Huawei IDEOS S7 Slim - valahogy így kell ezt

Bevezető

Hogy táblagépre (tabletre) van igény, az már eldöntött tény. Hogy ez az igény mennyire valós és megalapozott, az mostanában elég gyakran felbukkanó kérdés, jelentősen függ a felhasználótól, illetve a felhasználás módjától. Sokadik tablet a Huawei S7 Slim nálunk, minden hasonló teszt fórumában előkerül a téma, hogy mégis kinek és mire jó ez a típusú kütyü, de egyre többen tudják maguknak is megindokolni, hogy miért ruháznának be egy ilyen eszközbe. Jelentem: mi is megtaláltuk azt az embert, akinek a tablet ideális, ez pedig hírszerkesztőnk, aki jellemzően egyébként is mindenféle tömegközlekedési járatokon gyártja a Mobilarena híreit.

Huawei S7 Slim
[+]

De amikor egyik nap hazavittem az S7-et, s baromira nem volt kedvem előtúrni a táskámból a notebookot és a töltőt, úgyhogy a tableten néztem meg a tévéműsort, a BKV menetrendet, meg valami akvarisztikai infót egy halról, s erre a célra tökéletes volt ott, akkor. Nyilván ez megint az a kérdés, hogy egyébként kiadnék-e ennyi pénzt (akármennyi pénzt) egy újabb kütyüre, de lassacskán talán kezd körvonalazódni, hogy a tablet milyen szerepet tölthet be egy átlagjúzer életében. Otthon van a tablet az asztalon (ami egy „t“ híján szintén tablet), az ember felkapja gyorsan, ha le akar csekkolni egy-két levelet és weboldalt, esetleg játszogatna kicsinykét, s nem kell ehhez semmi extrát buherálnia. De mindegy is, nem akarom itt megindokolni a tablet létjogosultságát, nem is tudnám hitelesen, mert nekem szükségtelen egy ilyen cucc, a lényeg az, hogy megint itt van a szerkesztőségben egy ilyen masina, s most nem azzal a tudattal görnyedek fölötte, hogy egy használhatatlan vacakról kell cikket írni. A Huawei S7 Slim ugyanis patent.

Huawei S7 Slim
[+]

Ugyanakkor érdemes figyelni, S7-ből több verzió is létezik. A korábbit úgy lehet megkülönböztetni a mostanitól, hogy egyrészt ennek S7 Slim a neve, másfelől nincs a hátulján kitámasztó kar. Persze több más paraméterben is eltérnek a készülékek (processzor, memória, ilyesmi), S7 Slimből viszont ez az egyféle létezik, ez kerül bevezetésre hamarosan a hazai piacon, a többi S7 csak import útján bukkanhatott fel hazai felhasználók kezében. Az árszint is más, a régi S7 nem volt egy különösebben drága cucc, a Slim azért inkább középáras, előreláthatólag 85 ezer forintot kell majd érte perkálni, persze szolgáltatói ajánlatok esetén ez lehet kevesebb.

Külső

Bár Slim néven hirdeti magát a cucc, s ennek megfelelően a korábbi S7-nél vékonyabb is, általánosságban azért nem egy kimondottan karcsú darab. A 12,5 milliméteres vastagság azért egyáltalán nem a világ vége, a 440 grammos tömeg is ennek megfelelően alakul. Az S7 Slim első blikkre inkább azért furcsa, mert eléggé hosszúkás (nézőpont kérdése, lehet széleskés is), inkább egy igen masszívan felhízlalt okostelefon sziluettje ez, mintsem egy táblagépé. A kijelző szélesvásznúnak tűnik, de ezt a 480x800 pixeles felbontás nem teljesen támasztja alá, nagyon tüzetesen megvizsgálva a dolgot arra juthatunk, hogy a képpontok nem szabályos négyzetek, hanem picit inkább téglalapok. Ez a mindennapi használat során a világon semmiféle fura érzést nem okoz, de hogy ennek az egésznek mi volt az oka, illetve a célja, azt rejtély övezi.

Huawei S7 Slim
[+]

Az előlapon természetesen a már említett kijelző terpeszkedik. Ez egyébként 7 inches, mezei TFT (de a jobb fajtából), ráadásul kapacitív, ami sokat dob az egészen. A betekintési szög átlagos, napfényben gondban leszünk, de összességében árához képest teljesen rendben van a megjelenítés. A keret viszont (főleg oldalirányban) elég vaskos, ami nem túl szép. Ezen a fekete felületen van az előlapi kamera és a fényérzékelő, a másik oldalon pedig az Android rendszerű gépekről ismert három gomb kért helyet. Ezek érintésérzékenyek, tapizásra fehéren világítanak. Nagyon nagy okosság, hogy ha melléjük (föléjük) nyúlunk – ami ugye nem indukál semmiféle műveletet – akkor is kigyullad a fény.

Huawei S7 Slim
[+]

Izgalmasabb arcát mutatja a készülék, ha az oldalán kezdünk el kutakodni. Kezdjük alul: itt microSD bővítést és valami egyedi csatlakozót láthatunk, ami a külön megvásárolható dokkoló miatt szükséges. Ha balra tekintünk, akkor HDMI kimenet, microUSB és hangszóró látható, ha jobbra kukkantunk, akkor hangerőt szabályozó gombokat lelhetünk fel, illetve egy 3,5 mm-es jack csatlakozót. Felül van a power billentyű és a töltő kerek bemenete – ez utóbbi az egyik nagy negatívuma a cuccnak, ugyanis microUSB-n nem vesz fel áramot. Ennek az az oka, hogy 2 Amper kéne neki, az pedig USB-n nem szokott túl hatékonyan összejönni (a PlayBook ilyen jellegű töltési módja is rettentő lassú volt). Illetve kikapcsolt állapotban az S7 Slim is tölt, de egy éjszaka alatt maximum 50%-ig sikerült felnyomni a töltöttséget, tehát ez valóban nem túl hatékony.

Huawei S7 Slim
[+]

A hátlap is rejteget meglepetéseket. A fehér színű plasztikot a felület harmadánál vágja keresztbe egy ezüstös sáv: ide került a kamera. Az alsó rész leszedhető, s itt bizony egy cserélhető akkumulátor terpeszkedik, ha kiszedjük, akkor lehetőségünk nyílik SIM kártyát is tenni a gépbe. S igen, telefonálni is tudunk. Az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, bár ez a gép is plasztikból készül, passzentosan illeszkednek egymáshoz az elemek.

Hirdetés

Hardver, menü

Az S7 Slim burkolata alatt egész kellemes hardver lapul. Egy Qualcomm Snapdragon dolgozik 1 GHz-es teljesítménnyel, ehhez Adreno 200-as grafikus gyorsító tartozik. Fél gigányi RAM és ROM tartozik még az eszköztárba, illetve van egy belső tárhely is, amely 8 gigányi adat tárolására alkalmas. Ez tovább bővíthető microSD-vel, a hivatalos specifikáció szerint akár 32 gigás kártya is használható.

Erre a vasra ugrik fel az Android 2.2-es verziója. Két fontos megemlítendő dolog van ezzel kapcsolatban: egyrészt az egész cucc tök gyors. Minden finoman, szinte azonnal történik, persze vannak apró röccenések, de ez a tablet talán a legjobb 2.2-es vas, amit eddig láttam, természetesen a korábbi Galaxy Tab mellett. A másik fontos dolog, hogy a Huawei – számomra meglepő módon – fabrikált egy teljesen egyedi kezelőfelületet, ami meglehetősen jól sikerült. Annyira, hogy dr. Kind szerint a 3.0-s Android egy ideig nem is fog róla hiányozni. A frissítésről egyébként nincs még hivatalos információ, annyit tudunk, hogy nem kizárt, hogy lesz.

Huawei S7 Slim

A kezdőoldal fektetett állapotú (nem is tud elfordulni), összesen tíz oldalas. Ez sok. Ezért aztán az alsó sávban öt csoportra osztja a felület a widgeteket, minden fülecskéhez két oldal tartozik. (Aki esetleg nem értené, csekkolja a videót, ott teljesen egyértelmű.) Az oldalak közötti váltás gyors, a widgeteket át lehet húzogatni más oldalakra is könnyedén. A gyári kínálaton felül vannak Emotion widgetek is, itt nagyjából ugyanolyan funkcionalitású minialkalmazásokat találunk, mint egyébként, csak sokkal patentebbül néznek ki, egyik-másik több információt is hordoz, látszik, hogy erre a felületre optimalizálták ezeket a mérnökök.

Huawei S7 Slim

Huawei S7 Slim

A felső sávban egy gombnyomással elérhető a fényerőt állító csúszka, a térerőt és a wifit mutató ikon is a megfelelő helyre dobja az embert, a legszéső ikon pedig a futó alkalmazások listáját dobja fel, illetve az értesítéseket. Itt tudjuk az adatkommunikációs interfészeket letiltani, illetve az automatikus képernyőforgatást is kiiktatni. Maga a menü viszont teljesen szabványos, 2.2-es Android felület, fekete háttér előtt sorakoznak az ikonok. Az S7 Slim tud magyarul, bár a nálunk járt példány még ebből a szempontból nem volt teljesen végleges, de a bolti verzióban már az összes felirat a helyére kerül.

Szoftverezettség, telefonálás

A 2.2-es rendszerre fabrikált egyedi felület elég sok alkalmazást érint. Ide tartozik a médialejátszó, a böngésző, illetve a levelezés is. A Huawei mérnökei ezen felül egy sereg előre telepített szoftverrel próbálnak kedveskedni, egyik sem olyan, amit ne lehetne beszerezni a Marketről, de jó érzékkel válogatták össze a fontosabb alkalmazásokat.

Huawei S7 Slim

Ilyen a hangrögzítő, az Aldiko nevű virtuális könyváruház, a Hi Space névre keresztelt alternatív alkalmazásbolt (de a sima Market is elérhető), vagy a Documents To Go nevű ismert irodai szoftver, amelynek segítségével Office doksik szerkesztése is megoldható. Van alapból Twitter kliens, illetve egy Updates nevű okosság, amely az összes közösségi felületről egy helyre gyűjti ismerőseink frissítéseit. Itt egyébként Huawei Social Club is akad, de egyelőre jellemzően kínai arcokkal köthetünk virtuális barátságot, ami nem meglepő a cucc származási helyét ismerve. Egy jó szecsuáni receptjét talán hajlandóak megadni.

Huawei S7 Slim

Miután az S7 Slim minden különösebb fakszni nélkül befogadja a SIM-et is, ezért innentől nem meglepő, hogy telefonálni is lehet vele. No és persze netezni is, ehhez magától be is állítja a szolgáltatói APN-t, ez kedves. A hang alapú kommunikációhoz pofás névjegyzék tartozik, mindazon funkcionalitással, amit egy telefon is tud, megspékelve a közösségi oldalakról érkező információkkal. Beszélgetni vagy kihangosítva lehet, vagy pedig fülessel, amely Bluetooth segítségével is kapcsolódhat a géphez. A kihangosított megoldás egész jól működik, persze kissé visszhangos a másik oldal, de rövidebb cseverészésre alkalmas így is a kütyü, fülessel pedig teljesen hibátlan.

Üzenetek, adatátvitel

Nyilvánvaló, hogy inkább a non-verbális kommunikáció az erőssége a ketyerének, elsősorban az üzenetkezelés. A szöveges üzenetek felülete két oszlopos, de nincs benne semmi különös, csak azért ilyen az elrendezés, hogy több thread férjen el a képernyőn. Ha belekattintunk egy üzenetbe, akkor a szokásos, chat-nézetű grafika fogad, írni a virtuális gombsorral lehet, s mivel ez igen nagy, ezért elég gyorsan tudunk pötyögni. A prediktív tud magyarul, ez sokat segít, az ékezetes betűket az adott karakter hosszas lenyomásával érhetjük el.

Huawei S7 Slim

Sokkal komolyabban ráfeküdtek a srácok a levelezésre. Az e-mail kliens ugyanis szintén két oszlopos felülettel bír, de itt a bal oldalon kiválasztott levél tartalma látszik a jobb hasábban, ami kiváló kezelhetőséget eredményez. A fiókok beállítása is profibb, mint az alap Android felületen, egyetlen képernyőnyi form kitöltése a feladat, amiben segít is a rendszer, s már kész is a cucc, esnek be a levelek. A mi tesztkészülékünk a nem végleges szoftver miatt időnként kissé csúszott a levelezéshez kapcsolódó hangjelzéssel, de egyébként öröm volt ezzel a tablettel lemenni nagyon vidékre, mert az EDGE hálózat is bőven elég tempót adott ahhoz, hogy a fűben elheverve megnézzem az e-maileket, illetve kicsit netezgessek.

Huawei S7 Slim

Merthogy böngészőből kettő is van a gépen, a gyári is tökéletesen alkalmas mindenre, de akad Opera Mini is. Nincs is alapértelmezett szoftver, ezt mi választhatjuk ki első használat során, a Huawei által kicsit átrajzolt alkalmazás is teljesen jó, megnyitásakor a korábban látogatott oldalakat szépen kiteszi egymás mellé, de ott van a címsor is, ha ezektől eltérő URL-t szeretnénk megadni. A képernyő szélességére való tördelés szinte mindig hibátlan, a kétujjas nagyítás működik, a görgetés egész gyors (ha az oldal alsó része is betöltődött már), flash támogatás viszont gyárilag nincs, ami főleg a beágyazott videók kapcsán kellemetlen, de a Marketről letölthető. És működik, egész gyors, a böngészési élmény szinte tökéletes így. Külön YouTube alkalmazás viszont gyárilag van.

Ha rákötjük PC-re a kütyüt (mondjuk kábellel), akkor települni óhajt, egy Hi Suite nevű alkalmazás. Ha csak a memóriakártyáról másolgatnánk, akkor felesleges, mert látja a gép külső tárhelyként a microSD-t, de ha komolyabb szinkronizáció a cél, akkor érdemes megtenni a dolgot. Ráadásul ez aktiválja a tableten is a kliens szoftvert, s akár WiFi hálózaton keresztül is tud kommunikálni a két cucc, a megfelelő IP-t megadva, ami igen hasznos, a Motorola Phone Portal tud hasonlót. Fentiekből kiderül, hogy természetesen WLAN is van a gépben, nem hiányzik a Bluetooth sem (2.1), úgyhogy az adatkommunikációs repertoár teljesnek mondható.

Multimédia

Az S7 Slim két kamerával rendelkezik. A hátlapra egy 3,2 megapixeles darab került, de autófokusz és vaku nélkül, az előlapon csak egy VGA felbontású modul teljesít szolgáltatot, jellemzően videohívás miatt. Elég fura egy ekkora képkerettel fotózni, de hozzá lehet szokni. A beállítások nem túl összetettek, piszkálható a felbontás, van geo-tagging, néhány környezeti beállítás, illetve digitális zoom (maximum négyszeres), ennyit tud a masina.

Huawei S7 Slim

Az elkészült képek (lent) ennek megfelelően nem túl acélosak. Homályos, életlen, fakó végeredmény születik, sötétebb környezetben erős a képzaj jelenléte is. Persze arra, hogy egy-két fontosabb történést megörökítsünk, ismerőseink fejét eltároljuk, vagy Facebookra, foursquare-re kitoljunk néhány fotót megfelel, de egy jobb kamerás telefont sem vált ki. Videót elvileg WVGA felbontásban tud felvenni a kütyü, de sajnos a tesztkészülék erre nem volt képes. Jól teljesít viszont lejátszás kapcsán a ketyere, 720p-s anyagok (MPEG4, H.264) lejátszására képes, s ezt HDMI-n keresztül ki is tudja magából préselni. DivX gyárilag nem megy, de erre is van program a Marketen.

Huawei S7 Slim

Zenei téren az S7 Slim megdöbbentően jó. A két hangszóró kimondottan korrekt teljesítményre képes, dr. Kind Lenovo notebookját oda-vissza megalázza, hangos, nem is torz, táblagépek között királynak számít. A lejátszót a Huawei átrajzolta, nagyon átgondolt felületre csöppenünk, ahol különböző paraméterek alapján szűri a zenéket a szoftver, megjelenít albumborítót (s azt forgatja is, wow), van equalizer (SRS WOWHD is beállítható), ismétlődés, s persze fut a háttérben. Kár, hogy FM-rádió nincs, ez nagyon hiányzik egy ilyen képességű eszközből.

Akkumulátor, egyebek

Esett már szó róla, de érdemes kiemelni, hogy a Huawei egy saját alkalmazásboltot is mögérakott a cuccnak, ez a Hi Space, ahol egy sereg ingyenes applikáció várja, hogy a felhasználó letöltögesse ezeket. Nem túrtam a mélyére, de játékok és üzleti oksságok is vannak rajta. Van viszont kevésbé pozitív tapasztalatom is, ez a GPS-t érinti, amely igen nyögvenyelősen talál műholdat, sok perc kell neki, mire sikerül felfrissülnie, és igen, ezen próbák során SIM is volt az eszközben, s a WLAN-t is bekapcsolva hagytam a gyorsabb pozícionálás reményében.

Huawei S7 Slim
[+]

A hátlap alatti akkumulátor cserélhető – ez ritkaság a tabletek között. A 3250 mAh teljesítményű telep megfelel az elvárásoknak, ha nem izélgetjük a gépet, akkor több napig is kihúzza, de tényleg az az igazság, hogy rettentő mértékben függ a használattól a produkció. Saját tapasztalatom, hogy másfél órányi netezés, 15 percenként frissülő e-mail inbox, némi foursquare, 20 percnyi játék, illetve pár perc telefonálás nem merítette le teljesen a gépet egy nap alatt, de érezhető, hogy főleg a böngészés harap bele az akkumulátorba. Kár, hogy USB-n nem tölt, ezért a saját töltőjét kell magunkkal cipelni.

Huawei S7 Slim
[+]

Értékelés: Huawei IDEOS S7 Slim
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Talán átjött az eddigiekből, hogy a Huawei S7 Slim megdöbbentően kellemes meglepetés volt. Egy szokásos, nyögvenyelős, inkább idegesítő, jellemzően használhatatlan kacatra számítottam, ehhez képest az alapfunkciók kapcsán simán megfelelő, néhány ponton kifejezetten jóféle terméket kaptam a kezembe, amelyet – ellentétben az általános gyakorlattal – több hétig nyüstöltem, s ez szó szerint értendő, azaz rengetegszer éreztem rá késztetést, hogy kicsit nyomkodjam. Persze nem hibátlan a cucc, az egyedi töltőcsati, a túl szélesre vett perem, az FM-rádió mellőzése és a – számomra – túl kevés helyen elfordulni képes kezelőfelület negatívumként róható fel. Ugyanakkor az S7 Slim általános sebessége, az összeszerelés minősége, a funkciók sokasága, a kiválóan szóló hangszórók és a nagyon okosan megrajzolt felület miatt mindenképpen pozitív a végkicsengés még akkor is, ha egyébként a tablet, mint kategória szerkesztőségünk szempontjából továbbra is fehér folt, legalábbis olyan szempontból, hogy nem látjuk a tényleges létjogosultságát. A Huawei S7 Slim hamarosan kapható lesz, egyelőre csak azt tudjuk, hogy valamelyik szolgáltató kínálatában biztosan felbukkan, illetve talán függetlenül is piacra lép, ez utóbbi esetben 85 ezer forint körül alakulhat az ára. S ez egyáltalán nem rossz, hiszen ha nem is egy csúcsmodell, de a fontos extrákat tudó, a célnak idegeskedés nélkül is megfelelő tábláról van szó, s ilyen tényleg rég volt a kezünkben. Ha nem tablet lenne, akkor menne rá az Ajánlott plecsni, de mivel egy olyan kütyü a főszereplő, ami nélkül simán lehet élni, ezért a véleményemet legjobban kifejező Tetszett pecsétet ütöm rá.

Huawei IDEOS S7 Slim

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei IDEOS S7 Slim
Huawei S7 Slim Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 199 x 109,5 x 12,5 milliméter
Tömeg 440 gramm
Színvariációk fekete-fehér
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 800 x 480 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Belső memória 512 MB RAM, 512 MB ROM / 8 GB háttértár
Memória bővíthetősége microSD kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 MBps / 5,76 MBps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB speciális bemettel ellátott USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangvezérlés van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Anroid 2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Android Market, Doucuments To Go, Hi Space, Hi Suite, Twitter, YouTube
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera 0,3 megapixel
Videófelvétel WVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3250 mAh Li-Ion
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, HDMI, sztereó hangfalpár

Azóta történt

Előzmények

  • Huawei U8500 - árbajnok

    Rendkívül kedvező áron kelleti magát a Huawei androidos telefonja, talán a legolcsóbb alternatíva a piacon. Hogy megéri-e? Nos, ez ki fog derülni.

  • MWC2011: androidos Huawei-dömping

    A Huawei rengeteg androidos készüléket mutatott be, melyek között táblagép is található.

Hirdetés