HTC Desire V - jégkrém dupla SIM-mel

Bevezető, tartozékok

Volt idő, amikor el sem tudtuk volna képzelni, hogy egy mobiltelefon több SIM kártyával is működjön. Eleve ritkaságszámba ment, ha valakinek már volt készüléke. Aztán robbant a bomba és a piacot elárasztották a mobilok, így ma már az a különösen ritka, ha valakinek egyáltalán nincs. Vannak, akiknek viszont már több is van és itt jön képbe az igény a többkártyás típusok felé. Elvégre elég kényelmetlen két telefonnal rohangálni, pusztán azért, hogy például a főnökünk meg a család is elérjen.

HTC Desire V
[+]

Elsőnek Kínából szivárogtak be ilyen eszközök, viszont a névtelen, legtöbbször másolt külsővel és megkérdőjelezhető minőséggel rendelkező modellektől érthető módon inkább távol tartjuk magunkat. A nagyok közül a Samsung (ki más?) csapott le elsőre a témára, azóta pedig követte őt a Nokia, viszont nemrég a Sony is beszállt a témába. Végül a HTC is megunta a dolgot és elkészítették első kétkártyás készüléküket, amely a Desire V névre hallgat.

HTC Desire V
[+]

A telefont ezúttal is az XXL GSM-től kaptuk meg, a doboz pedig rögtön ismerős volt, hiszen pontosan illeszkedik a One-szériához. Fehér, újrahasznosított anyagból van, a fedelét levéve rögtön a telefon bámul ránk. Alatta pedig a HTC hagyományai szerint sorakoznak a tartozékok, mindegyikük külön kis zacskóba csomagolva. Nincs tumultus, a töltőfejen, USB kábelen és sztereó fülesen kívül mást nem mellékeltek hozzá. Egy memóriakártyát azért elvártunk volna, még akkor is, ha ezt igen olcsón pótolhatjuk.

HTC Desire V
[+]

Külső

Mielőtt elhoztam volna a mobilt, direkt jeleztem is, hogy lehetőleg feketében vinném el, ám kiderült, csak fehérben tudták beszerezni. Elsőnek eszembe jutott, milyen remek móka az ilyet fotózni, aztán kinyitottam a dobozt és onnantól nem is érdekelt. Hogy miért? Mert a Desire V bizony nagyon jól néz ki fehérben. Külsőleg a One-sorozat formavilága köszön vissza, azon belül is a One X-szel mutat rokonságot. Az előlapon fémcsík fut körbe és bár apróságnak sem mondható, alig 9 mm-es vastagságával egészen kompakt érzést kelt bennünk. A minőségre a HTC mindig nagy hangsúlyt fektetett, ez majdnem hibátlanul teljesült a Desire V esetében. A burkolat műanyagból van, ám szerencsére kellemes tapintású, viszont kissé csúszós matt felülettel. Nincs lötyögés, viszont a hátlap illesztési rése nem mindenhol egyenletes, illetve fura módon halkan meg-megnyekken erősebb fogásra.

HTC Desire V
[+]

Az előlapot szinte teljesen elfoglalja a 4 hüvelykes kijelző. Szerencsére nem csak méretben nagy, a WVGA felbontás remekül passzol hozzá. Éles és tiszta a képe, szépek a színek, a betekintési szög széles (élesebb szögben azért picit torzulnak a színek), fényerőből van elég, illetve napfényben is jól olvasható marad. Felette apró hangszórónak jutott hely, ami méretét meghazudtolva igen hangosan és korrekt minőségben közvetíti a másik fél hangját. Mellette észrevétlenül fény- és közelségszenzor bújik meg, ugyanakkor nincs előlapi kamera, ami kellemetlen lehet a videochat-et használók számára. Lent három érintőgomb sorakozik, ezek már az Android ICS alapján kerültek ide, tehát a Vissza, Home és Futó programok funkciókra képesek.

HTC Desire V
[+]

A hátlap megalkotásakor bátrabbak voltak a tervezők. Van itt Beats Audio felirat, mellette pedig a kihangosító, ami szintén jókora hangerővel szól, de azért ne zenére használjuk. Asztalra letéve amúgy ez is halkul, de nem olyan nagy mértékben. Egy jókora HTC logó biztosítja, hogy mindenki lássa, milyen márkát használunk. A legextrább terület a kamera, illetve annak ezüstös kerete, amit a fehér változaton még egy naracs csíkkal is feldobtak.

HTC Desire V
[+]

Ennél jóval kevésbé érdekesek az oldalai, alul csak a mikrofont találjuk. Felül van a bekapcsoló és a 3,5 mm-es jack, jobbra került a hangerőszabályzó, míg balra a microUSB.

Hirdetés

Hardver, szoftver

A HTC eddig nem igazán merészkedett le az alsókategóriás droidok közé. A Wildfire és utódja, a Wildfire S is inkább csak hardverben fogták vissza magukat. Valami hasonló a helyzett itt is, hiszen a Desire V nem mondható nagyon izmosnak. A Qualcomm MSM7227A biztosan sokunknak ismerős, ezúttal egy 45 nm-es, 1 GHz-es Cortex-A5 maggal van felszerelve. Hozzá tartozik még 512 MB RAM és egy Adreno 200 grafikus gyorsító. Bár sokan csak legyintenek erre, azért a HTC megpróbálta kihozni a maximumot belőle. A rendszer egész normálisan működik, persze pillanatnyi akadásokba bárhol belefuthatunk, illetve a programok indulása is lassabb, mint egy két- vagy négymagos megoldásnál. A mindennapok során viszont ezzel együtt lehet élni és legalább a kijelző sem valami gagyi.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire V Alcatel OT-918D Motorola XT532 Samsung Galaxy Y DuoS
AnTuTu Benchmark 3087 pont 1904 pont 1759 pont 1923 pont
Linpack for Android (single) 25,914 MF. / 3,23 s 8,469 MF. / 9,9 s 9,747 MF. / 8,6 s 9,26 MF. / 9,05 s
Linpack for Android (multi) 23,485 MF. / 7,18 s 7,344 MF. / 22,97 s 8,488 MF. / 19,87 s 8,615 MF. / 19,58 s
Smartbench 2012 Prod. 846 pont N/A pont 352 pont 283 pont
Smartbench 2012 Games 2420 pont N/A pont 1415 pont 1851 pont
Quadrant 2.0 1882 pont 805 pont 678 pont 975 pont

Friss és jeges, mármint ha a szoftverről van szó, mivel az Android 4.0.3 verzióját találjuk rajta. Erre a gyártó ráhúzta a Sense 4.0-t, ami azért itt-ott megvágtak, hogy ez a hardver is elbírjon vele. Nincsenek extra effektek az időjárásnál, a fülek közötti váltás grafikái is eltűntek, nem lehet testreszabni a lezáró képernyőt, de még ezek nélkül is az egyik legjobb gyártói felületről beszélhetünk. Fixen öt főképernyőnk van, ezekre lehet kiszórni a widget és parancsikon kínálatot. A menü oldalra lapozós, viszont a státuszsor is áldozatul esett az egyszerűsítésnek. Nincs már két lap, egyszerűbb a grafika és a gyorsbeállítások is eltűntek.

HTC Desire V HTC Desire V

A Sense 4.0-val amúgy részletesen is foglalkoztunk, így annak teljes megisméréséhez érdemes elolvasni erről szóló cikkünket (figyelembe véve, hogy nem minden került bele a Desire V-be). Az alapfunkciók szinte mindegyike grafikai tuningot és funkcióbeli bővítést kapott. Nehéz rossz szót mondani a telefonkönyvre, ami mindenhonnan befűzi az ismerősök listáját és akár automatikusan, akár manuálisan egyszerűen össze is kapcsolhatjuk az összetartozó kontaktokat. Az üzenetírás sem bonyolult, a virtuális billentyűzet könnyen használható mind álló, mind fekvő nézetben.

HTC Desire V HTC Desire V

Adatkommunikáció, internet

A Desire V fő attraciója az, hogy két SIM-et kezel, ezzel ő az első dual SIM-es telefon a HTC kínálatában. Az örömünket viszont beárnyékolhatja több dolog is. Például az, hogy az elsődleges foglalat teljes kiszolgálást kap, tehát négysávos GSM és kétsávos 3G modult, míg ezzel szemben a második csak háromsávos GSM-re képes, 3G nélkül. Sőt, a kettes kártyán mindössze GPRS-re van lehetőség, míg a másiknál akár 7,2/5,76 Mbit-es HSPA áll rendelkezésre. Ezúttal is csak dual standby módunk van, tehát mindkét kártyára érkezhet hívásunk vagy üzenetünk, de ha valamelyiken beszélgetünk, a másik nem elérhető. A mobil adatátvitelen kívül van még WiFi, ebből b/g/n szabványút kapunk, hotspot funkcióval, de DLNA és egyéb extrák nélkül. Nem hiányozhat a Bluetooth, ez 3.0-s, valamint a microUSB sem, ennek többféle üzemmódja van, a kapcsolat alatt pedig töltést ad az akkunak.

HTC Desire V HTC Desire V

Érdekes, hogy gyakorlatilag mindenhol 4 GB-os belső memóriával hirdetik a Desire V-t, ami egyáltalán nem igaz. Csupán 1 GB hely áll rendelkezésre, amihez persze ott a bővíthetőség, de épp ezért vártunk volna el valami memóriakártyát gyári tartozékként. Szerencsére a kártya cseréjéhez csak a hátlapot kell leszedni, kikapcsolásra nincs szükség. Gyárilag nincs fájlkezelő, ezt azért gyorsan lehet orvosolni. A hotspotot már említettem és szintén hasznos lehet az Átvitel, ami Bluetooth segítségével tudja kinyerni az adatokat a régi készülékünkből.

HTC Desire V HTC Desire V

A böngésző alapvetően jó, az ICS-ben még tovább javítottak rajta. Van több ablak, automatikus hasábra tördelés, kétujjas nagyítás és flash is. Azonban itt már meglátszik a processzor gyengesége, az oldalak görgetésénél és a kétujjas nagyításnál láthatunk üres felületet. A leginkább nehézkes dolog a flash videó. Amíg maximum 360p minőségben nézzük, akkor csak nagyításnál akadozik. Viszont 720p-ben reménytelen a helyzet, teljesen megakad, széttörik a kép, nézhetetlen az eredmény.

HTC Desire V HTC Desire V

Multimédia

A díszes keretbe foglalt kamera mögött 5 megapixeles szenzor rejtőzik, ami autofókusszal és LED villanóval is ki van segítve. Utóbbinak apró mérete ellenére igen erős fénye van, ezt a Zseblámpa alkalmazással is ki tudjuk használni. A fényképező felülete is teljesen átalakult, az opciók egyetlen, hosszú menüben sorakoznak. Van belőlük elég sok, a felbontáson felül akad még ISO, fehéregyensúly, effektusok, minőségi beállítások (élesség, szín), fókuszmód, előre programozott jelenetek, időzítő és még néhány más dolog.

HTC Desire V

Igaz, hogy ennél a készüléknél nincs annyira kihangsúlyozva a kamera, mint a One-sorozat tagjainál, az elkészült fotók viszont tragikusak. Jók a színek, és ezzel minden pozitívumot el is mondtam róluk. A dinamikatartomány elég kicsi, a legrosszabb viszont, hogy brutális olajfestmény effektus van. Egyszerűen minden szét van mosva, hol kevésbé, hol nagyon durván, a részleteket sehol sem látni. Meg kell mondjam, elég nagy csalódás, ennél azért sokkal jobbat vártam volna és ezen az sem segít, hogy a kamera, a fókuszálás és a fotók mentése is gyors. Videóban megint visszaüt a gyenge hardver, mivel szó sem lehet HD-ről, csak 800x480-as felbontásban tudunk felvenni.

HTC Desire V HTC Desire V

Zenei téren igyekszik javítani a renoméját. A lejátszó is lecserélte a ruháját, a számok között könnyen válogathatunk. Van albumkép, véletlen lejátszás és ismétlés is. Hangszínek nincsenek, viszont itt jön a képbe a Beats Audio. Ezúttal csak annyi opciónk van, hogy ki- vagy bekapcsoljuk, nincsenek külön profilok és hasonlók. A gyári füles átlagosan szól, de egy jobb minőségű, agybadugós megoldással már egész kellemes hangzást kapunk, és ha nem is sokat, de javít a dolgon, ha a Beats aktiválva van. Nem maradt ki a rádió sem, itt is kellemes felület fogad, van RDS, teszi a dolgát, ahogy kell. Aki pedig ismeretlen dallamot hall, rögtön indítsa a SoundHound-ot és máris megtudja rá a választ.

HTC Desire V HTC Desire V

Több extra program is került be a kínálatba. Köztük fontos megemlíteni a szerkesztésre is alkalmas Polaris Office-t, de van itt Adobe Reader, Dropbox (a telefonhoz két évig jár 25 GB-nyi ingyenes tárhely), eBuddy XMS, HTC Hub. A zenei témához kapcsolódik egyrészt a már említett SoundHound, másrészt a 7Digital zeneáruház, valamint a TuneIn Radio internetes rádiója. Közösségi oldalról sem vagyunk nélkülözve, erre a gyárilag telepített Facebook mellett a Friend Stream nyújt megoldást. A GPS-vevő nem hiányozhat, ezért a HTC a gyári Google megoldásokon felül a saját, Locations névre keresztelt navigációját is mellékelte. Ezt 30 napig ingyen használhatjuk, egyébként pedig megvehetjük a szükséges licenceket és térképeket (mivel ez offline, tehát nem kötelező hozzá adatkapcsolat, ami főleg külföldön nem ajánlott).

Üzemidő, összegzés

Ha egy kétkártyás okostelefonról beszélünk, akkor elég sarkalatos dolog az, hogy meddig bírja az akkumulátor. A HTC-nél nem érezték úgy, hogy extra erős akkut kellene betenni a hátlap alá, de így is 1650 mAh-s kapacitással gazdálkodhatunk. Mivel a hardver gyenge, így az hozhat a fogyasztáson, viszont a két SIM és a kijelző meg elvesz belőle. Ezért aztán a Desire V-nél sem fogjuk nélkülözni a mindennapi töltést, mivel egy napnál tovább legfeljebb csak egy kártyával és kevés használattal bírja ki, csak épp így nincs értelme ilyen mobilt vennünk.

HTC Desire V
[+]

Értékelés: HTC Desire V
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális x pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Két oldalról is lehet összegezni a Desire V-t. Egyrészt ez a HTC első ilyen készüléke, ehhez mérten pedig nem sikerült annyira rosszul. Sőt, talán azt is kijelenteném, hogy egyike a most kapható legjobb kétkártyás okostelefonoknak, elvégre egy Galaxy Y DuoS vagy az Alcatel 918D a két kártya kezelésén felül mindenben jóval elmaradnak mögötte (persze árban is). Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a HTC-nek sem jöhet össze minden elsőre. Ezért lehet joggal szidni a gyengécske processzort és a felettébb rossz kamerát. A mérleg másik oldalára a kompakt méret, a szép kijelző, az Android 4.0 és a Sense sorakozik fel. A tajvani gyártóról ismeretes, hogy elég vastagon tud fogni a ceruzájuk, ha az árcímkéről van szó. A legelső hírek még nagyjából 110 ezer forintos árról szóltak, ami elég irreálisan hangzott. Szerencsére időközben ez mérséklődött, így jelenleg kártyafüggetlenül kicsivel 80 ezer alatt juthatunk hozzá. Talán még ezt is lehetne lejjebb vinni, hiszen a hardver nem ér ennyit, viszont szoftveresen kárpótol minket. Ismét ne feledjük azt a tényt, hogy a Desire V jelenleg csak néhány kelet-európai országban és Ázsiában kapható hivatalosan. A számos nálam járt kétkártyás készülékből ezt éreztem az egyik legjobbnak. Azonban az alulméretezett hardver és a roppant gyenge kamera ront az összképen. Egy Tetszett plecsnit viszont mindenképp megérdemel, mert egy szép és többségében jó telefon, első próbálkozásnak pedig nem olyan rossz.

HTC Desire V

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire V
HTC Desire V Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,5 x 62,3 x 9,3 milliméter
Tömeg 114 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A (Snapdragon S1)
Processzor típusa 1 GHz ARM Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7-A
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 1 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1)
UMTS 900/1800 MHz
GSM 850/900/1800/1900 Mhz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van (SIM1)
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek 7Digital, Adobe Reader, Átvitel, Car, Dropbox, eBuddy XMS, Friend Stream, HTC Hub, Időjárás, Locations, Mutasd meg, Polaris Office, SoundHound, Teeter, TuneIn Radio, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (WVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó Beats Audio
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A óra
Beszélgetési idő N/A óra
Internetezési idő N/A óra
Zenelejátszási idő N/A óra
Videólejátszási idő N/A óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual SIM (dual standby), HTC Sense UI 4.0, 25 GB ingyenes Dropbox tárhely
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • Desire V – Android ICS két hálózaton

    Méretes kijelzővel, Beats Audio támogatással és HSDPA adatátviteli képességgel érkezik a tajvani gyártó kétkártyás Android ICS mobilja.

  • Motorola XT532 - nem nekünk készült

    Kompakt, kétkártyás, androidos okostelefon, amely a kínai piacra készült. A probléma az, hogy ezt sajnos érezni is lehet rajta.

  • Sense 4.0 bemutató

    A One szériában debütált a HTC saját felhasználói felületének legújabb verziója; az Andriod 4.0-ra épülő új Sense ergonomikusabb, letisztultabb és okosabb lett.

  • HTC T328W: Két SIM és Android ICS

    Android 4.0 Ice Cream Sandwich alapokon nyugvó, két hálózat egyidejű elérésével kecsegtető középkategóriás mobillal készül a HTC.