Land Rover S1 - lassú és robusztus

Bevezető

Nem újdonság, ha a mobiltelefonok mezőnyében felbukkan néha egy-két olyan név, amely eddig a piac teljesen más területein ért el sikereket. Néha csak névadóként szállnak be a buliba mondjuk divatcégek (Armani, Dolce & Gabbana), néha komolyabb az együttműködés (Samsung Adidas mobil), olykor-olykor pedig abszolút saját márkanév alatt meg jelenik meg valami telefon, amit persze nem úgy készítenek, hogy az eddig ruhákat hajtogató kínai gyári munkások hirtelen alaplapot forrasztanak. Egyszerűen megkérnek egy gyártót, aki bedolgozik, aztán lehet emblémázni a terméket, illetve háttérképet feltölteni. Ilyen lesz az első Mobilarena telefon, s ilyen tesztünk hőse, a Land Rover S1.

Land Rover galéria

A Land Rovert valószínűleg nem nagyon kell bemutatni, világháborús idők után (1948) álltak neki terepjárót építeni, a komplett brit hadsereg ezeken közlekedett és közlekedik a mai napig, de polgári célokra átalakított verdákkal is meglepték a piacot. A Land Rover tipikusan brit cucc, mítoszok, hagyományok ölelik körül, miközben minőségben az ezredforduló után nem tudták felvenni a versenyt. Úgyhogy hosszú brit hiszti után (mindig ez van, ha valami patinás szigetországi cég beadja a kulcsot) a Land Rover ma már az indiai Tata tulajdona. A történelem fintora, hogy a büszke brit márka, amely a Defendert, a Freelandert és a Range Rovert adta a világnak most az egykori gyarmat fennhatósága alá tartozik.

Land Rover S1
[+]

Hogy kinek a fejéből pattant ki a mobilpiacra való belépés, azt nem tudni. Az viszont mindenképpen jó döntés volt, hogy erre a melóra a Sonim nevű céget szemelték ki, akikről közismert, hogy nem pipogya és puhány átlagmobilokat gyártanak, hanem igyekeznek a lehető legbrutálisabb telefonokat készíteni, amelyekre három éves, teljeskörű garanciát is adnak. Sonim telefonok mostanában sokat vendégeskednek nálunk, hiszen magyar forgalmazó is van, mi pedig az XXL GSM-től kaptuk a pakkot. Pakkot? Egy komplett kis szerszámostáskát, a durvább Sonim termékek csomagolása ugyanis ilyen.

Hirdetés

Külső

Az említett dobozban headset, töltő, adatkábel (miniUSB), kis csavarhúzó és övre csíptethető hordtok lapul. Ahogy a többi Sonim esetében már láthattuk, a hátlapot most is két csavar tartja a helyén, ezek kitekerése után férünk hozzá az akkumulátorhoz, illetve a SIM és microSD modulokhoz. A készülék formavilága ismerős lehet, egyrészt mivel majdnem minden Sonim így néz ki, másrészt pedig a Land Rover kedvéért sem álltak neki új fröccsöntőgépekkel operálni, az XP3 házát módosította a banda némiképp, ebből lett a Land Rover S1.

Land Rover S1
[+]

Ennek megfelelően a cucc úgy néz ki, mint egy mumpszos óvodás feje, középen viszonylag kicsi kijelző néz velünk farkaszemet (176x220 pixel, TFT), alatta a gombsor is elég zsúfolt, legalábbis a körítéshez képest. A készülék oldalain ugyanis igen masszív méretű gumírozott borítás feszül, ettől komoly vastagsága lesz a telefonnak. Erre a formatervre azt mondjuk, hogy a maga módján impozáns, az biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, hogy ez egy durva cucc, ami sokat ki kellene bírjon.

Land Rover S1
[+]

Az autómárkára csupán a Land Rover logója utal a kijelző felett, a hátlapon már a Sonim felirat olvasható. A teljesen feketére színezett telefon azonban két ponton egészen biztosan eltér az általunk már korábban próbált XP3-tól. Az egyikre a nagyon képben levő olvasó már rájöhetett: a kijelző jobb, mint a donorkészülék 128x160 pixeles ablaka. A másik plusz a kamera megléte, amely mellé még vakut is csempésztek a mérnökök. A két megapixeles felbontás persze nem fog senkit hasbarúgni, de a semminél természetesen jobb. Van egyébként más változás is, de az kívülről még nem látszik.

Land Rover S1
[+]

Az oldalsó gombok közül az egyik a névjegyzéket, a másik természetesen a kamerát indítja el. A hangerőt a jobb oldal felső részére költöztetett billentyűkkel szabályozhatjuk, alul pedig egy masszívan felcsavart gumiajtó védi a miniUSB és jack bemenetet, illetve itt van a külső antenna csatalkozója is. A készülék az IP67-es szabványnak megfelelő módon 30 percet bír 1 méter mély vízben, por pedig semmiféle körülmények között nem juthat a telefon belsejébe. A billentyűket félmillió megnyomásra hitelesítették egyenként, a hangszóró 100db hangosságú zajt tud csapni, a normális működés -30 és +70 ºC között biztosított, két méteres magasságból pedig bárhogyan is essen a telefon, semmi baja nem lehet, még akkor sem, ha történetesen betonra érkezik.

Alapfunkciók

Bekapcsolás után az alapképernyőn – nocsak, nocsak – egy Land Rover figyelhető meg. Ki hitte volna, ugye. Ennyiben egyébként ki is merül márkaidentitás, nincs Land Rover csengőhang (pedig az poén lehetett volna), Land Rover videó, vagy Land Rover website kezdőlapként. A főmenü kilenc ikonos, két téma van, a fehér és a fekete. Jól átlátható, logikus menürendszer van a készülékben, amely MTK alapokon nyugszik (igen, a jó, öreg kínai platform), ugyanakkor elég kényelmes tempóval bír. Jó, legyünk kicsit sarkosak, de őszinték: betegesen lassú. Még az egyes menüpontokba való ugra-bugra elmegy, a szövegbevitel pedig a többihez képest meglepően sebes, de minden más (java, fotózás, netes cuccok, zenei opciók) horribilis. Tudom, hogy a Land Rover sem egy sportkocsi, de legalább a forgalom ritmusát képes felvenni. Úgy fest, hogy az XP3-hoz képest háromszorosra duzzadt felbontású kijelző már betette a kaput a hardvernek.

Land Rover S1

A névjegyzék fapadosnak tűnik, pedig kismillió adatot rögzíthetünk egy névhez. Nem is vészesen lassú, jól használható területe ez a menürendszernek, ahol még fehér és feketelista is szerkeszthető, ezzelkészülékszinten állítható a hívásszűrés. Még azt is be tudjuk állítani, hogy a születésnapok automatikusan átkerüljenek-e a naptárba. Az 1000 férőhelyes kapacitás egy ideig biztosan elegendő lesz. Az üzenetkezelésnél üdvözöltük a magyar prediktív szövegbevitelt, van SMS és MMS, előbbiből szintén 1000 darabot hajlandó tárolni a készülék. Első blikkre úgy tűnik, hogy nincs e-mail kliens, de egy java nyelvű program telepítőfájlja fent van a készüléken, úgyhogy ez is megoldható, bár természetesen lassú, keveset tud és körülményes használni.

Land Rover S1

A naptár nem túl csinos, de van heti nézete is. Az eseményeknek nincsen kategóriájuk, de rengeteg adat rögzíthető. A számológép alapfunkciós, a vekker kétféle ébresztést tud tárolni, egy darab egyszerit és egy darab ismétlődőt. Van diktafon, stopper, visszaszámláló és átváltó, illetve talán itt érdemes megemlíteni, hogy az XP3-hoz képest az is újítás, hogy AGPS modul is került a telefonba. Ez ugyebár a navigációhoz szükséges, a Land Rover S1 menüjében pedig meg is találhatjuk az amAzeGPS nevű szoftvert, amely elvileg turn-by-turn navigációra is képes, csak éppen itthon nem sikerült működésre bírni. Van egyébként sportolásra való java szoftver is, amely szintén a műholdak jelére alapoz, a távolságot, az időt, a sebességet, az útvonalat és az elégetett kalóriákat megmutatva. Kár, hogy ehhez külön regisztráció szükséges.

Land Rover S1

Multimédia és egyebek

A hátlapon levő kamera 2 megapixeles, nincs autofókusz. Ledes vaku viszont van, s az benne a csodálatos, hogy ha nem konkrétan a Napot fotózzuk szemből, akkor az automatika szerint érdemes lenne villantani. Persze ez kikapcsolható. Más baj is akad: a rendszer sebessége itt kritikán alulivá válik. Az még belefér, hogy a gombnyomás után kicsit késve jön az exponálást szimbolizáló hangeffektus, de után kapunk az arcunkba egy kérdést, hogy szeretnénk-e menteni a képet. Naná, mondja az ember, és utána majdnem fél percig várakozunk a Mentés feliratot bámulva, mert az alig 500KB méretű alkotások rögzítése ennyi időt vesz igénybe. Jópofa a fordítás is, a képminőség opcióinál normális, szép és gyönyörű lehetőségeink vannak.

A fenti képekből gondolom egyértelmű, hogy a Land Rover S1 nem a fotós mobilok eddig méltatlanul fel nem fedezett állócsillaga. Homályos, életlen alkotások születnek, a világosabb területek hajlamosak beégni. Persze említsük meg, hogy azért ez is jobb, mintha nem lenne semmi, de képkészítés területén a készülék kihívásokkal küzd. A zenei funkciókat nem túl nehéz részletezni, lévén egyáltalán nincs lejátszó, pedig az MP3 fájlok támogatása megoldott, csengődallamként nincs akadálya, hogy kiválasszuk őket. Ráadásul a hátlapon levő hangszóró jó partner lehetne, ordít, mint a sakál, de mégsem torz. Van viszont rádió, ehhez szükség lesz a fülesre.

Land Rover S1

Adatkommunikációs szempontból a helyzet nem túl rózsás. A Bluetooth csak 1.2-es verziószámú, de az USB kapcsolat sem a legfrissebb, az 1.1-es szint bizony lassú átviteli sebességet eredményez. Gépre lógatva a Land Rover S1 külső meghajtóként viselkedik, a memóriakártya tartalma tallózható. PC Sync mód is választható, ehhez viszont szoftver szükséges. Mobilhálózati szempontból az EDGE a csúcs, ez elég soványka.

Land Rover S1
[+]

Az előre telepített alkalmazások között viszont van Opera Mini, úgyhogy végszükség esetén a böngészés valamennyire megoldott. A gyári szoftverrel nem mentem ugyanis semmire, lévén ez alapvetően WAP oldalak megtekintését célozza, olyat pedig ma már nemigen találni. Kárpótolhat az ilyen jellegű hiányosságokért a tényleg bivaly akkumulátor, amely 1850 mAh teljesítményű, s ezzel elvileg 9 hétig is működik töltő nélkül a telefon. Ezt nem állt módunkban ellenőrizni, de az biztos, hogy a négy napos tesztidőszak alatt a töltöttséget jelző indikátor meg sem rezzent.

Land Rover S1
[+]

Értékelés: Land Rover S1
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 3 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 1 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nos, a kérdés az, hogy minek vegyünk Land Rover S1-et? Mondjuk azért, mert a pontosan ugyanezt hozó XP3 Quest Pro pontosan ugyanennyibe kerül. A sima XP3-nál mindkettő többet tud azzal, hogy jobb a kijelző, van benne kamera, vaku és GPS. Ezt most 330 euróért mérik, plusz az ÁFA, ami nem kevés pénz, de a Sonim cuccok eddig sem voltak filléres kacatok. A három éves teljeskörű garancia miatt tényleg azoknak javasolt egy ilyen brutális cucc, akik valóban olyan körülmények között dolgoznak, ahol mindenféle baj érhet egy normális mobilt. A magam részéről ugyanakkor abszolút jófejségnek gondolom, hogy attól nem lett drágább a kütyü, mert a Land Rover adta hozzá a nevet. Bár itthon nyilván nincs túl nagy rajongótábora a terepjáróiról ismert cégnek, egy Land Rover tulaj megfontolhatja a készülék beszerzését. Meglehetősen egyedi cucc még akkor is, ha nem jár az ember havas hegyekbe túrázni. Persze messze nem tökéletes, alapvetően lassú az egész, bizonyos funkciók nem működnek, a zenelejátszó teljesen kimaradt, az adatkommunikáció is vékonyka, viszont tényleg durván bírja az akkumulátor, s elég elpusztíthatatlannak érződik a készülék. Ez az a telefon, amit úgy is lehetne hirdetni, hogy igényeseknek. Drága, ennyiért komoly okostelefonokat lehet begyűjteni, de van, akinek nem ez számít.

Ha pedig mégis, akkor tökéletes kompromisszum a Motorola Defy.

Bog

A Land Rover S1-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Land Rover S1
Land Rover S1 Általános
Technológia GSM
Méret 119 x 56 x 25 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 1,77 hüvelyk
Kijelző felbontása 176 x 220 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 1000 db
Memória 21 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (8 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 1.2 (A2DP)
WiFi nincs
USB miniUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP)
Java van
Játékok gyárilag nincsenek
Valutakonverter van
Extra szoftverek Opera Mini, amAzeGPS, Allsport
Multimédia
2 megapixel, fixfókusz, led vaku nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver nincs
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1850 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 1500 óra
Beszélgetési idő 18 óra
Egyebek
IP67 szabványnak megfelelő felépítés, ütés-, por- és vízálló burkolat, Gorilla Glass kijelző
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sonim

Azóta történt

Előzmények