Honor Watch GS Pro - strapacska

Túrafókusz 14 Mil-STD-810G teszttel és 3 hetes üzemidővel, a szoftver azonban nem nő fel az elvárásokhoz.

Külső, üzemidő, csomagolás

Szép lett a Huawei Watch GT 2 Pro, csak elég zárkózott és buta 100 ezer forint felett, egy Apple Watch SE vagy Galaxy Watch mellett. A Honor éppen ezért kétszer is ellenállt, hogy lemásolja a házi feladatot: a Watch GS Pro 90 ezerért barátibb árcédulát kapott, a két kínai márka életében először pedig strapakülsőt kölcsönzött a szériának terep- és túrafókusszal, valamint gigászi, 790 mAh-s teleppel. Ez utóbbi annyira jól teljesít, hogy előre is veszem az üzemidő témakörét: állandó pulzusméréssel és mobilkapcsolattal elég bő háromhetente a mágneses, érintkezős bölcsőre rakni, miközben az említett riválisok annak is örülnek, ha a három nap összejön lemerülésig.


A Honor Watch GS Pro a Garmin Forerunner 745 mellett [+]

Heti két GPS edzéssel megvan a két és fél hét használat, avagy a 40 órás folyamatos műholdas követés, ami terepfutás, kirándulás és hegymászás esetében, energiatakarékos GPS módban 100 órára nyújtható. Terepfutóként és teljesítménytúrázóként gondolhatja az olvasó, mennyire felcsillant a szemem a termék bejelentésekor, persze a megfelelő szoftveres és térképes háttér is szükséges, hogy a Honor kütyü hatékony kiegészítő legyen a természetben. No, és persze a megfelelő védelem, amit tizennégy Mil-STD-810G teszt teljesítése szavatol: a GS Prót levizsgáztatták hősokkra, napsugárzásra, homok és por áldatlan hatására, alámerítésre, rázkódásra, ütődésre, esőre, alacsony légnyomásra és többféle folyadék behatására.


[+]

A cucc -40 és 70 Celsius-fok között használható, nem árt neki 96 óra sósködben vagy 240 magas páratartalom mellett, az 5 ATM védelemmel pedig a zuhanyzás és a sekély vizes úszás is opció. Oké: ezúttal nincs Qi töltés, és a töltőkábel is az, ami: energiaátvitelre használható, PC-re dugva azonban nem indul meg az adatátvitel, ez ugyanis csak Bluetoothon opció. Az óra viszont egyáltalán nem lett vaskos, már ami a 45,5 grammos tömeget illeti, és a 11,5 grammos nejlonszíj is kifejezetten légies, amely a terepszínű Watchhoz jár.


[+]

A 48 x 48 x 18 milliméteres térfogat ugyanakkor hatalmassá teszi a GS Prót, éppen ezért nem áll jól minden férficsuklónak. A vékonybőrűek pedig óvakodjanak: az órarész négy sarkát hátul annyira élesre vágták, hogy a gombok működtetésekor, intenzív edzés során vagy az ágyban forgolódva a kiálló részek bizony az ember fájdalomreceptorait működésbe hozzák. A fekete változatot már csak azért is ajánlom a szintén túl élesen vágott, rideg, izzadtságot magába szívó nejlonpánt helyett, mert ahhoz szilikon szíjat adnak, a képeken látható matt kék változatnak pedig egyáltalán nem áll jól a csillogós acélkeret, ha ettől még az 1,39”-es AMOLED panelt hatékonyan is védi.


[+]

A 454 pixel átmérőjű kijelző most sem kérdez: remekül látszik odakint, kellően elsötétedik bent, csuklóemelésre megbízhatóan felvillan és kérhető mindig látható óra, az üzemidő kárára. Emellett akár 20 percre bekapcsolva maradhat, ám teljes edzéshosszra valamiért nem – ezért, és a középszerű rezgéserősség miatt is kapóra jön a hangszóró, beolvasva az aktuális edzésadatokat. A mikrofon is megvan, vele együtt pedig a hívásfogadás a telefonról naplóval és tíz kedvenc névjeggyel, akiket közvetlenül a kütyüről tudunk tárcsázni. Már csendes környezetben, ahol érteni egymást, zajosabb helyeken ugyanis nem lesz célravezető a kommunikáció.


[+]

Az órát a felső (menü és főoldal) és az alsó gombbal (oké), valamint érintéssel és ujjhúzással tudjuk vezérelni, és sajnos a dolog nem olyan reszponzív vagy pontos, mint egy Apple Watch esetében, ahogy egy Galaxy Watch tekerentyűje is hiányzik. Azért nem lehet panasz a sebességre, kivéve ha zenét pakolunk át a telóról, mert a Watch GS Pro kizárólag Bluetooth átvitelre képes, WiFi modemet vagy eSIM chipet nem kapott. A 2 GB elérhető tárhelyre így akár egy órán át vándorolhatnak a számok, ha több tucatot indítunk útnak önálló zenehallgatás érdekében. Megvan viszont a barometrikus magasságmérő, a giroszkóp, a gyorsulásmérő, a fénymérő, az optikai pulzusmérő és az iránytű, illetve a Kirin A1 chipset.

Beüzemelés, sport, összegzés

A GS Prót Androidon és iOS-en egyaránt a Huawei Egészség alkalmazással tudjuk beállítani – itt jegyezném meg, hogy a Huawei és Honor órák az említett márkák telefonjaival dolgoznak össze a leghatékonyabban. Bejelentkezés vagy regisztráció és a testadatok megadása után máris kiválaszthatjuk a riasztásokat, valamint azt, mely mobilapp értesítsen. Kár, hogy a dolog szégyenletes: nincs az óráról válaszadás, like és smiley küldés, csoportosítás vagy bármi, amit egy mobilgyártótól elvárna az ember – csak elolvashatom a szalagcímeket és a levelek első egy-két sorát, és ennyi. Óralapból viszont száznál is több akad, bár az interaktív és testreszabható fajta ritka, ízlésesből, aranyosból, informatívból és elegánsból ugyanakkor bőséges a választék. Oldalirányban az időjárás, a zenelejátszó, a napi testadatok, a stressz-szint és a pulzus widgetjéhez férhetünk hozzá, felülről a kapcsolók húzhatók le, alulról az értesítések fel.

[+]

A felső gombbal elérhető alkalmazáskínálat: edzések és előzmények, pulzus, véroxigén-telítettség, alvás, stressz, légnyomás és magasságmérő, hívásnapló, kedvenc névjegyek, zene, légzésgyakorlatok, iránytű, értesítések, időjárás, stopper, időzítő, ébresztő, zseblámpa, telefonkereső, beállítások és exponálás (utóbbi Huawei/Honor készüléket igényel). Ennyi és nem több: a Lite OS rendszer nem bővíthető, így alternatív sport- és túraapp sincs hozzá, az Egészség pedig meglehetősen zárt rendszer. Az is zavaró, hogy az edzésekből nem tudunk kilépni adatrögzítés közben, így például a bejövő hívásokon kívül minden értesítésről lemaradunk – nem pont az lenne egy óra lényege, hogy ne kelljen mozgás közben a notikért a mobilért nyúlni?

[+]

Megérkezett a szériára viszont a navigáció, bár tegyük gyorsan idézőjelbe, mert pontos vezetésről nincs szó. GPS edzések során megtekinthetjük vaktérképen az addigi útvonalrajzot, és pár másodpercenként az iránytű is belövi északot. Ha vissza szeretnénk térni a kezdőponthoz, kérhetjük pozíciónk kijelzését az útvonalrajzhoz képest, illetve az iránymutatást szaggatott, egyenes légvonallal, az óra pedig jelez, milyen messze vagyunk a kiindulás koordinátáitól. Ez lehetett volna a pillanat, amikor a Honor a Garmin órák nyomdokain haladva offline térképeket pakol az órára valódi navigálással, POI-kal, kereséssel, magasság-előrejelzéssel és így tovább. Ám annak ellenére, hogy terepóraként reklámozzák, nemcsak az órán nincs térkép, az Egészségben használható is teljes csődöt mond lakott területet elhagyva, lévén zéró darab turistautat vagy ösvényt ismer.

Városban használható, terepen viszont alkalmatlan a Huawei Egészség térképszolgáltatásaVárosban használható, terepen viszont alkalmatlan a Huawei Egészség térképszolgáltatásaVárosban használható, terepen viszont alkalmatlan a Huawei Egészség térképszolgáltatása Városban használható, terepen viszont alkalmatlan a Huawei Egészség térképszolgáltatása [+]

Mivel a GPX exportálás és az élő adatmegosztás értelmezhető túra- vagy futóappba szintén nem opció, és ugye kirándulás közben még az értesítéseket se látjuk, gyakorlatilag jobb ráhagyni a komplett követést, vezetést, navigálást és visszatalálást egy Locus Mapsre a telón, mivel a kütyü legfeljebb pulzusadatban tud hozzászólni a hegymászáshoz. Egy ilyen témájú óránál az is alapelvárás volna, hogy legalább vaktérképes túraútvonalakat rátölthessünk, majd azon navigáljunk, ám ez is éppúgy hiányzik, mint a magasságmérés korrigálása meglévő adatbázisból. Ezek nélkül a GS Pro kicsit olyan, mint cipő nélkül maratont futni, vagy kötél nélkül vízisízni – a szándék nem elég.


[+]

Oké: ez lett volna a túraperspektíva, ám ennél az óra azért sokrétűbb. Például meglehetősen pontos, ha útvonal követésről van szó: majdnem mindig telibe találta 4,92 és 7,5 km-es futótávomat, és egy hosszabb kerékpáros edzés adatai is egybecsengtek azzal, amit telefonnal mértem ki. A pozíciószerzés gyorsan megvan odakint, és a magasságmérés is egész közel van a helyes értékekhez, ebben segít amúgy a plasztik ház, mert a fémvázas cuccok hajlamosabbak a GPS jelet leárnyékolni. Az optikai pulzusmérőn azonban még csiszolni kell: egy teljes zónával alálőtt a Garmin Instinct Solar megbízható optikai szenzorának, és míg ahhoz párosítható még akkurátusabb pulzuspánt, a Honor kütyühöz nem. Kapóra jön mindenesetre a hangos adatbeolvasás mozgás közben, és edzésterveket is kérhetünk, a mozgásanimációkról és a légzésgyakorlatokról nem is beszélve.

[+]

Követhető tevékenységből ráadásul vagy százféle van, a szokásosak mellett számos táncfajtát, a frizbit, a golfot, a téli sportokat vagy épp a horgászatot beleértve. Rengeteg adat leolvasható az óráról élőben vagy edzés után, az Egészségben pedig még több részletet kapunk grafikonokkal, edzéselemzéssel, javasolt regenerálódási idővel, valamint az edzettségi állapot és a VO2Max mérésével. Napi lépés, aktív perc, stressz, véroxigén-telítettség és alvásadatokat is kapunk, plusz a kütyü edzőtermes mozgáshoz is kapóra jön. Persze nyilván terepre találták ki a Honor Watch GS Prót, és úgy is rakták össze: katonai védelemmel és remek üzemidővel megalapoz az extrém túratávoknak vagy az egész napos síelésnek – hogy aztán elhasajlon zárt rendszerével és épp terepen alkalmatlan térképével.


[+]

Ez roppant fájó, mert több potenciál volt a dologban, ám kétbites értesítéskezeléssel és fix alkalmazáslistával sem egy márkás terep- és túraórával, sem egy igazi okossal nem veszi fel a versenyt, ezúttal pedig különösebben az esztétika sem nyerő. Kinek lehet ideális választás akkor 90 ezer forintért? Leginkább azoknak, akik levennék a vállukról a folyamatos merülés stresszének a terhét, és akik az edzések vagy a mindennapok során az órájukat gyakran odavágják. Annyi funkció pedig akad, hogy hobbiszinten sportolni lehessen vele, és falmászásra is inkább ajánlanám egy kevésbé védett Watch GT 2 Próval szemben. Éppen ezért egy tetszett plecsni belefér – akkor is, ha éppen túratársként nem állja meg a helyét.

Honor Watch GS Pro

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés