E-TEN M810 - a tenyérgépek Rolls Royce-sza

Előszó, doboz

Click to read in English!

Talán soha életemben nem adtam vissza olyan szívesen tesztkészüléket, mint anno az E-TEN M800-at. Férfiasan bevallom: roppantul örültem, hogy végre megszabadulok a fent nevezett kezelhetetlen borzalomtól. Az eszköz miatt a tajvani gyártóban is csalódtam, mivel készülékeik újabban gyakorlatilag csak a típusszámban különböznek egymástól, azt leszámítva többé-kevésbé ugyanolyanok, legalábbis a hardveres dolgokat illetően. Szerencsére egy hónap sem telt bele, s a SpeedShoptól megkaptam a legújabb masinát, mely M810 névre hallgat. Ezt már nehezebben fogom visszaadni...


[+]

Mielőtt rátérnénk a készülékre, nézzük meg, hogy milyen kütyüket is adott nekünk mostanában az E-TEN. A glofiish széria első tagjai a sikeres X500 és M700 voltak, előbbit követte a VGA kijelzős X500+, utóbbit pedig a már emlegetett M800. A csúcsgép a szintén nagyfelbontású megjelenítővel megáldott X800, mely mellett két középkategóriás masinát (X600 és X650) is találunk a cég kínálatában. A család tehát népes, de akad pár állandónak mondható dolog. Ilyen a Samsung SC32442 típusú processzor, mindegyik masinába ez kerül, csupán az órajel ugrál 400 és 500 MHz között - attól függően, hogy közép vagy felsőkategóriás modellről beszélünk. A 64 MB-os RAM viszont permanens, egyben ez a széria tagjainak legnagyobb baja is. A rengeteg gyárilag telepített extra szoftver mellett a VGA kijelzőt is lehet az E-TEN sajátjaként definiálni, mert bár nem csak nekik van ilyen paneljük, 2,8 hüvelykes méretben egy ideig csak rájuk volt jellemző ez a megoldás. Sajnos a már említett Samsung processzor nem barátja az efféle megjelenítőknek, a VGA felbontású E-TEN gépek olykor igen lassúak. Lenne tehát min javítani.

A tesztpéldány a szokásos kinézetű, közepes méretű dobozban érkezett, melynek tetején egy Pocket PC-k között meglehetősen egyedi felirat olvasható, mely Java játékok letöltésére buzdít... őszintén szólva nem hiszem, hogy egy 160.000 forintos készüléket ezzel kéne eladni. A kiegészítők között turkálva a pajtásként kezelt darabokat találjuk, úgy mint hálózati töltő, miniUSB kábel, headset, bőrtok, valamint az elmaradhatatlan CD-k.

Formatervezés

Az M810 tehát elvileg az M800 javított változata, a név valószínűleg azért nem M800+ lett, mert nem csak a belső tulajdonságok változtak érdemben: a masina teljesen új, az E-TEN-től szokatlan kinézetű házat kapott. Az előd rossz minőségű műanyag borítását le kellett cserélni, a mérnökök azonban nem mentek bele egy kompromisszumos megoldásba, az újdonságot olyan minőségű tokba bújtatták, amilyet ritkán látunk, és ez most nem túlzás. Ha autós példával élnék, azt mondanám, hogy az új glofiish a Pocket PC-k Rolls Royce-sza, elegáns, letisztult, minőségi, egyedi, egyszerűen öröm kézbe venni. A minőségnek persze ára van, a készülék közel 180 grammot nyom, farmerzsebben hordani tehát kicsit kényelmetlen.


[+]

Az itt látható képek sajnos nem igazán tudják visszaadni azt, hogy milyen szép az eszköz. Az előlap kékes árnyalatú, csillogó, műanyag, pedig fémnek néz ki. Felül, a videótelefonáláshoz használatos kamera mellett találjuk az állapotjelző LED-del egybeépített telefonhangszórót, mely sajnos nem pont középre került, de túl lehet élni. Ezek alatt terpeszkedik a 2,8 hüvelyk átlójú QVGA érintőkijelző. Nem elírás, az M810 nem VGA felbontású kijelzőt kapott, ami véleményem szerint egy igen jó döntés volt. Bár a képminőség 640 x 480 pixelnél tényleg gyönyörű, a nagy felbontás erősen csökkenti az akkumulátoros üzemidőt, továbbá jelentősen terheli a Samsung processzort. A QVGA felbontás pedig 2,8 hüvelyknél nem bántja a szemet, összességében tehát azt mondhatom, hogy okos döntés volt kisebb felbontásúra cserélni a panelt.

Az előlapon találjuk a fontosabb gombokat, azaz az öt irányú d-padot, a híváskezdeményező és befejező párost, valamint a két szoftveres billentyűt. Utóbbiak vékonyabbak, mint a híváskezelők, ezért "vakon" is gond nélkül lehet fogadni a bejövő hívásokat, nem fogunk félrenyomni. A d-pad nem csak mutatós, de megfelelő méretű is, ezért igen jól kezelhető.

A hátlap puha, selymes műanyagból készült, ezt az anyagot az E-TEN-nél előszeretettel használják, nincs is vele gond, mivel kellemes fogást biztosít a készüléknek. Fent a kihangosító hangszórója mellett található a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera, valamint a hozzá tartozó LED-es villanófény és az önarcképek készítésekor hasznos tükör. A dizájn ezen a részen is rendben van.

A készülék tetején nincs semmi. A bal felső sarokba került a csuklópánt rögzítési helye, balra kerültek a hangerőszabályzó gombok, a hangrögzítő gyorsindítója, valamint a microSD kártyahely, melyet nem takar fedlap.

Alul a mikrofon társaságában henyél a miniUSB csatlakozó, mely egyben a fülhallgató kimenete is, a 2,5 mm-es jack csatlakozót ugyanis a tervezők lehagyták a gépről, ami elég szomorú. Jobb oldalra került a kamera exponálógombja, a reset nyílás, valamint a bekapcsológomb.

A készüléket szétcsúsztatva megcsodálhatjuk a 35 gombos QWERTY billentyűzetet. Kinézete hasonló, mint a Motorola RAZR gombsoráé, szálcsiszolt felületű fém, kék háttérvilágítás. Maguk a billentyűk megfelelő méretűek, nyomáspontjuk is jó, összességében tehát nagyon kellemesen használhatók.


[+]

A motor

Az operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional. Az M810-be a QVGA kijelző ellenére 500 MHz-es processzor került, ez az első ilyen párosítású gép, ennek megfelelően meglehetősen gyors. A ROM mérete 256 MB, a RAM viszont sajnos ezúttal is 64 MB-os, ami sok felhasználónak kevés. Ha a gyári programok is fent vannak, újraindítás után 124 MB tárhely és 28,5 MB programmemória áll a felhasználó rendelkezésére, a szoftverek törlése után 147 és 31,5 MB lesz szabad, utóbbi még így is kevés.


[+]

A masina sebességét ezúttal is Anton Tomow Pocket PC Mark-jával, valamint új kedvencünkkel, a VirtualSpagetti Benchmarkkal néztük meg.

Pocket PC Mark v1.03 VsBenchmark 2007
Dhrystone Benchmark (CPU) 175,54 Graphics 2041
Whetstone Benchmark (CPU) 7,24 Others 1804
Memory Benchmark 773,57 JPEG 2846
File system Benchmark 75,45 Games 1831
Storage Cards - Sound 546
Graphics Benchmark 251,20 Final 1813

A tesztek lefutása után meglehetősen érdekes eredményeket kaptunk. A Pocket PC Mark processzortesztjeinek pontszáma egy hajszállal nagyobb, mint az M800 értékei, a grafikus teszt pontszáma pedig ötszöröse az elődének. A VsBenchmark hasonló tesztje viszont 15 százalékkal kisebb pontszámot adott, a többi rész pedig hol jobb (Others, Games), hol gyengébb (JPEG, Sound) eredményt hozott. A zenei képességeket felmérő Sound teszt döbbenetesen gyenge eredményt adott, ez az összpontszámot is nagyon lehúzta. Őszintén szólva nem tudom, hogy mit gondoljak a pontszámok ismeretében, remélni merem, hogy a következő ROM orvosolni fogja ezeket a bajokat. Érzésem szerint egyébként így is gyorsabb a gép, mint elődje, amin a QVGA kijelző ismeretében nincs mit csodálkozni, ennek így kell lennie.

Programok, telefonos funkció, adatkommunikáció

Ha E-TEN, akkor rengeteg gyári program, ezt már megszokhattuk. Sajnos egyre nehezebb ugyanazokról a programokról az X. cikkben is olvasmányosan írni, meg gondolom olvasni sem a legnagyobb élmény, úgyhogy ezúttal mindenki örömére (de főleg az enyémre) ezt a részt kihagyom, csupán az újdonságokra térek ki. Ha valaki nem ismeri a gyártó szoftverkínálatát, az az X500+ cikkében bővebben tájékozódhat.

Újdonság a Phone menüpontban található Skype Receiver Switch nevű alkalmazás, mely a beállítások Sounds & Notifications pontjának egyik fülére visz minket. Itt beállíthatjuk, hogy a Skype elindítása után a hangok az első hangszórón szólaljanak meg.

A beállítások között találhatunk egy Headset volume limiter menüpontot is, a név azt hiszem elég beszédes.

A készülék GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre használhatunk HSDPA-t is. A WiFi 802.11b/g szabványú, a Bluetooth 2.0-s, támogatja a sztereó profilt (A2DP), ez részben kompenzálja a szabványos jack kimenet hiányát. A hangminőség telefonálás közben megfelelő volt, az M810-nek nem okozott gondot a GSM/UMTS hálózatok közötti váltás sem.

Megújult a Wireless Manager is, végre nem úgy néz ki, mintha egy óvodás gyerek rajzolta volna - lassan egyébként a menürendszer ikonjait is lecserélhetnék. A névjegyzék és az üzenetkezelő szoftver ezúttal is az Outlook, funkcionalitás szempontjából nem hagy kívánnivalót maga után. A gyárilag telepített SPB Mobile Shell-nek köszönhetően a Today képernyőn találunk egy gyorstárcsázó felületet, de ha úgy gondoljuk, használhatunk hangtárcsázást is.

Multimédia, GPS

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, rendelkezik makró móddal, melyet szoftveresen aktiválhatunk. Igazán örömteli dolog, hogy a kamera szoftvere teljesen új, végre egy átlátható, használható felülettel van dolgunk. Örülök, mert a régit nagyon nem szerettem, úgy nézett ki, mint egy őrült festő rémálma. Az új szoftverben piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, a JPEG-tömörítés mértékét, van egy Lens nevű pont két beállítási értékkel (Internal és External, van önkioldó, sorozatfelvétel (9 kép erejéig), expozíció korrekció (+/-2 FÉ), valamint kézi világosság és kontrasztállítás. Aranyos, hogy a makró módot Flower mode-nak hívják.

Sajnos azonban ennek a szoftvernek van hiányossága, méghozzá egy nagyon komoly. A fehéregyensúllyal - finoman szólva - nincs jóban, az automatika a madárcsicsergetős napsütést izzólámpás környezetnek érzékeli, melynek következtében az első tesztfotóhoz hasonló, kékes árnyalatú képeket fogunk készíteni ezen beállítás használatával. Ha kézzel benyomjuk a napfényes módot, akkor valamit javul a helyzet, de ilyenkor is meglehetősen furcsa színvilágú képeket fogunk kapni, nem is tudom eldönteni, hogy a "Homokvihar a Namíbiai sivatagban", vagy a "Magyarország, az angyalok lakhelye" címek közül melyik érzékeltetné jobban az aranyszínű árnyalatban pompázó képek hangulatát. A képminőség egyébként ettől függetlenül is pocsék, a zajszűrés olyan erőteljes, hogy minden képrészlet elveszik, ráadásul a felvételek ennek ellenére 1,5 MB körüli méretűek, azaz indokolatlanul nagyok.

A médialejátszó szoftver a Windows Media Player, ennek hiányosságairól már sokszor írtam, ezért most nem teszem meg. Ez a rés azonban könnyen betömhető a MortPlayer telepítésével, a gond tehát nem ez, hanem a szabványos jack-kimenet hiánya, ami miatt ugye csak a gyári fülhallgatót tudjuk használni. Ami viszont egy mikrofonnal és felvevőgombbal kiegészített Sennheiser MX400-as, vagy legalábbis annak néz ki, a lényeg, hogy nagyon jól szól. A kihangosító hangszóró is meglepően jó minőségű, ez is örömteli. Ha hozzávesszük a beépített FM-tunert, bátran kijelenthetjük, hogy az M810 zenei téren az eddigi legjobb glofiish szériás gép.

A beépített GPS-vevő SiRF-Star III típusú, tartalmazza a SiRF InstantFix nevű technológiáját, mely gyorsabb pozicionálást tesz lehetővé. A navigációt az iGO 2006SE szoftverrel próbáltam, nem volt problémám.

Egyebek, összegzés

Az akkumulátor 1530 mAh-s. A QVGA kijelző miatt a masina egészen sokáig húzza egy töltéssel, visszafogott használat mellett 2 napig is elketyeghet, erőteljes nyúzás esetén viszont naponta kell tölteni.

Összegzés: az M810 egy gyönyörű, jól összerakott, okos masina. Újdonságai előre vetítik a gyártó terveit, örömteli a fényképező új szoftvere, bár van még rajta mit csiszolni. A jack-kimenet hiánya ellenben nem ad okot örömünnepre, reméljük, hogy ez csak egy baki volt az E-TEN életében. A 64 MB-os RAM-on viszont tényleg ideje lenne már túllépni, főleg mivel a fejlesztés gyakorlatilag nem jelentene magasabb előállítási költséget. Van azonban két dolog, melyek miatt itt még mindig szöveg van, nem pedig egy ajánlott plecsni. Az egyik a készülék bruttó ára, mely jelen pillanatban közel 160.000, a másik pedig a HTC Touch Diamond, mely jövő hónapban kerül a boltok polcaira. Akármilyen jó az M810, ennyi pénzért drága, nagyon drága, ráadásul a HTC csodagépét már most 8000 forinttal olcsóbban lehet előrendelni. Így az új glofiishnek csak egy Tetszett pecsét jár, de ettől még szeretjük!

E-TEN glofiish M810

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

Specifikáció

E-TEN glofiish M810
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz + UMTS, HSDPA
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 109,5 x 59 x 17,5 mm
Tömeg 179 gramm
Processzor 500 MHz-es Samsung SC34224
ROM/RAM 256 / 64 MB (142 / 18 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF Star III
Audio miniUSB-s audiokimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos, segédfény, makró mód
Akkumulátor 1530 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Hangvezérlés, TMC támogatás, SiRF InstantFix
  • Kapcsolódó cégek:
  • E-TEN

Azóta történt

  • LG KS20 - PDA a mobilban

    Az LG-nek sikerült: bele tudtak zsúfolni egy teljes értékű, fejlett Pocket PC-t egy mobiltelefon méretű készülékházba. Ráadásul kompromisszum nélkül.

  • Toshiba G910 - UFO invázió!

    Finoman szólva is érdekes kialakítású Toshiba tenyérgép QWERTY gombsorral, WVGA kijelzővel, fejlett adatkommunikációs képességekkel.

Előzmények