LG G8S ThinQ - átgondolásra szorul

Jelentős csúszással, de végül befutott a kisebbik dél-koreai cég MWC-s csúcsmodellje, illetve annak kissé átalakított változata. Mi is történt itt pontosan?

Kamera, videózás, multimédia

Az LG elsők közt jött elő a normál kamera mellé helyezett, ultraszéles látószöget biztosító másodlagos egységekkel, és bár autofókuszt vagy képstabilizálást azóta sem tettek hozzá, ezt a vonalat továbbra sem engedik el. A G8-modellek közül is lesz olyan, amelyik a normál kamerán kívül kizárólag ilyen egységet kap a hátára, viszont a G8S-ek egytől egyig megkapják a háromkamerás felállást, aminek harmadik eleme a zoomkamera. Így tehát van egy 12 megapixeles, f/1/8-as, optikai képstabilizátoros sztenderd kameránk (27 mm ekv.), amihez képest 0,6-szoros gyújtótávolságú (14 mm ekv.) a fixfókuszos, 13 megapixeles, f/2,4-es ultraszéles darab, illetve egy 1,8x-os natív zoomot (49 mm ekv) biztosító egység.


[+]

Tesztfotóink elemzése előtt nézzük át a kameraszoftvert: automatikus módban a szokásos beállításokkal találkozunk, tehetünk mindenféle színszűrőt a fotókra, választhatunk vakut, válthatunk szelfikamerára, és persze a hátsó kamerák közt is, bár ez utóbbit kissé körülményesen: a méretes képernyőfelületen egyetlen pici gomb szolgál a váltásra, normálról először a zoomra ugrik, és csak utána vissza a széleslátóra. A legtöbb hasonló adottságokkal bíró mobilnál ki szokott férni a három apró, különálló kameralehetőségeket jelző ikon, itt kimaradt. Természetesen ott a lehetőség a kétujjas zoomolásra is, videózáskor nyilván ez marad a nem össze-vissza ugráló felvételt készíteni akaró felhasználó egyetlen mentsvára. Egyébként van mód vizuális keresésre a Google Lens segítségével, automatikusra vehetjük a HDR-t, rögzíthetünk rövid GIF-eket a fotóink felismeréséhez, fotózhatunk hangvezérelve, és természetesen állíthatunk olyan apróságokat, mint a rács vagy a geotagging.

Hirdetés

[+]

Az AI Cam felismeri és kiírja az általa felismert témát, viszont arra vonatkozóan nem ad utasítást, hogy melyik kamerával fotózzunk, vagy honnan érdemes lőni a képet, hogy igazán jó legyen. Van portré mód, aminek sok fény kell, akkor viszont csúszkával állítható háttérhomályosítást tesz lehetővé, illetve ugyanez elérhető virtuális stúdiófényekkel is. Manuális módban jut lehetőségünk RAW-mentésre, illetve állíthatjuk a szokásos dolgokat: érzékenység, fókusztávolság, fehéregyensúly, expozíció-korrekció és záridő. Van egyébként különálló éjszakai mód, integrált YouTube Live, ételfotózás, panoráma és AR-matricázási mód, ráadásul ehhez még tölthetünk is le utólag az LG Smart World-ből: ha jelenleg benézünk ide, mindössze két dolgot fogunk találni: timelapse és 360 panoráma módokat adhatunk hozzá a kameraszoftverhez, ezeket viszont ingyen. Most pedig nézzük át, milyenek is lettek az általunk lőtt végeredmények!

Értelemszerűen balról jobbra haladunk a látószögekkel, középen helyezkednek el a legjobb minőséget képviselő főkamera képei. Az összes kép fehéregyensúlya hajlamos elmozdulni kékes irányba, a dinamika sem a legjobb, és sokszor látni erős túlélesítést, cserébe legalább tényleg nincs sok zaj, nagyon stabil a fókusz és minimális a kromatikus aberráció. Ez utóbbi már sokkal inkább felüti a fejét a zoomkamerával, még inkább a nagylátószöggel. A zoomolt fotók nem néznek ki rosszul, tényleg sok olyan részletbe engednek betekintést, amibe a normál kamera már nem, az autofókusznak köszönhetően mindezt élesen teszik. A nagylátószög sajnos már nem olyan döbbenetesen nagy, mint ezelőtt néhány évvel, viszont a minősége nagyjából ott ragadt, egy-két nappali hangulatfotóra bevethető.

Éjszaka sem teljesítenek rosszul a kamerák, a legfeltűnőbb hiba, hogy a zoomkamera fehéregyensúlya a naplementés fotóhoz hasonlóan, sokszor meg tud kavarodni, ebből is látszik, hogy hiába az AI jelző meg a három kamera, valójában ezek inkább egymástól függetlenül, mint egymás keze alá dolgoznak. Kevés fénynél nyilván a főkamera f/1,8-as apertúrájával lehet a legjobb fotókat csinálni, az optikai képstabilizálásnak köszönhetően pedig ez a modul teljesít legmegbízhatóbban éjszaka. Mutatunk egy szelfiportrét a a 8 megapixeles, f/1,9-es kamerával. Végezetül két ételfotót is ideteszünk, ha már külön módot szánt rá az LG.

[+]

Videózás: felbontások és sebességek terén kimondottan jól áll a G8S ThinQ. Egyrészt van 4K felbontás is 60 fps-sel, tehát nem csak a Full HD felvételek esetén választhatunk 30 és 60 fps között, hanem UHD mellett is. Lassított videók rögzítésére is alkalmas a mobil, még 1080p mellett is tudja a 240 fps-t, persze ehhez sok fény kell, íme egy összehasonlítás ugyanarról a videóról 60 és 240 másodpercenkénti képkockával. Állíthatjuk a bitrátát, Hi-Fi-minőségűre állíthatjuk a felvett hangot, és persze a 16:9-es, sztenderd képarány helyett választhatunk 18:9-es vagy 21:9-es megoldást is.

A sztereó hang zajszűrése a szél ellen nem, minden más ellen azonban elég jól véd, és a fókuszban lévő emberi hangot jó minőségben emeli ki. Az optikai stabilizálással segített videók kézből videózva sem rosszak, a nagylátószögnél sincsenek komoly gondok, viszont a zoomhoz némi szoftveres képstabilizálást el tudtunk volna képzelni. A látószögekkel játszani leginkább 30 fps-módban lehet, itt szintén nincsenek kirakva a külön kamerákat aktiváló kis ikonok, tehát a kétujjas megoldás lesz célravezető.

[+]

Ha 3,5 milliméteres jack csatlakozó és zenei hangminőség, akkor az LG-k az utóbbi években messze az élvonalat képviselték, a 32-bites Quad DAC a hozzá tartozó, igen korrekt erősítőjével jelentősen jobb hangminőséget nyújtott gyakorlatilag bárminél, főleg a miniatűr adapterek robbanásszerű terjedése óta. A kis, kör alakú, analóg csatlakozó természetesen a G8S ThinQ-ra is rákerült, viszont a Quad DAC-ot megint kihagyták. Ahogy a G6-ok ránk eső részéből, úgy a G8 S-es változatából is kispórolták ezt a jó minőségű hangkeltőt, miközben a normál G8 ThinQ-ban ott van. Ettől függetlenül szerencsére jobb a hangminőség a ma elérhető mobilok többségénél, csak nincs az a bárki számára, átütően érezhető minőségbeli különbség a hangok mélységében, tisztaságában, szeparációjában, amiért egy LG-t számomra tényleg bármilyen telefonnál jobban megérte használni, és amiért a kardinálisabb hibákat is kérdés nélkül elnéztem a napi használat során.

A Quad DAC ebből a mobilból kimaradt, a normál G8-ban pedig ott van
A Quad DAC ebből a mobilból kimaradt, a normál G8-ban pedig ott van [+]

Ráadásul a sztereó hangszóró sem teljesít épp túl, a hagyományos beszédhangszóró keveset tesz hozzá a produkcióhoz, ami egyébként hangosabb és tisztább egyaránt lehetne, térhatásról pedig tényleg csak minimális mértékben, egy-két játéknál vagy videónál lehet beszélni. Érdekes, hogy ez a másodlagos hangszóró tényleg csak akkor kapcsol be, amikor valamelyik irányba elforgatjuk a telefont, a csatornákat pedig ennek megfelelően osztja fel. Adott a hangszínszabályzás, viszont az FM-rádió kimardt a repertoárból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

  • Az LG G8 ThinQ jobb, mint a G8S ThinQ

    Véleményünk szerint az S utótagú típusváltozat nem képes teljesen betölteni a hazai G8-szerepet: rendhagyó készülékbemutató következik.

  • Az LG nem áll remekül

    Sőt, elég messze álldogál a remektől. A mobilos veszteségeket a többi üzletág is csak minimálisan kompenzálja.

  • Tripla kameralukas LG mobil jön?

    A benyújtott formatervezési minta alapján van benne fantázia, kérdéses persze, hogy lesz-e ilyen LG okostelefon.

  • Az IFA-n érkezhet az LG G8X

    Másutt V50s ThinQ nevet viselhet a kameracseppel és Snapdragon 855+-szal várt LG csúcsmobil. A dupla kijelzős különlegességről sem szabad elfeledkezni.

Előzmények