Google Pixel 9 Pro XL - hét szűk esztendő

Remek kamerákkal, ám szűk tárhellyel érkezett hazánkba a legjobb referenciamobil.

Fotós képességek

Egy dolog, hogy legtöbb nyugati riválisával szemben a Google két oldalon négy nagyfelbontású kamerát kínál 4:1-es képpont-egyesítéssel (ez kellene legyen az alap félmillió forintért), kínai riválisaival szemben ugyanakkor a képfeldolgozás is rendkívül fejlett és kiegyensúlyozott, bár, mint látni fogjuk, nem tökéletes. A szoftver villámgyorsan indul, és bár kissé furcsa logika szerint vannak szétszórva a beállítások, viszonylag sokat tud a Pixel Kamera, DNG RAW mentést és teljes felbontást beleértve a hátlapon.

  • Szelfikamera: 42 MP, 18 mm, f/2,2, PDAF
  • Főkamera: 50 MP, 1/1,31”, 24 mm, f/1,68, octa PDAF, OIS
  • 5x-ös teleobjektív: 48 MP, 1/2,55”, 110 mm, f/2,8, dual PDAF, OIS
  • Ultraszéles kamera: 48 MP, 1/2,55”, 12 mm, 123 fokos látószög, f/1,7, quad PDAF
  • Szenzorok: többzónás, lézeres fókuszsegéd, spektrum- és vibrálásérzékelő

Előlapi fotók (10 MP, 1-2. kép), hátlapi portrék (12 MP, 3-5.)

Jó minőségű a szűkebbre vágott és teljes látószögű szelfi 10 megapixelen (1-2. kép), míg korrekt a hátlapi portré alapállásban (3. kép Danival és a macskával). Ám amint 2x-es vagy 3x-os állást választunk, egyértelműek a felskálázás jelei (4-5. kép), 5x-ös portré valamiért nem kérhető, és igazából a háttérelmosás egyik felvételen sem profi, bár a kontrasztok és a bőrtónusok azok.

0,5x, 1x és 5x példa teljes felbontáson

Mutatok pár teljes felbontású példát nappal és este, hogy belenagyítva kiderüljön: a főkamera tud csak extra részletet biztosítani, azt is leginkább nappal.

0,5x, 1x, 2x, 5x és 10x-es képek, 12 MP

Úgyhogy érdemes az automatika 12 megapixelén maradni: ilyenkor a 2x-es szenzorzoom a főkamerával alapból opció, a 10x-es állást a zoomegységgel viszont kézzel kell beállítani.

Főkamera, 12 MP

Meglepő, hogy kitűnő dinamikájú, pontos expozíciójú és fehéregyensúlyú, kellően részletes képeket ment a Pixel minden helyzetben? Aligha: a kiegyensúlyozott és magas minőség maradt, ám ennyi dicséret mellé jöjjön némi szőrszálhasogatás. Túlzó a zajszűrés, és az apró fájlméretre nézve egyértelműen sok a jpeg tömörítés is. Leginkább este és a széleknél vész el miatta sok részlet, ilyenkor egy kis túlélesítés is előbújik.

2x-es szenzorzoom, 12 MP

Messziről nézve a 2x-es szenzorzoommal minden rendben van: az expozíció, a színek, a dinamika, a textúrarajzolat egyaránt remek. Mégsem tűélesek a felvételek belenagyítva, este pedig nyilvánvaló a zajszűrés és a digitális élesítés nyoma, főleg az utolsó példán. Hiába kellemes tehát a minőség, ha egy Honor 200 Pro ügyesebb szenzorzoomban, és mivel a Pixel teleobjektívje 5x-ös, a 3x-os és 4x-es átmeneti zoom sem hízelgő Google mobilon.

5x-ös teleobjektív, 12 MP

Ami a főkameránál erény volt, itt is megvan: pazar dinamikaátfogás, pontos fehéregyensúly, helyén való expozíció és nappal megfelelő részletesség. Viszont a képek zajszűrés és tömörítés után mégsem tűélesek és tökéletesen tiszták, este pedig elég festményszerűek a részletek szűrés és tömörítés után. Egy itt látható nappali és egy esti 10x-es példa pedig bizonyítja: a Google „elfelejtette” a minőségi szenzorzoomot összehozni ezzel az egységgel, pedig benne volt a pakliban a tűéles, 10x-es nagyítás lehetősége.

Ultraszéles kamera, 12 MP

A Google kínálja a piac egyik legszélesebb látóterét, minden olyan jó tulajdonsággal, amiért az előző kamerákat megdicsértem, úgyhogy elégedettek lehetünk a minőséggel. Már amig bele nem nagyítunk a képekbe: a szélek felé az optika rajzolatának korlátjai és a szoftveres, kikapcsolhatatlan torzításkorrekció miatt gyorsan csökken a részletesség, a szűrés és tömörítés miatt az apró fájlméretű esti példák pedig nem csak elmosottabbak, az első éjjeli képen foltos lett az ég. Íme, egy szupermakró.

Galaxy S23 Ultra fotók Google Kamerával

A fotós verdikt tehát az, hogy bár a Google hardverben és kiegyensúlyozottságban továbbra is az élen jár, és valószínűleg tízből kilenc ember nem kezdi a hibákat keresni, visszafoghatnák a zajszűrést és a tömörítést, amit ironikus módon egy módosított Google Kamera feldobásával meg lehet tenni a Galaxy S23 Ultrán, az utolsó példák így pedig részletesebbek és nagyobb fájlméretűek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények