Huawei P40 Lite 5G - nem csak egy G-vel több

Nagyon kedvező áron kínálja a legfeljettebb mobilhálózatok támogatását is a P40-széria legújabb tagja, ám a Google-támogatás hiánya továbbra is komoly lépéshátrányt jelent.

Kamera, multimédia

Négy kamera van hátul, de afféle szokásos felosztásban ebből legfeljebb kettő lesz az, amit rendszeresen használni is fogunk. A főkamera 64 megapixelesre nőtt (quad-Bayer technológiával tehát 16 megapixeles végeredményekre kell elsősorban számítani), f/1,8-as optika tartozik hozzá PD-autofókusszal, mellette pedig egy 8 megapixeles, f/2,4-es ultraszéles, ami 17 mm-es gyújtótávolsággal (35mm ekv.) adhat új perspektívát a fotóknak. 2 megapixeles, f/2,4-es a makró és a mélységszenzor is, utóbbival nyilván nem fogunk konkrét fotókat csinálni, legfeljebb portréknál tudjuk majd közvetetten hasznát venni.

[+]

Nincsenek hiányosságok a szoftverben, alapértelmezetten 16 megapixelben készülnek a fotók a főkamerával, alul tudunk váltani digitális zoomra (2X) vagy nagylátóra, oldalt pedig az AI Lens, AI témafelismerés, vaku és színszűrő ociókat tették kiemelt helyre. Van külön esti, portré mód, de választhatunk panorámát, HDR-t, kettős nézetet, szuper makrót, dokumentumszkennelést és nagyfelbontást is, ez utóbbi eléggé el van rejtve ahhoz képest, hogy 64 megapixellel reklámozzák a készüléket. Pro módban állítható az érzékenység, a záridő, az exozíció-korrekció, a fókuszpont és a fehéregyensúly, és nem maradt el a RAW-opció sem.

Főkamera, 16 megapixel

A főkamera képei egészen jó színhűséggel, gyors fókuszálással és exponálással készülnek el 16 megapixelen, és ha egy közepes méretű megjelenítőn, bele nem nagyítva nézzük, akkor a minőség is abszolút rendben lesz. Alaposabban megnézve a részleteket már feltűnik a szélek torzítása, illetve némi általános, élesség- és részlethiány. A 2x-es zoom teljesen digitális, de mivel erősen terel minket felé a rendszer, így idetettünk pár nagyított fotót is. A dinamika átlagosnak mondható, a HDR sajnos nem sokat segít rajta, inkább túlszaturálttá teszi, ahogy az utolsó fotón látható, több expozíciót összedolgozó éjszakai mód sem hozza azt a lenyűgöző hatást, amit a drágább Huawei-ek tudnak. Általános felhasználásra, átlagos középkategóriás minőségűnek mondható a kamera, nagy meglepetés nincs.

Főkamera, 16 és 64 megapixel

A mobilos quad-Bayer technológia egyik fő ismérve, hogy a natív, esetünkben 64 megapixeles felbontás negyedén, 16 megapixelen, 4-1es egyesítéssel általában jobb, de jellemzően semmiképpen nem rosszabb fotókat lő, mintha az összes pixelt kérjük. Ezúttal sincs ez másképp, 64 megapixelen szűkebb dinamikával, a homogén felületeken pedig kicsit több zajjal találkozunk, extra részletet viszont aligha nyerünk a pixeláradattal. Ilyenkor persze a feldolgozás is lassabb minden egyes fotózásnál, nem véletlenül rejtették el a 64 megapixeles kameramódot a szoftverben.

Nagylátó, 8 megapixel

A nagylátós képek esetén már tényleg sok a látható hiba, egyrészt a fixfókusz miatt az élesség kérdése mindig problémás, főleg közeli téma esetén, de itt már a szoftver is sokat hibázik, túlexponál a dinamika gyengeségét eltakarni próbálva, és brutálisan a részletek rovására menő zajszűrést használ. Ha nagyon megkívája a helyzet, egy-egy hangulatfotó lőhető vele, egyébként valószínűleg ritkán lesz majd használatban.

Makró, 2 megapixel

Sok esetben lehetne értelme a fix 4 centis távolságra ajánlott, szuper makró kameráknak, de hiába tud ennyire közeli élességet a rendszer, ha a felbontás és a képek minősége is elég alacsony. A feliratok mindenestre olvashatók maradnak, fókuszterületen kívül azonban brutális mértékeket ölt a zaj. 16 megapixeles szelfik itt és itt láthatók.

Videós téren elérhető a 4K-s felbontás is 30 fps képkockasebeséggel, ám ezek a felvételek kissé darabos mozgásúak, és kizárólag a digitális zoomot használhatjuk nagyításra. Már a rendszer is inkább a Full HD-t ajánlja, ami már tényleg folyamatos képet ad, és bár nincs hozzá kapcsolható képstabilizálás, a lépkedést és a kameramozgatást is egész jól korrigálja. Full HD-ben felvétel közben is lehet váltani normál és nagylátó között, ez a friss rendszerchiphez tartozó képfeldolgozó egyik nagy érdeme, persze zoomolni is lehet bőségesen, de itt is csak szoftveres technológiáról beszélünk. A 193 kb/s bitrátájú sztereó hang minősége zajszűrt, de dinamikára kissé lapos, körülbelül egy méteres beszédhangra van beállítva, az egyéb hangokat kissé nyomottan rögzíti.

A zenei oldal a jack csatlakozó miatt előnyből indul, a mono multimédiás hangszóró az átlagos, elfogadható szintet közvetití, persze az AptX-kodekek hiánya fájó. A Huawei saját zenelejátszójával a helyi fájlokat nyilván könnyedén viszi akár veszteségmentes FLAC formátumban is, van Huawei Histen hangszínszabályzó, illetve akad még egy kissé kezdetleges dalkínálattal bíró saját online szolgáltatásuk is. Nem gond a HDR videók lejátszása, ha pedig feliratba vagy ritka formátumba fut az ember, egy VLC telepítése a HMS-en is könnyen megoldja.

[+]

Google Widevine CDM védelem nélkül azonban egyelőre nincs Netflix, a Prime Video pedig alacsony felbontáson streamel, szemben a HD-ben sugárzó HBO Góval. Ha valaki YouTube-ra szomjazik, a Vanced letöltésével juthat hozzá a legkönnyebben, a legismertebb tévés appok (TV Go, MindiGO TV, Eurosport Player, stb.) azonban nem indulnak Play-szolgáltatáscsomag nélkül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Redmi Note 9T - 5G, öt számjegy

    Egyre több készülékből választhatnak azok is, akiknek nincs szükségük csúcskategóriás kvalitásokra, de a legmodernebb hálózati szabványra igen. A Redmi Note 9T ezt dual SIM üzemmódban is tudja nyújtani.

Előzmények

  • Huawei P40 Pro+ - zoom zoom

    10x-es optikai nagyítás a zoomtelefonok új mércéje, a Huawei topkészüléke máskülönben épp annyira jó, mint a P40 Pro – ugyanazzal a kritikus hibával.

  • Huawei P40 lite E - elégséges szolgáltatás

    A Kirin 710-es chipset köré épülő, középkategóriás Huawei és Honor modellek évek óta velünk vannak. De ezen nincs Google, szóval nehezen indokolható az ára.

  • Huawei P40 - kisebb nehézségek

    Nagyon jó minőségű telefon a P40, remek a mérete is, de vagy teljes Google rendszer kéne rá, vagy egy bitang jó ár. Egyik sincs.

Hirdetés