Doro 2404 - ez csak egy mobiltelefon, de tényleg

A Doro 2404 elképesztően buta, viszont pont ebben rejlik a nagyszerűsége. Semmit, de semmit nem lehet vele csinálni, kizárólag telefonálni, szöveges üzenetet írni és vészjelezni. Mindezt szögegyszerűen.

Hardver, rendszerfelület

A hardverről nem tudunk semmit, de jobb is ez így, az viszont biztos, hogy a roppant egyszerű és kézenfekvő rendszer hibátlanul teszi a dolgát. A készülék egy pillanatra sem gondolkodik el, minden rögtön és a remek nyomáspontú, kellően elkülönülő gombok lenyomását követően hibátlan ütemben zajlik. Félreértésre semmi nem ad okot, a lokalizáció kifogástalan, minden magyarul és szövegszerűen jelenik meg. Itt mondjuk a kijelző mérete szab határt a lehetőségeknek, nagyon sok opció egyszerűen nem fér ki, nagyméretű megjelenítésnél meg kábé semmi, de még mindig nem értelemzavaró a dolog.

A memória elképesztően csekély, mindössze 16 MB, amiből 2 MB-ra raktározhatunk, de microSD-vel bővíthető. Erre szükség lesz, mert ez nagyjából azt jelenti, hogy a maximum 100 névjegy és 60 hívásnapló bejegyzés mellett körülbelül még 10 teljes felbontású fényképet bír el a memória, aztán annyi. Nem mintha fennállna a veszélye, hogy bárki túlzásba vinné a képalkotást, mert teljesen értelmezhetetlen az eredmény, más egyebet meg amúgy sem lehet tárolni rajta. Kivéve jelzéssel és tárggyal ellátott emlékeztetőket, illetve feladatokat a naptárban. Utóbbi annyiban különbözik a napi emlékeztetőtől, hogy dátumot is rendelhetünk hozzá.

A készüléket kinyitva a kezdőlap jelenik meg, itt térerő-információkat, az akkumulátor töltöttségét sematikusan ábrázolva, illetve az időt és dátumot látjuk. A menü a bal oldali legfelső gombbal érhető el, a jobb pedig a névjegyzékbe vezet. Itt az első tétel az ICE (In Case of Emergency) kártya. Két vészhelyzetben értesítendő kontaktot adhatunk hozzá, némi információt az egészségi állapotunkról, illetve az allergénekről és aktuális gyógyszerekről. Itt viszont lenne egy kifogásunk: két, közepes karakterhosszúságú hatóanyagon kívül a többi, mellesleg releváns gyógyszert már nem tudtuk hozzáadni, mert nincs több hely. Ennek így viszont sok értelme nincs.

Összesen 100 névjegyet tárolhatunk, maximum két telefonszámmal, de akár fényképpel is. Egyéb információ nem rendelhető a kapcsolatokhoz. A menübe lépve az első tétel ugyanaz, mint a főképernyő Név opciója, csak itt Telefonkönyv néven szerepel, a második pedig az üzenetek, amelyet a levéllel jelölt gyorsgombbal is elérhetünk. A hívásnapló evidens, maximum 60 bejegyzést tárol. A fényképezőben önmagában semmit nem lehet csinálni, csak exponálni a dedikált fényképező gombbal, zoomolni a két középső léptetővel, illetve a vakut kapcsolgathatjuk, ami képes automatikusan is működni.

Az elkészült miniatűr akvarelleket a képnézegető jeleníti meg, de elérhetők a Beállításokban bujkáló Fájlkezelőből is. Ahol nincs semmi egyéb, amíg memóriakártyát nem teszünk a szerkezetbe. Ha van rajta nem veszteségmentes formátumú zene, azt is innen szólaltathatjuk meg, de külön alkalmazás nincs hozzá. Ébresztőt viszont állíthatunk be, ahogy a már említett emlékeztetőket és feladatokat is a Szervezőben. A számológép csak alapműveleteket tud, ezek között a fel-le iránygombokkal válthatunk. A zseblámpa meg fényjelzés néven fut, de csak világítani tud, SOS jelet adni például nem.


[+]

Az ICE adatok beállításához van külön menüpont is, de ugye intézhetjük a névjegyzékből is, a beállításokban meg minden olyasmit rendezhetünk, amire nincs külön opció. Például az A és B jelzetű gyorsgombokhoz is itt rendelhetünk névjegyet, van lehetőség tiltólistát létrehozni, illetve top 10 névjegyet, amelyek a numerikus billentyűkön kerülnek gyorshívóba. A megjelenítés lehet nagy, vagy normál, a fényerőt pedig három fokozatú skálán adjusztálhatjuk, míg a hangerőt hét lépcsőben.

A Segítség gomb ezúttal koordinátákat nem fog küldeni, mindössze hívást tud indítani azonnali hatállyal öt kiválasztott partner felé, illetve előre megadott szövegű segélykérő SMS-t küld. A gomb beállítástól függően hallgat az egyszeri megnyomásra, a háromszori nyomásra, de ki is lehet kapcsolni ezt a funkciót. Az egész rendszer nagyon egyszerű, a funkciók szűkösek, de nem is fog elveszni senki a menüben és a lehetőségek között. A legtöbb opció értelemszerűen és következetesen lett megnevezve, a navigáció igazán könnyű és kézenfekvő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Doro

Azóta történt

  • IFA 2019: Két új modellel készült a Doro

    Mi a közös egy hagyományos, kagyló kialakítású butatleefonban és a egy Androidos, alsó középkategóriásban? A Doro esetében a könnyített kezelőfelület.

  • A mobiljátékok is hasznosak

    Különösen az idősebb korosztály számára, akik egyébként meglepő arányban játszanak is.

  • Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

    A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

Előzmények

  • Doro 8040 - változó kor

    A svéd Doro kifejezetten idősek számára készít mobil- és okostelefonokat, amelynek lényege a speciális, egyszerűsített felhasználói felület, ami a megjelenést és a kezelést is új szemszögből közelíti meg.

  • MWC 2017: Kinyitható mobilt mutatott be a Doro

    Az idősebb korosztálynak kínál kommunikációs megoldást a svéd cég, az okostelefonoktól elkezdve a legegyszerűbb és baj esetén leghatékonyabb opciókig.

Hirdetés