Hirdetés

Divoom Tivoo - a pixelek hangja

Nem hittük volna, hogy lehet merőben újat alkotni a Bluetooth hangszórók piacán, de tévedtünk. A Tivoo az egyik legmenőbb kiegészítő, ami az elmúlt években napvilágot látott.

Van új a nap alatt

Piackutatók előrejelzései szerint az okostelefonok penetrációja az idei év végére elérheti a 66 százalékot világszinten, ami azt jelenti, hogy az emberiség által használt telefonok kétharmada okostelefon lesz. Ez Magyarországról nézve nem egy különösebben meglepő dolog, hiszen a legtöbb európai országban már most is 80 százalék fölött van az efféle készülékek részesedése, Ázsiai fejlettebb részein pedig ez az arány még a miénknél is magasabb. Azon viszont izgalmas lehet egy kicsit elgondolkozni, hogy az okostelefonok piacának ilyen szintű fejlődése hogyan változtatott meg más piacokat, illetve az emberek felhasználói szokásait. Most elsősorban nem az emberek életével, lelkével, kommunikációjával kapcsolatos dolgokra gondolunk, pedig valószínűleg ezzel kéne a legtöbbet foglalkoznia a társadalmunknak, hiszen a zsebünkben hordott készülékek nagyon sok dologban befolyásolják az életünket, de ez ugyebár a társadalomtudományok művelőire tartozik, egyes hatásokat pedig csak akkor fogunk ténylegesen meglátni, amikor a mai gyerekek felnőnek. Piaci változások viszont most is látszanak.

Igen, ez egy hangszóró
Igen, ez egy hangszóró [+]

Ilyen például az, hogy az emberek jelentős része elkezdett számítógépes játékokkal játszani, de azokat nem számítógépeken vagy konzolokon, hanem okostelefonok futtatják, ami egyben a hordozható játékkonzolok népszerűségének csökkenését is magával hozta. De legalább ilyen mértékben változtak az emberek zenehallgatási szokásai is, hiszen a forrás a többségnél ma már a telefon, ami nagyon megdobta a telefonhoz kapcsolható hangszórók piacát. Ma már a fiatalok többsége rendelkezik valamilyen Bluetooth-t használó hangkeltővel, a hangminőség és az üzemidő egyre jobb, de mint az a különféle termékek népszerűségén is látszik, ez önmagában még nem mindig elég a sikerhez, sokan kvázi divatkiegészítőként tekintenek a hangszórókra, vagy legalábbis többet várnak el annál, mint a fő funkció. Ezért adtak el nagyon sokat a különféle ledekkel felszerelt hangszórókból, ami előtt mi a szerkesztőségben mi mindig is viszonylag értetlenül álltunk, de stílusról ugyebár felesleges vitatkozni, nem is akartunk. Erre mi történt? A Speedshop elküldte nekünk a viszonylag ismert Divoom nevű cég Tivoo-nak keresztelt kiegészítőjét, ami egy retro televízió formavilágába oltott hangszóró, és be kell, hogy valljuk: nagyon tetszik nekünk. De ami ennél is izgalmasabb, az az, ahogyan az ismerőseink reagáltak a termékre, de erről majd a következő oldalon írunk részletesebben.


[+]

A Divoom újdonságáról elég nehéz bármi kézzel foghatót megtudni, hiszen a gyártó weboldala a teszt írásának pillanatában elérhetetlen volt, a csomagolás pedig elég szerényen bánik a konkrétumokkal, kézikönyv pedig egyszerűen nincs, amin ugyan fent lehetne akadni, ugyanakkor valahol elég jól jelzi azt, hogy ma már mennyire egyszerű és magától értetődő egy efféle termék használata. Kézikönyv persze ettől függetlenül nem ártana, vannak viszont egyéb kiegészítők a dobozban, nevezetesen egy microUSB-s töltőkábel és egy 3,5-ös jack-csatlakozó, hogy a hangszórót mégse csak okostelefonokkal lehessen használni.

Hirdetés

Külső és tudás

A termék körülbelül 100 x 83 x 83 milliméteres kiterjedésű, saját mérésünk szerint 382 grammot nyom. Vízállóságról nem tudunk, de hordozhatónak tűnik, aprócska lábai sem valószínű, hogy letörnének a táskánkban, ugyanakkor a zongoralakkhoz hasonló, fekete színű felületen apróbb karcok lehet, hogy jelentkeznek majd a használat során. A formavilág egyszerre retro és cuki, nem kelt gagyi benyomást, a 16 x 16 pixeles felbontású, körülbelül 3 hüvelykes átlójú kijelző (~7,5 ppi) pedig tényleg olyan, mintha katódsugárcsöves lenne, mert az előtte lévő plexi íves. A megjelenítő mellett két darab krómozott műanyagból készült tekerő és egy gomb található, előbbiek egyikével csatornát lehet váltani, a másikkal pedig a hangerő szabályozható, a gomb pedig a diktafon lejátszógombja, tehát ha felmondunk valami hülyeséget, ezzel le tudjuk játszani, aminek túl sok értelme amúgy nincs. Kicsit lejjebb egy hangszórórács is látható, de az csak a dizájn miatt került oda (meg a mikrofont rejti), a tényleges hangszóró felül, a méretes reflexnyílás pedig hátul található. Ugyanitt, egy gumiajtó mögött van a bekapcsológomb (ami a gumin keresztül is megnyomható), a 3,5 milliméteres jack-bemenet, a microUSB-port és egy microSD bővítőhely is.


[+]

A hangszóró teljesítménye elvileg 6 Watt. Nagy csodára nem szabad tőle számítani, de ahhoz képest elég jól szól, annál határozottan jobban, mint amit a külseje alapján gondolna egy ember, de az ultrahordozható kategóriában még a nevesebb konkurenseket is képes maga mögé utasítani. Viszonylag hangosan és tisztán szól, de az erős mélyek nyilván hiányoznak a hangképből, ami még elfogadható lenne, a magasak erőtlensége viszont nem feltétlenül az, bár lehet, hogy tudatos döntés volt a gyártók részéről. Egy okostelefonnál vagy egy notebooknál klasszisokkal jobban szól, egy házibulit viszont valószínűleg senki nem erről fog megoldani; kisebb baráti összejöveteleknél háttérzene megszólaltatására viszont jó lehet, de elsősorban beltérben. Napfényben ugyanis a kijelző sem látszik túl jól, pedig ami azon van, az tényleg egy show!

256 darab pixelen nem igazán lehet szofisztikált grafikai anyagokat megjeleníteni, de a Tivoo-nál nem is ez volt a cél. Gyárilag is vannak csatornák és előre feltöltött animációk, 5-10 percig simán el lehet őket bámulni, az ismerőseinket nagyon jól szórakoztatták a különféle pixelgrafikák, amik ugyan a zenétől teljesen függetlenül mozognak, de ettől függetlenül igényesek és egyediek. A lényeg viszont az iOS-re és Androidra egyaránt elérhető Divoom Smart alkalmazás telepítése után jön, ebben ugyanis nekiállhatunk saját képeket és animációkat rajzolni, ez utóbbiak legfeljebb 24 képkockából állhatnak és szabályozható a lejátszás sebessége. Akinek van ehhez ügyessége, nagyon klassz dolgokat alkothat, illetve a közösség által létrehozott munkák között is lehet szemezgetni a szoftveren keresztül. Aki nem akar rajzolgatni, de egyedivé tenné a hangszórót, használhatja a leditor nevű funkciót is, amelynek segítségével begépelt szövegeket lehet különféle színekben és animációkkal a megjelenítőre varázsolni. Ez így leírva nem hangzik túl izgalmasan, de a valóságban elég látványos, jópofa dolgokat lehet vele csinálni.


[+]

Emellett egy sereg más funkció is elérhető, de a legtöbb viszonylag értelmetlen. A beépített zenelejátszó például csak ABC-sorrendben tudja megjeleníteni az okostelefonon tárolt zenéket, előadó vagy album szerinti szűrés nincs, de ha innen toljuk át a muzsikát a Tivoo-ra, akkor számváltáskor a kis eszköz kiírja az épp soron következő szám címét. A DJ-mixel elsőre jópofának tűnik, de használhatatlan, 8 x 6 féle hangmintából rakhatunk össze saját zenét, vannak dobok, vokálok stb., de sok esetben a BPM (tehát a sebesség) sem stimmel, szóval elég nehéz bármi értelmezhetőt kihozni a dologból. A planner funkció teljesen használhatatlan, napi beosztást csinálhatunk vele magunknak vagy családtagjainknak, a különféle feladatokat saját pixel artokkal lehet jelölni, de ettől még nincs értelme. A sleep time sem valószínű, hogy népszerű lenne, az elalvást lehet vele segíteni, előre meghatározott ideig lehet lejátszani különféle nyugtató hangokat, a tenger morajlásától brékák brekegésén át egy hóviharig, utóbbi mondjuk nem tudni, hogy kiket nyugtat meg. Van sima ébresztőóra is, bekapcsolhatók különféle értesítések, illetve vannak apró kis sebédprogramok is, például stopperóra és hangerősség-mérő, ez utóbbi dB-ben mutatja az óra környezetében mérhető hangerőt, jópofa. Vannak továbbá játékok, például a Pixel Tetris, amiben sajnos nem lehet forgatni az elemeket, szóval használhatatlan, vagy a Dobókocka, ami akár még használható is lenne, ha nem 6 másodpercig dobná a kockát, fülsüketítő hangeffektek kíséretében.


[+]

Az eszköz üzemideje nyilván erősen függ attól, hogy milyen hangerőn szólaltatjuk meg az elvileg 45 millimétere hangszóróját, illetve hogy mennyire villogtatjuk a kijelzőt. Ez utóbbi valószínűleg komolyabb szerepet játszik abban, hogy milyen gyakran kell töltenünk, mint azt elsőre gondolnánk, internetes forrásuk ugyanis 6 órás üzemidőről írnak, holott a gyártó többi terméke 10-12 órát is tud. A saját mérésünk alapján a 6 a reális, ami nem kiemelkedő, de legalább már használható. Maga az eszköz pedig az elsőre meghökkentő dizájnja ellenére is kifejezetten jópofa, ráadásul a 20 000 forintos ára nem is elszállt, ennyit kis túlzással maga a hangminősége is megérne, a külső meg már az extra.

Divoom Tivoo

Bocha

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

  • Tronsmart Element T6 Max - elemi erővel

    Bő két évvel az első Tronsmart hangszóró megjelenése után a céget már a legjobbak között említhetjük. A T6 Max egy nagyon jó hangszóró, de otthonra túl sok lesz.

Előzmények

Hirdetés