózás szempontjából is ügyesebb. Nyilván a versenytársak felsorolásánál első helyen említhető a Redmi 9 Full HD-val, nagyobb akkuval, jobb kamerával és gyorsabb chipsettel, ott a Honor 9X szintén komolyabb hardverrel, a Samsung a Galaxy A20s-sel viszont kábé ezt a szintet hozza, ahogyan a Nokia 3.4 is, bár hardveres szempontból mindkettő érezhetően az LG felett van. Szóval nem azt mondom, hogy az LG teljesen elárazta a terméket, a kínai konkurenciával nem tud versenyezni, de ha őket kizárjuk, akkor sem ebből lesz a legjobb vétel, ennél vagy többet kéne adni ezen az árszinten (tényleg illett volna a hardvert aktualizálni), vagy ha már tavalyi a vas, akkor olcsóbban kínálni a masinát. Így viszont sehogy sem jön ki a matek, reméljük, hogy lesz még LG telefon és a K-széria úgy tud megújulni, hogy ne azt érezzük, hogy egy régi vasat csomagolnak valami csinos külsőbe, aztán a feladatot le is tudták, mert így valóban nehéz lesz nyereségesre fordítani a mobil üzletág eredményeit.

Bog

Specifikáció

LG K42
“LG K42 Külső
Méretek 165 x 76,7 x 8,4 milliméter
Tömeg 182 gramm
Színvariációk szürke, zöld
Kijelző képátlója 6,6 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 720 x 1600 pixel (266 ppi)
Típusa, frekvenciája IPS LCD, 60 Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (oldalsó gombban)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek Helio P22
Processzor 8 x 2 GHz Cortex-A53
Grafikus chip PowerVR GE8320
RAM, tárhely mérete 3, 64 GB (eMMC 5.1)
Memória bővítése microSD (max. 256 GB)
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/26
B28/38/66/25/40/41
SIM-foglalat 1 vagy 2 nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX)
WiFi 802.11a/b/g/n (HotSpot, Display, Direct)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 13 megapixel (27 mm, f/2,2, PDAF)
5 megapixel (f/2,2, 13 mm)
2 megapixel (makró)
2 megapixel (mélység)
Előlapi kamerarendszer 8 megapixel (f/2,0)
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Jack kimenet van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4000 mAh lítium-polymer
Vezetékes töltés 10 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, hangszenzor, közelségérzékelő, fényérzékelő, Google Segéd gomb
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények