Hirdetés
Értesítések, vezérlőközpont, multitasking
A felülről legördülő információs függönyben számos adatot láthatunk. Böngészhetjük a közeljövőben lévő naptáreseményeket, kijelezhetjük a részvényárfolyamokat, valamint ránézhetünk a másnapi teendőkre is. Az értesítések fülre rákattintva az elmulasztott eseményeket, emlékeztetőket, üzeneteket, hívásokat tekinthetjük meg. Ami mindenképpen változás, hogy az időjárási adatokat az Apple nem a Yahoo-tól kapja mostantól, hanem a The Weather Channeltől, az iOS 5-tel és 6-tal ellentétben viszont a várható időjárást továbbra is szövegesen jelzi ki nekünk a szoftver. Ami mindenképpen előrelépés, hogy a cupertinóiak lehetőséget adtak arra, hogy a fejlesztők saját programjaihoz widgeteket is készítsenek, ami a vezérlőközpontban jelenik majd meg. Ez egyébként félig jobb, félig rosszabb megoldás az Androidnál, hiszen nem látjuk mindig a főképernyőn, ám a zöld robotos rendszerrel ellentétben minden esetben, valamennyi applikációból elérhető anélkül, hogy az éppen futó appból ki kellene lépni.
A vezérlőközpont egy évek óta hiányolt szolgáltatása volt az iOS-nek, mely még a tavalyi rendszerfrissítéssel került be a repertoárba. A nyolcadik generációs szoftverben szinte ugyanazt a felületet kapjuk, a két változás, hogy az ikonokat eddig körülvevő fekete csíkot száműzték, plusz a kijelzés is sokkal szembetűnőbb lett, hiszen most már fehérre változik a jelölés, ha valami működik. A leghasznosabb újítás azonban kétségtelenül az interaktív értesítések implementálása, azaz most már közvetlenül az értesítési felületből is válaszolhatunk az üzenetekre, emailekre, nem kell ehhez megnyitnunk az adott applikációt.
Az alulról felfelé húzható tálcán továbbra is a repülő üzemmódot, a WiFi-t, a Bluetooth-t, a Ne zavarj üzemmódot, valamint az elforgatást tudjuk ki- és bekapcsolni, sajnos nincs lehetőség más hozzáadására, pedig a mobilinternet, a roaming, vagy szimplán a 3G/4G deaktiválása néha jól jönne. A zenelejátszót és a hangerőt ugyancsak vezérelhetjük a központból, valamint egy kattintással ugorhatunk a zseblámpa, óra, számológép, valamint a fényképező alkalmazásba. Külön sávban látszódnak még az AirDrop eszközök, bár a kijelzés és felismerés még mindig nem tökéletes, nem mindig látta például a Macbookom. Említést érdemel még a multitasking felület, mely az alkalmazásokból való kilépés előtti állapotnak megfelelő képernyőképet mutatja, az egyes elemek eltávolításához pedig továbbra is felfelé kell eltolni ezt a fotót. Az Apple-nek viszont nem sikerült tökéletesen megoldani ezt, még mindig nincs ugyanis olyan gomb, amivel az összes alkalmazást törölhetnék a listából. A helykihasználás maximalizálása miatt felül kis fotókban kirajzolja a szoftver a legutóbb hívott személyeket, ezáltal egy fokkal gyorsabban lehet csevegéseket indítani.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!