Google Nexus 7 (2013) - ránc: felvarrva

Bevezető, tartozékok

A Google tavaly a júniusi I/O konferencián mutatta be a Nexus 7 névre keresztelt táblagépet, mely egy csapásra az egyik legkelendőbb androidos tabletté vált. A jelenség nem okozott nagy meglepetést, a keresőóriás gondoskodott róla, hogy az akkor a közép és a felső kategória határmezsgyéjén lavírozó felszereltségű táblagép nyomott áron startoljon el, így az eszköz rögtön rá is ült az ár-érték arány képzeletbeli trónjára, ahonnan szinte a mai napig nem taszította le senki. Pár hónappal az eszköz bemutatása után az Apple is beszállt a kisebb kijelzős táblagépek piacára az iPad Minivel, melyet számos portál azóta is etalonnak tart. A Google idén viszont bekeményített, az Android 4.3 mellett az új Nexus 7-ről is lerántották a leplet, mely bár alig lett drágább az elődnél, a specifikáció egy abszolút felső kategóriás modellt idéz.

Google Nexus 7
[+]

A bejelentés után mindenki a kijelzőtől volt elájulva, ami nem is csoda: a Full HD felbontás és a hét hüvelykes képátló kombinációja igen magas pixelsűrűséget eredményez, a megjelenítő remek képet ad. A panel mellett szinte minden téren tapasztalható a fejlődés: az újdonság vékonyabb lett, támogatja a Qi alapú töltést, mindezt duplázott méretű RAM és felturbózott hardver mellett. Az elődhöz hasonlóan egyébként az új referenciagépet is az ASUS gyártja, ami a Google részéről egy logikus választás volt: a tajvani gyártó 2013-ban is remek táblagépeket dob piacra, elég csak a PadFone-vonalra vagy a pénztárcabarát MeMo Pad szériára gondolni.

Google Nexus 7
[+]

A készülék három kivitelben kerül piacra. A SIM-foglalat nélküli modellt 16 vagy 32 GB háttértárral lehet választani, az LTE-kapcsolatra is képes kiadás 32 GB kapacitású memóriával rendelkezik. A Speedshoptól kapott dobozon a szokásos nexus-os stílusjegyek láthatóak, a tartalma szintén az előző referenciamodelleket idézi, egy töltőn, egy kézikönyven és egy microUSB-kábelen kívül semmit nem rejt a csomagolás.

Google Nexus 7
[+]

Külső

A belső ráncfelvarrása mellett a külső is komoly átalakuláson ment át, az újdonság már sokkal komolyabb benyomást kelt az elődnél. Dobták a gumiszerű anyagból készült hátlapot, a készülék hátát puha tapintású műanyag borítja, mely minőségi érzetet kelt. Utóbbihoz hozzájárul a 8,65 milliméteres vastagság és a pehelysúly (290 vagy 299 gramm, függően a SIM-modul meglététől), az eszközt egy kézben tartva sem fárad el az ember. Az alapterület 114 x 200 milliméteres, vékony oldalsó kávával, a keret alsó és felső fertálya viszont egy fokkal szélesebbre sikeredett a kelleténél. Az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, a készülék nagyon egyben van, kissé ciki viszont, hogy a hátlap nagyon erős nyomkodására hajlamos egy-egy ponton elszíneződni a kijelző.

Google Nexus 7
[+]

Mint azt már említettem, a táblagépet álló orientációban tartva alsó és felső káva lehetne egy kissé alacsonyabb: bár a jelenlegi 24 milliméter sem vészes, de így egy csöppet elnyújtott formája van az eszköznek. Az oldalsó keret viszont rendben van (ez 8 millimétert jelent), erre egyébként a Google is büszke, a sajtótájékoztatón külön kihangsúlyozták, a káva ugyanis 2,75 milliméterrel vékonyabb az elődnél tapasztalhatónál. Felül jobb oldalt található a fényszenzor és a másodlagos kamera, alul középre egy állapotjelző LED került, melynek kialakítása a Nexus 4-en láthatóra hajaz.

Kijelzők és árak a táblagép-piacon (WiFi-only modellek)
Nexus 7 (2013) Google Nexus 7 (2012) Samsung Galaxy Tab 3 7.0 Apple iPad Mini
Technológia IPS IPS TFT-LCD LED háttérvilágítású IPS
Képátló 7 hüvelyk 7 hüvelyk 7 hüvelyk 7,9 hüvelyk
Felbontás 1920 x 1200 pixel 1280 x 800 pixel 1024 x 600 pixel 1024 x 768 pixel
Pixelsűrűség 323 ppi 215 ppi 172 ppi 162 ppi
Ár 85 000 forint 70 000 forint 70 000 forint 94 990 forint

Az előlap legnagyobb részét a kijelző foglalja el, mely 7 hüvelykes képátlóval és 1920 x 1200 képpontos felbontással rendelkezik. Ez a párosítás 323 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami telefonok esetében sem rossz érték, a táblagépes szegmensben pedig az abszolút csúcsot jelképezi. Ennek megfelelően nem nagyon lehet pixeleket és recés éleket kiszúrni, ha az ember megfelelő távolságból, nem mikroszkóp alatt szemléli a kijelzőt. A megjelenítő IPS technológiát használ, a betekintési szögek közel 180 fokosak, a színek élénkek (bár a fekete mélysége érzékelhetően elmarad az OLED technológiájú panelektől). A fényerő szintén rendben van, maximumra csavarva napfényben is közel megfelelőek a látási viszonyok, igaz, ekkor őrült áramfogyasztásba kezd az eszköz. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli (egyszerre maximum 10 helyen), a karcállóságról Corning gyártmányú üveg gondoskodik.

Google Nexus 7
[+]

A hátlapot díszítő elemek száma minimális, mindössze egy Nexus és egy ASUS felirat van gravírozva a matt plasztik fedlapra. Az elsődleges kamera a bal felső sarokban kapott helyet, alul és felül egy-egy sztereó hangszóró található, melyet a gyártó a Fraunhofer által karban tartott Cingo mobile virtuális térhatású hangjavítási eljárással támogattak meg. Bár az ember ez alapján többet várna, a hangzás csupán átlagos, a HTC One jóval komolyabbat nyújt ezen a téren; igaz, az említett telefon is jócskán elmarad a minőségi hangkeltőktől, így zenehallgatásra a Nexus 7 sem javasolt. Arról nem is beszélve, hogy a hangszórók szerencsétlen elhelyezése miatt fektetett nézetben az ember óhatatlanul lefogja azokat, álló orientációban pedig nem jön át a sztereó hangzás.

Google Nexus 7
[+]

A tablet oldalán a szokásos gombok és interfészek kaptak helyet. A 3,5 milliméteres kimenet felül található, a ki- és bekapcsoló gomb és a hangerőszabályzó jobb oldalt kapott helyet. Alul középre került a microUSB-aljzat, mely SlimPort-támogatással rendelkezik, azaz megfelelő átalakítóval USB-hoszttá lehet varázsolni, illetve akár HDMI-, DVI-, VGA- és DisplayPort-csatlakozóvá is lehet változtatni.

Hirdetés

Hardver, rendszer, szoftverek

A Google és az ASUS szakított az NVIDIA-val: míg a tavalyi Nexus 7-et a Tegra 3 hajtotta meg, az új táblagép lelke az APQ8064T lapkakészlet, mely Qualcomm gyártmányú, a Snapdragon 600 családba tartozik. A Google újdonsága az első, mely erre a chipsetre épül, az okostelefonok piacát nézve viszont nem megy ritkaságszámba a SoC, többek között a HTC One, a Samsung Galaxy S4 és az LG Optimus G Pro is a 28 nanométeres csíkszélességű lapkára épül (az igazsághoz tartozik, hogy az említett modellek CPU-magjai magasabb maximális órajellel rendelkeznek). A számítási műveletekért az ARMv7 utasításkészletű, négymagos, magonként legfeljebb 1,5 GHz órajelű Krait 300 processzor felel, a grafikai műveleteket a 400 MHz-en pörgő Adreno 320 GPU végzi. Mindezek mellé 2 GB DDR3L RAM és kiviteltől függően 16 vagy 32 GB belső memória jár, utóbbit nem lehet utólag bővíteni.

Google Nexus 7

Teljesítmény-teszt
Benchmark Google Nexus 7 (2013) Samsung Galaxy Tab 3 7.0 ASUS MeMO Pad HD 7 Google Nexus 7 (2012)
Quadrant Standard 5032 pont 3538 pont 3903 pont 3567 pont
Linpack for Android (single) 98,744 MF. / 0,85 s 45,242 MF. / 1,85 s 34,552 MF. / 2,43 s 49,198 MF. / 1,70 s
Linpack for Android (multi) 263,131 MF. / 0,64 s 77,122 MF. / 2,19 s 115,922 MF. / 1,45 s 140,673 MF. / 1,20 s
Smartbench 2012 Prod. 4908 pont 2306 pont 3486 pont 3854 pont
Smartbench 2012 Games 3201 pont 2651 pont 1722 pont 4072 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 18380 pont 10951 pont 12965 pont 12818 pont
Geekbench 2 2664 pont 959 pont 1323 pont 1344 pont
Geekbench 3 (single / multi) 624 / 1935 pont ? ? ?

A sebességgel nincs probléma, a működés folyamatos, az alkalmazások gyorsan megnyílnak, a köztük történő váltogatás olajozott. Az erőforrás-igényes játékok meg sem kottyannak az eszköznek (a teszt során a Real Racing 3 és a Shadowgun: Deadzone voltak a főszereplők), a Full HD felbontású videókat szintén zokszó nélkül elfogyasztja a készülék, igen jól mutatva a kijelzőn. A szintetikus tesztek terén is remekel az eszköz: bár általában a benchmark-eredmények kevésbé fontos szerepet játszanak egy-egy eszköz megítélésekor, érdemes rápillantani a táblázatra, az új Nexus 7 egyenesen rommá veri a hasonló árfekvésű konkurenseket. A Tegráról Snapdragonre váltás jótékony hatással van a melegedési tulajdonságokra is, az új Nexus 7 maximálisan hajtva is jóval kevésbé fűti fel a készülékházat az elődnél.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A készüléken Android 4.3 fut, mely a legfrissebb elérhető verzió, de ez természetes, hiszen egy Nexus eszközről beszélünk, melyek a támogatottság időszaka alatt mindig a legújabb zöld robottal tetszelegnek. A továbbra is Jelly Bean névre hallgató variáns nem sok látható újdonsággal kecsegtet, a változtatásokat elsősorban a motorháztető alatt eszközölte a Google. Többek között megjelent az OpenGL ES 3.0 és a Bluetooth 4 LE szabványok támogatása, megváltozott a kamera felhasználói felülete, a fiókok esetében pedig az úgynevezett restricted, azaz korlátozott profil is aktiválható, mely segítségével részletesen testre szabható, hogy az adott felhasználó a rendszer mely aspektusaihoz férjen hozzá. Ezek mellett néhány apró újdonsággal bővült a rendszer, illetve több alapszoftver táblagépes felülete is átrajzolásra került; további információért a részletes bemutatót érdemes átolvasni. Fontos kiemelni, hogy a napokban jelent meg egy újabb frissítés (JSS15Q kódnévvel), mely a néhány modell esetén elérhető, az érintőképernyő érzékenységével kapcsolatos hibát hivatott javítani; esetünkben nem lépett fel a probléma.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

Miután egy Nexus készülékről van szó, extra alkalmazásokról nem nagyon lehet beszélni, a vásárló az alap Android rendszert kapja, sallagmentesen, mindenféle humbug nélkül. A táblagép természetesen tömve van a Google által fejlesztett appokkal, melyek természetesen a Nexus 7 kijelzőjére szabott felhasználói felülettel támadnak: az új Hangouts, a Maps, a Play Music és a Chrome is büszkén feszít az eszközön (zárójeles megjegyzés: a külső fejlesztésű szoftverek esetében gyakori probléma a megfelelő táblagépes UI hiánya). A Chrome-ra érdemes visszatérni még egy mondat erejéig: a netezés remek élmény a Full HD kijelzőn, az oldalak görgetése és a zoomolás zökkenőmentes, a lapok igen jól mutatnak, Flash-támogatás viszont nincs. Utóbbin azért nem szabad meglepődni, a Google már egy jó ideje kukázta az Apple által sem kimondottan körülrajongott technológiát.

Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor

A hátlapi kamera autofókuszos, segítségével legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2592 x 1944 képpontos felbontású fotókat lehet lőni, videót 1080p-ben is tud venni (a tesztfelvétel erre található). A kameraszoftver nem túl sok beállítási lehetőséget enged, csupán a fehéregyensúly, az expozíció, a jelenet és a felbontás kalibrálható át, illetve aktiválható a geotagging és az önkioldó. A képminőségre leginkább az alacsony dinamikatartomány és a részleteket szétmosó zajszűrő algoritmus nyomja rá a bélyeget. Táblagéppel fotózni egyébként is komikus dolog, a Nexus 7 cserébe még nem is csinál jó képeket.

Adatkommunikációs szempontból remek a Nexus 7 teljesítménye, szinte minden manapság menő szabványt ismer. A WiFi-only kivitel NFC-vel, Bluetooth 4.0-val, GPS-szel és természetesen WiFi-modullal támad, utóbbi kétsávos (802.11a/b/g/n @ 2,4 & 5 GHz), rendelkezik WiFi Direct és Miracast támogatással is. A microUSB-aljzat SlimPort tulajdonságait már a második oldalon taglaltuk, a szenzorok tekintetében egy giroszkóp, egy gyorsulásérzékelő, egy digitális iránytű és egy fényszenzor áll rendelkezésre. A SIM-foglalattal is rendelkező modell ezek mellett egy GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz), egy 3G-egységet (850/900/1900/2100/AWS MHz) és egy 4G-chipet (800/850/1700/1800/1900/2100/2600 MHz) is tartalmaz. HSPA kapcsolat mellett az elméleti letöltési sebesség 42 Mbps, a feltöltési sebesség 5,76 Mbps lehet, negyedik generációs mobilhálózatra váltva ezek az értékek 100 Mbps és 50 Mbps körül alakulnak. A képességek listája tehát igen korrekt, egyedül a GLONASS-műholdak kezelése hiányzik a repertoárból, ám a pozicionálás GPS-alapon is gyors és viszonylag pontos is.

Google Nexus 7

A hátlapot nem lehet leszedni (legalábbis véső és kalapács nélkül), a borítás egy 3950 mAh kapacitású akkumulátort rejt. A hivatalos oldal szerint egy feltöltéssel 9 órányi aktív használatra képes a táblagép, ami nagyjából valós adat, a teszt tapasztalatai alapján is simán bírja az egész napon át tartó nyüstölést. Persze azért érdemes automatikusra kapcsolni a kijelző fényerejét, az IPS panel ugyanis masszív fogyasztást tud produkálni, ha az ember maximumra csavarja.

Google Nexus 7
[+]

Értékelés: Nexus 7 (2013)
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Míg az előző Nexus 7 csak a középkategóriában versenyzett, az új modell már a felső kategóriát támadja, az árcédula azonban továbbra is barátságos maradt. A Full HD felbontás és a 7 hüvelykes képátló remek párost alkot, jelenleg a Google újdonsága a pixelsűrűség császára. A hardver rendben van, az adatkommunikációs képességek kimagaslóak, a formaterv korrekt, mindezek mellett pedig az eszköz egy jó ideig az elsők között kapja majd meg az Android frissítéseket.

Magyarországon napokon belül piacra kerül az eszköz, első körben a SIM-foglalattal szerelt modell lesz kapható (az ára 120 ezer forint lesz), melyet két hét múlva a WiFi-only kivitel követ majd 85 ezer forintért (ő egyébként jelenleg is kapható 95 ezer forintos áron). Ez a felszereltség ennyi pénzért nagyon jó vétel, ár-érték arányban így az új Nexus 7 még az ebből a szempontból legendás elődmodellt is leelőzi. Persze hibák is akadnak, a kamera teljesítménye, a nyomásra színeződő kijelző, a kissé túlméretes alsó és felső káva, valamint a hangszórók elhelyezkedése nem ideális, ám ezek szinte eltörpülnek az egyéb képességek mellett. Ajánlott.

Google Nexus 7 (2013)

dr. Kind

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Google Nexus 7 (2013)
Google Nexus 7 (2013) Általános
Technológia WiFi-only / LTE
Méret 8,65 x 114 x 200 milliméter
Tömeg 290 gramm (WiFi-only) / 299 gramm (LTE)
Színvariációk fekete
SIM-foglalat van
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1920 x 1200 pixel (323 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 600
Processzor típusa 1,5 GHz-es négymagos Krait 300
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 320
RAM mérete 2 GB RAM
Memória
Belső tárhely 16/32 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM (850/900/1800/1900 MHz)
3G (850/900/1900/2100/AWS MHz)
LTE (800/850/1700/1800/1900/2100/2600 MHz)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE letöltés: 100 Mbps, feltöltés: 50 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 LE
WiFi 802.11 a/b/g/n, dual band, WiFi direct, Miracast
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.3 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3950 mAh-s lítium-ion
Aktív használati idő 9 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, Fraunhofer hangjavító eljárás, sztereó hangszórók. Corning karcálló üveg, Slimport támogatás, giroszenzor, gyorsulásérzékelő, digitális iránytű, fényszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • ASUS MeMO Pad HD 7 - a hetes jelent

    A tajvani gyártó megint táblagéppel támad, amit a nagyon gyors és szép kezelőfelület, hosszú üzemidő és igazán kedvező ár jellemez.

  • ASUS MeMO Pad FHD 10 - full atom

    A tajvani gyártó újabb táblagéppel örvendezteti meg a leendő felhasználókat, hiszen nem csak árazásban, de tudásban, kijelzőben és sebességben is jól szerepel.

  • ASUS Padfone 2 - demokratikus átmenet

    Sokat finomodott a Padfone 2 elődjéhez képest, ez könnyebb használhatóságot, komolyabb hardvert és néhány korábbi extra kidobását jelenti.

  • Google Nexus 7 - Android 4.1 alapon

    A legújabb Android referenciagépet az Asus gyártja, a készülék Tegra 3 lapkakészlettel, IPS kijelzővel és Jelly Beannel érkezik.

Hirdetés