Evolveo StrongPhone G7 - keménynek lenni nem elég

Az Evolveo számozása teljesen követhetetlen, de a G szériában a nyolcas számot a hetes követi egy vezeték nélküli töltést is ismerő modellel.

Bevezető, kialakítás

Pont az Evolveo StrongPhone G8 kapcsán merült fel, hogy mi van az ötös, hatos és hetes modellekkel, mivel a StrongPhone G4-et a G8 követte két éve, ami az évszámmal még korrelált, de semmi mással. Na, most lett StrongPhone G7 is, nagyjából ugyanabban a kategóriában, csak néhány extrával megspékelve, amitől még mindig nem mondható el egyértelműen, hogy a G8-nál szerényebb, mert azóta eltelt ugye két év. Úgyhogy az Evolveo esetében jobb nem következtetéseket levonni a számozásból, hanem csak úgy önmagukban nézni az eszközöket.


[+]

Önmagában a StrongPhone G7 egy egészen korrekt konstrukció, de alapvetően egy basic strapatelefon 6500 mAh-s akkumulátorral és vezetékmentes töltéssel, ami kimondottan ritka a kategóriában. Körülbelül ennyi egyediség szorult a szerkezetbe, amit az Evolveo általában hibátlanul rak össze. A minőségérzet és az extrém tűrőképesség felől most sincs kétségünk, noha nem látjuk, hogy a szokásos IP68 mellett a MIL-STD 810G bármely kritériumát is tesztelték volna. Ettől függetlenül a 164,8 x 76,8 x 14,5 milliméteres és kicsit több mint negyed kilós (265 gramm) G7 kellően masszívnak tűnik, mint egy darab terméskő.


[+]

Az 5,7 hüvelykes kijelző viszont pocsék. Mármint a láthatóság teljesen oké, ha nem süt rá a nap teljes meggyőződéssel, a betekintési szögek rendben vannak, nem tükröződik különösebbe, nem invertálódik, de a 18:9-es képarányú, 720 x 1440 pixel felbontású IPS panel kalibrációja szemet bántóan hideg. A 12630 Kelvin konkrétan nézhetetlen, a színhőmérséklet módosítása mint ilyen viszont nem opció. Szerencsére ott az éjszakai mód, amit akár csak minimumra véve is kapunk egy kellemes 6931 Kelvines melegséget, ami teljesen korrekt. Az erős minimum fényerővel és a szerény kontraszttal viszont tényleg nem lehet mit csinálni.

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone G7 Evolveo StrongPhone G8 Samsung Galaxy XCover 4s CAT S52
Képátló 5,7 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5 hüvelyk 5,65 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1440
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (max) 365 nit 496 nit 535 nit 555 nit
Fehér fényerő (min) 14,06 nit 18,60 nit 4,30 nit 20,20 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,29 nit 0,51 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 777:1 1714:1 1070:1 1914:1
Színhőmérséklet 12630 / 6931 K 12133 K 9737 K 6731 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A megjelenés és a dizájn a megerősített kialakítást húzza alá, a hátlap pedig kifejezetten vagány a piros díszítőelemekkel, ami a fűzőszemen és a fém kamerapanel körül jelenik meg. A csavarok ellenére a hátlap eltávolítására nem kapunk felhatalmazást, sem célszerszámot, a szigetelt csatlakozókhoz pedig a gumitömítések kipiszkálásával férhetünk hozzá. Alul a Type-C csatlakozóhoz, felül a 3,5 milliméteres jack porthoz, bal oldalt pedig a két nanoSIM-et vagy a másodlagos helyett egy microSD kártyát befogadó tálcához. De erre rá is van írva, hogy erre tessék, a telefon fém oldalkeretére pedig mindkét oldalon, hogy Rugged Phone, ha amúgy nem tűnt volna fel. Plusz, a hátlapon is találunk erre utaló piktogramokat.


[+]

A kijelző körüli kávák oldalt csekély méretűek, alul viszont termetes holttér tűnik fel, amibe csak a beszédmikrofon került. Felül cserébe nem az 5 megapixeles előlapi kamera látható, hanem a fény- és közelségérzékelő is, ami alatt közvetlenül egy apró RGB értesítő LED is feltűnik, ha van miről értesíteni. A hagyományos ujjlenyomat-olvasó a 13 megapixeles kamera alatt a hátlapon pont kézre esik, de nem túl pontos, precízen kell eltalálni, általában nagyjából második, harmadik nekifutásra fogja fel hogy mit akarunk. A bal élre került még egy gomb, ez aktív kijelző mellett a kamerát szedi elő, majd exponálógomként funkcionál, de ha le van zárva a készülék, a bekapcsológomb kétszeri megnyomásával juthatunk a kamerához, ha engedélyezzük ezt a funkciót.

Hardver, szoftver

A hardver nem a legfrissebb, de különösebb problémát a működésben nem okoz. Nyilván nem ezzel az eszközzel óhajtunk mobil e-sport karriert indítani, a hétköznapi felhasználás során viszont nem fogunk problémába ütközni, pedig a 16 nanométeres, nyolcmagos, a teljesítménycentrikus klaszterben maximum 2 GHz-re skálázott Cortex-A53 magokkal dolgozó MediaTek Helio P23 nem pont mai eresztés. Hát, nem egy kapkodós természet, de stabil és megbízható, a dolgok történnek, a 3 GB rendszermemória meg éppen elégséges.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Evolveo StrongPhone G7 Evolveo StrongPhone G8 CAT S52 Samsung Galaxy XCover 4s
Rendszerchip MediaTek Helio P23 MediaTek Helio P10 MediaTek Helio P35 Exynos 7885
AnTuTu Bench. 8.x 100629 pont 52622 pont 102591 121197
Geekbench 5.x (single/multi) 158 / 826 pont 592 / 2509 pont n/a n/a
GFXBench Car Chase onscreen 8,5 fps n/a 5,1 fps 12 fps
GFXBench Car Chase offscreen 3,9 fps n/a 3,1 fps 5,2 fps
GFXBench Manhattan onscreen 21 fps 11 fps 13 fps 27 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 11 fps 5,3 fps 10 fps 13 fps
AndroBench Sequential Read 274,57 MB/s 256,77 MB/s 277,12 MB/s 297,42 MB/s
AndroBench Sequential Write 87,59 MB/s 127,83 MB/s 192,21 MB/s 89,23 MB/s
AndroBench Random Read 54,74 MB/s 35,98 MB/s 48,42 MB/s 65,66 MB/s
AndroBench Random Write 14,17 MB/s 11,05 MB/s 16,31 MB/s 12,44 MB/s

[+]

A rendszert szerencsére nem macerálták, kapunk egy teljesen érintetlen Android 9-et, 2019 augusztusi biztonsági csomaggal és nulla extrával vagy kiegészítő szoftverrel. Úgyhogy ez a rész most rövid lesz. Van a Google szoftvercsomagja és jó napot. A zenelejátszó hiánya fel fog tűnni, de fájlkezelőből kezeli az audiotartalmakat, a Google Play Zene pedig letölthető az Áruházból.

Hirdetés

[+]

Nincs továbbá gesztusvezérlés, a virtuális navigációs gombok sorrendje nem változtatható, a sáv nem rejthető el, a kézmozdulatok menüpontban pedig csak a bekapcsológombnak engedélyezhetjük, hogy dupla nyomásra előszedje a kamerát, illetve némíthatjuk a csörgést, ha egyszerre nyomjuk a bekapcsoló és a hangerő le gombot. Az ujjlenyomat-olvasó semmi mást nem tud, mint ujjlenyomatot olvasni, azt is csak úgy ímmel-ámmal. Nem teljesen használhatatlan, de pontosan kell hozzáérni, arc alapú feloldás viszont nem jutott.

[+]

A gyorskapcsolópanel tartalma és elrendezése testreszabható, van alkalmazásmenü, a főképernyőtől balra pedig a Google Asszisztens. Itt mondjuk kicsit csúnya az animáció, néha megdöccen, de várni éppenséggel nem kell. Egészen konkrétan semmi egyebet nem tudok elmondani, mert nincs semmi érdemleges. Van osztott képernyős mód, Digitális jóllét és szülői felügyelet teljes funkcionalitással, Lazítás mód szürkeárnyalatos megjelenítéssel és éjszakai fény, ami szuper, tekintve, hogy a kijelző alapkalibrációja szinte fájdalmas. Minden másért tessék elfáradni a bótba vagy felrakni egy tetszőleges launchert.

Multimédia

Na, ez lesz a következő Örkény Egyperces. Van kamera. A kamera rossz. Mármint funkcionálisan éppenséggel használható, ha nincs túl sok fény, nincs túl kevés fény és maximum egy méterre lévő dolgot kívánunk megörökíteni. A 13 megapixeles, autofókuszos, f/2 apertúrájú hátlapi egység legalább üzembiztos és gyorsan előkerül, a fókusz stabil és nincs túl sok zavaró beállítási lehetőség, a Zaostrovací zvuk-kal meg ne törődjünk (amúgy a fókuszálás hangja), a Max number of continuos-szal meg talán tudunk mit kezdeni.

[+]

A készülékben eddig nem találtunk fordítási hibákat, a kamerát viszont nem sikerült teljesen jól értelmezni. A Fénykép készítéséhez koppintson a..; már csak az nem derül ki, a hova. Egyébként a szokásos dolgokat macerálhatjuk, felbontás, képarány, hangerőgomb funkciója (amivel lőhetünk is), professzionális (a Szakmai lesz az) mód viszont az 5 megapixeles, fix fókuszos előlapi kamerához is jár Szoros profi címszó alatt (ISO, expozíció, fehéregyensúly) és ugyanazt tudja, mint a főkamera esetében. A bokeh meg nyilván szoftveres és ennek megfelelő képességekkel rendelkezik. Mondhatni felesleges.

A képek minősége nem jó, olyan alsó polcos, de éjszaka vagy rossz fényviszonyok között kifejezetten ijesztő. Ennyi zajt én még sosem láttam. Egyébként a fehéregyensúly néha megbillen, a színek fakók, a HDR pedig konkrétan nem csinál semmit, pedig a dinamika igazán megkívánná. Az első két kép direkt ugyanaz, csak az egyik HDR-rel készült. Sok sikert annak kiderítéséhez, hogy melyik volt az; értelemszerűen tök felesleges kapcsolgatni. A képek kifejezetten zajosak, a részletek (már, amennyi van) összemosódnak, erős a kromatikus aberráció és a lencsetorzítás a felső élen.

Videózni 1080p 30 fps minőségben lehet, ami nem lenne különösebben rossz, csak nem működik a tájolás. Egyáltalán sehogy. A készüléken és gépen is álló formátumban jelenik meg a felvétel, akárhogy forgatom az eszközt felvétel közben. Dinamika itt sincs, a fókusz ugrál, stabilizációról álmodni sem érdemes. A fájlkezelőbe épített videolejátszó sem egy élmény, se hangsáv, se AC3 kódolás, de a 2K-t még gond nélkül viszi (a 4K már szaggat) és a feliratot is megjeleníti, ha van.

[+]

Zenelejátszó szintén nincs, de a fájlkezelőből le tudjuk játszani a kívánt tartalmat, de itt ugye nem sok mozgásterünk van. A Google Play Zenét letöltve máris előkerül a hangszínszabályzó, ami egyébként segít a performanszon, de önmagában sem különösebben rossz. A multimédiás hangszóró egészen korrekt, tiszta, nem túl részletgazdag és a mélyek is hiányoznak, de teljesen hallgatható. A fülhallgatóra jutó hangminőség szintén oké, itt viszont tényleg nagyon jót tesz a hangszínszabályzó, meg az, ha nem a dobozban található fülhallgatónak látszó tárggyal próbálkozunk. Az maximum antennának lesz jó az FM-rádióhoz. Szerencsére a burkolat nem olyan vastag, hogy speciális csatlakozóra lenne szükség, simán belemegy bármi.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A strapatelefonoknál általában nem izgatja magát senki különösebben, ha gyenge a kamera vagy nincs Quad DAC, de ha giroszenzor, tájoló és nyomásérzékelő sincs, az kellemetlen. Iránytű legalább van, meg fény- és közelségérzékelő, hangérzkelő és mágneses szenzor is. A dual SIM maximum 150 Mbps letöltési sebességgel pedig csak addig érvényes, amíg nem kívánjuk microSD-vel bővíteni a 32, nettó 29 GB belső tárhelyet. A WiFi kétsávos Direct és HotSpot támogatással 802.11b/g/n szabványon, a Bluetooth pedig fogalmunk sincs milyen verziószámú, mert sehol nincsen róla információ. NFC nincs, a Type-C port viszont OTG képes. Navigálni a GPS és a GLONASS rendszere alapján lehet.


[+]

Az üzemidőnek elvileg kimagaslónak kell lennie, ha már 6500 mAh-s akkumulátort szereltek a 265 grammos féltéglába, de a ritka alacsony készenléti fogyasztás mellett semmi kiemelkedőt nem tud nyújtani a StrongPhone G7. Az egy dolog, hogy ha WiFi alatt, fiókszinkronizáció mellett otthagyjuk az asztalon, akkor egy hónapig vígan elvan, de ha elkezdünk filmezni, maximum 20 óra jön ki. Ami nem rossz, csak többet várna a felhasználó egy olyan eszköztől, amitől leszakad a zsebe és három és fél óra feltölteni a mellékelt 2 amperes hálózati töltőfejjel. Ezen az sem sokat segít, hogy elérhető a vezetékmentes Qi töltés. Nyilván még lassabb tempóban. A böngészés viszont érdekes eredményeket mutat. Három óra alatt sem jelzett 1% merülést sem a készülék, ami kissé fura.

Értékelés: Evolveo StrongPhone G7
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo StrongPhone G7 alapvetően olyan készülék, ami nem vált ki különösebb érzelmi reakciót. Nagy, nagy az akksi, jó eséllyel nem lesz baja, ha leejtjük, de körülbelül ennyit tud. A Qi töltés jól mutat a specifikációban, de mire egy 6500 mAh-s telepet telerak... Nem mintha a mindenféle gyorstöltési képességet nélkülöző hálózati adapter olyan tempós lenne. Ehhez képest az eszköz nem produkál kimagasló üzemidőt, 20 órát filigránabb, erősebb hardverrel és jobb kijelzővel szerelt holmik is tudnak produkálni. A kijelző kalibrációja csapnivaló, de sokat segít, ha állandósítjuk az Éjszakai módot, a gyenge fényerőn és kontraszton viszont nem változtat. A szenzoros felszereltség hiányos, a hardver avétos, bár a rendszer felhasználói élmény szempontjából egyáltalán nem rossz, csak a tavaly augusztusi biztonsági csomag rondít bele az egyébként módosítatlan Android 9-be. A képminőség vacak, a kamera bugos, és sajnos ezúttal a MIL-STD 810G egyetlen modulját sem látjuk teljesítve az IP68-as minősítés mellett. Persze ránézésre elhisszük, hogy bírja a kiképzést, a kialakítás ízléses, az anyagminőség még mindig remek, de ez így összességében még a saját kategóriájában is szerénynek mondható, Qi töltés ide vagy oda. 88 ezer forintért inkább javasolnánk egy kompetensebb készüléket és egy bunkerszerű tokot.

AliceWake

Specifikáció

Evolveo StrongPhone G7
Evolveo StrongPhone G7 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 164,8 x 76,8 x 14,5 milliméter
Tömeg 265 gramm
Színvariációk fekete/piros
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1440 pixel (282 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helio P23
Processzor típusa nyolcmagos; 4x 2 GHz + 4x 1,5 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-G71 MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (hibrid SIM slot; max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (LE)
WiFi 802.11b/g/n, dual band, HotSpot, Direct
USB Type-C (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9.0 (Pie)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 6500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (WiFi) ca. 1 hónap
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, ujjlenyomat-olvasó, Qi töltés, fénymérő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, hangszenzor, mágnesen szenzor, IP68-as védelem

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés