Doogee X5 Pro - harapós ajánlat

Bevezető, tartozékok

Bár a Doogee egyáltalán nem számít tragikusan rossz márkának a feltörekvő kínaiak közül, a szerkesztőségünkbe beérkezett készülékeket korábban mindig egy enyhe mosollyal fogadtuk, ennek részben oka az is, hogy a mai napig nem tisztázott, hogy pontosan hogyan kell kiejteni a gyártó nevét. Az X5 azonban kicsit megváltoztatta a vállalatról alkotott képünket, hiszen 24 900 forintért, itthoni garanciával és szervizháttérrel kínál HD kijelzőt, egészen korrekt négymagos hardvert és kellemes összeszerelési minőséget. Ebben a kategóriában eddig ez egyáltalán nem volt jellemző, WVGA kijelzőkkel, kétmagos processzorokkal és 512 megabájtnyi RAM-okkal rendelkező, a használhatatlanság szélén álló telefonokkal találkoztunk eddig 25 000 forint környékén.

Doogee X5 Pro elölről
[+]

Az ár/érték bajnok jött, látott és győzött, gond nélkül bezsebelte az Ajánlott plecsninket, jobbat csak a fordítási hiányosságai és a harmatos kamerája miatt nem kapott. Nemrég került el tőlünk az X5, de az Eustock.hu jóvoltából máris itt a Pro verzió, ami fejlettebb rendszerchippel, 2 gigabájtnyi RAM-mal és LTE-támogatással bír, ráadásul alig kerül többe, mint a normál X5, mindösszesen 29 900 forintot kérnek érte.

Az Doogee X5 Pro doboza
[+]

A doboz gyakorlatilag változatlan, viszonylag jól kinéző fekete csomagolással állunk szemben, amiből oldalról húzhatjuk ki a telefont és a tartozékokat. A dokumentációkon kívül csak egy USB-kábelt és egy töltőfejet kapunk, ez utóbbi 700 milliamperes, nem sieti el a mobil feltöltését. Fülhallgató továbbra sincs a dobozban, a hagyományossá vált 3,5 milliméteres jack csatlakozók korában lehet, hogy jobban is jártunk így, ennyi pénzért nyilvánvalóan nem fért volna bele a keretbe egy normális minőségű headset.

Külső

A tartozékok kibányászása után érdemes megtekinteni az X5 Prót is, amit a gyártó szerint prémium anyaghasználat jellemez. Nekünk erről a kifejezésről nem feltétlenül ez a külső jut eszünkbe, de abszolút korrekt iparosmunkával van dolgunk, matt felületű, enyhén ujjlenyomatvonzó, de egyáltalán nem csúszós plasztikból van hátlap, ami az oldalkeret is egyben, elöl pedig természetesen műanyag keretbe foglalt üveg vár minket. A kialakítás kissé sarkos, emiatt az ergonómia sem az igazi, de abszolút megszokható, a 143 x 72,2 x 8,8 milliméteres dimenziókhoz tartozó 130 grammos tömeg sem teszi barátságtalanná a használatot.

Doogee X5 Pro kézben tartva
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Doogee X5 Pro Doogee X5 Lenovo A5000 Prestigio Muze C3
Fehér fényerő (max.) 560 nit 511 nit 428 nit 364 nit
Fehér fényerő (min.) 26 nit 24 nit ? nit 38 nit
Fekete fényerő 0,54 nit 0,49 nit 0,59 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1037:1 1043:1 726:1 848:1
Színhőmérséklet 7665 K 7234 K 7765 K 7942 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az X5 kijelzőjéhez képest enyhe változásokat mutatott a mérőműszerünk, kicsit fényesebb a Pro változat megjelenítője, de a legtöbb gyártónál elég komoly gyártási szórásokkal számolhatunk, egyébként valószínűleg ugyanazzal a panellel van dolgunk. Az öthüvelykes, HD felbontású képernyője 294 ppi körüli képpontsűrűséget kínál, maximális fényereje megdöbbentően erős, ugyanakkor éjszaka sem égeti ki a retinánkat, minimumra állítva alig pislákol. A színhőmérséklete is nagyjából a helyén van, az üveglap és a kijelző között alig van látható hézag, ennyi pénzért gyakorlatilag nem lehet belekötni.

Doogee X5 Pro kijelző
[+]

A kijelző alatti három érintőgomb nem kapott megvilágítást, a jobb oldali a visszalépést segíti elő, a középsővel navigálhatunk a főképernyőre, és hiába az Android 5.1-es rendszerverzió, a bal oldali menügombként funkcionál, az alkalmazásváltót a home gomb hosszú nyomásával érhetjük el. A megjelenítő fölött megvan a beszédhangszóró, a 2 megapixeles szelfikamera, illetve a fény- és távolságérzékelő szenzorok, ennek megfelelően automatikus fényerőállítás is van.

A telefon jobb oldalára kerültek a fizikai gombok, a felső részen a hangerőszabályzásra szolgáló billentyűk kaptak helyet, alattuk pedig közvetlenül ott van a bekapcsológomb. Alul üldögél a hangszóró, a csatlakozók pedig felülre kerültek, egy OTG-képes microUSB 2.0, illetve egy 3,5 milliméteres jack, ami CTIA lábkiosztású headsetekkel barátkozik.

Doogee X5 Pro hátlap
[+]

A hátlapon láthatjuk az egyetlen Doogee márkajelzést, ezen kívül azonban aránylag nagy a sivárság, mindösszesen az 5 megapixeles kamera és a mellette lévő dupla ledes, de nem kéttónusú segédfény kapott itt helyet. Az összeszerelési minőséggel ezúttal sincs semmi gond, ha gondosan felpattintottuk a hátlapot, akkor semmilyen rendellenes hang nem érkezik a készülékház felől. Ha levesszük a pehelykönnyű, műanyagból készült panelt, akkor meglátjuk a kék színű, 2400 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátort, illetve a kártyafoglalatokat, kettő darab microSIM és egy microSD helyezhető beléjük.

Hardver, szoftverezettség

Akinek volt már a kezében X5, azt nem érhette nagy meglepetés a külső kapcsán, az érdekességek azonban a burkolat alatt vannak. A 64-bites, ARMv8 utasításkészletű MediaTek MT6735P jóval fejlettebb rendszerchip, mint a normál verzióban található MT6580, a négymagos, 28 nanométeres csíkszélességű processzor órajelét visszavették ugyan, ezúttal csak 1 GHz-en pörög, de Cortex-A7 magok helyett Cortex-A53 magokkal van dolgunk, ami nem kis előrelépésnek számít. Szerencsére a Mali-400 grafikus gyorsító is leváltásra került, ebben már egy Mali-T720 dolgozik, a memória pedig duplázódott, 2 gigabájtnyi RAM-mal és 16 gigabájtnyi tárolóegységgel van dolgunk. Ez utóbbiból körülbelül 12,2-t használhatunk fel tárolásra, de igény szerint akár a microSD-re is áthelyezhetjük az alkalmazások adatait.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee X5 Pro Doogee X5 Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6580 MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 20204 pont 20297 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1875 pont 2205 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 812 pont 676 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 484 pont 361 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1350 pont 1183 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,5 fps nem indult el 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps nem indult el 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 8,5 fps 7,7 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,0 fps 4,4 fps 4,3 fps 4,2 fps

Az erősebb hardvernek köszönhetően az általános rendszersebesség is előnyére változott, a mindennapi használatban alig-alig fordulnak elő akadozások, szinte minden villámgyorsan betölt, a komolyabb listák görgetése sem okoz gondot neki, a két gigabájtnyi RAM-nak köszönhetően pedig egész sokáig háttérben tartja a bezáratlan alkalmazásokat. A fejlettebb grafikus gyorsítónak hála játékra sem alkalmatlan a mobil, a hagyományosabb szoftvereket gond nélkül futtatja, de kicsit nyögvenyelősen még egy Asphalt 8 is eldöcög rajta. Bár a rendszerchip 64-bites, az általunk kipróbált rendszer még csak 32-bites volt, ARMv7 utasításkészlettel dolgozott, elképzelhető, hogy ez egy későbbi frissítéssel változni fog, de túl sok esély nincs rá.

Doogee X5 Pro Screen Shot Doogee X5 Pro Screen Shot

A készüléken az Android 5.1 teljesít szolgálatot, szinte mindent pontosan ugyanúgy kapunk meg, ahogy az X5 esetén is láttuk. A sötét témán és az egyedi ikonkészleten kívül nem sok mindent tud felmutatni a kezelőfelület, a lehúzató értesítési felületet csak a megjelenítő legfelső sávjából érhetjük el, a főképernyőn pedig semmilyen multitouch gesztust nem hajthatunk végre. Hagyományos értelemben vett menü van, balra-jobbra lapozgatásokkal tekinthetjük át a telepített szoftvereinket, amiket ábécé sorrendbe rendezve látunk megjelenni, ezen nem is tudunk változtatni. A tárcsázó hagyományos, billentyűzetből viszont nem csak az AOSP áll rendelkezésünkre, hanem a Bagan névre hallgató, viszonylag kis gombokkal operáló darab is, aminek legnagyobb pozitívuma, hogy a betűk fölötti sorba elhelyezi a számokat is. A GO Billentyűzet viszont talán mindkettőnél jobb, hiszen témázható, számos kiegészítő tölthető le hozzá és van benne magyar szótár is.

Doogee X5 Pro Screen Shot Doogee X5 Pro Screen Shot

Nem maradtak ki a gesztusvezérlési funkciók sem, bár ezek a menüpontok jellemzően enyhén kínaias beütésű angol nyelven jelennek meg a beállításokban, ami még elfogadható, az viszont kevésbé, hogy ezek általában elég gyengén működnek. Bejövő hívás esetén, ha lefordítjuk a telefont, akkor elnémul a csörgés, ez még megbízhatóan működik is, a többi funkció viszont nem kimondottan hasznos, a duplakoppintásos feloldás túl érzékeny, a kikapcsolt kijelzőre rajzolt karakterekkel pedig elméletileg különböző funkciókat hívhatunk elő, de egyrészt ez is simán aktiválódik a zsebükben, másrészt pedig minden vezérlési próbálkozásra egy zavaróan hosszú animációval reagál a mobil, annyi idő alatt gyakorlatilag megnyithatjuk a hagyományos menüből is a programokat, ha elég gyorsak vagyunk.

Doogee X5 Pro Screen Shot Doogee X5 Pro Screen Shot

Extra alkalmazások közül is kapunk néhányat, van egy korrektül működő fájlkezelő, a hátlapi vakut használó zseblámpáról viszont ez nem mondható el, mivel ez kikapcsolt kijelzővel nem marad aktív. Dokumentumok kezelésére használhatjuk a Documents To Go alkalmazást, a DG Xender pedig egy netes alapú fájlcserélő alkalmazás, amivel egyéb mobilokra és számítógépekre csatlakozhatunk. A Szoftver zárak névre hallgató extra lehet a leghasznosabb, ezzel ugyanis bármilyen programot megvédhetünk az illetéktelenek elöl, egy előre beállított számkód segítségével.

Kamera, multimédia

A hátlapi kamera 5 megapixeles, de az elkészült képek alapértelmezetten mégis 8 megapixelesek, a gyártó ugyanis szoftveresen felhúzta a fotók felbontását, ugyanez érhető tetten az előlapi fényképező esetén, ami 2 megapixeles, de 5 megapixeles fotókat lő. Javasoljuk, hogy a jelenlegi szenzor/optika kombóval legközelebb 128 megapixeles fotókat csináljon a hátlapi egység, hátha akkor még jobb lesz a képminőség, de a viccet félretéve: rengeteg gyártó trükközik ezzel és nem igazán értjük, hogy miért. A szoftver egyébként a gyári AOSP-rendszerből származik, viszonylag sok beállítási lehetőségünk van, akad HDR mód, ISO állítás, fehéregyensúly és színhatás is, de sajnos akárhogy variálunk, a végeredmény közel van a siralmashoz.

Doogee X5 Pro Screen Shot

Az érintőfókusz mesésen működik (hol van, hol nincs), ráadásul elég lassan is dolgozik az autofókusz, de legalább van, ennyi pénzért még elég sok gyártó kínál fixfókuszos mobilt. A dinamikatartomány nem túl acélos, a vonalélesség sem üti meg az átlagos szintet, a fehéregyensúlyt nagyon ritkán találja csak el, de a részletek hiánya és a homogén felületeken erőteljesen megjelenő képzaj is árnyalja a fotók minőségét. Mindezek fényében a 720 x 1280 pixelben elkészülő videók is elég gyengécskék, egy rövidke tesztfilm ide kattintva érhető el!

Doogee X5 Pro Screen Shot Doogee X5 Pro Screen Shot

A zenei oldal szoftveresen nem nagy durranás, a gyári lejátszó a módosítatlan Android rendszerből érkezik, ez alatt pedig nem a Google-szoftvercsomag részét képező Play Zenére, hanem a fapados AOSP Zene alkalmazásra kell gondolni. Ugyanez a puritánság jellemző az RDS információk megjelenítésére és a műsor rögzítésére képes FM-rádióról is, de minden korrektül működik, van egy átlagos hangszínszabályzónk is.

A jobb SoC-hez viszont minőségibb DAC tartozik, az X5 Pro már a méréseinkben is sokkal előnyösebben szerepelt, mint a normál kiadás, de a különbség füllel halhatóan is átjön, az X5 Pro korrekten kiadja a mély tartományt is. Kicsit zajos, elég kevés a részlet, a sztereó áthallás is átlagon felüli, az erősítő sincs a helyzet magaslatán, mindemellett abszolút hallgatható minőséget présel ki magából, az árképzéséhez képest már ez is csodának számít. Az alul található hangszóró nem szól túl jól, de legalább hangos.

Teszt Doogee X5 Pro Doogee X5 Alcatel OT Idol 3 (4.7) OnePlus 2 Vodafone Smart Prime
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,31, +0,41 +0,09, +1,33 +0,66, -0,73 +0,14, +0,10 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -88,4 -91,1 -90,1 -95,4 -87,1
Dinamikatartomány, dB (A): 87,8 91,3 90,1 95,7 85,9
THD, %: 0,0140 0,0290 0,0054 0,0110 0,0063
IMD + Zaj, %: 0,019 0,571 0,011 0,013 0,016
Sztereó áthallás, dB: -56,0 -81,3 -88,4 -58,2 -88,2

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Hatalmas változásnak számít a Cat.4-es LTE, az X5 ugyanis maximum HSPA kapcsolatot volt képes létesíteni, ezzel viszont akár 150 Mbps sebességgel is mobilinternetezhetünk, ráadásul mindkét kártya képes 4G hálózatokra lépni. A WiFi antenna érzékenysége átlagos, 802.11b/g/n szabványú hálózatokat támogat. Akad még továbbá Bluetooth 4.0 és GPS vevő. A GLONASS támogatás is adott, a pozíciószerzés viszonylag gyorsan történik, navigálás közben azonban néha elvesztette a jelet a kütyü. A microUSB csatlakozó továbbra is 2.0-s, de ezúttal már OTG-vel is számolhatunk, ami nem kis előnyt jelent: elég sokféle külső eszközt tudtunk csatlakoztatni rá, többek között egeret és billentyűzetet is. A dual SIM továbbra is dual standby módon működik, alapértelmezetten mindkét kártya hálózaton van, de ha az egyikkel hívást intézünk, akkor a másik lelép a hálózatról a beszélgetés ideje alatt. A telefonálási hangminőség rendben van, a beszédhangszóró elég hangos, nem a legtisztább, de bőven elviselhető, a mikrofon pedig szépen továbbítja a hangunkat a partnerünk felé.

Doogee X5 Pro Screen Shot Doogee X5 Pro Screen Shot

A böngésző is a gyári AOSP rendszerből jön, a Vellamo tesztjén nem teljesített túl fényesen, de egyébként elég jól használható, gyorsan betöltenek az oldalak és a görgetés is folyamatos. Flash támogatás és éjszakai mód nem került bele ugyan, de van benne például zoomalapú tördelés, ami sok alternatív szoftverből hiányzik, a weboldalakat pedig lementhetjük offline olvasáshoz is.

Doogee X5 Pro akkumulátor
[+]

Értékelés: Doogee X5 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A 2400 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor tesztelésére többek között a MinDig TV stream szolgáltatását tudtuk bevetni, a normál X5-tel ez még nem volt kompatibilis. 1 órányi stream, közepes hang- és fényerővel körülbelül 14%-ot szívott le az akkumulátorból, nagyjából 7 órára elég tehát a teljes kapacitás. Az átlagos használatban viszont akár két napig is kibírhatjuk töltés nélkül, a készenléti fogyasztás ugyanis meglehetősen csekély.

A Doogee X5 egy remek készülék volt, de azért nagy kár, hogy a Tesco nem az X5 Prót vette fel a kínálatába. Az új modell ugyanis 29 900 forintért érhető el, de már az eleve ajánlott X5-nél is sokkal jobban sikerült: erősebb hardver, több memória, jobb fülhallgatós hangminőség, hazai frekvenciákat támogató LTE, illetve USB OTG jár az ötezer forint körüli felárért, de még ehhez képest is könnyedén elviselhető lenne néhány ezresnyi többlet, az átlagfelhasználó ugyanis egy tökéletesen működő telefont kap a pénzéért, ha a kamerát csak szökőévente egyszer indítja el, akkor szinte biztosan elégedett lesz. Ha körülnézünk a piacon, akkor ebben a kategóriában Huawei Ascend Y540, Microsoft Lumia 532 és Samsung Galaxy J1 DuoS képviselteti magát főként, ezek viszont gyakorlatilag semmilyen szempontból nem tudják tartani a lépést az X5 Próval. Néhány hónappal ezelőtt valószínűleg nem mondtuk volna meg, hogy egy Doogee készülék kap Különösen Ajánlott plecsnit, ennyi pénzért azonban még a lokalizációs gondok és a nagyon harmatos kamera ellenére sem adhatunk neki mást.

Doogee X5 Pro

szentkuti11

A tesztkészüléket az Eustock küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Doogee X5 Pro
Doogee X5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143 x 72,2 x 8,8 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete, szürke
SIM-foglalat 2db micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735P
Processzor típusa 1 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 12,2 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Xender, DocumentsToGo, zseblámpa, GO billentyűzet, fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) 90 óra
Beszélgetési idő (3G) 10 óra
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gesztusvezérlés

Azóta történt

Előzmények

  • Doogee X5 - kiskutyák olcsón elvihetők

    Meghökkentően jó áron kerül itthon forgalomba a kínai márka készüléke, a specifikációk alapján igen jó vételnek ígérkezik. A kérdés, hogy mit nyújt a gyakorlatban.

Hirdetés