Bevezető, tartozékok
Ebben az óriási Android-dömpingben manapság kuriózum, hogy az ember olyan táblagéppel fusson össze, amelyen nem a zöld robotos operációs rendszer fut. Az Apple iPad 2-n kívül egyedül a RIM gyártmányú BlackBerry PlayBook futtatott saját OS-t, de a QNX alapú rendszer masszív sebessége ellenére a masina több sebből vérzett. A HP anno a februári Mobile World Congress-en mutatta be a TouchPadet, ami most bebizonyíthatja, hogy van még hely a tabletpiacon.
A HP érdekes módon pontosan úgy árazta be a TouchPad modelleket, hogy azok szinte ugyanannyiba kerüljenek, mint a megfelelő Samsung Galaxy Tab 10.1 és Apple iPad 2 készülékek. Fura döntés, mivel a Samsung és az Apple már bizonyítottak a tablet-piacon, egy új versenyzőnek pedig nem biztos, hogy rögtön a legfelső árkategóriában kéne indulnia. Az árazástól függetlenül persze még jól is elsülhet a dolog, lássuk, mit kínál a HP TouchPad!
A Speedshop-tól kapott táblagép egy jókora fehér dobozban érkezett hozzánk, de a csomag tartalma nem indokolta meg ezt a méretet. A pakkban a kötelező kézikönyvek mellett ugyanis mindössze egy microUSB-kábelt, egy törlőkendőt és egy töltőfejet találunk, a kínálat tehát igen szerény. Miután a gyártó első táblagépéről van szó, valamint a masinán futó operációs rendszer sem kimondottan elterjedt, véleményünk szerint illett volna ezen a téren is kedveskedni a vásárlóknak, de legalább az alap tartozéknak tekinthető fülhallgatót nem kellett volna kihagyni.
Külső
Bár a külsővel kapcsolatos aspektusokat megpróbáljuk objektíven kezelni, a TouchPad esetében nem mehetünk el a táblagép mellett. A HP üdvöskéje ugyanis egyszerűen ormótlan, a 240 x 189 x 14 milliméteres méretek még táblagépek esetében sem számítanak kicsinek; erre az érzésre pedig rátesz egy lapáttal a kijelzőt körbeölelő keret. A 740 grammos tömeggel pedig új bajnokot avatunk a nehézsúlyú kategóriában, a TouchPad ugyanis kiütötte az ezen a téren eddig etalonnak számító Motorola Xoomot. Ezek mellett az anyaghasználat terén is sikerült mellényúlni: a táblagép csillogó műanyag borítást kapott, amely bár kicsomagolás után jól néz ki, pár perc múlva ki sem fog látszani az ujjlenyomatoktól. Mindezek után már csak sovány vigasz, hogy az összeszerelés rendben van, az illeszkedések szorosak, nem recseg és nem zörög semmi.
Az előlapon mindössze a kijelzőt, a videótelefonálásra használható 1,3 megapixeles kamerát és a menügombot találjuk; utóbbi halványan fénnyel adja tudtunkra, ha új értesítésünk van. Mint már említettük, az 1024 x 768 képpontos felbontású megjelenítőt egy kissé vastag keret fogja körbe, de ezért kárpótol a képminőség. A panel ugyanis IPS technológiával operál (éppúgy, mint az Apple iPad 2 és az Asus Eee Pad Transformer), így az óriási betekintési szögek, élén színek és a nagy kontraszt garantált. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli a panel, egyszerre többet is, így a kétpontos nagyítást sem kell nélkülöznünk.
Az ujjlenyomatgyűjtő plasztikkal bevont hátlapon egy szürke HP logón és némi feliraton kívül semmi díszítés nincsen. A TouchPadet kézbe véve az embernek egyfajta hiányérzete támad, mintha valami nem lenne rendben. Egy gyors körbeforgatás után könnyen rá lehet jönni a titok nyitjára: a táblagépen nincsen elsődleges kamera, így a fotózás és videózás funkcióktól könnyes búcsút kell vennünk.
A készülék. Alul található a microUSB-aljzat, amely adatszinkronizálásra és töltésre egyaránt használható, jobb oldalt pedig a hangerőszabályzó gombokat és egy kihúzható foglalatot láthatunk; utóbbi majd a SIM-kártya foglalattal rendelkező gépek esetében lesz releváns. A gép tetején a 3,5 milliméteres kimenetbe és a ki- és bekapcsoló gombba futhatunk, bal oldalt pedig a sztereó hangszórópárral találkozhat az ember. Utóbbi hangminősége a viszonylag alacsony hangerő ellenére is kellemes, a korrekt dinamikatartomány miatt a magas és mély hangok is teret kapnak.
Hardver, operációs rendszer, sebesség
A táblagép lelke egy kétmagos processzorral szerelt SoC, a HP viszont a mai trendekkel ellentétben nem az NVidia felkapott megoldását, a Tegra 2-t választotta. A gépben ugyanis egy Qualcomm APQ8060 Snapdragon S3 SoC duruzsol, amely ARMv7-es architektúrát és 45 nanométeres csíkszélességet jelent. A chipset egy kétmagos, magonként 1,2 GHz-es órajelen pörgő Scorpion processzort és egy Adreno 220 grafikus egységet tartalmaz, melyek igen komoly számítási teljesítményt sejtetnek. Ezek mellé 1 GB DDR2 RAM-ot és kiviteltől függően 16 vagy 32 GB kapacitású belső tárhelyet kapunk; utóbbit nem bővíthetjük microSD kártyával.
A gépen a Palm telefonokról ismerős webOS rendszer 3.0 verziója fut. A rendszer fejlesztését 2009-ben kezdte el a Palm, a céget viszont 2010-ben felvásárolta a HP, így a webOS is a kaliforniai óriás tulajdonává vált. A komoly multitasking-képességekről ismert rendszert egy kissé átszabták, hogy jobban illeszkedjen a nagyobb kijelzőre, a főbb ismertetőjegyek viszont megmaradtak. A 3.0 verzió egyébként egyelőre csak a TouchPaden elérhető, a legfrissebb webOS-sel telepített mobiloknak meg kell elégedniük a 2.2-es variánssal.
A sebességre pedig nincsen panasz; hiába, egy zárt rendszernek megvannak az előnyei. Az alkalmazások indítása egy kicsit hosszadalmas, de a közöttük történő váltás szélsebes, az orientációváltás rendben van, a kétpontos nagyítás képek és weblapok esetében is szinte azonnali, az 1080p felbontású videók lejátszása és tekergetése meg se kottyan a gépnek, a listák lapozgatása és a főoldal görgetése is folyamatos. Mindaddig ez a helyzet, amíg öt-hat alkalmazásban maximalizáljuk a párhuzamosan futó programokat; továbbiakat megnyitva drasztikusan gyengül a sebesség; persze ez így is igen szép teljesítmény, hiszen egy mobil eszközről van szó. További információért és a sebességérzetért ajánljuk a videót!
Felület, vezérlés
A felületet érezhetően úgy tervezték, hogy a multitasking, azaz egyszerre több alkalmazás futtatása és a közöttük történő váltások minél olajozottabban menjenek. A főoldal egy vízszintesen görgethető listává szelídült, amelyben az aktuálisan futó alkalmazások kicsinyített példányai kaptak helyet. Az aktuális programot a képernyő teteje felé húzva bezárhatjuk azt, elindítani pedig értelemszerűen egy szimpla érintéssel lehet. Az éppen futó programokból két módon is visszatérhetünk a főképernyőre. Az egyik a kijelző alatt található menügomb megnyomása, a másik pedig egy, az aktuális felület aljától a közepéig irányuló érintés.
Így futnak a nem TouchPad-kompatibilis alkalmazások.
Az állapotsáv a képernyő tetején kapott helyet, melynek a bal oldalán olvasható feliratból megtudhatjuk, hogy táblagépünkön webOS rendszer fut. Jobb oldalt már ténylegesen hasznos elemeket is találunk: ide került az óra, az akkumulátorszint-indikátor és a hálózati jelerősség ikonja. Ezek bármelyikét megérintve felugrik egy panel, amely a leggyakrabban használatos beállításokat tartalmazza, mint például a fényerő szintjének szabályozása, vagy a Bluetooth ki- és bekapcsolása. Ezt az enyhe Honeycomb-nyúlást (és a képernyő feloldásának metódusát) könnyen megbocsájtottuk annak fényében, hogy anno a RIM a webOS felhasználói felületének nagy részét átültette a PlayBook nevű táblagépbe. Tovább haladva a felületen egy keresőt találunk az állapotsáv alatt, amely az interneten és a gépen lévő tartalmakon egyaránt lefuttatja a lekérdezéseket. Maga a keresőszolgáltatás igen részletesen testre szabható: a keresőmotor mellett megadhatjuk, melyik helyi tartalmakat vegye figyelembe, illetve mely oldalak találatai jelenlenek meg a gyorsmenüben.
Alul pedig a gyorsindító sávot láthatjuk, ahova maximum öt parancsikont tűzhetünk; a jobb szélső virtuális gombot megérintve pedig az alkalmazásokat listázó menübe juthatunk. Utóbbi négy kategóriára van osztva: az első fülön ömlesztve kapjuk az összes telepített programot, a következő a letöltött alkalmazásokat listázza, a harmadik , a negyediken pedig a beállítások és opciók kaptak helyet. Az ikonok sorrendjét átrendezhetjük, ha az egyiken hosszan nyomva tartjuk az ujjunkat; a gyorsindító sáv menedzselése ugyanezzel a módszerrel történik. Kapunk egy saját virtuális billentyűt is, amely nagyon kényelmesen használható: a nagy méretű kijelző miatt nincsenek összezsúfolva a gombok, az érintésérzékelő hatásfoka ideális, a kiosztás pedig kellemesen kézre áll. Egy kissé zavaró viszont, hogy a rendszer minden érintést egy koncentrikus körökből álló effekttel jutalmaz. Az első öt percben jól jöhet, hogy a felhasználó ráérezzen a tapogatásra, később viszont egyre frusztrálóbb a dolog, remélhetőleg a következő javítócsomagban már kikapcsolhatóvá teszik az effektet.
Szoftverek, multimédia, internet
Ezennel elérkeztünk a táblagép (és a webOS 3.0) legnagyobb hiányosságához, a vérszegény alkalmazáskínálathoz. Az előre telepített programok száma sem eget rengető, a HP App Catalog névre keresztelt alkalmazásbolt kínálata szintén gyengécske, főleg, ha a táblagépre optimalizált programok mennyiségét nézzük. A mobiltelefonra optimalizált alkalmazások futtatása külön érdekesség-számba megy: ezek nem futnak teljes képernyős módban, hanem mindig az adott felbontásnak megfelelő részt hasítanak ki a képernyő közepéből. Ezt még el lehet nézni, a Honeycomb 3.2 előtti verziók is így tettek, az viszont már inkább a vicc kategória, hogx a TouchPad egy telefon sziluettjét rajzolja az éppen futó applikáció köré.
Az alap szoftverek minőségével egyébként nincsen sok gond, ellátják a főbb funkciókat, a felületek pedig érezhetően táblagép-képernyőre vannak szabva. Kapunk egy jól használható e-mail klienst, egy naptárat, amelyet szinkronizálhatunk a Facebook-, Google-, Exchange- és Yahoo!-fiókunkkal és egy csevegőalkalmazást, amely az AIM-, Google-, Skype- és Yahoo! megfelelő szolgáltatásait tömöríti egybe. Az irodai különítményt három további alkalmazás erősíti: előre telepítve találunk még egy jegyzetprogramot (Memos), egy QuickOffice irodaszoftvert (mellyel sajnálatos módon csak olvasásra nyithatjuk meg a doksikat) és egy PDF-olvasót az Adobe Reader személyében. A névjegyzéket a Contacts segítségével menedzselhetjük, amely rengeteg szinkronizálási lehetőséggel operál, a partnerlistát behúzhatjuk az összes fentebb felsorolt fiókból, a LinkedIn szolgáltatással kiegészítve. Kapunk egy igen pofás Facebook-klienst is, amelyben a szokásos listás nézet mellett egy nagyon látványos, négyzetekre építő megjelenítést is választhatunk.
A Phone and Video Calls segítségével telefon- és videóhívásokat bonyolíthatunk le; ehhez vagy a Skype-fiókunkat, vagy egy webOS-szel telepített telefont kell az alkalmazáshoz kötni. A képgaléria szerepét a Photos & Videos tölti be, mellyel a nevéhez hűen videókat (MPEG4, H.263, H.264) is lejátszhatunk, az 1080p-s tartalmakat is simán megeszi a masina. A zenelejátszó igazából semmi extrát nem tud felmutatni: a számainkat előadó, album és stílus szerint csoportosíthatjuk, valamint lejátszási listákat is létrehozhatunk; egy hangszínszabályzó azért beleférhetett volna.
Az interneten a beépített böngészővel szörfözhetünk, amely egy több, mint korrekt alkalmazás. Kezeli a könyvjelzőket, egyszerre több oldalt tarthatunk nyitva, az egyes lapokat pedig meg is oszthatjuk ismerőseinkkeé. Az alkalmazás Flash támogatással van felvértezve, így például a beágyazott Youtube videókat is viszi; igaz, a folyamatos lejátszás maximum 480p felbontással érhető el, a 720p már diavetítővé változtatja a masinát. A DOM- és JavaScript-képességeket pellengérre állító Acid3 teszten 69 pontot ért el a százból, a HTML5 támogatást firtató html5test.com oldalon pedig 229+5 pontos eredményre jutott a maximális 450-ből.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
A HP táblagép-víziójából egyelőre csak a WiFi-only modell kapható, így az adatkommunikációs képességek terén nélkülöznünk kell a GSM- és UMTS-modult. Kapunk viszont WiFi-t (802.11b/g/n) és Bluetooth-t (2.1, A2DP- és EDR-támogatással), a számítógépre pedig egy microUSB-kábel segítségével csatlakozhatunk. Az a-GPS chip sem maradhat ki a kínálatból, a jelet gyorsan és pontosan megtalálja a masina. Térképezni a Microsoft-féle Bing Maps-szel tudunk, amelyben hangos navigáció nincs, útvonaltervezésre viszont képes az alkalmazás.
A borítás alatt egy 6300 mAh kapacitású akkumulátor lapul. A működési időről nincsenek hivatalos adatok, így muszáj pusztán a tapasztalatainkra hagyatkoznunk. Közepes fényerő mellett 8-10 órát el lehet pötyögni a masinával, a fényerőt maximumra csavarva viszont már 5-6 órányi netezés is megfekszi a gyomrát; ha valaki naponta több órát püföli a gépet, érdemes lehet estére töltőre rakni.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 6 pont |
Anyaghasználat | 6 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 9 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 5 pont |
Felhasználói felület élménye | 8 pont |
Alapfunkciók | |
PIM funkciók | 8 pont |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 2 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 5 pont |
Hogyan értékelünk? |
Bár sok pozitívuma is van a TouchPadnek, összességében sajnos csalódnunk kellett a HP első, webOS3.0-t futtató masinájában. Persze sok jó dolgot is fel tud mutatni a kaliforniai cég üdvöskéje, sok aspektusban tényleg egy prémium termékkel van dolgunk. A webOS felhasználói felülete nagyon kellemes, üde színfolt a mai Honeycomb-dömpingben. Az IPS kijelző által megjelenített kép kiváló, a külső hangszóró is rendben van, valamint a gép sebessége is megfelelő, amennyiben egyszerre csak 3-4 alkalmazással operálunk. A negatívumok viszont túlsúlyban vannak a pozitívumokkal szemben. A problémák a formatervnél kezdődnek, a HP masinája egyszerűen túl vastag és túl nehéz, az ujjlenyomatgyűjtő hátlap pedig csak tetézi a helyzetet. Bár maga a rendszer elnyerte szerkesztőségünk tetszését, a hozzá kapcsolatos alkalmazáskínálat már nem muzsikált jól. Az előre telepített programokkal semmi gond nincsen, az alkalmazásboltból elérhető szoftverek kínálata viszont vérszegény, és akkor még finoman fogalmaztam. Az akkumulátor is lehetne erősebb, a hiányzó elsődleges kamera pedig tovább ront a helyzeten. Utóbbit sokan feleslegesnek tartják egy táblagép esetén, viszont az vitán felül áll, hogy néha jól jöhet a dolog. Ráadásul az összes konkurens gyártó fényképezővel szerelte a táblagépét, így jogosan reklamál az ember a TouchPad esetében.
A 16 GB kapacitású modellért 160 ezer magyar forintot kell kifizetnünk, a 32 GB memóriával rendelkező típus pedig 185 ezer forintot kóstál. Véleményünk szerint ez egy kicsit sok érte, főleg, ha az ember figyelembe veszi a hibákat és hiányosságokat. Ezen az áron jobb vétel lehet az Apple-féle iPad 2, amelyből a 16 GB memóriával szerelt modell 140 ezer forintért vihető haza, vagy a 16 GB tárhellyel rendelkező Samsung Galaxy Tab 10.1 160 ezer forintért. Sajnos ezen az áron plecsnit sem tudunk adni, pedig van fantázia a gépben; a HP-nek valahogy ösztönöznie kéne a fejlesztőket, hogy futószalagon gyártsák a webOS-alkalmazásokat.
dr. Kind
A HP TouchPad készüléket a Speedshop biztosította számunkra. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | WiFi only | |
Méret | 240 x 189 x 14 milliméter | |
Tömeg | 740 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 9,7 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 1024 x 768 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív IPS | |
Színárnyalatok száma | 262 ezer | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
e-mail memória | dinamikus | |
Belső memória | 1 GB DDR2 RAM / modelltől függően 16 GB / 32 GB tárhely | |
Memória bővíthetősége | nincs | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | - | |
GPRS / EDGE | nincs / nincs | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | nincs / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP és EDR) | |
WiFi | 802.11b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / alkalmazással igen | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | némaüzem | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | alkalmazással igen | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | nincs | |
Szoftverek | ||
Platform | webOS 3.0 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | alkalmazással igen | |
Extra szoftverek | QuickOffice, Bing Maps, Adobe Reader | |
Multimédia | ||
Fő kamera | nincs | |
Másodlagos kamera | 1,3 megapixeles | |
Videófelvétel | nincs | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 6300 mAh | |
Beszélgetési idő | - | |
Készenléti idő | - | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, sztereó hangfalpár, Flash támogatás |