Evolveo StrongPhone D2 Mini - bírja a kiképzést

Bevezető, tartozékok

Az világosan látszik, hogy bizonyos gyártók elkülönítik egymástól a hagyományos, értsd komolyabb védelemmel nem rendelkező, valamint a természet elemeinek jobban álló, mondjuk vízálló telefonokat. A Samsung épp a legújabb csúcstelefonjától vonta meg a korábbi modellnél már bevezetett IP-védettséget, a Sony-nál viszont ezzel ellentétesen a középkategóriás eszközök is élvezik ezt a kiváltságot, ők alapvető szolgáltatásnak gondolják a táblagépeknél és telefonoknál. Kicsit megint más tészta az Evolveo, akik korábban már belekóstoltak az okostelefonok és a tabletek fabrikálásába, és nem idegen tőlük a riasztó, a sportkamera, és az olyan szerkezetek sem, melyeknek a rendkívül hosszú üzemidő biztosítása a célja. Náluk viszonylag egyszerű a helyzet, hiszen nem csak a vízállóság fontos szempont a termékeknél.

Evolveo StrongPhone D2 Mini kézben tartva
[+]

A vállalatnál mobilos téren nincs is sok opció, csak strapatelefonokat lehet választani, ezek robusztusak, éppen ezért jóval ellenállóbbak normál társaiknál. A StrongPhone Q4 még mindig nagy sikernek örvend itthon, a kissé visszafogottabb változatnak számító D2-t pedig szintén szép számban keresik. Mai tesztünkben a D2 Minivel foglalkozunk, aminél rögtön érdemes leszögezni, hogy ha van olyan szerkezet, amire nem illik a mini kifejezés, akkor ez kétségtelenül abba a körbe tartozik. Elöljáróban annyi elmondható, hogy a készülék KitKat operációs rendszert futtat, két SIM-et kezel, és igazából a rendszersebességbe sem köthetünk bele, a nagy kapacitású akkumulátor pedig sokáig tartó nyomkodást biztosít. A hardver viszont sok helyen már limitációkat tartalmaz, a kamerás képességeket most sem lehet pozitív szavakkal illetni, szóval szűk lesz az a réteg, akinek pont ilyen mobil kellene majd.

Evolveo StrongPhone D2 Mini doboz
[+]

Az Evolveo annak idején megálmodott egy dobozfestést, melytől az évek alatt egy kicsit sem tértek el, a lángnyelvek jelzik, hogy valamilyen ellenálló mobilt tartalmaz a telefonról készült fotót is tartalmazó csomagolás. Belül legfelül látható maga a mobil, a papírkarton legalján pedig egy microUSB kábelt, egy töltőfejet, egy normál kialakítású headsetet, valamint a csavarok kilazításához szükséges fém lapot találunk.

Külső

Na már most tényleg mininek nevezni egy 132 x 70 x 22 milliméteres készülékházba csomagolt készüléket enyhén szólva is túlzás, bár azért az igaz, hogy munkáskesztyűben egész kellemesen megmarkolható a telefon, a recézett oldalak miatt pedig nem fog kicsúszni a felhasználó kezéből, a kijelző mérete pedig messze elmarad a mai tepsikétől. Nyilván az összeszerelési minőséget egy rossz szóval nem lehet illetni, tökéletesen egyben van a cucc, a gumiborításnak hála az ütéseknek és a rázkódásnak (muszáj megemlítenem, a honlapon erre rántást írnak) is ellenáll a kütyü, az IP67 védettségnek köszönhetően pedig az egy-másfél méter mély vízbe merülést is kibírja nagyjából harminc percig. A masina tömege 207 gramm, ami nagyrészt a méretes akkumulátornak is köszönhető.

Evolveo StrongPhone D2 Mini előlap
[+]

A mini változat előlapjáról száműzték sajnos a fizikai híváskezelő gombokat, pedig biztos vagyok benne, hogy ez előny egy strapatelefonnál, nem utolsó sorban pedig a D2-nél rendelkezésre állnak ezek a billentyűk. Ehelyett három érintésérzékeny, háttérvilágítással rendelkező vezérlőgomb található alul, nem meglepő módon a visszalépés, a kezdőképernyőre ugrás és a menü előhívása funkciókat érjük el a segítségükkel. A Gorilla Glass üveg által védett kijelző mindössze 3,5 hüvelykes, felbontása pedig 480 x 800 pixel, a 266 ppi-s képsűrűség egész jónak számít a kategóriában. Ugyanígy az IPS panelnek is örülhetünk, hiszen a fényerő nagyon jó, még a nyári napsütésben is látni fogjuk a képernyőt, a színekkel és a betekintési szöggel pedig szintén nincs probléma. Felül a szokásos kvartettet találjuk, van egy beszédhangszóró, egy értesítő led, egy VGA felbontású kamera, valamint egy távolság- és fényérzékelő szenzor.

Evolveo StrongPhone D2 Mini oldal
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone D2 Mini Caterpillar S50 Nokia Lumia 735 Samsung Galaxy Alpha
Fehér fényerő 566 nit 387 nit 306 nit 301 nit
Fekete fényerő 0,62 nit 0,38 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 912:1 1018:1 végtelen n/a
Színhőmérséklet 8336 K 7765 K 6681 K 7455 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A vastag oldalak egy ütésálló készüléknél előnyösek, főleg az dicsérhető, hogy négy helyen recézett gumiborítást kapott, ami tapadósabb és sokkal jobban elnyeli az ütések erejét, mintha csak fémből vagy műanyagból lenne. Meglehetősen sok apró billentyű fért a szélekre, jobbról egy gombnyomással elérjük a kamerát, az SOS funkciót, a tárcsázót, a bekapcsolást, balról pedig ugyanilyen mozdulattal léphetünk az FM-rádióba, az üzenetkezelőbe, valamint a hangerőszabályzáshoz. Felül egy masszív gumiajtó védi a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet és a microUSB csatlakozót, a normál kábelek nem is jók ide, mivel hosszabb véggel kell hogy rendelkezzenek az interfészek mély elhelyezkedése miatt.

Evolveo StrongPhone D2 Mini hátlap
[+]

Hátulról nézve is tekintélyt parancsol az eszköz, felülre szereltek egy ledes villanót, melynek közvetlen szomszédságában található az öt megapixeles kamera. A hátlapon egy kicsi fém tábla jelzi a gyártó nevét, valamint szövegesen utal a víz- és ütésállóságra. Két csavart kell kilazítanunk ahhoz, hogy a borítást lekapjuk a helyéről (a csavarok ilyenkor sem esnek ki), majd megpillanthatjuk a hatalmas telepet. A két microSIM foglalat és a microSD kártyahelyhez az akkumulátor kibányászása után férünk hozzá, működés közben tehát egyiket sem tudjuk cserélni.

Hardver, szoftverezettség

Hardveres téren a múltat idézi a telefon, ami legfőképpen a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6572 chipsetnek köszönhető. A processzor ARMv7 architektúrájú, mindössze két darab, 1,3 GHz-en pörgő ARM Cortex-A7 magot tartalmaz, ami mellé egy Mali-400MP1 grafikus gyorsító társul. A nem éppen bika komponensek sorát a rendszermemória folytatja, mindössze 512 MB-ot kapott a telefon, ami így 2015-ben már nem éppen optimális dolog. Az adattároló 4 GB-os, ebből természetesen a rendszernek is szüksége van némi területre, így 2,57 GB marad szabadon. Szerencsére van viszont microSD foglalat, amibe 32 GB-os kártyát rakhatunk, így a multimédiás fájlokat lesz majd hol tárolni. A rezgés jó, a motor van olyan erős, hogy még ezt a nagy készüléktestet is megrezegtesse, bár munkagépen dolgozva ez sem lesz elegendő arra, hogy megérezzük majd.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone D2 Mini Sony Xperia M2 Aqua Doogee Titans 2 DG700 Huawei Ascend G620s
Chipset MediaTek MT6572 Snapdragon 400 MediaTek MT6582 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 12055 pont 18500 pont 19390 pont 18781 pont
Vellamo Browser 941 pont 1760 pont 1573 pont 1873 pont
Vellamo Metal 657 pont 745 pont 762 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1775,1 ms 1480,3 ms 1298,5 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 326 pont 345 pont 351 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 581 pont 1109 pont 1117 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el 6,9 fps nem indult el 3,9 fps
GFXBench Manhattan offscreen nem indult el 1,7 fps nem indult el 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen nem indult el 15,4 fps nem indult el 9,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen nem indult el 5,9 fps 4,2 fps 5,2 fps

Az igencsak megkövült hardver ellenére a rendszersebességre nem lehet panaszunk, fürge kis eszköz ez, az alapvető feladatokat könnyedén és akadozásmentesen látja el, így aki főleg telefonálásra, emailezésre vagy böngészésre keres strapabíró eszközt, az nem fog csalódni a D2 Miniben. Ha viszont már összetettebb műveleteket hajtunk végre a telefonon, akkor már nem bírja annyira erővel, főleg a játékoknál érződik az, hogy a grafikus gyorsító mennyire gyenge, az Angry Birdsnél terhelőbb alkotások már szaggatnak.

Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot

A D2 Minin futó Android 4.4.2 KitKat igazán jó hír annak fényében, hogy a tesztalanyunknál lényegesen erősebb belsővel rendelkező Q4 valószínűleg sosem kapja majd meg ezt a szoftvert. Kell is egyébként a jól optimalizált rendszer, amit a gyártó békén hagyott, nem végzett semmilyen módosítást sem az ikonkészletet, sem pedig az alkalmazásfelületeket vagy működést tekintve. Minden flottul működik, az információs függönyben megtaláljuk az értesítéseket, a legfontosabb gyorsbeállításokat, jól szuperál a prediktív tárcsázó, az apró billentyűzeten viszont néha már félre lehet ütni. Az SOS funkciónak köszönhetően előre beállíthatunk telefonszámokat, hogy az oldalsó gomb megnyomása után kiknek küldjön a telefon vészjelző üzenetet. A SIM-eknél konfigurálhatjuk, hogy melyik legyen az elsődleges kártya, a naptárnál többféle nézetet választhatunk, a névjegyeknél pedig számos adatot elmenthetünk a weboldaltól a csengőhangig.

Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot

A telefonon nem találunk túl sok előretelepített alkalmazást, az extrák közé kizárólag a zseblámpa, a teendők, valamint a QuickOffice sorolható. Nem maradtunk azért természetesen böngésző, fájlkezelő, rádió, kamera, hangrögzítő, naptár, ébresztőóra, számológép, térkép, zene-, videolejátszó nélkül, ha pedig valaki további appokkal töltené meg a kissé szűkös tárhelyet, annak a Play Áruházba kell ellátogatnia.

Multimédia, kamera

A hátlapon egy autofókuszos, ledes villanóval kisegített, 5 megapixel felbontású képek készítésére alkalmas fényképezőt találunk, az előlapra pedig egy VGA kamerát szereltek. Videókat is fel tudunk venni az elsődleges modullal, méghozzá maximálisan 720p-ben. A szoftveres felület egyszerű, de jól használható, kapásból tudunk HDR-re, panorámára és a másodlagos kamerára váltani, valamint egy gombnyomásra elérjük a galériát és a beállításokat. Utóbbiban a helycímkével ellátást, a színhatást (fekete-fehér, szépia, negatív), a kép jelleget (éjszakai, felhős), a fehéregyensúlyt, a mosolyfelismerést, valamint a felbontást babrálhatjuk. Van önkioldóra (2, 10 másodperc), sorozatfelvételre és ISO konfigurálásra is lehetőségünk.

A képminőség jobb, mint az eddigi modelleknél, ám ez a kamera is inkább csak arra való, hogy ha nincs fényképezőgép a közelünkben, akkor végső soron ezt is használhassuk. A dinamikatartomány az egyedüli, ami igazság szerint egész jó, már a HDR sem tud sokat javítani a fotókon. Innentől kezdve viszont egyre rosszabb a helyzet, minden alkotásra jellemző ugyanis, hogy kissé fátyolos és egyben fakó. A makró módnál igen messze kell vinni a tárgytól a telefont ahhoz, hogy valamelyest éles legyen a kép, ráadásul a fókusz ilyenkor is össze-vissza ugrál. A vaku gyenge, holott erre a zseblámpa funkció miatt szükség lenne egy strapatelefonnál, sok a zaj, és a vonalélességgel sem lehetünk elégedettek. Az elvileg HD felbontásban rögzített videók borzasztóan rossz minőségűek, elég csak egy pillantást vetni a tesztfilmünkre, olyan, mintha egy 240p-s videót nagyítana fel szoftveresen a telefon 720p-re.

Evolveo StrongPhone D2 Mini oldal
[+]

Rendhagyó módon érdemes az FM-rádióval kezdeni a zenés képességek taglalását, mivel körülbelül két éve nem teszteltem olyan telefont, amiben fülhallgató nélkül működött volna ez a modul. A D2 Mini viszont tudja ezt, mindenféle kábel nélkül elérjük a csatornákat, még a szoba belsejében sem recsegett egyik adás sem. Ennél egy kicsit kevésbé izgalmas maga a zenelejátszó, mely előadók, albumok, dalok és listák szerint válogatja szét a számokat. Rendelkezésünkre áll a hangszínszabályzó, az ismétléses és a véletlenszerű lejátszás. Mivel strapatelefonról beszélünk, a hangszóró igen fontos szempont, hiszen sokan meglehetősen zajos környezetben fogják használni a mobilt. Az biztos, hogy nagyon lármás a kütyü, a csengéseket könnyen meg lehet hallani, maximumra tekerve viszont már nem érdemes zenehallgatásba kezdeni, mivel a mély hangok torzítani fognak.

Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot

A videókat 3GP formátumban veszi fel a kamera, viszont nem csak ezeket, hanem az MP4-eket is megeszi reggelire a szoftver, egyedül a DivX lejátszása nem ment már neki. A formátumoknál sem minden papsajt, a HD tartalmak szépen futottak, a Full HD mozik esetén azonban már nem volt apelláta, szinte mindegyik tesztfilm akadozott, ha eseménydús jelenetekre került sor.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A chipset 21 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebesség elérését biztosítja, ha mobilinternetezni kezdünk. A két SIM támogatása (az egyik foglalat 3G-s, a másik csak 2G-s) adott, de csak az egyik tud hálózatra csatlakozni hívás közben, a másik már lekapcsolódik ilyenkor, ezáltal sem csevegni, sem netezni nem tudunk arról. A hangminőség nem rossz, a beszédhangszóró hangos, ámbár egy kicsit éles, de talán zajos környezetben pont így lehet jobban hallani partnerünket. Adatkommunikációs szempontból kiemelhető a 802.11b/g/n WiFi, a Bluetooth 4.0, valamint az A-GPS. Navigálni azért nem könnyű a mobillal, nem a jel megtartásával van a gond, hanem a megtalálással, várni kell azért bő egy-két percet, mire WiFi vagy mobilnet híján bepozicionál minket a telefon. Nincs NFC és LTE sem, de ezt a szakavatottabbaknak már az SoC láttán is lehetett tudni.

Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot Evolveo StrongPhone D2 Mini Screen Shot

Amíg régen sarkalatos pontnak számított, addig ma már nem kérdés a böngészési sebesség, hiszen minden készülék maradéktalanul ki tudja szolgálni a felhasználóját. A D2 Mini sem különbözik ettől, hiszen a weboldalak gyorsan betöltődnek, a görgetés folyamatos, egyedül a Flash támogatás hiányzik, de ez ugye a Google hibája, nem pedig a gyártóé. Több lapot meg tudunk nyitni, elmenthetünk könyvjelzőket, az oldalak olvasása közben pedig ha kétszer rákoppintunk a képernyőre, akkor a sorok a képernyő széléhez igazodnak, így jobb olvashatóságra tehetünk szert.

Evolveo StrongPhone D2 Mini akkumulátor
[+]

Jól döntött az Evolveo, hogy a hátlap alá egy 3600 mAh kapacitású akkumulátort szerelt, hiszen a hardver nem túl energiaéhes, így nagyon hosszú üzemidőt érhetünk el a készülékkel. A Mindig TV applikációt futtatva WiFi-n keresztül körülbelül 10 órányi HD filmnézést értünk el, ami kiemelkedő eredmény, de normál használat során sem csökken rohamosan a töltöttség, két-három napnyi nyomkodást könnyedén túlél a telefon, mire töltőre kellene csatlakoztatnunk.

Értékelés: Evolveo StrongPhone D2 Mini
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo StrongPhone D2 Mini az érem két oldalát egyesíti, hiszen hardveresen már elég idejétmúltnak számít, szoftveresen és strapabírásban viszont az "élmezőnyt" erősíti. Annak ellenére sem szabad ugyanis alábecsülni a telefont, hogy csak egy kétmagos processzor hajtja meg, nem beszélve a fél gigabájtnyi rendszermemóriáról, hiszen a KitKat operációs rendszert kiválóan optimalizálták a csehek, ennek köszönhetően pedig az alapvető feladatok ellátása során nem fogunk a rendszersebesség miatt idegeskedni. Bátran lehet internetezni, emailezni, a hangminőség sem rossz, a játékokat viszont igen erős kompromisszumok mellett tudunk majd futtatni. Ezt a keserűséget fogja ellensúlyozni egyrészt a két SIM kezelése, másrészt az IP67-es víz- és a katonai szabványnak megfelelő ütésállóság, a gumi borítással rendelkező oldalak az egy-két méter magasból történő leejtés során keletkező behatásokat könnyedén elnyelik. Szintén a pozitív tulajdonságok közé tartozik a combos akkumulátor, normál használattal is több napos üzemidőre lehet számítani. Az 58 ezer forintos ár viszont nem teszi egyszerűvé a megítélést, nyilván ennyiért már sokkal fejlettebb hardverrel rendelkező okostelefonokat kapunk, csak hát amennyire okosak ezek, annyira sérülékenyek is, plusz energiaforrás terén is hátrányban vannak tesztalanyunkhoz képest. A Doogee Titans 2 viszont árban ugyanitt, teljesítményben pedig előrébb tart, viszont mivel az a készülék még így sem kapott plecsnit, így a D2 Mininek sem jár, ettől függetlenül ezzel a telefonnal egy újabb alternatívát kaptak a strapa- és egyben okostelefont kereső vásárlók.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone D2 Mini
Evolveo StrongPhone D2 Mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 132 x 70 x 22 milliméter
Tömeg 207 gramm
Színvariációk Fekete
SIM-foglalat micro SIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 (266 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400MP1
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (kb. 2,57 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Zseblámpa, Fájlkezelő, QuickOffice, Teendő
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 3600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, értesítő led, IP67, ütésálló

Azóta történt

  • CAT B30 - hagyományos munkagép

    Tesztalanyunk a numerikus billentyűzettel szerelt mobiltelefonok számát bővíti, ám különleges képessége, hogy víz-, por- és ütésálló, két SIM-et kezel és hosszú üzemidővel rendelkezik.

  • myPhone Hammer Axe - a melegben sem izzad

    Az Axe és annak LTE variánsa külsőleg ugyanolyanok, ám belső terén lényeges különbségek adódnak: tesztalanyunk MediaTek MT6582 SoC-t, 1 GB RAM-ot és 8 GB háttértárat kapott.

  • Evolveo EasyPhone D2 - hátrébb a robotokkal

    A csehek egy idősebb korosztály számára ajánlott készülékkel rukkoltak elő, melynek vonzereje nem a hardverben vagy a lélegzetelállító kijelzőben, hanem a sok fizikai gombban keresendő.

Előzmények

  • Evolveo StrongPhone D2 - okosan az erővel

    A csehek újdonsága vegyíti az okostelefonok tudását a hagyományos készülékek hosszú üzemidejével, mindemellett IP67-es védettséget is élvez.

  • Evolveo StrongPhone X1 - olcsó strapabírás

    A csehek újdonsága a strapatelefonok kategóriájában próbál szerencsét, mely vízálló és ütésálló burkolata mellett a két SIM kezelésének lehetőségét vonultatja fel.

  • Evolveo StrongPhone Accu - feltöltődés

    A cseh gyártó legújabb stapatelefonja nem csak ütésállósággal, kellemes árral és extrém hosszú üzemidővel szolgál, hanem akár külső akkumulátorként is bevethető.

  • Evolveo StrongPhone Q4 - erődemonstráció

    A cseh gyártó várva várt újdonsága nem csupán hardveres téren ígér előrelépést, hanem külsőleg is, hiszen IP67 védettséggel rendelkezik, és még ütésálló is.