Garmin Fenix 8 AMOLED - a csúcshódítás költséges

A Balkán tetején teszteltük a brutális tudással és árral befutott sportórát.

Külső, kezelés, üzemidő

Lassan egy évtizede kerül a csuklómra csúcstelefonnal egyenértékű elit óra, mozogjon okos-, luxus- vagy sportvonalon, mégsem lettem meggyőzve a(z) Samsung / Apple Ultrától a Garmin Fenix 8 csúcskiadások akár félmillió forintos árain szétnézve, hogy jómagam vagy közeli ismerőseim számára egy ilyen drága csuklókellék kötelező volna. A 2926 méteres Balkán-csúcs, a Muszala meghódítására készülve mégis kötelező feladatnak tűnt egy Fenix 8 beszerzése saját sporttevékenységem követésére és az óra magashegyi tesztelésére. A laza augusztusi 38 fokban tartott budapesti bemutatón mondjuk Kinizsi százas múltam ellenére én voltam a legszerényebb sportember, a hatalmas érdeklődés mindenesetre aláhúzta: komoly tábor várta az elit sportórák új trónkövetelőjét megannyi variációban.

A Fenix 8 AMOLED 43 mm női csuklón
A Fenix 8 AMOLED 43 mm női csuklón [+]

  • Fenix 8 43 mm AMOLED, rozsdamentes acél, 13,8 mm, 66 g, 1,3", 416 x 416 pixel, 399 990 forint
  • Fenix 8 43 mm AMOLED, titán + zafírüveg, 13,8 mm, 60 g, 1,3", 416 x 416 pixel, 439 990 forint
  • Fenix E 47 mm AMOLED, rozsdamentes acél, 14,5 mm, 76 g, 1,3", 416 x 416 pixel, 319 990 forint
  • Fenix 8 47 mm AMOLED, rozsdamentes acél, 13,8 mm, 80 g, 1,4", 454 x 454 pixel, 399 990 forint
  • Fenix 8 47 mm AMOLED, titán + zafírüveg, 13,8 mm, 73 g, 1,4", 454 x 454 pixel, 439 990 forint
  • Fenix 8 47 mm Solar MIP, titán + zafírüveg, 15,2 mm, 80 g, 1,3", 260 x 260 pixel, 439 990 forint
  • Fenix 8 51 mm AMOLED, rozsdamentes acél, 14,7 mm, 102 g, 1,4", 454 x 454 pixel, 439 990 forint
  • Fenix 8 51 mm AMOLED, titán + zafírüveg, 14,7 mm, 92 g, 1,4", 454 x 454 pixel, 479 990 forint
  • Fenix 8 51 mm Solar MIP, titán + zafírüveg, 15,4 mm, 95 g, 1,4", 280 x 280 pixel, 479 990 forint

A Fenix 8 AMOLED 47 mm férfikaron
A Fenix 8 AMOLED 47 mm férfikaron [+]

Immár az AMOLED panel képviseli a fővonalat 43, 47 és 51 mm választékban, de akad transzflektív, napelemes Solar MIP változat is 47 és 51 mm-en, rendre jó fényű, előre világító zseblámpával, mikrofonnal, hangszóróval, és 40 méteres mélységig támogatott búvárfunkcióval. Dzsókerként bekopogtatott az olcsóbb Fenix E 47 mm-en, az előbbieket és az EKG-s hardvert elhagyva (a funkció itthon még mindig nem érhető el), de a 10 ATM védelmet megtartva. Nekem a 47 mm-es Fenix 8 AMOLED bizonyult tökéletes választásnak: ugyan a titánötvözet variáns is vastag és vaskos zafírüveg védelemmel, ezért a síkabát ujjában rendre megakadt, ez volt a képernyőméret, a kezelés és a viseléskomfort szempontjából az ideális kompromisszum.

A Fenix 8 AMOLED 51 mm
A Fenix 8 AMOLED 51 mm [+]

A 22 mm-es Garmin szabványon cserélhető, gyorskioldós szilikonpánt a fémcsattal erősen illeszkedett, számos lyukkal pedig jól szellőzött izzasztó mozgás közben is. Ha már natívan támogatott a búvárkodás, akkor a gombokat mechanikailag elválasztották az órarész belsejéről, a szivárgásmentes kivitellel pedig a klikkelő nyomásérzést kicsit furcsa, de megszokható, rugószerű működtetés váltotta. Persze ugyanolyan szuper a gyorsfunkciók elérése szimpla, hosszú és kombinált lenyomásra. A szálerősített polimer váz titánkerete épp annyit emelkedik a képernyő fölé, hogy a remek érintésérzékenységet ne zavarja, de extra védelmet nyújtson ütődések ellen, tekerőgyűrű nélkül pedig igazán hasznos az öt gomb, sőt: az órát továbbra is elsősorban velük kezeltem.

A mikrofon és a hangszóró extra védelme
A mikrofon és a hangszóró extra védelme [+]

Extra védelmet kapott jobbra a hangszóró és a mikrofon, amely nem csak dallamosabb a korábbi csipogásnál, kellően erős rezgőmotor segédletével, a telefonos asszisztens is elérhető vele némi fáziskéséssel, illetve pár offline hangutasítás is adható az órának. Mondjuk a pillanatnyi koordináták mentése, a Garmin Pay órafizetés vagy futóedzés indítása, az időjárás megjelenítése stb. – kapóra jön, ha nincs szabad kezünk. Hangjegyzet is menthető GPS koordinátával tevékenység közben vagy azon kívül, hogy a térképen vissza lehessen nézni, mikor, hol kommentáltunk. Ez viszont egyelőre csak az órán működik és a hangfájlt számítógépre másolhatjuk, a jegyzeteket nem szinkronizálja a mobilra a Garmin Connect. Saját zenét is a mellékelt kábelen tudunk átmozgatni PC-ről, Bluetoothon vagy WiFi-n nem, és valamiért kábelen a mobilról sem, ugyanis a 32 GB-os óratároló nem érhető el a telefonról.

Térképes megjelenítés a hangjegyzetekhez
Térképes megjelenítés a hangjegyzetekhez [+]

Máskülönben a hátlapi négy érintkezőt PC-re dugva könnyen megy a másolás, akárcsak vezetékmentes füles társítása, a Spotify, a Deezer, az Amazon Music és pár podcast app pedig offline hallgatást is kínál. A mikrofon és hangszóró leginkább mobilhívás fogadására alkalmas, arra is csendes helyen, mert elég halk, de edzőszeren, a mobiltól távol kapóra jöhet. Modem és eSIM hiányában nincs önálló hálózati kapcsolat, úgyhogy az SOS segélykérés indítása mobilkapcsolatot igényel. Balesetérzékelés továbbra is van.


[+]

A hátlapon a jól bejáratott, ötödik generációs Elevate pulzoximéter dolgozik elektródával az EKG funkciót is letudva – már Észak-Amerikában, ahol már engedélyezték, Európában semmi hivatalos információ nincs a bevezetéséről. Hiányzik az artériás érfalmerevség és a vérnyomás felügyelete, illetve a ma divatos alvási apnoe érzékelése, szóval általános egészségkövetésben maradt lemaradás, ahogy mobilos összhangban is. Mindenki döntse el maga, hogy sportóraként ez mekkora érvágás, látni kell viszont, hogy sportvonalon erősítve az ultrás riválisok a Garmin vásárlóira pályáznak, nem is sikertelenül.


[+]

Amiben a sportszergyártó verhetetlen, az a rendkívül sokrétű adatrögzítés és elemzés, amiből a giroszkóp, a gyorsulásmérő, a barometrikus magasságmérő, a hőmérő, a mélységérzékelő és a fényerőállításhoz hasznos fénymérő is kiveszi a részét. A pontos navigációt többcsatornás GNSS modul biztosítja háromtengelyes iránytűvel (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS), kézi és automatikus műholdválasztási opcióval. Az ANT+ is adott rengeteg Garmin kellék és szenzor csatlakoztatására, illetve NFC az itthon is jól működő Garmin Pay mobilfizetéshez, ezzel a támogatási listával.

  • Fenix 8 43 mm AMOLED, 10 nap okosóra módban, 4 nap mindig aktív kijelzővel
  • Fenix E 47 mm AMOLED, 16 nap okosóra módban, 6 nap mindig aktív kijelzővel
  • Fenix 8 47 mm AMOLED, 16 nap okosóra módban, 7 nap mindig aktív kijelzővel
  • Fenix 8 47 mm Solar MIP, 21 nap okosóra módban, 28 nap napelemes töltéssel
  • Fenix 8 51 mm AMOLED, 29 nap okosóra módban, 13 nap mindig aktív kijelzővel
  • Fenix 8 51 mm Solar MIP, 30 nap okosóra módban, 48 nap napelemes töltéssel

A sport mellett az üzemidő a Garmin órák erőssége, és a fenti, hivatalos adatok inkább óvatosak, mint túlzóak, tehát ennél hosszabb vegyes használat is kijöhet. Töltő nélkül indultam Bulgáriába öt napra, és általános órahasználattal, értesítések olvasásával és 10 óra aktív GPS-szel 65%-ot merült a kellék mindig aktív órafunkció nélkül, hegymászás során gyakran a TopoActive térképre meredve. Utóbbi nem csak informatív, navigálásra, útba igazításra, magassági tervezésre és meredekséggel korrigált tempó jelzésére is alkalmas. Ha épp nem másztam hegyet, heti 2-3 GPS edzéssel a 16 nap reálisnak tűnt, bár személy szerint inkább hetente, fél órára tettem töltőre, a 167,5 maradék órában folyamatos adatrögzítést biztosítva. Akinek ez sem elég az 51 mm-es Fenix 8 AMOLED és MIP változatban is egy hónapos töltésrátával számolhat, ami lehet, hogy már picit sok is.

A Fenix 8 AMOLED 43 mm szíjával együtt
A Fenix 8 AMOLED 43 mm szíjával együtt [+]

Ne kicsinyítsük a 47 és 51 mm-en egyaránt 1,4” és 454 pixel átmérőjű AMOLED panel érdemeit: remek a fényerő (bár a MIP panel fényesebb odakint), kellően halovány az éjjeli működés, sík, egyenletes terepen pedig elég fényes a felső él felől világító zseblámpa, amivel azért terepfutásra nem mernék menni. A kirobbanó színekhez továbbra is inkább egyszerű, átlátható és lényegre törő menü tartozik, semmint szépelgő, átmenetekkel teli és grafikus. Így a rengeteg előtelepített és letölthető számlap sem hozza a Huawei esztétikáját és kreativitását. Cserébe az informatív megjelenésen és mindenféle, testreszabható adat megjelenítésén van a hangsúly, szép választékkal a gyári számlapokon kívül.

Hirdetés

Beüzemelés, kijelző, órafunkciók

A Fenix 8-at a Garmin Connect mobilalkalmazás telepítése és bejelentkezés után tudjuk gyorsan beüzemelni iPhone-on vagy Androidon, az alapbeállításon pedig szépen végig vezet az óra. Az elsőáldozóknak hosszú időfolyamat megszokni a Garmin rendszerlogikáját, de legalább az órabeállítások elérhetők a telefonról és kapóra jönnek a sokat emlegetett billentyűfunkciók.

Órabeállítások a telefononÓrabeállítások a telefononÓrabeállítások a telefononÓrabeállítások a telefonon Órabeállítások a telefonon [+]

A bal felsővel érhetők el a kapcsolók, kétszer ugyanezt lenyomva indul a zseblámpa. A középső hozza elő az értesítéseket alapvető emojik, magyar ékezetek és néhány alkalmazás esetében képek megjelenítésével.

ÉrtesítésekÉrtesítésekÉrtesítések Értesítések [+]

Mélyebb mobilintegráció hiányában viszont a levelek tartalmába nem lehet beleolvasni, a mobilos okosotthon központtal, ébresztővel, ne zavarj üzemmóddal sincs összhang, a válaszadás előre definiált listából pedig csak Androidon opció. SMS-re rendben küldtem választ, ritkán viszont a Facebook Messengerre küldött válasz nem ment el – eleget rakoncátlankodik a mobilszoftver, hogy ez alól felmentsem a Fenixet, mint felelős. Viszont előfordult üzenetküldéskor vagy épp a tárcsázóban matatva szoftverleállás és újraindítás. Előtelepült az órára a Garmin Messenger, a használatához mindenesetre a küldő és fogadó félnek is rendelkeznie kell a mobilalkalmazással.

Számlapok és testreszabásSzámlapok és testreszabásSzámlapok és testreszabás Számlapok és testreszabás [+]

Billentyűzet, hangalapú diktálás, hangüzenet küldése válaszként nem opció, a hangasszisztens előhívása ráérős (Siri, Alexa, Bixby, Gemini), a Garmin asszisztens gyorsabban operál. Feltűnt, hogy amíg egy Huawei Watch GT 5 Pro a bejövő mobilhívást egy emelettel és két szobával arrébb is kijelezte, a Garminnal hamarabb szakadt meg a távolság miatt a Bluetooth kapcsolat.

Alkalmazások és a Connect IQ áruházAlkalmazások és a Connect IQ áruházAlkalmazások és a Connect IQ áruház Alkalmazások és a Connect IQ áruház [+]

A jobb felső gomb immár az alkalmazáslistát hozza elő a tevékenységekkel, a térképpel, a zenelejátszóval és mindenféle alkalmazással, melyek száma persze egy Apple / Samsung / Pixel óra szemszögéből roppant szűkös és a Connect IQ áruházból is főleg csak sportközpontúak telepíthetők. A widgetek közt függőlegesen lépdelve minden releváns információhoz hozzájuthatunk, harmadik fél is megjeleníthet itt adatok, mégse nevezném egy WatchOS vagy WearOS mellett a Garmin rendszerét okosnak.

TérképhasználatTérképhasználatTérképhasználat Térképhasználat [+]

Egyszerűbb és érintés barátabb lett a térképkezelés (sí-, golf- és TopoActive kontinenstérképeket is előtelepítettek), a szokásosan sok megjelenítési és navigációs móddal, útvonalak, versenytávok behívásával, magassági és versenystratégiával és előre megadható útpontokkal. Ha letérnénk egy tervezett körútról, az óra képes újrakalkulálni az útvonalat úgy, hogy az össztáv ne változzon, a visszafordulásra is kaphatunk jelzést, ha egy pontot elérve ugyanazon az ösvényen jutnánk vissza a kezdőponthoz. Azért vannak fordítási érdekességek, például a következő elágazás elejének és végének levágása.


[+]

Az itthoni és balkáni hegyekben egyaránt remek hasznát vettem a térképeknek, és ezért érthetetlen, hogy ezek miért nem jelennek meg a Connect mobilappban: az edzésútvonalat Androidon a Google, iOS-en pedig az Apple Térkép rajzolja ki. Útvonalat sem tudunk a Connectben létrehozni, a gyengén megírt Garmin Explore-t kell telepíteni vagy a webes felületen ügyködni, szóval sokkal jobban összefoghatná saját mobilszoftverét a Garmin, ahogy sportóra jelző ellenére is lehetne Google API-kat használni.

Sport, egészségkövetés, összefoglaló

A tucatnyi tevékenységforma valamelyikére lépre nem csak az edzés indítható azonnal: könnyebben elérhetők az edzéstervek, a formához igazodó, kiegészítő edzésjavaslatok, a versenyeszközök, a navigációs beállítások és a testreszabható paraméterek, az adatképernyők, a riasztások, a térképrétegek és a műholdak működése. Edzés közben grafikonok, teljesítmény- és formamutatók, offline térképek és miegymás is megjelenhet iránytűvel, metronómmal, beépülő szenzorokkal és hangalapú jelzéssel, ebben továbbra is az élen van a Garmin. A hobbibúvárkodáshoz 40 méterig segít be a mélységszenzor, sok extrafunkció kapcsolódik a gyalogló, futó, kerékpáros, síelő, úszó, szörfös és golfos sporttevékenységek variációihoz. A kardió, erősítő, jóga és pilates edzéseket animációk segítik, a súlyzós gyakorlatszámlálás mellé többhetes erőedzőtervek is kérhetők.


[+]

A budai és bolgár hegyekben pillanatok kérdése volt a műholdas pozíciószerzés telefonkapcsolat nélkül, és az útvonalat az óra az élő térképes megjelenítés és az utólagos visszanézés szerint is precízen, kilengések nélkül rögzítette pontos össztávval, amit a Locus Mapsben ellenőriztem. A Muszalára kaptatva az is kirajzolódott, hol tértem le a gyéren kijelölt, sziklás ösvényről, a pillanatnyi magasság és az összes emelkedés adatai is kellően pontosak voltak, és ez utóbbin a Garmin utólag tovább tud finomítani saját magasságadataival. Az iránytű kis kalibráció után rendben tette a dolgát, a hőmérőnek viszont ilyenkor nincs nagy haszna és persze lázmérőnek sem jó, hiszen a szenzor a készülékben van, amit egyfelől saját testhőnk, másfelől a külső időjárás befolyásol. Egyelőre a szenzor a menstruációs ciklus követéséből sem veszi ki a részét.

[+]

Rendkívül következes volt pihenőidőben, bemelegítés, séta, hegymászás, futás, kerékpározás és elliptikus tréner során a pulzusmérés, fürgébben jelezve a zónaváltást egy Huawei vagy Samsung kütyünél. Persze egy optikai, átlagoláson alapuló csuklómérőnél még mindig precízebb és gyorsabb egy pulzuspánt, amiből sokféle társítható a Fenix 8 mellé. Úszás közben nem teszteltem, de ekkor is működnie kell az óraszenzornak, általános edzés során pedig pánt nélkül is kívánt pulzuszónában tudtam maradni. Véroxigénmérésben már a Huawei-nél az előny, a Garmin rengeteg 96% alatti mérést rögzített, pontosabban nem szűrt ki, miközben kézi vizsgált során az ujjbegyes gyógyszertári kellék 96-99% között jelzett.


[+]

Vérnyomás mérés és alvási apnoé felismerése nincs a tudáslistán, az EKG funkció errefelé pedig nem érhető el. Az óra viszont pontosan eltalálja a lefekvés és felkelés időpontját, érzésre megbízható kiértékeléssel az alvás pontszámát, szakaszait beleértve. Mindez azért fontos, mert az alvásminőség és a HRV állapot éppúgy kihat az edzésre való felkészülésre és a napi mozgásjavaslatokra, mint a korábbi edzések hatása és a regenerálódás hossza. Alvási tanácsok is járnak a javuláshoz, akárcsak stresszkövetés és időzónaváltási tanácsadó. Akad légzésfigyelés, illetve magassági- és hőakklimatizációs segítség, verseny előrejelzés és jópár közösségi funkció. Kapóra jön a reggeli jelentés és a napi összefoglaló, pillanatnyi egészségkép is menthető a szenzorokkal. Plusz van még egy rakás sportspecifikus adat, amire egyszerűen nincs idő kitérni.


[+]

Nincs kétségem egy balkáni, magashegyi túra után, hogy 2024 őszén az AMOLED és MIP képernyővel is elérhető, három méretben megvásárolható Fenix 8 jelenti az elit sportórák csúcsát. Az offline térképek, a navigáció, a precíz mozgáskövetés, a sokrétű adatmezők, az edzéstervek, a formakövetés, a versenystratégia és a sportspecifikus extrák egyaránt hasznosak az eltökélt sportembereknek és a hobbistáknak egyaránt, átláthatóbb felülettel és könnyebb térképkezeléssel. Maradt viszont pár szoftveres baki, ha pedig rosszmájú akarok lenni, akkor a Fenix 8 legfőbb változása a magasabb kezdőár, amit a filléres kellékekben is elérhető mikrofon és hangszóró beépítése nem indokol. A Garmin Pay, a kitűnő összeszerelés és a rendkívül adatgazdag kütyüszisztéma eddig is megvolt, az EKG, a vérnyomásmérés és a szélesebb körű egészségfelügyelet pedig most is hiányzik.


[+]

Mélyebb mobilos integrációval könnyebb az Apple-nek sportolókat elcsaklizni a Watch Ultrával, ahogy a Huawei Watch GT 5 is igen pontos lett. A Fenix 8 értékét a rendkívül hosszútávú használat növeli hetekben mérhető üzemidővel és legalább fél évtizedes, megbízható működéssel, a teltházas hazai bemutató pedig aláhúzta, hogy sokan fognak a négyszázezres kellékre váltani. Ám szerencsére nem muszáj: a Forerunner 965 ár/érték vonalon erősebb és várom már a folytatását, míg a Lily 2 és 2 Active a stílust helyezi az előtérbe a Garminnál. A Fenix 8 inkább fél lépés előre, mint ugrás egy mérföldkőhöz, úgyhogy a megkaparintás vágyát könnyebb megindokolni, mint a felár kifizetését, mégis garantált a siker a pénztáraknál.

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

Azóta történt

Előzmények