Huawei MediaPad 7 Lite - lájtos hétcolos

Bevezető, tartozékok

A hét hüvelykes táblagépek piaci megjelenése óta rendkívül széles lett a termékpaletta, s immáron nem csupán a szolgáltatásokkal, hanem az árazással is versenyezni kell, hogy a vevők kegyeit az adott gyártók megnyerjék. A Google Nexus 7 megjelenése óta ez a kijelentés többszörösen igaz, hiszen abban egy korszerű hardver kapott helyet, meglehetősen kellemes árcédula mellett. A Huawei mindenesetre a Huawei MediaPad S7-301u-val egész jó kütyüt rakott össze, mely sokak számára vonzó ajánlattá avanzsált.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

A Huawei MediaPad 7 Lite az előbb említett készülék kisebb testvére, vagy ahogy a neve is mutatja, annak lájtosabb verziója. A kínai vállalat egyébként a telefonos piac alsó árszegmensében is maradandót alkotott a Huawei Ascend Y200 masinájával, így nem meglepő, hogy a táblagépek között is hasonló célt kívánnak elérni. Mostani tesztalanyunk viszont nagyobb testvérének tündöklése mellett talán nem csilloghat eléggé, ugyanis a várható ára egyelőre mindenképpen a S7-301u felé billenti a mércét.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

A Huawei MediaPad 7 Lite egy méretes fehér dobozban érkezett a szerkesztőségbe, méghozzá tetején az említett táblagép képével, valamint annak megnevezésével. Nem hiányozhat a Google-lel való együttműködésre vonatkozó with Google felirat sem, a Huawei logójával karöltve. A csomagolást kibontva természetesen magával a tablettel találkozunk először, alatta pedig a legszükségesebb tartozékok, vagyis a microUSB kábel és a töltőfej hevernek.

Hirdetés

Külső

Alapjában véve három fő alkotóelemből készült a külső, így az üveg, alumínium és műanyag borítás teljesen kellemes anyaghasználatot eredményez. Az összeszerelés minősége valóban kiváló, sem erős nyomogatásra, sem tekergetésre nem reagál recsegő hanggal a Huawei kicsi csillaga. Mivel egyáltalán nem találkozunk élesebb felületekkel, így a fogás rendkívül kényelmes, simogató érzést nyújt. A dimenziókat vizsgálva láthatjuk, hogy a 193 x 120 x 11 milliméteres méret, valamint a 370 grammos tömeg nem túl karcsú adatok, így a masinának előnye, hogy jó a fogása, hátránya viszont, hogy egy idő után bizony nehézkessé válik az egykezes tartása.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

Az előlapon terül el a közepesen vastag, fekete keretbe foglalt, IPS technológiával rendelkező kijelző. Felbontása 1024 x 600 képpont, mely majdnem 170 pixel / inch sűrűséget jelent. Rendkívüli képélességről ugyan nem beszélhetünk, ám ettől függetlenül egyáltalán nem tűnik pixelesnek a kép, összhatásban abszolút rendben van a megjelenítő. Az IPS-nek köszönhetően a betekintési szög csaknem száznyolcvan fokos, elforgatva sem invertálódnak a színek. Napfényben jól olvasható, érintésérzékenysége pedig kiváló. Mivel nincsenek különálló vezérlőgombok, így a képernyőt körülölelő keret jobb felső sarkában mindössze az előlapi kamera helyezkedik el.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

Az oldalak íves formával rendelkeznek, ráadásul a nem túl vékony kivitelezés miatt a fogásuk is megfelelő. A forma szintén rendben van, az összeillesztés pedig példás, sehol sem találkozunk résekkel, vagy összeszerelési hibákkal. Jobboldalra elég sok minden került, hiszen itt találjuk a készülék be- és kikapcsolására szolgáló gombot, a hangerőszabályzó billentyűt, valamint a kisebb ajtók mögé bújtatott microSD és normál SIM foglalatokat is. A baloldalt és a készülék felső részét üresen hagyták a mérnökök, az alsó területre viszont a szabványos microUSB interfészt és a 3,5 milliméteres jack aljzatot is beszerelték.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

A hátlap legnagyobb területét alumíniumborítás adja, ám a HTC Flyerhez valamelyest hasonló módon felül és alul egy kicsit benyúló műanyag is színesíti a kialakítást. Mivel a hátsó rész nem levehető, így nem férünk hozzá az akkumulátorhoz, illetve – ahogy az előző bekezdésben is említettem – a foglalatok is oldalra kerültek. A bal felső sarokban kerülünk szembe a fő kameramodullal, mellette pedig a hangszóró található. Ezen felül egyébként szép hátlappal van dolgunk, mindössze a Huawei logóját gravírozták erre a felületre.

Hardver, szoftverezettség

A Huawei legújabb táblagépének belseje teljesen átlagos, hiszen a készülék lelkét egy 45 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 utasításkészlettel rendelkező 1,2 gigahertzes (a piacra kerülő modell 1 gigahertzes!), egymagos RockChip RK2918 adja. A grafikus feladatok ellátásáért a közepes képességgel bíró Vivante GC800 felel, mindezek mellé pedig 1 gigabájt RAM került, mely sokszor fog igazán jól jönni. A belső háttértár elvileg 8 gigabájt, ám ebből kizárólag 5,89 gigabájtot tudunk szabadon felhasználni. A nagyobb igényűekre a Huaweinél is gondoltak, ugyanis kedvencünk tárhelyét 32 gigabájtos microSD kártyával is kibővíthetjük.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei MediaPad 7 Lite WayteQ xTAB-70w Ghoo Tab 7000S Huawei MediaPad S7-301u
Quadrant Standard 1103 pont 2102 pont 2125 pont 2448 pont
Linpack for Android (single) 15,179 MF. / 5,52 s 26,413 MF. / 3,17 s 14,679 MF. / 5,71 s 33,763 MF. / 2,48 s
Linpack for Android (multi) 13,54 MF. / 12,46 s 22,100 MF. / 7,63 s 13,221 MF. / 12,76 s 57,862 MF. / 2,91 s
Smartbench 2012 Prod. 413 pont N/A pont N/A pont 1396 pont
Smartbench 2012 Games 842 pont N/A pont N/A pont 1407 pont
AnTuTu Benchmark 2524 pont 3841 pont 3023 pont 5438 pont

A pontszámok finoman szólva sem mozgatják meg az embert, ugyanis szinte valamennyi konkurensnél, még a jóval olcsóbb Ghoo Tab 7000S-sel szemben is többnyire komoly hátrányban van a Huawei gépe. Természetesen ez még mindig nem jelenti azt, hogy borzalmas felhasználói élményt nyújt a masina, hiszen a mindennapos használathoz megfelelő sebességgel bír a szoftver. A főoldalak közötti lapotgatás, valamint a menüben való lépkedés is rendben zajlik, viszont néha azért már itt is képes megakadni a rendszer. Az egyszerűbb játékokkal nincs gond, a nagyobb grafikai igényű gammák azonban komoly fejtörést okozhatnak a tabletnek.

Huawei MediaPad 7 Lite Huawei MediaPad 7 Lite

A táblagépen szoftveres szempontból az Android 4.0.3, vagyis az Ice Cream Sandwich teljesít szolgálatot, melyet a Huawei kinézetileg szabott át valamelyest. A zárolt képernyőről ujjunk megfelelő irányba mozgatásával a telefon, kamera és üzenetek menüpontba léphetünk, vagy akár fel is oldahatjuk a készüléket. Az öt oldalból álló főképernyő tetszőlegesen testreszabható, kirakhatunk alkalmazásfelületeket, vagy parancsikonokat is. Mindezt egyébként a menüből érhetjük el, ahol külön fül mögé sorolódnak az alkalmazások, a modulok, valamint a saját magunk által telepített alkalmazások.

Huawei MediaPad 7 Lite Huawei MediaPad 7 Lite

Alap programok terén egyáltalán nincs gond, hiszen valamennyi megszokott applikációval szembesülünk a rendszerben. Természetesen van böngészőnk, Gmail, Google+, Youtube, Facebook kliensünk (is), hangrögzítőnk, kameránk navigációnk, óra alkalmazásunk (ébresztőóra funkcióval ellátva), Play Áruházunk, számológépünk, térképünk, valamint videó- és zenelejátszónk is. Mivel a kütyüben 3G modem is található, így telepítésre került a telefonos app névjegyekkel, valamint üzenetek menüpont is, melyben az SMS-ek buborékos formába rendeződnek. A naptár heti és havi nézetet tartalmaz egyszerre, mely egész jó teendő-átláthatóságot eredményez.

Huawei MediaPad 7 Lite Huawei MediaPad 7 Lite

A Huaweitől már-már megszokott módon több extra programot is megkapunk gyárilag. Az Angry Birds elsőként teszi tiszteletét (bár csak reklámos formában), de van egy egész szépen megrajzolt DLNA kliensünk, valamint PDF dokumentumok olvasására szolgáló Foxit Readerünk is. Az Office dokumentumok szerkesztésére és nézegetésére hivatott Kingsoft Office teljes értékű szoftverként van jelen, ezen felül pedig a lassan általánosnak nevezhető Movie Studio emelhető ki, mellyel a felvett videóinkat szerkesztgethetjük.

Multimédia, kamera

A hátlapon elterülő fő kamerával maximálisan 3,2 megapixeles, azaz 2048 x 1536 pixel felbontású képek lőhetők. LED-es villanó nem került a repertoárba, így a modul sötétben gyakorlatilag használhatatlan. A képeknél állíthatunk a fehéregyensúlyon (izzólámpa, nappali fény, fénycső, felhős), a kép jellegén (nappali vagy éjszakai), ezeken felül pedig a képméreten, a képminőségen (finomságán), színeffektuson (mono, negatív, szépia), valamint a sávosodás megelőzésének mértékén is. Videók esetében maximum 480p-s videókra számítsunk, ezeknél a fehéregyensúlyt és a gyorsítás intervallumát konfigurálhatjuk.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

Nem vár sokat az ember a képektől, de még annál is kevesebbet kap. Sajnos minden téren csak kritika illetheti az optikát, ugyanis az autófókusz hiánya miatt a makró felvételek kizárhatók, de a normál felvételek részletességről sem lehet ódákat zengeni. A vonalélesség sincs rendben, sötétebb részeken gyakran válik zajossá a kép. Nagyobb fényviszonykülönbségek esetén a kromatikus aberráció állandó vendég, a dinamikatartomány alacsony mértéke miatt pedig szinte mindig beég az ég. A videóknál a 30 képkocka / másodperces sebesség az egyetlen pozitívum, igazából a fényváltozásokat abszolút nem tudja kezelni a rendszer, rövid tesztvideóért ide érdemes kattintani.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

A zenelejátszó közepes tulajdonságokkal bír, hangzása megfelelő, ám asztalra helyezve valamelyest romlik a minősége. Szinte az összes ismert formátummal megbirkózik, rendelkezik hangszínszabályzóval, de beállíthatunk ismétlést vagy keverési módot is. Muzsikáinkat rendezhetjük előadók, albumok (borítókkal egyetemben), zeneszámok szerint is. A szoftver egyébként jól néz ki, főleg a zenék kiválogatásakor, magánál a lejátszásnál azonban csak a legszükségesebb információkat kapjuk meg a kijelzőn. FM-rádió nincs, így kizárólag saját válogatásainkat tudjuk hallgatni az eszközön.

Huawei MediaPad 7 Lite Huawei MediaPad 7 Lite

A videólejátszó a már megszokott MP4, WMV, H.263, H.264 típusú fájlokat támogatja. Ugyan a hardver nem túl erős, a gyártó állítása szerint a készülék a Full HD tartalmakkal is boldogul, mely teljesen helyénvaló, ugyanis egy 1080p felbontású film lejátszása esetén sem panaszkodott a masina. A kijelző felbontása és nagysága mindenesetre elfogadható, így rövidebb utazásoknál érdemes előszedni a MediaPad 7 Lite-ot.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek egész jók, ráadásul kiemelkedik a repertoárból, hogy a Huawei reménysége rendelkezik 3G modemmel, így egy SIM kártyát belehelyezve már lóghatunk is a weben. A hivatalos adatok szerint egyébként 3,6 Mbps letöltési sebesség engedélyezett, mely ugyan nem villámgyors, de a célnak még megfelel. Headset csatlakoztatásával hívást is kezdeményezhetünk, a hangminőség pedig a füleshez viszonyítva alakul. Ehhez mérten egyébként a kütyüt felvértezték internetmegosztásra és DLNA-ra képes, 802.11b/g/n szabvány támogató WiFi modullal és 3.0-ás Bluetooth (A2DP, EDR) chippel is. NFC nincs, A-GPS azonban van, így szükséges esetben akár navigációra is használható a cucc.

Huawei MediaPad 7 Lite Huawei MediaPad 7 Lite

A böngésző ugyan nem egy sebesvonat, de az oldalak teljes betöltése után már gyorsnak mondható, addig egy kicsit szakadozottan működik. A kétujjas nagyítás hibátlanul alkalmazható, mint ahogy külön beállítás után a képernyőhoz igazított szövegtördelés is. A Flasht rá lehet tölteni az eszközre, viszont az ilyen tartalmakat megjelenítő oldalak esetén apróbb akadások figyelhetők meg, így érdemes csak a legszükségesebb esetben engedélyezni ezeket.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

Az akkumulátorról hivatalosan kevés információ van, ám kapacitása tudvalevően 4100 milliamperóra, amely egész méretesnek mondható, főleg a 7 hüvelykes tabletek körében. Sajnos ez a gyakorlatban semmit sem jelent, ugyanis rendkívül gyorsan merül a masina. Nem lehet tudni egyelőre, hogy szoftveres vagy hardveres-e a gond, de pár kép készítése nagyjából 8%-ot szív el, böngészés esetén pedig akár még ennél is drasztikusabb eredményekre kell számítani.

Huawei MediaPad 7 Lite
[+]

Értékelés: Huawei MediaPad 7 Lite
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Huawei MediaPad 7 Lite összességében nem rossz termék. Az anyaghasználat kiváló, a kijelző élessége megfelelő, kézben tartása pedig kellemes, bár hosszútávon fárasztó. Az igazán nagy gond talán az árazása lehet, hiszen a nagyjából 70-80 ezer forint egy kicsit soknak tűnhet, ugyanis már az ugyanilyen áron kapható, de körülbelül kétszer ennyit tudó Huawei MediaPad S7-301u-t is megkapjuk ennyiért, nem beszélve az említett Google Nexus 7-ről, amely már tényleg korszerű hardverrel dicsekedhet. Ami viszont mindenképpen a MediaPad 7 Lite malmára hajtja a vizet, az a beépített 3G modem. Igaz ugyanakkor, hogy a mai okostelefonok már internetmegosztásra képesek, így nem biztos, hogy a beépített SIM kártya helye ennyi felárat megérne. Ehhez jön hozzá a tesztkészülék gyenge akkuideje, valamint az is, hogy a kamera harmatgyenge, a sebesség pedig néha hagy némi kívánnivalót maga után. Legnagyobb, szinte teljesen megegyező hardverrel rendelkező konkurense a ZTE Light Tab 2 lehet, amely ugyan anyaghasználat tekintetében elmarad a Huawei táblagépétől, ára viszont jó 15-20 ezer forinttal kevesebb. Végszóként tehát el lehet mondani, hogy a MediaPad 7 Lite egy jól összerakott tablet, 3G modemmel, jó filmlejátszási képességgel, ára viszont magas (valamint az akku sem virít nagyon), így én nem ajándékoznék neki plecsnit.

Legendd

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei MediaPad 7 Lite
Huawei MediaPad 7 Lite Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 193 x 120 x 11 milliméter
Tömeg 370 gramm
Színvariációk fekete-ezüst
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel (170 ppi)
Kijelző típusa LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa RockChip RK2918 Chipset
Processzor típusa 1 Ghz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Vivante GC800
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 5,89 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 A/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, DLNA, Foxit Reader, Kingsoft Office, Movie Studio, Zinio
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 480p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények