Evolve Gladiator RG400 - brékó, brékó!

Bevezető, strapabírás, csomagolás

Az Evolve neve bizonyára ismerősen cseng a Mobilarena olvasói számára, a cseh illetőségű cég igen aktív volt az elmúlt hetekben. Bár régebben főleg zárt rendszerrel szerelt strapamobilokat kaptunk a gyártótól, nemrég androidos vizekre eveztek, mindezt ráadásul egészen jó hatásfokkal tették. Az FX420 és az FX520 két SIM kártyát kezel egyszerre, Jelly Beant futtat és az árcédula is barátságos, nem is csoda, hogy mindketten megkapták az ajánlott plecsnit. Az Evolve legújabb versenyzője viszont ismét egy strapamobil, a Gladiator RG300 utódja az ismerős receptet követi, a masszív teherbírású váz minimális szoftveres funkciókat tartalmaz.


[+]

Miután egy strapatelefonnal van dolgunk, érdemes átfutni, hogy papíron mit is bír az eszköz. A legújabb Gladiator IP67-es védelemmel van ellátva, ami egy fokkal gyengébbnek számít az előd IP68-as minősítésénél. Az IP skála első számjegye a porral szembeni ellenállást mutatja, itt a hat a maximum, mely szerint a készülékházba egyáltalán nem juthatnak be szemcsés anyagok. A második egység a vízhatlanságra utal (itt legfeljebb a nyolcas érték játszhat), eszerint a telefon maximum egy méter mélyen, legfeljebb fél óráig bírja a búvárkodást. A kemény gumiból készült borítás és a megerősített belső váz további ellenállást biztosít, így az ütközésekkel szemben sincs elesve a mobil; persze azért az úthenger nem a barátja. És bár a készülék dobozán tesztalanyunkat lángok nyaldossák, tűzállóságról szó sincs, nem érdemes a Gladiatorral piszkálni a parazsat.


[+]

A telefon egy erős kartondobozban érkezett, melyet az Evolvra jellemző stílusjegyek díszítettek. Kicsomagolás után találunk pár kézikönyvet, egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy headsetet. Ezek mellett egy apró szerszámmal is gazdagabb lesz a vásárló, mely a hátlapot rögzítő csavarokkal való interakciót könnyíti meg. A tömör műanyagból készült fülhallgatótól nem estünk hanyatt, a hangminőség mellett a kényelmi faktor is alacsony, cserébe viszonylag magas hangerőt kapunk.

Külső

Az Evolve újdonsága le sem tagadhatná a strapamobil mivoltát, a telefon külseje igazodik a Sonim és társai által kitaposott úthoz. A kemény gumiból álló külső is masszív teherbírást sejtet, mely mellé 23 milliméteres vastagság és 166 grammos tömeg társul, mindez 125 x 57 milliméteres alapterület mellett. Az összeszerelési minőség kiváló (csúnya is lenne az ellenkezője egy strapafonnál), a hátlapot két fémcsavar rögzíti, az aljzatokat gumiajtó védi.


[+]

Az előlapot egy pár milliméter magas műanyag keret futja körbe, melynek köszönhetően a telefont képernyővel lefelé tárolva extra védelmet kap a panel. A kijelző képátlója 2 hüvelykes, a felbontása 240 x 320 képpontos, ami a strapamobilok terén egészen magas, 200 ppi értékű pixelsűrűséget jelent. A megjelenített színárnyalatok száma 262 ezer, a TFT-LCD technológiát használó panel betekintési szöge oldalról megfelelő, alulról és felülről viszont hamar invertálód ak a színek. A megjelenítő alatt egy fehér EVOLVE felirat olvasható, mely alatt a fizikai gombsor látható. A szokásos billentyűk mellé egy négyirányú pad, két menügomb és fizikai hívásvezérlők is a rendelkezésre állnak. A billentyűk alapterülete és a nyomáspont egy kicsit nagyobb, mint az az átlag mobilok esetén tapasztalható, ám így kesztyűben is kényelmes a gépelés.


[+]

A hátlap kemény műanyagból készült, már első ránézésre igen masszív darab. A kamera és a LED vilalnó a jbb felső sarokban kapott helyet, tőlük balra a külső hangszóró üldögél. Utóbbi igen masszív hangerővel rendelkezik, a minőség viszont kevésbé acélos, alacsony dinamikatartomány és magas recsegésfaktor jellemzi a hangkeltőt. A csavarokat kilazítva lefejthető a fedlap, mely az akkumulátort valamint a SIM- és microSD-foglalatokat rejti.


[+]

A készülék oldalát egy vastag gumisáv futja körbe, a gombok és aljzatok ezen belül kaptak helyet. Bal oldalt az elemlámpát (azaz a hátlapi LED villanót) vezérelhetjük, itt található továbbá a walkie talkie indítója is. A hangerőszabályzó a jobb oldalra került, a microUSB-csatlakozó alul, a 3,5 milliméteres kimenet felül található. Utóbbiakat egy-egy gumiból készült ajtócska védi a szennyeződésektől.


[+]

Szoftverek és kamera

A telefonon az MTK variánsa fut, melyet gyakran látni strapamobilokon. Egy sokrétűen testre szabható rendszerről van szó, mely bár rengeteg téren alulmarad az okostelefon-platformokhoz képest, esetünkben tökéletesen ellátja feladatát. A belső háttértár kapacitása 63,9 MB, ezt microSD-kártyával lehet bővíteni. A készüléken magyar nyelv is elérhető, mely sokat javult az előző Gladiator óta, ám néhol még mindig előfordulnak hibák. A főképernyő egy rácsos felépítésű menüt jelenít meg, a testreszabási lehetőségek visszafogottak, mindössze a csengőhangot, a háttérképet, a képernyőkímélőt és néhány animációt állíthatunk át.

A telefonkönyv fapados, a név mellé egy számot, egy képet és egy email címet rendelhetünk, illetve egyedi csengőhangot is meg lehet kapni. Emellett kapunk még egy híváslistát és egy üzenetkezelőt, a Szervező menüpont alatt egy naptár, egy feladatlista, egy ébresztő, egy világóra, egy jegyzetelő és egy zseblámpa várja a felhasználót. Van egy nagyon fapados böngésző, az extrák mappa egy stoppert, egy mértékegység-átváltót, egy alapműveletes számológépet és egy ebook-olvasót rejt. Ezek mellett egy zenelejátszó (mp3 és m4a fájlokat is visz), egy FM-rádió, egy fájlkezelő és egy kirakójáték található a telefonon.

Extraként elérhető a walkie talkie funkcionalitás is, mely legfeljebb fél kilométeres hatótávval rendelkezik, segítségével klasszikus jeladós rádiókkal (és persze egyéb Gladiator RG400 készülékekkel) kommunikálhatunk. Az egység nyolc előre beállított (azaz nem módosítható) frekvencián tud működni, a hívásokat a dedikált fizikai gomb segítségével is le tudjuk bonyolítani.

A hátlapi kamera fixfókuszos, legfeljebb két megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos felbontású fotókat tud készíteni. Állíthatunk többek közt a fehéregyensúlyon, a kontraszton, a méreten és a minőségen, valamint jeleneteket és effektusokat is aktiválhatunk. Videót legfeljebb 320 x 240 pixeles felbontásban, 3gp kiterjesztésben rögzít a masina. A képminőség terén nem remekel a legújabb Gladiator, a mobil fotózás szinte összes gyermekbetegségét megfigyelhetjük az elkészült műveken: kromatikus aberráció, alacsony dinamikatartomány, magas zajszint és elmosott részletek jellemzik a fotókat.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren egy négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-modult kapunk, a mobil internet legfeljebb GPRS sebességen üzemel. Emellett egy Bluetooth-egység (2.0-s verzió) és a már említett walkie talkie modul lapul a hátlap alatt. A telefon két SIM-et kezel egyszerre, ám egy bejövő hívás során a másik kártya inaktív módba vált, azaz nincs dual active standby funkció. Telefonálás közben rendben volt a hangminőség, mindkét oldalon érthető volt a beszéd.


[+]

A hátlap alatt egy 1700 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul, mely az okostelefonok mezőnyében is megállná a helyét. A hivatalos adatok alapján egy feltöltéssel 170 óra készenléti időre és 510 perc beszélgetésre számíthatunk. Bár mi csak néhány napja nyüstöljük a mobilt, a töltöttségjelzőn nem látszott a használat nyoma; véleményünk szerint egy hétig simán elmegy egy feltöltéssel.

Értékelés: Evolve Gladiator RG400
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 2 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Egy strapamobilt teljesen máshogy értékel az ember, mint egy okostelefont. Míg utóbbiak esetén a testre szabási lehetőségek hiánya, a gyenge kamera, a néhol ésszerűtlen, olykor nehézkes vezérlés, a visszafogott adatkommunikációs képességek és a fapados böngésző mind-mind lehúzó tényezők, tesztalanyunk esetében viszont más a helyzet. Itt sokkal fontosabb a vízzel és porral szembeni védettség, mely jelen esetben az IP67 szabványnak felel meg, a vaskos kialakításnak köszönhetően pedig a nagyobb eséseket is túléli az eszköz. Pozitívum továbbá a walkie talkie funkció is, valamint a két SIM kezelése is örömteli.

Az Evolve Gladiator RG400 kártyafüggetlenül 50 ezer magyar forintba kerül, ami igen sok pénz, a funkcionalitást elnézve jóval több a kelleténél. Ha valakinek nincs szüksége a walkie talkie-ra és csak egy SIM-kártyát használ, érdemes lehet elgondolkodni az elődön, mely egy tízessel olcsóbb tesztalanyunknál. Az előző Gladiator mellett szól az akkumulátor is, a szóban forgó modell ugyanis egy 3600 mAh kapacitású akksival operál. Még jobb alternatíva lehet a Samsung Xcover 2, mely hasonló strapabírás mellett egy kicsit erősebb szoftveres oldallal és húszezer forinttal szerényebb árcédulával érkezik.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolve Gladiator RG400
Evolve Gladiator RG400 Általános
Technológia GSM
Méret 125 x 57 x 23 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat kettő normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (200 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa nincs adat
Processzor típusa nincs adat
Processzor csíkszélessége nincs adat
Processzor utasításkészlete nincs adat
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete nincs adat
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória 200 üzenet
Szabadon felhasználható belső tárhely 69 MB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE class 12 / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens nincs
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 1600 x 1200 képpontos felbontás, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 240 x 320 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh kapacitású lítium-ionos
Készenléti idő 170 óra
Beszélgetési idő 510 perc
Egyebek
beépített walkie talkie, IP67 szabvány, ütésálló borítás

Azóta történt

Előzmények

  • Evolve FX520 - tepsifüles

    Méretre hasonló, mint a Samsung Galaxy Note, de két SIM-kátya megy bele, friss Android van rajta és jóval olcsóbb. Az Evolve FX520 a phablet kategóriában támad.

  • Evolve FX420 - zseléscukor két kártyával

    Az Evolve FX420 a két kártyát kezelő készülékek osztályában próbál az élre állni, és mindezt meglehetősen jó esélyekkel teszi.

  • Caterpillar B10 - terepre, droid!

    Megszereztük a Caterpillar második készülékét is, a B10-et, ami valószínűleg a jelenleg kapható legstrapabíróbb androidos okostelefon.

  • Evolve Raptor 2.0 - két kártyára vadászik

    A cseh gyártó újdonsága IP54 minősítéssel rendelkezik, egyszerre két SIM-kártyát tud kezelni, ám szoftveres oldalon van még hova fejlődni.

Hirdetés