Intex Aqua Fish - HALlatlanul érdekes

Ebben a naptári évben az Intex által gyártott készülék önmagában elkeserítő konstrukció lenne, viszont a gyenge hardverre egészen friss, a Jolla kifejezetten egyedi Sailfish rendszerének legújabb verziója került.

Bevezető, tartozékok

A téma iránt érdeklődők valószínűleg emlékeznek még a Nokia által fejlesztett, és az N900 megjelenését követően látszólag el is halálozott, Debian alapú Meamo rendszerre. A nyugodjék békében viszont még váratott magára, mivel a platform alapjait használták fel a MeeGo-hoz, amit a nyílt forráskódú Android előretörése által fenyegetett Symbian alternatívájának szántak. Az egyetlen és utolsó MeeGo alapú készülék, a Nokia N9 szintén hirtelen halál áldozata lett, noha a béke poraira ez esetben is elmaradt a fejlesztői közösségek, egyébként nem alaptalan lelkesedésének köszönhetően. Noha teljesen elengedték, a MeeGo forráskódja megmaradt egyfajta bázisnak, amiből a platform újragondolásával egy maroknyi ex-nokiás és független fejlesztő összehozott egy igazán szép és a szokatlansága ellenére, alapjaiban kifejezetten életképes valamit. A Sailfish lényegének, bizonyos tekintetben nagyszerűségének, és egyáltalán, a platform létének értelmezéséhez szükség lesz egy kicsit bővebb háttérsztorira és némi rendszerismeretre, de ígérjük, nem fog fájni.

Nokia N900
Nokia N900

Igen érdekes, az idei MWC-n bemutatott jószág akadt a horgunkra, ami egy Intex által szállított, látszólag kellemetlenül gyenge hardveres konstrukcióval, közepesen érdekfeszítő kialakítással és a finn csapat által megalkotott, kifejezetten egyedi rendszerrel bír, ami továbbra is merőben új megoldásokat, logikát és esztétikát jelent. A Jolla által fejlesztett Sailfish OS alapja a Nokia által indított Maemo, majd az Intel segítségével 2010-től fejlesztett, de többek között a Microsofttal való együttműködés priorizálása miatt elhagyott MeeGo Linux disztribúció.

Nokia N9
Nokia N9

A projekten dolgozók és a fejlesztői közösség továbbvitte a Nokia által hátrahagyott rendszert és Jolla néven alapított formációban folytatta a platform kidolgozását, megalkotva a Mer, vagy Meego Reconstructed disztrót, ami lényegében a MeeGo forráskódjára épülő szisztéma. A Sailfish OS a Jolla által kreált, Mer alapra húzott, egészen egyedi felhasználói felület, amely a Jolla Phone-nal mutatkozott be 2013-ban. Viszont minden egyedisége és kétségtelen szépsége ellenére inkább csak érdekes, mint valódi alternatívája az Apple, a Google, vagy akár a Microsoft mobilkészülékekre optimalizált platformjának. Legalábbis abban a formában, aktív Android támogatással biztosan nem, ahogy az Intex portolta az Aqua Fishre, pedig lenne benne potenciál.

Az indiai Intex által tervezett és gyártott Aqua Fish a Sailfish natív alkalmazásai mellett a legtöbb Androidos szoftvert is képes párhuzamosan futtatni. A kvázi hibrid rendszert az indokolja, hogy a Sailfish alapvetően nem integrálja (miért is tenné) az androidos megoldásokat, viszont a Google rendszerének beágyazottsága és elterjedtsége miatt az összeférhetőség biztosítása szükséges. Annak ellenére, hogy a Jolla lehetőséget kínál natív, de harmadik féltől származó alkalmazások fejlesztésére és integrálásásra, ahogy a Google is, az alkalmazáskínálat nem növekszik olyan mértékben, ami a versenyképesség minimális fenntartásához vagy megalapozásához kívánatos lenne. Habár a független OpenRepos felülete igen aktív, nincsen integrálva a rendszerbe, a Jolla viszont nem honosítja olyan ütemben az itt megjelenő fejlesztéseket, hogy folyamatosan elegendő, és eléggé kurrens applikációt biztosítson a platformra. A Jolla Store-ban egyébként megtalálható, portolt Androidos készségeken kívül az Jolla nyitva hagyta a lehetőséget a Play Áruház használatára, ami lehetővé teszi az Androidos applikációk és komponensek futtatását, viszont érezhetően megterheli az egyébként nem különösebben hardverigényes OS-t.


[+]

Az olvasói felajánlásból érkező csomag annyiban érdekes, hogy egyrészt szép, másrészt magyarul nem igazán jön át a többszörösen összetett analógia, pedig igen elmés. Az Intex felirat rendben van, ők a gyártó, az Aqua Fish mondjuk rendben van, ez egyrészt a készülék neve, másrészt viszont kissé furcsa hangzású, mivel nem-vízi hal nem nagyon van. De ha történetesen tudjuk (márpedig tudjuk, mert most mondjuk), hogy az Intex megdöbbentően sok, sőt majdnem kizárólag csak Aqua Valami típusú készülékkel rendelkezik, akkor nem nehéz összekapcsolni a Sailfish OS-re való utalással. Alá is van szerkesztve egy hal, logikusan arra számítanánk, ha már sailfish, akkor vitorláshal. De nem az. Az operációs rendszer nevének megfelelő vízi létforma magyarul - illetve magyar megfelelője nincs - istiophorus, ami egy vitroláskardos-hal (tényleg) féle. Mindenesetre ennyivel is okosabbak lettünk, a négyzetes, mágnesesen nyíló doboz pedig szép, és szokatlanul színes, mégis egyszerű.


[+]

A doboztetőt felnyitva minden információs és díszítő elem az OS köré épül, a színes, marketing szöveggel gazdagon ellátott kártyákat kihajtogatva juthatunk el az elsőre szintén erősen élénk színű telefonig, ami a narancs habszivacs keretben pihen. Mellette specifikációval ellátott, külön dobozkában találjuk a tartozékokat, mint az 1 amperes hálózati töltőfej, ami nem lesz jó a hazai konnektorokba, lévén rövid villás kialakítással bír, viszont egy földeletlen elosztóval gond nélkül használhatjuk. A hagyományos, 2.0-s microUSB kábelnek ugyan szokásosan furcsa, de nem a szokásos távol-keleti termék szaga van, viszont kifejezetten minőségi produktumnak tűnik, ahogy a mellékelt, mikrofonos sztereó fülhallgató is. Kár, hogy ehhez nem kapunk eltérő méretű harangokat. A telefont tartó, magasított, narancssárga térelválasztót felnyitva még egy többnyelvű használati útmutatót és egy kijelzővédő fóliát is előbányászhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés