Hirdetés

Google Nexus 10 - az éleslátás mestere

Bevezető, tartozékok

A Nexus modellek különlegessége abban áll, hogy fedélzetükön a Google gyári Android operációs rendszere teljesít szolgálatot, amelyeket szoftveresen egyáltalán nem módosítottak. Ez abból a szempontból mindenképpen optimális, hogy így nem foglal külön memóriát a sajátos UI, amit a gyártók kínálnak, ám éppen ebben rejlik hátránya is, hiszen számos olyan kényelmi funkciótól is elbúcsúzhatunk, mint amit például a Samsung, a HTC, az LG, vagy más gyártók is kínálnak. A Nexus modellek legfőképpen fejlesztőknek jelentenek potenciális vásárlási lehetőséget, hiszen a kütyük mindegyike referenciamodell, így hosszútávon is biztosított a legújabb androidos szoftververzió azonnali telepíthetősége.

Samsung Google Nexus 10
[+]

A Nexus modelleknél további érdekesség, hogy számos gyártó műhelyéből kerültek már ki, elég csak a legújabb gépekre gondolni, mivel a Nexus 4-et az LG, a Nexus 7 táblagépet pedig az ASUS készíti, de az első Nexus telefont még a HTC fabrikálta. Hogy a sor ne érjen véget, a most tesztelés alá kerülő Nexus 10 a Samsungtól érkezik, habár forgalmazásának joga teljes mértékben a Google kezében van. A dél-koreai gyártó azonban nem csupán egy újabb referenciamodellt készített, hanem felvértezte azt a jelenleg kapható legnagyobb felbontású kijelzővel is (tabok tekintetében), ráadásul a méretes energiaforrás miatt akár 10 órás üzemidőt is garantál a keresőóriás vállalat. A felhozatal tehát mindenképp ígéretes, kérdés az, hogy valóban megfelel-e az elvárásoknak a Samsung újdonsága.

Samsung Google Nexus 10
[+]

A Google 10 hüvelykes táblagépe szintén annak az olvasónknak köszönhető, aki a Nexus 4-et is biztosította számunkra. A Nexus 10 csomagolása egyébként egész egyszerű, ugyanis a külső szürke papírborításon a készülék fotója szerepel, majd ezt eltávolítva egy fekete doboz tárul elénk, melynek oldalán mindössze a Nexus feliratot tüntették fel. A szelence tartalma nem túl bőséges, a kütyü mellé mindössze a microUSB kábel, a töltőfej és a leírások kerültek.

Külső

Ugyan a Google Nexus 10 talán nem annyira gyönyörű, mint a Nexus 4, szégyenkeznie egyáltalán nem kell, bár az anyaghasználat felemás érzéseket kelthet a felhasználókban. A műanyagból és üvegből álló burkolat összeszerelési minősége kiváló (recsegő hangokra semmilyen körülmények között nem kell számítani), azonban a hátlapon érezhető, hogy olcsó, kopogós plasztikból készült. A 263,9 x 177,6 x 8,9 milliméteres méretek is mutatják, hogy egész karcsúra sikeredett a masina, a 603 grammos tömegével pedig abszolút beleillik kategóriájába. Kézben tartva ettől függetlenül nagyon kényelmes a fogása, hosszabb távon viszont ajánlott mindkét felső végtagunkat használni hozzá.

Samsung Google Nexus 10
[+]

Az előlap elemzését érdemes a kijelzővel kezdeni, ugyanis brutálisan éles és szép képe van. Nem véletlen mindez, hiszen a Samsung egy 2560 x 1600 képpont felbontású, kapacitív Super-PLS TFT megjelenítőt pakolt a Nexus 10-be, így – a táblagépek körében kimagasló – 299 pixel / inch képsűrűséget kapjuk jutalmul. Annyira élvezetes rajta olvasni, dolgozni, játszani, hogy fejet kell hajtani a dél-koreai mérnökök előtt. A színei nagyon szépek (bár az iPad Retinája egy lehelletnyivel talán jobb ilyen téren), a betekintési szög csaknem száznyolcvan fokos, a kiváló fényerő pedig még napfényben is megfelelő olvashatóságot eredményez. A képernyő körül egy nagyjából 2 centiméter vastag keret fut körbe, melybe két fontos dolog is került. Felül található az 1,9 megapixeles előlapi kamera, alul pedig a fehérben villogó információs LED kapott helyet. Érdekes módon a két hangszóró is a tablet elejének jobb- és baloldalára került, viszont így kézben tartva könnyen eltakarhatjuk ezeket, érdemes lett volna ezt a kialakítást még egyszer átgondolni.

Samsung Google Nexus 10
[+]

Az oldalak tényleg nagyon keskenyek, viszont gumírozott felületet kaptak, így teljesen stabil fogást biztosítanak a felhasználó számára, ráadásul egyáltalán nem érezzük úgy, hogy a vékonyság bármilyen vágó érzéssel szolgálna. Szinte minden részre szereltek valamit a mérnökök, a masina jobb felén férünk hozzá a microHDMI kimenethez, felül pedig a hangerőszabályzó billentyű és a bekapcsológomb (képernyő feloldását is ezzel végezhetjük el) látható. Baloldalon terül el a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres jack aljzat, alulra pedig a Nexus 10 dokkolásához szükséges elemek kerültek.

Samsung Google Nexus 10
[+]

A Nexus 10 hátsó borítása ugyan egy kicsit olcsó műanyagnak tűnik, a gumis felület szerintem egész okos ötlet, mivel így – az oldalakkal együtt – egyáltalán nem kell attól félni, hogy a kütyü kicsúszik a kezünkből. Mivel a Samsung itt is követte a unibody kialakítás trendjét, a hátlap sajnos nem távolítható el egykönnyen, így nem tudjuk házilag cserélni az egyébként elég méretes akkumulátort. Az egész hátsó rész aránylag egyszerű külsővel bír, ámbár két részre oszlik. Az alsó területen a Nexus és a Samsung feliratok tündökölnek, a felső, recés blokkban viszont az 5 megapixeles fő kamerát helyezték el, melyhez még ráadásul egy LED villanó is társul.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

Hardveres komponensek terén látszólag nem a legerősebb a masina, hiszen erejét a 32 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architektúrájú Exynos 5250 chipsetből nyeri, ám ebben két darab, egyenként 1,7 gigahertzre skálázott Cortex-A15 mag csücsül, így szégyenkeznie egyáltalán nem kell a négymagos társak mellett. Hab a tortán, hogy mindezek mellé grafikus gyorsítóként egy Mali-T604 került, a 2 gigabájtnyi RAM-mal kiegészülve pedig egész kis bestia válik a Nexus 10-ből. Belső tárhely tekintetében 16 és 32 gigabájtos modell vásárolható meg, sajnos ez nem bővíthető microSD kártyával, így a filmeket kedvelőknek érdemes inkább az utóbbi verziót választani.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Google Nexus 10 ASUS Transformer Pad Infinity Huawei MediaPad 10 FHD Acer Iconia Tab A700
Quadrant Standard 4644 pont 5006 pont 3610 pont 3999 pont
Linpack for Android (single) 130,858 MF. / 0,63 s 58,218 MF. / 1,44 s 40,150 MF. / 2,09 s 44,0304 MF. / 1,90 s
Linpack for Android (multi) 181,557 MF. / 0,92 s 152,916 MF. / 1,1 s 91,617 MF. / 1,84 s 130,547 MF. / 1,29 s
Smartbench 2012 Prod. 3396 pont 4072 pont 3778 pont 3579 pont
Smartbench 2012 Games 2616 pont 1879 pont 1637 pont 1496 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 13722 pont ? pont ? pont 11691 pont

A pontszámokból kiválóan látszódik, hogy a Samsung chipsetje maximálisan helytáll a négymagos Tegra 3 mellett is, sőt, a nyers számítási teljesítményt mérő Linpackben kvázi leiskolázza a konkurens táblagépeket, de a Mali-T604-nek köszönhetően a Smartbench játékteljesítményt mérő oszlopa is igencsak hosszúra nyúlt. Ezek az adatok a valós használat sebességét is tökéletesen tükrözik, a főoldalak közötti lapozgatás, vagy a menüben való lépkedés is szempillantás alatt történik, a 2 gigabájt RAM-nak köszönhetően pedig számos program futtatható a háttérben, ezek között pedig könnyedén válthatunk anélkül. hogy a szoftver újratöltené őket. Játékok terén szintén brutálisan erős a Nexus 10, a Real Racing 2 vagy más nagyobb grafikai igényeket támasztó játékok is akadásmentesen futottak.

Samsung Google Nexus 10 Samsung Google Nexus 10

Mivel a Nexus 10 is az egyik legújabb referenciamodell a Nexus 7 és a Nexus 4 mellett, így természetesen ezen az eszközön is a Google jelenlegi legújabb, 4.2.1 verziószámú Android Jelly Beanje fut. A rendszer legfőbb újdonságairól már beszéltünk egy kiadós értekezés keretében, így ezekről én most nem szeretnék külön szót ejteni. Egy fícsör azonban kiemelendő, hiszen jelen tesztalanyunknál a már ismert kétféle információs sáv különböző oldalakról húzható le, így bal felülről az értesítésekhez, jobb felülről pedig a gyors beállításokhoz férhetünk hozzá. A rendszer továbbra is tartalmaz mezei alkalmazásfelületeket és gyorsikonokat, így ezekkel bármikor testreszabhatjuk az öt lapból álló főképernyőt.

Samsung Google Nexus 10 Samsung Google Nexus 10

Referenciamodellről lévén szó, a Nexus 10-re mindössze a Google által gyárilag támogatott programokat telepítették. Ezek közé tartozik a Chrome böngésző, a Google Earth, a Gmail, Google+ és YouTube klienshármas, a csevegő, a navigáció, az óra (ébresztőfunkcióval), a számológép, a zene- és videólejátszó, az üzenetküldő, a térkép, valamint a Movie Studio, ahol az elkészített videókat tudjuk szerkesztgetni. A naptár widgetként is kihelyezhető a főoldalakra, valamint támogatja a napi, heti, havi és napló nézetet is. Első bekapcsolás után ennyit láthatunk, ám csüggedni nem kell, ugyanis a Google Play Áruháznak köszönhetően több százezer applikáció közül válogathatunk.

Multimédia, kamera

A hálapon elterülő fő kameramodul autofókuszos, s maximum 5 megapixeles, azaz 2592 х 1936 pixel felbontású képeket lőhetünk vele. Szerencsére rendelkezésünkre áll egy LED villanó is, így gyengébb fényviszonyokban is tudunk fotózni a táblagéppel. A videofelvételi képességek sem szerények, ugyanis 1080p-s mozik rögzíthetők 30 képkocka / másodperc sebességgel. A beállítási lehetőségekhez immáron a kijelző hosszú megérintésével juthatunk, így tárul elénk az a lista, amiket piszkálhatunk. Sok mindent persze nem enged a gyári szoftver, mindössze a vakut, az expozíció értékét, valamint a fehéregyensúlyt (lámafény, felhős, izzólámpa, nappali, beltéri) konfigurálhatjuk, valamint válthatunk a kamera, a videó, a panoráma, valamint a photo sphere (háromdimenziós panorámafotózás) módok között is.

Samsung Google Nexus 10
[+]

Az elkészült képek egész jók, bár azért nem tökéletesek. Ami mindenképpen kiemelendő, az a makrófelvételek minősége és a dinamikatartomány nagysága, hiszen ezeket egész jól lövi be az optika. A vonalélességgel sincs alapvetően gond, ám a zajcsökkentő algoritmus miatt a részletek képesek elveszni, valamint ennek köszönhetően a sötétebb területek is elmosódhatnak. A kromatikus aberráció ritka jelenség, így elmondható, hogy a táblagépkamerák között az élmezőnybe tartozik a Nexus 10. A videóknál megfigyelhető, hogy szinte állandóan fókuszál a kamera, ami egyfelől jó, másfelől viszont néha zavaró tud lenni. A minősége közepesen jó, erről a tesztfelvétel megtekintésével is meg lehet győződni.

Samsung Google Nexus 10
[+]

A zenelejátszó teljesen gyári, ám így is számos funkcióval bír. A masinára töltött zenéinket albumok, előadók, dalok, műfajok és lejátszási listák szerint is rendezhetjük, a mappák közötti váltás pedig 3D nézetben történik. A kiválasztott muzsikát lehetőségünk van sokszorosan ismételve lejátszani, a válogatásokat pedig véletlenszerű sorrendben is tudjuk hallgatni. Aktiválhatjuk a hangszínszabályzót is, így pop, folk, dance stb. stílusban is élvezhetjük számainkat. Kihangosítva közepes a hangminőség, maximumra tekerve talán egy kicsit zavaró az érzékeny fülűeknek, headsetet csatlakoztatva azonban rohamosan javul a helyzet.

Samsung Google Nexus 10 Samsung Google Nexus 10

A videólejátszó gyakorlatilag minden fontos formátumot kezel, a gyári adatok szerint ez a képesség az MP4, H.264, DivX, WMV fájlokra terjed ki. Természetesen a rendkívül éles kijelzőn élmény filmezni, ebben pedig a hardver is társ, ugyanis az 1080p-s tartalmak akadásmentesen futnak, a microHDMI kimenetnek köszönhetően pedig a masina által nyújtott 10 hüvelykes méretet is számottevően túlszárnyalhatjuk egy nagyobb képernyővel rendelkező TV-n keresztül.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációban rögtön egy hiányossággal érdemes kezdeni, ugyanis a Nexus 10-ben nincs SIM foglalat, így kizárólag a 802.11 b/g/n szabványt támogató, DLNA-ra is képes WiFi modult tudjuk használni internetkapcsolat létesítésére. Ezen felül a készüléket felszerelték egy EDR-es, 3.0-s verziószámú Bluetooth chippel, valamint egy A-GPS egységgel is (GLONASS-szal egyetemben). Örvendetes, hogy a masina oldalán helyet kapott egy microHDMI kimenet is, így bizony nagyobb megjelenítőkre is rá tudjuk kapcsolni a táblagépet. MicroUSB kábelen keresztül adatokat másolhatunk, de így akár etethetjük is az eszközt.

Samsung Google Nexus 10 Samsung Google Nexus 10

A böngésző villámgyors, ám a Google Chrome és a Jelly Bean itt már nem támogatja a Flash-t, így sajnos ezekről a tartalmaktól gyárilag már el kell búcsúznunk. Ettől függetlenül a program több ablakot képes egymás mellett megnyitni, viszont a szöveget nem méretezi a képernyő széléhez mérten, habár a felbontás miatt fektetett nézetben erre aligha lesz szükség. A kétujjas nagyítás kiválóan funkcionál, mint ahogy görgetés is akadásmentesen zajlik.

Samsung Google Nexus 10
[+]

Az energiaforrás nem kevesebb, mint 9000 milliamperórás kapacitással bír, ami a gyártó szerint 500 óra készenlétre és nagyjából 9 óra filmnézésre elegendő. Az előbbi adatot ugyan nem tudtam tesztelni, utóbbi viszont maximálisan megállja a helyét, ugyanis egy HD film WiFin és YouTube-on keresztüli streamelését 8,5 óráig bírta a Nexus 10, ez az eredmény pedig egy adatkapcsolatot nem igénylő mozizás esetén 10 óra fölé is kúszhat. Zenelejátszást egy napnál tovább biztos végezhetünk az eszközzel, a böngészés időtartama pedig körülbelül a filmnézés óraszámával egyezik meg.

Samsung Google Nexus 10
[+]

Értékelés: Google Nexus 10
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A Google Nexus 10 sajnos nem kapható Magyarországon, mivel egyelőre itthon nem forgalmazhatnak készüléket a Play Store-ban. Külföldön azonban megvásárolható, habár jelenleg több hetes várakozási időre kell számítani. Ára nagyjából 4-500 euró (16-32 gigabájtos modell), Amerikában pedig ugyanezt az összeget dollárban kell kifizetni. Ezért az összegért kapunk egy rettenetesen ütős kijelzőt, meg merem kockáztatni, hogy jelenleg ez a legjobb táblagép megjelenítő a piacon, habár színek terén az Apple iPad Retinája azért egy kicsit jobbnak bizonyul. A hardver minden feladatot képes ellátni, a kétmagosok közül ez az egyik legfejlettebb megoldás, ráadásul kamera terén sem kell egyáltalán szégyenkeznie a cuccnak, még ha láttunk már ennél jobb optikát akár tabletbe építve is. A microHDMI kimenet nagyon hasznos csatlakozó, az akkumulátort pedig kiválóan optimalizálták, így a 8-10 órás üzemidő egyértelműen az élmezőnybe repíti a kütyüt. Igazi konkurensként talán az ASUS Transformer Pad Infinity, az Acer Iconia Tab A700, valamint a Huawei MediaPad 10 FHD említhető, bár az ASUS elég borsos áron kapható, az Acer gépének optimalizáltsága hagy némi kívánnivalót maga után. A Huawei azonban meg tudja szorongatni a Nexus 10-et, ráadásul abban még SIM foglalat is helyet kapott. Ettől függetlenül a Samsung által gyártott Nexus 10 igazi erőgép, csodálatos kijelzővel, szuper üzemidővel, s biztosított frissítéssel, így szinte bárkinek erősen ajánlható, aki minden téren kompakt eszközt vásárolna, viszont nem fontos számára a beépített mobilkommunikációs egység.

Google Nexus 10

Legendd

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Google Nexus 10
Google Nexus 10 Általános
Technológia WiFi only
Méret 263,9 x 177,6 x 8,9 milliméter
Tömeg 603 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 2560 x 1600 pixel (299 ppi)
Kijelző típusa Super-PLS TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Exynos 5250 Chipset
Processzor típusa 1,7 Ghz-es kétmagos Cortex-A15
Processzor csíkszélessége 32 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-T604
RAM mérete 2 GB RAM
Memória
Belső tárhely 16/32 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GLONASS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 1,9 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 9000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Google Nexus 4 - a zselés álmok netovábbja

    A negyedik generációs Nexus telefon már az LG-től érkezik, méghozzá gyönyörű külsővel és a jelenleg kapható legerősebb hardverrel.

  • Android 4.2 bemutató

    Felhasználói fiókokkal, képernyőkímélővel, új kamerafunkciókkal és zárolt képernyőre pakolható minialkalmazásokkal támad a legújabb robot.

  • Google Nexus 7 - Android 4.1 alapon

    A legújabb Android referenciagépet az Asus gyártja, a készülék Tegra 3 lapkakészlettel, IPS kijelzővel és Jelly Beannel érkezik.