Garmin-Asus nüvifone M10 - együtt sem könnyebb

Bevezető

Az első nüvifone, amit volt alkalmunk kicsit megnyomkodni, körülbelül annyit tudott, hogy be lehetett lépni a navigációba. Illetve onnan ki. Ezt még a Garmin egyedül hozta össze 2008-ban (illetve próbálkoztak), aztán a következő évben már az Asus neve is ott figyelt a projekt adatlapján. Ezen akkor nem akadtunk ki, az Asus korábban rengeteg jóféle Windows alapú telefonnal örvendeztette meg szerkesztőségünket, nem tűnt tehát elvetélt ötletnek a dolog.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

Azonban míg eleinte úgy tudtuk, hogy a nüvifone-ra a Garmin saját opreációs rendszert fejleszt, ez mostanra már biztosan nincs így. Sajnos, sajnos és ezerszer is sajnos, mert a Garmin navigációs készülékeiben dolgozó rendszer nagyon kiforrotnak és megbízhatóank tűnt, de úgy fest, hogy a navigációs gépekkel nagy hírnevet szerzett cég egyszerűen nem bírt záros határidőn belül ezzel a feladattal végezni. Jött az Asus, s vel együtt először a Windows Mobile, majd a piaci trendeknek megfelelően az Android is.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

A Speedshop által leszállított M10 viszont Microsoft rendszerű. A típusszám M betűje is erre utal, az A betűvel jelzett nüvifone-okon van Android, de ezek nemrég kerültek bejelentésre, úgyhogy nem meglepő, hogy első körben a windowsos gépekkel ismerkedhetünk meg. De az M10 is létezik papíron már egy ideje, túl sokat kellett arra várni, hogy végre megvásárolható legyen. Ugyanakkor a két cég neve okostelefonos és navigációs körökben nagyon jól cseng, elvileg a Windows köré is lehet használható rendszert építeni (lásd még HTC HD2), nem volt tehát kizárható, hogy a tapasztalt páros is alkot valami egyedit.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

Ez egyébként így is történt: a nüvifone M10 elég egyedi, úgy tűnik, hogy a Garmin mérnökei szabadon garázdálkodhattak a Windows Mobile-ban (bocs: Windows Phone – a dobozon is ez van), ami azzal járt, hogy minden létező helyre beszuszakoltak valami navigációval kapcsolatos utalást, alkalmazást, hivatkozást. De ne rohanjunk ennyire előre, logikusan érdemes átvenni a nüvifone egyedi tulajdonságait – lesz ilyen bőven.

Külső

A doboz elég ígéretesnek tűnik, masszív kocka, amiből először maga a készülék kerül elő. Ez két színben létezik, nagy szerencse, hogy mi a feketét kaptuk meg (fehér a másik árnyalat), ezt könnyebb fotózni. A tartozékok között USB kábel, töltő és felvevőgombos füles található. Nem tudom, hogy a jövendőbeli felhasználók hogy lesznek vele, én úgy csináltam, mint egy kisfiú, aki karácsonykor az ajándék kibontása után nem hiszi el, hogy az elktromos autóhoz nincs távirányító. Most is kiráztam a teljes csomagot, de nem került elő autós tartó és töltő, pedig a nüvifone oldalán ott van a rendszercsatlakozó helye is. Ezeket külön kell megvenni, ami elég groteszk húzás egy navigációra kihegyezett telefon esetén.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

Egyedi részletek

A készülék viszont atom. Állati komolynak tűnik, minőségi eszköz benyomását kelti, s kézben tartva ez fokozódik. Az M10 súlyos darab, van benne anyag, a burkolatok ugyan plasztikból készültek, de a legfrankóbb fajtából. Össze is van rakva rendesen, a fekete készülékház aljára biggyesztett ezüstös nüvifone felirat sokat dob a hatáson. A lekerekített élek és elég sok részlet viszont komoly hasonlóságot mutat egy bizonyos Apple cég termékeivel, az iPhone 4 már más design, de a többivel megtalálható a rokonság, holott a két cégnek semennyi köze nincs egymáshoz. Mint egy Jacko hasonmás-verseny győztese: ugyanúgy néz ki, a tánctudása is elmegy, de énekelni ne akarjon, mert akkor egyből kiderül a turpisság.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

A fedlapot uraló kijelző 480x800 pixeles felbontása megfelel a mai kor elvárásainak. A 3,5 inches TFT viszont rezisztv technológiát kapott, s itt szó nincs arról, hogy igyekeztek volna a srácok minél érzékenyebb megoldást választani: itt körömmel érdemes dolgozni. Ennek fényében nem meglepő, hogy a nüvifone dobozában stlyus is van, mi több, ez egy pótceruza, a készülék jobb alsó sarkában ugyanis lakik még egy. A kijelző alatt három érintőgomb lakik: nem tökéletesek, középen kell őket megnyomni ahhoz, hogy biztosan történjen valami.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

Bal oldalon microUSB csatlakozó tátong, kicsivel lentebb pedig ott van az a rendszercsati, amit nem fogunk kihasználni autós tartó hiányában. Az M10 átellenes oldalán is ott a mélyedés, amibe beleharaphat a tartó felső része. Ide még a hangerőt szabályozó gombok kerültek, amik ezúttal nem különállóak, de ez a hosszúkás billentyű talán az egyetlen olyan alkatrész a nüvifone-on, ami nem tűnik tartósnak, ugyanis kissé lötyög. Felül 3,5 mm-es jack bemenet fedezhető fel, ezért jár a pirospont, de rögtön lehervad a mosoly, mert dedikált fotós gomb nincs a telefonon, ami a későbbiekben bizony hiányozni fog.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

A hátlap baromi egyszerű, csak kamera kialakítása töri meg az egyhangúságot. Okos megoldás, hogy a plexi süllyesztve került beépítésre, így nem fog karcolódni, a szennyeződéseket pedig a hátlap levétele után könnyen letakaríthatjuk. Nem örültem neki, hogy az akkumulátor alá került a memóriakártya helye, ez filléres dolog, illet volna figyelni rá.

Hardver és szoftver

Az M10 burkolata alatt az a Qualcomm MSM7227 dolgozik, ami a HTC Legend illetve az X10 mini meghajtásáról is gondoskodik. S itt látszik szépen az Android előnye, valamint a nagy felbontás hátránya: míg az említett gépekben a felhasználói felület teljesen röccenésmentesen, akadások nélkül fut, az M10-en levő Windows Mobile 6.5.3 néhol szaggat. Nem nagyon, de érezhetően. Ugyanez a kombináció a kisebb felbontású HTC HD Mini esetében gyorsabb.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Pedig a 600 MHz-en ketyegő processzorhoz 512 MB RAM és ugyanennyi ROM tartozik, a hardver tehát egyáltalán nem rossz. A gyártó ráadásul rengeteg helyen bele is nyúlt a Microsoft rendszerébe, ha nem is annyira nagy léptékű az átalakítás, mint amit a HTC csinált.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Az alapképernyőnél a Garmin-Asus úgy döntött, hogy legyen rögtön egy ikonos felület, amely jobbra-balra húzható. Itt a rajzok sorrendje szabadon változtatható, új funkciók felvehetőek. Alul minden esetben a telefonáláshoz, a kereséshez és a térképhez visz egy-egy rajz. Ez a home screen cserélhető, visszaállhatunk a Microsoft által kínált felületek bármelyikére, de ekkor is ott lesz alul az említett három ikon. Hab a tortán, hogy a keresés nem valami webes felületet dob fel, hanem a navigációs szoftver keresője, tehát érdekes pontokat, városokat, címet, kereszteződést kereshetünk.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Bentebb haladva már nincsenek meglepetések, legalábbis a felület szempontjából. Szoftveres oldalról a Ciao! érdemel említést. Ehhez előbb a Garmin weboldalán kell egy myGarmin regisztráció. Innentől kezdve az alkalmazás elküldi szintén regsztrált ismerőseinknek, hogy hol tartózkodunk (GPS koordináták), s mi is láthatjuk őket. Ennek a szolgáltatásnak egy jelentősen lebutított verziója is megvan a készülékben: minden hívás után a szoftver felajánlja, hogy SMS-ben lökjük át a koordinátáinkat legutóbbi beszélgetőpartnerünknek. El tudok képzelni olyan sziutációt, amikor ez hasznos, de minden beszélgetés után egy kicsit erős opció, bár nyilván nem kell használni. Ezektől eltekintve a az M10 belső felépítése nagyjából követi a Windows Phone 6.5.3 kialakítását, néhány apróságon még változtattak a mérnökök, de a hangsúlyossá tett navigációs szolgáltatásokon túl nincs semmi különleges a szoftverben.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

A telefonkönyvben automatikusan látszanak a SIM kontaktok is, a görgetés finom és folyamatos, a keresés nekem fura volt. Az oldalsó betűsávra állva nem az ujjunkat (körmünket) kell húzkodjuk, hanem egy határozott koppintással kell a megfelelő helyen megnyomni a sávot, mire az hálából akörnyéken levő kezdőbetűket dobja fel, újabb koppintás, s nagyjából a megfelelő helyre jutunk. Jó ez, csak szokni kell. SNS integráció a telefonkönyvnél sajnos nincsen.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Az üzenetkezelés funkcionálisan az ismert elemekből épül fel, azaz SMS, MMS és e-mail alkotja a kínálatot. A tesztkészülék nem tudott magyarul, a szövegbevitel álló és fekvő helyzetben is virtuális QWERTY gombsoron történik, amely az angol betűkön kívül még a kínai karaktereket ismeri. Ujjal álló helyzetben esélytelen a történet, fektetett képernyő esetén már egyszerűbb, de a legjobb megoldás a stylus, ilyenkor viszont már mindkét kezünkre szükség lesz. Természetesen az Exchange szinkronizációs megoldott, de ez a minimum, amit a Windows rendszertől elvárhatunk.

Multimédia, GPS

A hátlapon található kamera 5 megapixeles, s ezt büszkén hirdeti is magáról. Vaku nincs hozzá, de nem ettől szerencsétlen az egész, hanem a beállítások szinte teljes hiánya és az autofókusz esetlegessége teszi kissé használhatatlanná a funkciót. Az sem segít sokat, hogy nincs külön exponálógomb, a kijelzőt kell taperolni. Autofókusz talán nincs is, franc sem tudja (és Franz sem), hogy mikor lép működésbe, az viszont biztos, hogy a makró mód totálisan kimaradt, 20 centinél közelebb minden homályos. Viszont alapból 16:9-ben fotózhatunk, úgyhogy a próbaképek is így készültek.

A fenti tesztfotók a legjobban sikerültek a 20-30 képből, amit ellövöldöztem az utóbbi pár napban. A fényviszonyok ideálisak, ragyogó napsütés (és 35 fok konstansan), úgyhogy ilyen körülmények között maximumot kell hoznia még a legótvarabb mobilos optikának is. Az M10 képei azonban egyáltalán nem jók, elképesztő módon prbóálja szűrni a zajt az algoritmus, aminek eredménye, hogy a vonalélesség fogalma teljesen ismeretlenné válik. Homályos, foltos fotók keletkeznek – képzaj viszont tényleg alig van.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Zenei szempontból van egy jóféle lejátszó, amely albumborítót is megmutat, egy korrekt fülessel elég jól szól az M10. Kihangosítva is masszív, de ez kell is, hiszen a navigáció miatt alapkövetelmény a korrekt hangminőség. Sem ebben az alkalmazásban, se pedig a Windows Media Playerben nincs equalizer. FM-rádió sem része a funkcionalitásnak, pedig egy esetleges TMC miatt ennek még értelme is lett volna.

A Media Galery nevű applikáció hivatott arra, hogy kiváltsa a gyári képnézegetőt és ennek teljes mértékben meg is felel. Egyrészt gyors, másrészt albumokba rendezhetjük a képeket, amelyeknél lehet ömlesztett, illetve időrendi nézet. Miután a fotózás során a szoftver GPS koordinátákat is tárol, ezért ebből a galériából egy gombnyomással nyitható a Google Maps webes felülete, szépem bejelölve rajta, hogy hol készült a kép.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Nyilván kéne beszélni egy kicsit a navigációról is, úgy egyébként. Sajnos a tesztkészülék kizárólag maláj tájakon volt ismerős, hazánk tekintetében csak a főútvonalakat ismeri. Ez nyilván változni fog, ha a gép hivatalosan is megjön Európába, egyelőre a beépített navigációs programot nem tudjuk itthon használni, pedig ígéretesnek tűnik. Gyakorlatilag a Garmin navikban dolgozó szoftver átültetéséreől van szó, ami nagyon könnyen kezelhető, logikus, nincs túlvariálva, a fontos dolgokat azonban tudja. Miután Windows alapú a szerkezet, ezért tetszőleges navigációs szoftver belerakható, a Sygic és az iGO is gond nélkül fut. Műholdat pedig semmi perc alatt talál a vas.

Adatátvitel, akkumulátor

Az biztos, hogy az M10 adatkommunikációs szempontból igen erős. A 7,2 Mbit/s tempójú HSDPA mellett 2.1-es Bluetooth és WLAN is van a gépben, ennél többet lehet ugyan adni (DLNA), de egyelőre még nem létszükséglet. A böngésző kapcsán megvan a választás szabadsága, az Opera Mobile ugyanis kiválóan működik a készüléken és a kezdőképernyőn elhelyezett ikon is ezt az alkalmazást nyitja meg. A sebesség kielégtő, a képernyőforgatás gyors, a nagyítás kicsit nehézkes, de kis gyakorlás után már nem lesz problémás.

Garmin-Asus nüvifone M10 menu

Természetesen tele vagyunk olyan apró alkalmazásokkal, amelyek a netről csipegetik le az iformációt. A Facebook kliens megléte örömteli, kár, hogy ennél komolyabb integráció nem történet. Az RSS kezelő, az időjárás, a Bing, az MSN és az MSN Money mind olyan funkciók, amelyknek webes elérésre van szükségük. A YouTube ikon a videomegosztó mobilos oldalát nyitja meg, érdekes módon itt a telefon a Vodafone WAP beállításaival óhajtott csatlakozni, ami persze nem jött össze, de kézi felülvezérléssel megoldódott a probléma. Jó pont, hogy van WLAN megosztási lehetőség is a gépben, akárcsak a HTC HD2 ez a masina is működhet routerként.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

A hátlap alatti akkumulátor 1500 mAh teljesítménye elég masszív. Persze a folyamatosan bekapcsolt GPS, WLAN és HSDPA szépen szívja le az áramot, de így is eldöcög a nüvifone két napig. Ha viszont ténylegesen navigálni szeretnénk vele, akkor ne induljunk el autós töltő nélkül, ennek hiányéban ugyanis másfél-két órán belül beadja a kulcsot a szerkentyű.

Garmin-Asus nüvifone M10
[+]

Értékelés: Garmin-Asus nüvifone M10
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A nüvifone M10 elég vegyes terméknek tűnik. Vannak egy-két kellemes tulajdonsága, de inkább izzadtságszagú egy kicsit a termék. Stylus ma már nem divat, a rezisztív kijelző sem. Az autós tartozékokat külön megvetetni a júzerrel szintén gáz, egy olyan készülék esetén, ami a navigációról óhajt szólni. A szoftverben történt módosítások összességében kellemesek, ha lett volna magyar térkép, még jobban szerettem volna, hogy egyetlen gombnyomás kell csak ahhoz, hogy lássam a pozíciómat. A kamerával nem vagyok elégedett, hiányoztak a hardveres gombok is. A formaterv nem hozott lázba, eléggé úgy néz ki, mint egy iPhone, a kijelző alatti felirat pedig megint másra emlékeztet. A hardver összességében rendben van, ez a Qualcomm proci jól teljesít Android és majdnem ennyire jól Windows rendszer alatt is, ami nagy szó. Olyan egy kicsit a gép sebessége, mint egy már utazósebességet felvett Hummeré, elég jó tempót fut, de nem inkább masszívnak érezni, mintsem fürgének. És nemigen billenti ki semmi: tíz taskot futtattam egyidőben (köztük a navigáció, a böngésző és a zenelejátszó), meg sem nyekkent neki. Azt gondolom, hogy ha egy kicsit előbb jön, akkor mondjuk az Omnia II-vel felvehette volna a versenyt, így némiképp megkésett és még az európai lokalizáció meg sem történt. A koncepció és az ötlet rendben van, de inkább egy Androidra épült nüvifone-t néznék meg. Ami mondjuk nem 120 lepedőbe fáj.

Bog

A készüléket a Speedshop kínálat fel tesztelésre. Vásárláshoz kérem kattintson ide!

Specifikáció

Garmin-Asus nüvifone M10
Garmin-Asus M10 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116 x 58 x 16,3 milliméter
Tömeg 138 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 512 MB ROM
(további 4 GB felhasználói memória)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile Professional 6.5.3
WAP / HTML böngésző van / Opera Mobile
E-mail kliens van
Java van
Játékok pasziánsz
Valutakonverter van
Extra szoftverek Opera böngésző, MSN, Office, PDF, Garmin navigáció, Ciao!, Weather
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség, USB Mass Storage üzemmód, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés