Evolveo StrongPhone G4 - ez ennyiért elég erős

IP68-as és MIL-STD 810G védelem, kellemesen lekerekített ívek és vállalható tömeg. Strapafunkciók oldaláról rendben van a helyzet, a négymagos hardverrel, a magas ár tekintetében viszont nincs.

Külső és kijelző

Akármerre is tartsanak az okostelefonos trendek (jelenleg a nagy képernyő a menő, de legalább egyre hízik alatta a telep), két kategóriáról semmiképpen nem vagyunk hajlandóak lemondani: az egyik a kompakt készülékeké, a másik a strapabíró telefonoké. Az előbbi ízlés- és kényelembeli kérdés: sokaknak nem hogy nem kell, kifejezetten zavarja őket az 5 hüvelyk fölötti képátló és a méretes ház, másoknak viszont pont nem a méret a lényeg, hanem a tartósság. Mert a munkahelyi környezet megköveteli, a hobbi megkívánja, avagy egyszerűen csak biztosra akarnak menni.


[+]

Az Evolveo évek óta serényen küldi a piacra különféle külső behatások ellen védett telefonjait, és a StrongPhone G4 két alapvető tesztkörön is átment. Az IP68-as védelem szerint, ahogyan a gyártó definiálja, a telefon 30 percig ellenáll 1,2 méteres vízoszlop nyomásának, a MIL-STD 810G:2008-as katonai szabvány alapján pedig a nedvességnek, rezgéseknek, homoknak és a szélsőséges hőmérsékleteknek. Kiegészítve a méretes képernyőkávával, a Gorilla Glass 3-as védőüveggel, az azt körbevevő műanyag kerettel és a SolidStone fantázianevű, magnéziumötvözet vázzal, ami a termékleírás szerint véd az ütésektől is, a G4 határozottan megugorja a strapatelefonok alapvetően elvárható szintjét, noha az ütésállóság részletei nem lettek pontosítva.


[+]

A strapatelefonok általában jó nagyra nőnek, és a legújabb StrongPhone sem apró darab, ám kiálló rücskök és élek nélkül, kerekded formavilágával letisztult, mutatós, és ami a kategóriában ritka: egy kézzel is kezelhető, hiszen a képátló megállt 5 hüvelyknél. Hosszanti oldalain egy-egy lecsavarozható fémlemez tartja hibátlanul egyben a konstrukciót (a gombok jobb oldalra kerültek), máskülönben műanyag burkolja az Evolveo készülékét, ami száraz kézzel elég csúszós, vizessel már jobban tapad. Alulra a microUSB port, felülre a fülhallgató-kimenet, balra pedig a SIM tálca került (dupla nanoSIM vagy nanoSIM + microSD kiosztással), mindegyiket egy-egy szorosan illeszkedő fül védi a beázástól.

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone G4 myPhone Hammer Axe LTE Evolveo StrongPhone Q5 LTE Evolveo StrongPhone Q8
Képátló 5 hüvelyk 4,5 hüvelyk 4 hüvelyk 4,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 480 x 800 720 x 1280
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (min) 616 nit 542 nit 205 nit 533 nit
Fehér fényerő (max) 24,6 nit n/a n/a n/a
Fekete fényerő 0,65 nit 0,23 nit 0,31 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 948:1 2357:1 661:1 2421:1
Színhőmérséklet 11536 K + kézi 10850 K + kézi 20302 K + kézi 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A masszív kartondoboz a tálca előhúzásához szükséges bökő, a leírások, a hagyományos kialakítású mikrofonos füles, a microUSB kábel és az adapter mellett (5/7/9V, 1,67 A; 12V, 1,25A) bónuszként egy hatszögletű fejjel felvértezett mini-csavarhúzót és két fémlemezt is tartalmaz. Ez utóbbi pakkal lehet a képeken látható, fekete oldallapokat ezüstszínűre cserélni. A 145 x 75 × 10 milliméteres masina meglepően légies, vagy csak annak tűnik a sok másik strapatelefon között 145 grammjával, és így is belefért egy 3000 milliamperórás akkumulátor. Kell is az energia a kiemelkedően jó fényerejű, 720 x 1280 pixeles IPS panelnek, amiről a téli napfény alatt mindent sikerült leolvasni.


[+]

Felül minimális fényszivárgást azért észrevettünk, oldalról a kontraszt csökkent, este pedig meglehetősen világos maradt a panel. Ennél is sokkal nagyobb gond a kékes-lila félrekalibrálás, a MiraVision szoftverfunkcióval is inkább csak a elfogadható irányba lehet színezni a panelt, semmit megfelelő mederbe szabályozni. Az érintési érzékenységre mindenesetre nem lehet panasz, a rezgőmotor ereje úgyszintén kielégítő. A kijelző felett apró kivágás jelzi a beszélgetési hangszóró helyét, társaságában 5 megapixeles kamera, fénymérő és közelségérzékelő van, ledes villanó nincs. Az androidos kezelőgombok a képernyőtől hódítanak maguknak sávot. A hátlap lukacsos megmunkálása némi gumiszerű tapintást kölcsönöz ennek az oldalnak. Felül 8 megapixeles kamera és ledes villanó, alul márkafelirat és mono hangszóró pihen.  

Hirdetés

Hardver, szoftverek

Szögezzünk le két dolgot: ahogy egy terepjárótól nem váruk Formula 1-es végsebességet, úgy egy strapatelefontól sem AnTuTu rekordot, mert nem ez a lényeg. A 3 gigabájt RAM és a bővíthető, 32 gigabájtos tároló egyébként bőséges. 115 ezer forintért ugyanakkor annak ellenére nagyon kevés a négy 1,4 GHz-es Cortex-A53 magot és a Mali-T720MP2-es grafikus gyorsítót tartalmazó MediaTek MT6737T, hogy nem egy filléres SoC-ről van szó. Ennyiért egyszerűen már egy combosabb nyolcmagost várunk a fedél alá, és az a furcsa, hogy a StrongPhone Q8 másfél éve ezt simán teljesítette, most akkor miért nem sikerült?

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone G4 Xiaomi Redmi 3S Vernee Thor Huawei Y6 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6737T Snapdragon 430 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 40181 pont 43173 pont 37679 pont 21798 pont
Vellamo Browser 2437 pont 2565 pont 2838 pont 2406 pont
Vellamo Metal 1050 pont 1168 pont 1059 pont 965 pont
Geekbench 4 (single / multi) 632 / 1755 pont 638 / 1884 pont 663 / 1806 pont 514 / 1434 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,7 fps 14 fps 9,1 fps 6,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,0 fps 7,1 fps 4,5 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19 fps 26 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11 fps 16 fps 12 fps 8,4 fps


[+]

A rendszersebesség nagy általánosságban rendben van, dadogások a vegytiszta felületen nincsenek, inkább böngészés közben bújik elő néha a dolog. Az alkalmazáskezelés az, ami érezteti a tetemes lemaradást egy féláron kapható Redmi 3s-hez képest, és csak nem kerül a strapaburkolat egy nyolcmagos Xiaomi árába. A magnéziumötvözet ház ráadásul az átlagosnál jobban melegszik 3D-s gyötrés közben, a komolyabb játékok pedig megtűrtek volna szorgosabb képfrissítést. Mivel azonban az optimalizálás nem ment félre, túl nagy ügyet nem csinálunk a hardverválasztásból, a 24 gigabájt szabad tárhelyre sem lehet panasz, plusz a legfeljebb 32 gigabájtos microSD kártyát belső tárhelyként is lehet formázni (adoptive storage).


[+]

Az Evolveo egyébként se bonyolított bele a gyári, kicsontozott Android 6.0-ba, így maradt a Material Design stílusú ikonkészlet, a felülről legördíthető értesítési- és kapcsolópanel, illetve a fehér hátterű beállítások, a billentyűzet és a telefonkönyv. A kigyomlált Marshmallow-ra jellemzően, ugyanakkor számos modern Google szoftver helyett a régi, AOSP-alapú került fel. Ilyen a fájlkezelő, a rádió, a galéria, a naptár, a hangrögzítő és az email. Azért egypár kötelező is telepítve lett, így a Térkép, a Gmail vagy a YouTube, minden másnak pedig csak a tárhely szab határt, a Play Áruház éjjel-nappal nyitva áll.


[+]

Extra szoftverek helyett gesztusvezérlési módok akadnak szép számmal. El lehet rejteni például a felsimítással visszacsalható androidos kezelősávot, van duplakoppos képernyőébresztés (ez elég lassú), plusz kikapcsolt képernyőre rajzolva is lehet műveleteket, alkalmazásokat indítani. A Gboard billentyűzet elég menő lett 2017-re (itt elemeztünk ki), a telefonkönyv pedig a modern, elválasztók nélküli fajta maradt, amely több fiókból, a telefonról és a SIM-ekről is behívja a névjegyeket, rendez, szűr és csoportosít.


[+]

A Chrome a négymagos vassal néha döcögősen, de azért rendben megbirkózik a legkövérebb honlapokkal, a 3 gigabájt RAM pedig számos oldalt a memóriában tart. Ha elő is fordul egy-egy megakadás, a dolog nem zavaró, és kirándulás közben is látni a tartalmakat a jófajta fénysűrűségnek köszönhetően. A szoftver szinkronizálja a Google-fiókhoz tartozó könyvjelzőket, keresési előzményeket és jelszavakat. Akad nyomtatás, megosztás, inkognitó mód és váltás asztali elrendezésre, nincs viszont egyéni nagyításhoz igazodó sortörés.

Kamera, multimédia

Az előlapon 5 megapixeles, fixfókuszos kamera figyeli az alkalmi és ipari szelfizőket is, hátul pedig 8 megapixeles Sony Exmor R modul, közepes sebességű autofókusszal, f/2,8-as rekeszértékű lencsével és átlagos erejű villanóval. Az AOSP-alapú szoftver csak automata, HDR, panoráma és arcszépítő módokat kínál fel, a beállítások között az expozíció, az érzékenység, a fehéregyensúly, az elektronikus stabilizálás és a villódzásgátlás állítható. Videofelvételek 1080p-ben rögzíthetők középszerű képminőséggel (17 Mbps, H.264) és túlszűrt, halk sztereó hanggal (128 Kbps AAC LC), íme egy példa.


[+]

A nappali képminőség elfogadható 8 megapixelen, középen rendben van az élesség, a széleken viszont jelentősebb az elmosódás. Észrevehető zajmentesítés és élesítés is, de nem vészes mértékben. A fehéregyensúly, bár nagyjából helytálló, hajlamos a hideg színek felé elhajlani, főleg a lomha HDR-t bevetve. A makrók eltűrtek volna némi plusz részletet, de itt sem vészes a helyzet, a vaku kékes fénnyel színezi a választott témát. Este komolyabbak a hiányosságok, kevés részlet kerül elő a sötétből a gyenge fényerejű lencsének köszönhetően. Mindazonáltal, egyik-másik márkatárshoz képest ez az Evolveo egész jól teljesít, csakhogy ennyiért sokkal erősebb kamerarendszer is beleférhetett volna.


[+]

Az AOSP-alapú zenelejátszó előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi a helyben tárolt állományokat, a WMA kiterjesztésűekkel nem birkózik meg. Akad egyszerű hangszínszabályzó és a füles csatlakoztatásával működésre bírható FM-rádió. A videolejátszó a H.263, a H.264, a H.265, az Mpeg 4, a DivX és az Xvid kódolásokkal megbirkózik, az AC3 hanggal és a feliratokkal viszont nem. A 1080p-s klipek lejátszása nem okoz gondot, a 4K viszont már túl sok a hardvernek.


[+]

A hátul lévő monó hangszóró roppant erélyesen szól, a bejövő hívást a szomszéd hegycsúcson is meghallani, a maximumnál viszont zajos, sistergős és recsegős a produktum, Lejjebb véve is legfeljebb közepes a helyzet, mélyhangok nélkül. A fülesre menő minőség felejthető, főleg részletességben és dinamikában van hiány, a frekvenciaátvitel és a zaj oldaláról nem katasztrófa a helyzet. A gyári mikrofonos füles helyett is érdemes valami használhatóbbat vadászni a zenei élményhez, a dobozolt darab inkább beszélgetésre jó.

Adatkommunikáció, üzemidő

A StrongPhone G4 4G képes telefon két nanoSIM foglalattal, 150/50 Mbps-os átviteli rátával és a 800/900/1800/2100/2600 MHz-es LTE sávok támogatásával. A beszélgetési minőség rendben van, a hangszóró kifejezetten hangos is tud lenni, bár jókora alapzúgással, a másik oldalon tisztán értettek bennünket. A WiFi 802.11b/g/n szabványú hotspottal és Directtel, a Bluetooth 4.0-s A2DP-vel és LE-vel, az USB pedig 2.0-s microUSB csatlakozással, MTP-vel és OTG-vel. A földi antennák és routerek jelein kívül a GPS és GLONASS műholdak segítségét lehet bevetni navigáláshoz, nagyjából 15-re lát rá az eszköz (ennél többet szoktunk meg), a pozíciószerzés csak közepes sebességű (ennél meg többet várunk egy kinti használatra szánt strapatelefontól). Iránytű és gyorsulásmérő van, giroszkóp, NFC és infra viszont nincs – de most tényleg, még a giroszkóp sem fért bele a költségkeretbe?


[+]

A beépített, 3000 milliamperórás telep elfogadhatóan teljesít, egy intenzív vagy másfél visszafogott nap kijön egy töltésből, avagy 4-5 képernyőóra, amire már a megfelelő jelzőt szoktuk használni. Egy strapatelefontól persze nem alaptalan többet várni, ehhez viszont már kövérebb akkumulátor kellett volna, a hétvégi kéktúrát utántöltés nélkül nem hozza le a G4. A töltés valamivel kevesebb, mint két órát vesz igénybe a váltakozó feszültségű adapterrel.


[+]

Értékelés: Evolveo StrongPhone G4
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo StrongPhone G4 igen húzós, 115 ezer forintos árcímkével került piacra, a konklúziót pedig két szempontból érdemes megvizsgálni. Mint por-, víz- és katonai teszteket teljesítő mobil, ez az IP68 / MIL-STD-810G:2008 védelmű jószág sem olcsó, ez talán nem meglepő. Cserébe masszív, remekül egyberakott magnéziumötvözet váz jár, valahogy mégis egész könnyed és kényelmes kivitellel, ami külön öröm a sok mindenálló féltégla között. Egész fürge a rendszer is a választott négymagossal, bőséges a memória, teljes a hálózati támogatás, akad két SIM-foglalat és különösen nagy fényerejű a kijelző, hogy a nagy sárga égitest arcába röhögjön.

A fenti összegért mégis jóval erősebb a hardveres alapelvárás, sokkal jobb kamerákkal. A kijelző kalibrációja is eltévedt az erdőben, az üzemidő meg inkább megbízható átlagos, semmit hosszú gyötrést kibíró. A multimédiás csomag közepes, és bár itt nem ez a lényeg, semmit sem tesz hozzá, hogy a G4 kiérdemeljen egy plecsnit. Ott van ugyanis a másfél éves StrongPhone Q8 kétszer annyi processzormaggal, jobb navigációs csomaggal, valamint giroszkóppal és NFC-vel – valahogy az Evolveónak sikerült ezekből a felhasználó kárára spórolni. Túl kövér tehát a cédulán szereplő ár, avagy ennyiért hiányos a felhozatal. Mivel azonban ma ugyanannyira szűkös a választék a strapapiacon, mint pár éve, abba is biztosak vagyunk, hogy lesz, aki ezt a mutatós és kényelmes Evolveót választja.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone G4
Evolveo StrongPhone G4 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145 x 75 x 10 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737T
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (24 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fénymérő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, iránytű, IP68-as védelem, MIL-STD-810G:2008 védelem

Azóta történt

Előzmények