Huawei P9 Lite (2017) - nevezzük nevén

Új modellszámozási rendszer első eleme lehet ez a középkategóriás termék. Itthon is kapható lesz, hozza a gyártóra jellemző stílusjegyeket és minőségi elvárásokat, plusz Android N-t futtat.

Bevezető

A csúcsmodellek bemutatóját mindig nagy csinnadratta és jelentékeny, sokszor felesleges mértékű pénz eltapsikolása jellemzi, a Huawei sem sóherkedik, ha arról van szó, hogy ezresével hívogathatják meg az újságírókat a világ minden tájáról egy maximum 90 perces rendezvény kedvéért. És ezeknek a körülugrált készülékeknek az árnyékban ott vannak a középkategóriás, technológiailag kevésbé izgalmas, tisztességesen összerakott és elérhető árú termékek, amelyek amúgy az értékesítés javát adják. Na, ezeknek nincs sajtóbemutatójuk.


[+]

Olyannyira nincs, hogy a Huawei P8 Lite (2017)-ről valami holland webshopon keresztül szerzett tudomást a világnak azon része is amúgy, ahol egyébként az eszköz majd piacra kerül. Mi is ide tartozunk, ráadásul úgy tudjuk, hogy a név sem stimmel, itthon ugyanis P9 Lite (2017)-ként kerül forgalomba a holmi, nem akarom megérteni, hogy minek kell ezzel itt kavarni, totál ostobaság, mintha a Huawei különbözői régióinak vezetői direkt nem kommunikálnának egymással, egyszerűen nem látom más okát annak a balfácánoskodásnak, amit ebben az ügyben előadnak. Sebaj, mi mostantól P9 Lite (2017)-ként tekintünk reá, így fogjuk hívni, ha az itthon március elején piacra kerülő termék mégiscsak más nevet kapna egy furmányos termékstratégiai véletlen következtében, akkor majd átírjuk a cikket.


[+]

De persze ettől még a termék lehet frankó, noha kissé nehezen találni neki helyet a jelenlegi palettán. Mert ezzel együtt már három olyan modell van, ami kábé ugyanazt hozza, a P9 Lite (2017) mellett itt van a P9 Lite és a Nova is. Full HD, 5 inch körüli kijelző, 2-3 GB RAM, 12-13 megapixeles kamera és nagyon hasonló chipset, ujjlenyomat-olvasó, még az áruk sem sokban tér el. Illetve de, a P8 Lite (2017)-ért Németországban 250 eurót fizetett Hajni, aki egy olvasónk és rögvest fel is ajánlotta tesztre a motyót, hiszen itthon még a cikk írásakor nem volt kapható. Ha a magyar áfával kalkulálunk, akkor 80-90 ezer forint közé fog esni, na, a Nova pont ennyi, a P9 Lite pedig olcsóbb. És egyébként a P9 Lite-nál azért korszerűbb, ha nincs is sok eltérés, ennyi mondjuk van benne.

Doboz, külső

Menő a fiókos kialakítású, fehér doboz, a telefon benne ül a neki kialakított résben, amit két, belső papírszelence határol. A nagyobbik tartalmazza a lényeges tartozékokat, ezek között meglepő módon microUSB végződésű kábelt, 1 Ampert leadó töltőfejet és egy elég egyszerű headsetet találunk majd. Gyárilag tehát nincs gyorstöltő, noha a készülékben levő chipset ezt támogatja. Akad még egy SIM-tű, a másik szelence viszont csupán némi papírneműt tartalmaz.


[+]

A P9 Lite (2017) szép. Nem az a magával ragadó csoda, de az előlap minden irányban finoman rákanyarodik az oldalsó élekre, ahogyan a csillogós hátlap is. Hogy ezt most üveg, vagy plexi, azt nem tudnám megmondani, mindenesetre nem fog ártani rá egy tok, mert ki tudja, hogy mennyire törékeny, de az ultrabiztos, hogy az ujjlenyomatokat jó hatásfokkal gyűjti. Ez egyetlen helyen nem baj, hanem kifejezetten kívánatos is, a hátlap felső harmadának közepére került az ujjlenyomat-olvasó, amely a gyártótól megszokott megbízhatósággal üzemel, pont jó helyen van és mivel relatív méretes, illetve kissé süllyesztett, ezért mindenféle nehézség nélkül kitapintható. Ha már hátlap: felül egészen a bal sarokban van a ledes villanó és a kamera. Igen, egy darab, itt nincs kétlencsés trükk.


[+]

Az előlapon meglehetősen jó kihasználással, vékony oldalsó kávákkal kapott helyet az 5,2 hüvelykes, Full HD felbontású panel. Alul és felül azonban maradt hely bőven, ezért nyúlánk sziluettje van a telefonnak, simán maradt elég terület egy Huawei logó számára a kijelző alatt, ami viszont azt is jelenti, hogy az androidos vezérlőgombok is a megjelenítőből csípnek le maguknak egy sávot. Felül előlapi kamerát és fényérzékelőt fogunk látni, egészen jobbra tolva pedig akad egy értesítési led is. Maga a kijelző IPS technológiát használ, nincs gond sem a fényerővel, sem pedig a betekintési szögekkel.

Kijelző-teszt
Mérés Huawei P9 Lite (2017) Sony Xperia X Samsung Galaxy A5 (2017) Huawei P9
Képátló 5,2 hüvelyk 5,0 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS-LCD IPS-LCD Super AMOLED IPS-LCD
Fehér fényerő 496 nit 587 nit 349 / 695 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 8,0 nit 5,4 nit 2,0 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,45 nit 0 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 1504:1 1304:1 végtelen 1704:1
Színhőmérséklet 6864 K + kézi 7564 K + kézi 7807 / 6834 K 7440 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A termék tetején 3,5 mm-es jack dugasz ücsürög, mellette egy másodlagos mikrofon. Alul két hangszórórács fogja közre a microUSB-csatlakozót, ami mondjuk egy (2017) utótagú telefonnál kissé furcsa, elvárás lett volna egy Type-C formátum. A bal oldali rács mögött ül a beszélgetési mikrofon, roppant komoly logikával ebből arra következtethetünk, hogy a másikból jön majd ki a hang és ez így is történik. A hangerőt szabályozó és a kijelző kapcsolgatására szolgáló billentyűk a készülék jobb oldalára kerültek, velük átellenesen a SIM-tálca nyitható ki egy tűvel. Esetünkben ide két nanoSIM és egy microSD költöztethető be. Ha az egyik SIM-ről lemondunk.

Hardver, UI

Mivel ez egy friss, középkategóriás Huawei, ezért várható volt, hogy a gyártó a Kirin 655-ös chipsetet fogja beledobni, ami egy nyolcmagos megoldás. Mindegyik mag Cortex-A53-as, négyet 2,1 GHz-en, másik négyet pedig 1,7 GHz-en ketyegtetnek, a grafikáért pedig egy Mali-T830 MP2 felelős. Minderre rádobnak 3 GB RAM-ot, ami már papíron is kellemes konfigurációnak tűnik és ezt a gyakorlat is igazolja. Ha minden háttérben futó appot kilövünk, akkor több mint 2 GB szabad RAM kínálkozik, ami jót jelent a rendszer sebességét illetően. Az alkalmazások megnyitására nem is kell várni, a köztük lévő váltás is gördülékenyen történik, a Full HD kijelzőn megjelenő képpontok mozgatása könnyed ujjgyakorlat, a menü szépen, reszponzívan pörög-forog, csak akkor jön zavarba a termék, ha valami nagyon megterhelő feladatot (illetőleg egyszerre többet) bízunk rá, komolyabb játékoknál azért a fullos grafikát ne erőltessük, de az esetek zömében nem fogjuk érezni, hogy korlátokba ütközünk.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei P9 Lite (2017) Samsung Galaxy A5 (2017) Huawei P9 Sony Xperia X
Rendszerchip Kirin 655 Samsung 7880 Kirin 955 Snapdragon 650
AnTuTu Benchmark 6.x 57656 pont 61054 pont 98904 pont 74676 pont
Vellamo Browser 3587 pont 3480 pont 6711 pont 4870 pont
Vellamo Metal 1053 pont 1324 pont 2885 pont 2514 pont
Geekbench 4 (single / multi) 782 / 3256 pont 770 / 3963 pont na na
GFXBench Manhattan onscreen 8,5 fps 15 fps 19 fps 16 fps
GFXBench Manhattan offscreen 7,9 fps 15 fps 18 fps 15 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19 fps 33 fps 42 fps 34 fps
GFXBench T-Rex offscreen 18 fps 30 fps 40 fps 31 fps

Egyedül a belső tárhely szűkös kissé, az elvileg 16 GB-os kapacitásból gyárilag is csak a felét érjük el, az EmotionUI 5.0-s verziója rendesen beleharap a helybe, pedig az extraként felrámolt alkalmazások száma egyáltalán nem vészesen sok. Mondjuk a Gameloft nevéhez fűződő játékok törlésével felszabadítható még némi hely, de érdemes inkább egy memóriakártyát betolni. Ha már Gameloft, többek között az Asphalt Nitro is fent van alapból, na, ez például elég darabosan fut. Az EMUI 5.0-ról széles körben köztudomású, messze földön ismert tény, hogy Android 7.0-ra épül, s ilyetén módon ebből a szempontból a P9 Lite (2017) jelenleg még okvetlenül fel tud mutatni némi előnyt a márkán belüli ellenfelekkel szemben is, noha például a Nova állítólag márciusban tutira megkapja a Nougatot.


[+]

Az EMUI 5.0 sok hasznos apróságot hoz, amit a korábbi verzió nem tudott. Mondjuk élből lehet klasszikus elrendezésű menü benne, magyarán nem kell ahhoz ragaszkodnunk, hogy minden ikon és widget a főoldalakra kerüljön. Itt persze mappázni is lehet. Bekerült az osztott képernyős mód (aminek még 5,2 inchen is akadhat értelme), össze-vissza lehet témázni az egész kinézetet, egészen aprólékos módon paraméterezve egy csomó kis opciót. A felülről legördíthető értesítési tálca (amit az ujjlenyomat-olvasó simogatásával is előcsalhatunk) gyorsikonjai kétlépcsősek, sorrendjük paraméterezhető. A lezárt képernyő alsó részére is behúzhatunk egy gyorsmenüt, én jellemzően a zseblámpát szoktam innen használni (amikor a töksötétbe ki kell vinni a kutyát este), de a diktafon, az óra és a számológép is elérhető anélkül, hogy fel kéne oldjuk a kijelzőt.


[+]

Van egy csomó olyan funkció, amivel a saját életünket könnyíthetjük meg: az egyes appoktól érkező értesítések testreszabása mellett az összes szoftver internetkapcsolatának módja is állítható (mehet-e mobilneten, csak wifin, vagy sehogy), megváltoztathatjuk a navigációs gombok sorrendjét, kitehetjük a hálózati sebességet és a töltöttségi százalékot a felső sávra, a Telefonkezelő nevű alkalmazásban pedig a fentieken túl létrehozhatunk tiltólistát (akiktől nem akarunk hívást és üzenetet fogadni), tisztíthatjuk a tárhelyet, babrálhatunk az energiatakarékos módokkal és lefuttathatunk egy víruskeresést az Avast jóvoltából. Az ujjlenyomat-olvasó is tartogat néhány extrát, lehet exponálni a megérintésével, hívást fogadni, vagy a zenék és a képek között oldalirányú simogatással lapozni.


[+]

Az extra szoftverek között akad fájlkezelő, tükör, iránytű, diktafon, jegyzettömb és fitnesz programocskák akadnak, plusz gyárilag fent van az Instagram, a Facebook és a Twitter. Inkább egy dokumentumkezelő lett volna praktikus, nem mintha ezt ne lehetne beszerezni a Play Áruházból.

Multimédia

A Lite megnevezésű Huawei termékek jellemzően a kameránál “lájtulnak” el, hiába viseli ez a termék is a P9 nevét, itt ne keressük az ott megismert, Leica-bábáskodással összerakott, duplalencsés kamerát, tesztalanyunk hátsóján egyetlen optika ücsörög, ránézésre nem ígér sokat. Látni fogjuk tüstént, hogy ez az előzetes megállapítás többé-kevésbé igazolódik is, noha a kamera szoftvere szokás szerint jól felépített. Indítás után bal oldalon néhány effekt, virtuális szépészeti beavatkozás és vaku kapcsolgatható, jobbra pedig a fényképezés és a videofelvétel között válthatunk. A többi opciót oldalirányú ujjmozdulatokkal érjük el, itt állítható a felbontás (maximum 12 megapixel), illetve a telítettség, a kontraszt és a fényerő. Még egyet lapozva pedig megkapjuk a módokat, amelyek között van HDR, time-lapse, panoráma, lassított felvétel, utófókusz, illetve pro fotó néven egy további beállításokat tartalmazó felület. Itt már a fókuszálás módja, az ISO, a záridő, a fehéregyensúly és az EV is csavargatható.

Bármit is csinálunk azonban, vannak dolgok, amik nem tudnak jobbak lenni: kicsi a szenzor, kicsi a lencse, ezért a kép szélein elmosódottabb a végeredmény. Középtájékon sem lehetünk maradéktalanul elégedettek, elvész a részletek egy része, miközben a zaj mértékét sem sikerül még frankó fényviszonyok között sem minimumra csökkenteni. Nincsenek viszont a képek túlélesítve, ez erény. A színekkel nincs gond, a dinamikatartomány mobilos berkekben az átlagnál valamivel jobb, fókuszt is gyorsan talál a kamera, de összességében ez a produkció inkább középszerű, ezen az árszinten akadnak jobb képességekkel büszkélkedő telefonok. Este nem nagyon érdemes erőltetni a dolgokat, akkor eléggé összeomlik a P9 Lite (2017), persze kézi módban bőven lehet javítani a dolgon. Videózásnál Full HD az elérhető maximális felbontás, de stabilizáció nincs. Tesztfelvétel itt.


[+]

A zenei felhozatalra kevesebb panaszom van, a platform lejátszója nagyon kulturált, van időzítő, tud mutatni albumborítót és dalszöveget, equalizer viszont nincs. Helyette megkapjuk az SWS módot, ami headsettel működik és némi teltséget ad a zenének (egyébként ez egész ügyes), mondjuk gúgliztam 10-15 percet, hogy mi a bánat az SWS, mire kiderült, hogy a Super Wide Sound rövidítése. Az alsó kis hangszóró elég kis harmatos, de legalább nem torzít. Találunk FM-rádiót, ehhez zsinóros headset csatlakoztatása szükségeltetik, automatikusan megkeresi az állomásokat, de az RDS-t nem tudtam belőle kipréselni.

Adatátvitel, akkumulátor

A böngészésért a Chrome felel, a szokásos funkcionalitás és a Google-fiókunkkal való szinkronizálás jellemzi. Böngészni pedig lehet bőszen, a P9 Lite (2017) 150 Mbps sebességre is képes lehet laboratóriumi körülmények között 4G-n, de a WiFi modullal sincs semmi gond, szépen tartja a gyengébb hálózatok jelét is. A repertoár része a GLONASS támogatással felvértezett GPS modul, amely gyors és pontos, a 4.1-es Bluetooth, ami szintén kifogástalan, valamint az NFC és az OTG. Infra ellenben nincs. A két SIM dual standby módban működik, ha az egyiken csevegünk, a másik lehullik a hálózatról.


[+]

A telep továbbra is 3000 mAh-s, ami egy ilyen karcsú házban valószínűleg több nem is lehet. A Kirin 655-ös chipset nem kimondottan éhes, de azért a kétnapos üzemidő csak kivételes körülmények között jön össze, általában a nap végén enni kér a telefon. Mivel pusztán 1 Amperes a gyári töltőfej, ezért elég hosszan táplálkozik a termék, érdemes egy 2 Amperes fejet beszerezni, elvileg a chipset támogatná a Huawei Supercharge nevű gyorstöltő technológiáját, ám ezt a specifikáció sehol sem említi. Vannak energiatakarékossági beállítások, 20%-os töltöttségnél egyébként is kukorékol, hogy ésszel csapassuk az Asphalt Nitrót, az energiatakarékos üzemmód lekapcsolja a háttérben futó szinkronizációt, illetve van egy Ultra mód, ami pusztán a telefonos funkciókat enged.


[+]

Értékelés: Huawei P9 Lite (2017)
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A P9 Lite (2017) megint egy korrekt, középkategóriás eszköz a Huawei gyártósoráról, a kérdés csak az, hogy minek. A P9 Lite-nál annyival nem jobb, de az már egy lassan egy éves termék. Az eddigiekből kiindulva viszont egy P10 Lite lett volna ésszerű, arra még azért várni kell egy kicsit, lehet, hogy a köztes időszakot óhajtja ezzel kitölteni a Huawei, illetve az sem kizárt, hogy egy majdani P10 Lite ára és funkcionalitása magasabb lesz, ebbe most még nem látunk bele. Közben ott van a hasonló kialakítású és hardveresen is közelinek tekinthető Honor 6X, illetve a hírek szerint jön a Honor 8 Lite, ami kiköpött ugyanez, szóval egy kissé mintha túltolták volna a középkategóriás termékek számát. Nincs kizárva, hogy pusztán statisztikai alapon tervezik meg a modellpalettát, a középkategória kapós, legyen minél több termék, noha másfél éve pont a Huawei kínai központjában arról beszéltek, hogy inkább szűkíteni szeretnék a portfóliót. Ez a törekvés azóta vagy elhalt, vagy rájöttek, hogy igazából a funkcionalitás és a hardver annyira hasonló, hogy frissítési szempontból és terméktámogatási aspektusból halál mindegy, hogy kettő, vagy hét termékre kell megcsinálni egy új EMUI-t, de közben azért akadnak buktatók, az Android Auto például az istennek sem akart futni EMUI 5.0 mellett, szóval egyre fontosabb lesz, hogy a Huawei az új és innovatív modellek piacra dobása, valamint a középkategóriás hengerelés mellett a terméktámogatást is legalább ilyen szintre emelje. Mindenesetre ez mit sem változtat azon, hogy a P9 Lite (2017) korrekt gép, az árát szerintünk megéri, sok hozzáadott extra, minőségi kialakítás, kellemes kijelző és vállalható hardveres teljesítmény jellemzi, kiemelhető a remek ujjlenyomat-olvasó, a kompakt méret, a kézbe simuló design és a jól testreszabható interfész. A mérleg másik serpenyőjében a csak közepes képességű kamera, a viszonylag gyengécske alsó hangszóró és a szűkösnek tekinthető, 16 GB-os belső tárhely található, így aztán az Ajánlott minősítésről lecsúszik, de egy Tetszett kijár neki.

Huawei P9 Lite (2017)

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei P9 Lite (2017)
Huawei P9 Lite (2017) Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147,2 x 72,9 x 7,6 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk fekete, fehér, arany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM + 1 x nanoSIM / microSD
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (424 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa HiSilicon Kirin 655
Processzor típusa 64-bites, 4 x 2,1 GHz Cortex-A53 + 4 x 1,7 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T830MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből szabad: 8,5 GB)
Memória bővíthetősége microSD (max. 256 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1800/1900
2100/2300/2500/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, Direct, bridge
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, Beidou)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat) + EMUI 5.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok 3 db Gameloft
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Egészség, Tükör, Jegyzettömb, HiCare, FM-rádió, Telefonkelező, Iránytű, Egészség
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó csak SWS
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, iránytű, gyorsulásmérő, hall szenzor, közelségérzékelő, fényérzékelő, NFC, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

  • Még kétszer bemutatkozott a Huawei P9 Lite (2017)

    Lehullott a lepel (és a sokadik bőr) a Honor 8 Lite és a Huawei Nova Lite névre átcímkézett, egyébként P8 Lite 2017 és P9 Lite 2017 néven már futó eszköz(ök)ről.

  • Huawei P10 Lite - csak a szokásos

    A Huawei aktuális csúcsmodelljének kalóriaszegény kiadása idén sem okoz csalódást, a kivitel, a felhasználói élmény és az árazás is összhangban van. Egyébként semmi izgalmas nem történik.

  • Tovább bővült a Huawei P9 család

    Csak nem akar a gyártó a tavalyi szériaszámtól megszabadulni: a P9 Lite (2017) után hazánkba érkezik az 5"-es P9 Lite Mini.

  • Huawei P9 lite mini - kísért a múlt

    Hihetetlen, de még mindig akad P9 a Huawei tarsolyában, bár az eddigi legkisebbet sem neveznénk miniatűrnek, csak a szokásosnál apróbbnak, szép külsővel és szerény belsővel.

Előzmények

  • Huawei P9 lite - megörökölt formaterv

    A kínaiak újdonsága több ponton erősödött elődjéhez képest: jobb a hardver, az üzemidő, a kijelző, van ujjlenyomat-olvasó, vannak viszont gyenge pontjai is, mint például a kamera.

Hirdetés