Doro 2404 - ez csak egy mobiltelefon, de tényleg

A Doro 2404 elképesztően buta, viszont pont ebben rejlik a nagyszerűsége. Semmit, de semmit nem lehet vele csinálni, kizárólag telefonálni, szöveges üzenetet írni és vészjelezni. Mindezt szögegyszerűen.

Kialakítás, tartozékok

A Doro 8040 kissé komplexebb okosfunkciói azért nem feltétlenül tartoztak a faék egyszerűségű megoldások közé, az irányvonal viszont alapvetően jónak tekinthető. A párbeszédes logikára épülő felhasználói felület, a nagyméretű megjelenítés és a gyorselérésű, hatalmas ikonok azért jóval barátságosabbak, mint a hagyományos Android, viszont bőven maradtak benne zavaró vagy bizonytalanságot keltő opciók és felületek. Na, a Doro 2404-ben ilyesminek nyoma sincs. Meg egyébként a GSM funkción kívül nagyjából semmi érdemlegesnek. Ez pedig ebben az esetben igazán remek.


[+]

Egészen egyszerűen semmi egyebet nem lehet vele csinálni, mint telefonálni és maximum FM-rádiót hallgatni. Ehhez egyébként egy hagyományos kialakítású, mikrofonos, felvevőgombos fülest is mellékelnek. A fényképezést azért nem említjük, mert technikailag ugyan lehetséges, van benne szenzor, meg minden, gyakorlatilag viszont mindent csinál a készülék csak fotóra emlékeztető felvételt nem. A kialakítás és kezelés viszont kényelmes, az alapfunkciók elérése és megjelenése egyszerű és logikus, semmiféle bonyodalomra nem kell számítanunk, nincs elburjánzó menürendszer és felesleges funkciók.


[+]

A kagyló formátum ráadásul praktikus is, a kijelző védve van, a készülék apró helyen is elfér, stabilan fogható, amit a lekerekített élek és vonalak is segítenek. A zsanér elég feszesnek tűnik ahhoz, hogy folytatólagosan nyitogatva se lazuljon ki idő előtt, az előlapra pedig jutott színes értesítő ikon is. A VGA kamera és a szerény LED segédfény alatt két piktogram is tud villogni, a felső üzenetet vagy hívást jelez, az alsó pedig az akkumulátor töltöttségéről tájékoztat. A szerkezet alsó negyede elül és hátul is vízszintesen texturált, ami tényleg jobb tapadást biztosít. Nem mintha a többi része olyan csúszós lenne.


[+]

A készülék viszonylag kicsi, de nem zavarba ejtően, ügyetlenebbeknek sem okoz majd gondot; számszakilag 102 x 53 x 19 milliméter, akkumulátorral együtt pedig összesen 100 gramm. A kártyákat a kivehető akkumulátor alá pakolhatjuk, összesen két microSIM-nek és egy microSD-nek van hely. A dobozban ezúttal is megtalálható egy töltődokkoló, így nem szükséges a mütyürke microUSB porttal bajlódni, ami egyébként a jack csatlakozóval egyetemben a bal élen található, egyszerűen csak a helyére kell tenni az eszközt és tölt, az elmulasztott hívást vagy üzenetet pedig a diszkrét ikonok jelzik.


[+]

Hangerőszabályzók a jobb élen vannak, alul pedig a dokkoló csatlakozói látszanak. A készülék kizárólag egy irányban helyezhető a bölcsőbe, a tévedés lehetősége nagyjából kizárt. A hátlapon csak a multimédiás hangszóró látható, mellette pedig ott van a paraméterezhető vészjelző gomb. Ha kinyitjuk a készüléket a viszonylag nagy és szerény minősége ellenére kellően kontrasztos kijelző automatikusan aktiválódik, kezelni pedig a jól elkülönülő, háttérvilágítással is rendelkező fizikai gombsorral lehet.


[+]

A megjelenítés egyébként nem rossz, de legalább a témának köszönhetően kontrasztos, a betekintési szögek viszont szűkösek, de a készülék kialakításából adódóan nem nagyon lehet úgymond rosszul tartani, így a tartalom mindig jól látható. A fényerő megfelelő kültéren is, egyébként három fokozatban állítható, a legmagasabb viszont éjjel sem bántó. A 240 x 320 pixeles felbontás igazából teljesen jó, multimédiás tartalmat úgysem nagyon jelenít meg az eszköz, fényképeket sem valószínű, hogy ezen nézegetünk, pláne nem azokat, amiket a Doroval csináltunk.


[+]

A rendszer kizárólag vertikális navigációra épül, így a két legfelső kontextuális gomb között fel és lefelé léptetésre alkalmas billentyűk láthatóak. Hívást fogadni a félreérthetetlen zöld gombbal lehet, megszakítani pedig értelemszerűen a pirossal, ami egyben bekapcsológombként is funkcionál. Alattuk gyorselérés két kiemelt kontakt számára, a kamera indítója, ami később exponálógombbá avanzsál, illetve az üzenetekhez vezető gyorskapcsoló, tulajdonképpen ez a sor választja el a numerikus billentyűzetet a kontextuális vezérlőktől.


[+]

A szövegbevitel úgy történik, mint régen, elég meglepő, de még most is másodpercek alatt visszajönnek a hagyományos billentyűzetes reflexek, és nem okoz gondot vakon kiválasztani egy névjegyet, vagy megírni egy SMS-t. Akinek nincs gyakorlata, annak azért elmondjuk, hogy az írásjelek a csillag gombbal szedhetők elő, a nagybetűk pedig a kettőskereszttel. Ugyanitt találjuk a nagy kezdőbetűs bevitelt és a számokat is, ha nem kívánjuk az egyes gombok összes karakterét végigpörgetni. Írásjelek egyébként az 1-es gomb mögött is rejlenek, néma üzemmódba váltani pedig a kettőskereszt nyomva tartásával lehet.

Hardver, rendszerfelület

A hardverről nem tudunk semmit, de jobb is ez így, az viszont biztos, hogy a roppant egyszerű és kézenfekvő rendszer hibátlanul teszi a dolgát. A készülék egy pillanatra sem gondolkodik el, minden rögtön és a remek nyomáspontú, kellően elkülönülő gombok lenyomását követően hibátlan ütemben zajlik. Félreértésre semmi nem ad okot, a lokalizáció kifogástalan, minden magyarul és szövegszerűen jelenik meg. Itt mondjuk a kijelző mérete szab határt a lehetőségeknek, nagyon sok opció egyszerűen nem fér ki, nagyméretű megjelenítésnél meg kábé semmi, de még mindig nem értelemzavaró a dolog.

A memória elképesztően csekély, mindössze 16 MB, amiből 2 MB-ra raktározhatunk, de microSD-vel bővíthető. Erre szükség lesz, mert ez nagyjából azt jelenti, hogy a maximum 100 névjegy és 60 hívásnapló bejegyzés mellett körülbelül még 10 teljes felbontású fényképet bír el a memória, aztán annyi. Nem mintha fennállna a veszélye, hogy bárki túlzásba vinné a képalkotást, mert teljesen értelmezhetetlen az eredmény, más egyebet meg amúgy sem lehet tárolni rajta. Kivéve jelzéssel és tárggyal ellátott emlékeztetőket, illetve feladatokat a naptárban. Utóbbi annyiban különbözik a napi emlékeztetőtől, hogy dátumot is rendelhetünk hozzá.

A készüléket kinyitva a kezdőlap jelenik meg, itt térerő-információkat, az akkumulátor töltöttségét sematikusan ábrázolva, illetve az időt és dátumot látjuk. A menü a bal oldali legfelső gombbal érhető el, a jobb pedig a névjegyzékbe vezet. Itt az első tétel az ICE (In Case of Emergency) kártya. Két vészhelyzetben értesítendő kontaktot adhatunk hozzá, némi információt az egészségi állapotunkról, illetve az allergénekről és aktuális gyógyszerekről. Itt viszont lenne egy kifogásunk: két, közepes karakterhosszúságú hatóanyagon kívül a többi, mellesleg releváns gyógyszert már nem tudtuk hozzáadni, mert nincs több hely. Ennek így viszont sok értelme nincs.

Összesen 100 névjegyet tárolhatunk, maximum két telefonszámmal, de akár fényképpel is. Egyéb információ nem rendelhető a kapcsolatokhoz. A menübe lépve az első tétel ugyanaz, mint a főképernyő Név opciója, csak itt Telefonkönyv néven szerepel, a második pedig az üzenetek, amelyet a levéllel jelölt gyorsgombbal is elérhetünk. A hívásnapló evidens, maximum 60 bejegyzést tárol. A fényképezőben önmagában semmit nem lehet csinálni, csak exponálni a dedikált fényképező gombbal, zoomolni a két középső léptetővel, illetve a vakut kapcsolgathatjuk, ami képes automatikusan is működni.

Az elkészült miniatűr akvarelleket a képnézegető jeleníti meg, de elérhetők a Beállításokban bujkáló Fájlkezelőből is. Ahol nincs semmi egyéb, amíg memóriakártyát nem teszünk a szerkezetbe. Ha van rajta nem veszteségmentes formátumú zene, azt is innen szólaltathatjuk meg, de külön alkalmazás nincs hozzá. Ébresztőt viszont állíthatunk be, ahogy a már említett emlékeztetőket és feladatokat is a Szervezőben. A számológép csak alapműveleteket tud, ezek között a fel-le iránygombokkal válthatunk. A zseblámpa meg fényjelzés néven fut, de csak világítani tud, SOS jelet adni például nem.


[+]

Az ICE adatok beállításához van külön menüpont is, de ugye intézhetjük a névjegyzékből is, a beállításokban meg minden olyasmit rendezhetünk, amire nincs külön opció. Például az A és B jelzetű gyorsgombokhoz is itt rendelhetünk névjegyet, van lehetőség tiltólistát létrehozni, illetve top 10 névjegyet, amelyek a numerikus billentyűkön kerülnek gyorshívóba. A megjelenítés lehet nagy, vagy normál, a fényerőt pedig három fokozatú skálán adjusztálhatjuk, míg a hangerőt hét lépcsőben.

A Segítség gomb ezúttal koordinátákat nem fog küldeni, mindössze hívást tud indítani azonnali hatállyal öt kiválasztott partner felé, illetve előre megadott szövegű segélykérő SMS-t küld. A gomb beállítástól függően hallgat az egyszeri megnyomásra, a háromszori nyomásra, de ki is lehet kapcsolni ezt a funkciót. Az egész rendszer nagyon egyszerű, a funkciók szűkösek, de nem is fog elveszni senki a menüben és a lehetőségek között. A legtöbb opció értelemszerűen és következetesen lett megnevezve, a navigáció igazán könnyű és kézenfekvő.

Multimédia, adatkommunikáció, összegzés

Multimédiáról mint olyan tulajdonképpen nem érdemes beszélni, van rajta egy fix fókusszal dolgozó VGA szenzor és egy LED segédfény, amivel körülbelül a körzeti orvosi rendelő nyitva tartását sem lehet rendesen megörökíteni, nemhogy bármit, ami tíz centinél távolabb van és horribile dictu textúrával rendelkezik. Ennél körülbelül csak a BLU Z3 Music volt kétségbeejtőbb. Ugyan van olyan, hogy fényképező beállítások, ahol elmagyarázzák, mi a fényérték módosítás, vagy a nagyítás, és hogyan kell csinálni, de igazából semmi haszna. Ugyanitt kérhetjük, hogy a nevetséges méretű belső tárhely helyett a memóriakártyára legyen kedves menteni a rendszer, illetve beállíthatjuk a felbontást is. Lehet 480 x 640, 240 x 320, illetve kicsi.

Néhány képet azért mellékelünk a rend kedvéért, de ezt a fényképezős dolgot nyugodtan engedjük el ennyivel. Zenét (mp3) csak a fájlkezelőből játszik le, külön lejátszó nincs, a háttérben sem fut, az FM-rádió viszont klassz. Egyrészt folyamatosan fut a háttérben összecsukott kijelzővel is, de dokkolt állapotban sem vonul vissza. A dokkoló kialakítása meg olyan, hogy a multimédiás hangszóró közelében semmiféle felület nincs, így remekül el lehet rádiózni töltés közben is, a hangerő pedig elég izmos ahhoz, hogy ne kelljen a készülék mellett kuporogni. Ehhez mindössze csak annyi kell, hogy csatlakoztassuk a fülhallgatót, ami antennaként funkcionál. Anélkül sajnos nem megy. Videót felvenni nem lehet, lejátszani pedig az mp4 hangját fogja, képpel együtt maximum a 3pg formátumot. De ezt is csak fájlkezelőből.

Az adatkommunikáció is nagyon korlátozott. Azzal együtt, hogy két micro- vagy nanoSIM kártyát is (mindkettő kompatibilis) befogad a készülék, kizárólag a 900 és 1800 MHz-es frekvencián dolgozik, internetkapcsolatra nem képes, GPS és WAP sincsen, mondjuk, ez utóbbi amúgy sem hiányzik. NFC, OTG, meg ilyen űrtechnológiás izéket nyilván ne keressünk, Bluetooth viszont van 3.0-s verziószámmal. Cserébe a hívás hangminősége kifejezetten jó, bár szerintünk a maximum hangerő lehetne kicsit határozottabb. A készülék viszont kompatibilis hallókészülékkel, a beszélgetés pedig mindkét oldalon tisztán és jól hallható.


[+]

A szerkezetben egy 1000 mAh-s telep van, ami akkor is igen tisztességes üzemidőt produkál, ha nem tartjuk folyamatosan a dokkolóban. Az 500 mA-s hálózati töltőfej microUSB csatlakozóban végződik, amit vagy a dokkolóba, vagy a készülékbe dughatunk. Ha számítógépről vagy egyéb USB eszközről szeretnénk tölteni, kelleni fog egy külön kábel. Sajnos megtippelni sem tudjuk, hogy az akksi mennyit bír, a tesztidőszak alatt a töltöttséget jelző rovátkák meg sem moccantak, meg úgyis mindig refelxszerűen visszaraktuk a dokkolóba.


Egyszer feltöltöttük, azóta megy.

Értékelés: Doro 2404
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A svédek nagyon buta butatelefonja igazából pont kiváló arra, amire való. Telefonálni. Tényleg semmi egyebet nem lehet, és nem is érdemes csinálni vele. Kivéve a rádióhallgatást. Már amennyiben a beszélgetős műsorokat kedveljük. Zenét hallgatni nem feltétlenül élmény, de egyáltalán nem fájdalmas, viszont kellően hangos és összecsukott állapotban a dokkolóban, töltés közben is működik a dolog FM-rádió esetében. Csak kilóg belőle egy vezetékes fülhallgató, ami végül is nem akkora baj. Se internet, se külön zenelejátszó, se játékok, se semmi zavarba ejtő dolog vagy funkció nincs a Doro 2404-ben, minden további nélkül oda lehet adni olyan felhasználónak, aki gyakorlatlan a mobilkommunikációban. Beállítani és üzembe helyezni sem bonyolult, de ha ehhez nyújtunk némi segítséget, szerintünk a Doro 2404 az a készülék, amit a legnagyobb valószínűséggel bárki képes lesz rendeltetésszerűen használni. Ami kimerül abban, hogy magánál tartja és telefonál vele. Vagy vészjelzét küld. Másra meg nem való, de nem is ígérte senki. Az ergonomikus és minőségi kialakítás, a könnyű töltés, a nagy és szeparált gombok, a logikus és minimalista rendszerfelépítés mind olyan paraméterek, amelyeket elvárunk egy ilyen típusú készüléktől. 14 990 forintért ez teljesen rendben van. Ajánlott azért nem lehet, mert azért akad konkurens olcsóbban, illetve lehetett volna még pár funkciót megnyesni (kamera?), hogy tényleg ne zavarja meg semmi a felhasználót, ezzel pedig versenyképesebb árat is össze tudtak volna hozni.

Doro 2404

AliceWake

A tesztkészüléket a Doro biztosította a számunkra, köszönjük! Vásárláshoz kérjük, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Doro 2404
Doro 2404 Általános
Technológia GSM
Méret 102 x 53 × 19 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete, piros/fehér
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x microSIM
Kijelző
Kijelző mérete 49 x 36 milliméter
Kijelző felbontása 240 x 320
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma n/a
Memória
Telefonkönyv kapacitása 100
SMS memória n/a
Belső tárhely 16 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (3.0)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
USB OTG nincs
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok hét fokozatú hangerőskála
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform MediaTek
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Játékok nincsenek
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Fájlkezelő, FM-rádió, számológép, ébresztés, naptár, zseblámpa, ICE
Multimédia
Fő kamera 0,3 MP VGA, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nem lehetséges
Zenelejátszó szoftver van (fájkezelőben)
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh
Egyebek
kagyló kialakítás, 3,5 mm jack csatlakozó, vészjelző gomb, értesítő LED, töltődokkoló
  • Kapcsolódó cégek:
  • Doro

Azóta történt

  • IFA 2019: Két új modellel készült a Doro

    Mi a közös egy hagyományos, kagyló kialakítású butatleefonban és a egy Androidos, alsó középkategóriásban? A Doro esetében a könnyített kezelőfelület.

  • A mobiljátékok is hasznosak

    Különösen az idősebb korosztály számára, akik egyébként meglepő arányban játszanak is.

  • Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

    A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

Előzmények

  • Doro 8040 - változó kor

    A svéd Doro kifejezetten idősek számára készít mobil- és okostelefonokat, amelynek lényege a speciális, egyszerűsített felhasználói felület, ami a megjelenést és a kezelést is új szemszögből közelíti meg.

  • MWC 2017: Kinyitható mobilt mutatott be a Doro

    Az idősebb korosztálynak kínál kommunikációs megoldást a svéd cég, az okostelefonoktól elkezdve a legegyszerűbb és baj esetén leghatékonyabb opciókig.

Hirdetés