Hirdetés

Cubot Power - ördögi kombináció

Modern megjelenése és óriási akkumulátora elég meggyőző kombináció, aktuális hardverrel és módosítatlan Android 8.1-es rendszerrel, korrekt áron. Csak a kamera vacak.

Kialakítás, megjelenítő

Úgy tűnik, a kínai Cubot termékeihez eddig nem volt szerencsénk személyesen, az első találkozás viszont a Cubot Powernek köszönhetően kifejezetten kellemes. A készülék a gyártó jelenlegi legerősebb ajánlata, mármint saját termékkínálatának legkomolyabb specifikációja. A 6-6-6-os kombináció meg valószínűleg puszta véletlen, de történetesen pont 6 hüvelykes a panel, 6 GB operatív memóriával dolgozik és 6000 mAh-s telep került bele. Ördögi. Egyébként meg tök jól működik és korrektül néz ki. Csak a kamera gyenge.


[+]

A tálalás is korrekt: matt fekete, kemény karton, tekintélyes méretű, arany Power felirattal a tetőn és szerényebb Cubot megjelöléssel az oldalakon. A készüléktálcában terpeszkedik a méretes, kijelzővédő fóliával felszerelt eszköz, alatta pedig bőven jutott hely a gondosan csomagolt kiegészítőknek, ami jelen esetben egy 2 amperes, európai szabványnak megfelelő hálózati gyorstöltőfej, Type-C USB kábel, némi papír és egy víztiszta, nem túl vékony szilikon védőtok. Ja, és nincs távol-keleti termék szaga.


[+]

A Cubot Power nem kicsi, az 5,99 hüvelykes panelhez és 6000 mAh-s akkumulátorhoz képest viszont nagyon kulturált méretekkel rendelkezik. Ami persze messze nem alkalmas egykezes használatra, viszont a 18:9-es képaránynak köszönhetően a 158,35 x 74,39 milliméteres ház mégsem akkora, mintha kétszer ekkora lenne. A 10,75 milliméteres vastagság és 215 grammos tömeg azért jelentős, viszont az erőteljesen ívelt hátlapi éleknek köszönhetően nem kellemetlen. Az anyaghasználatnál is valószínűleg a tömeg mérséklése miatt esett a választás a plasztikra


[+]

Az oldalkeret és a hátlap is fényes műanyag, a minőségérzetet viszont nem befolyásolja, egyrészt masszív – meg se nyekken, másrészt finoman kidolgozott – az élek letisztultak, az illesztések precízek. A zongoralakk jellegű hátlap nem túl csinos, személy szerint nem értékelem a technikai információk és tervező ilyen direkt feltüntetését, ezt leszámítva egyébként nincs vele gond. Talán a fekete alapszín mellett fényes, ezüst fémszegélyek kissé ódivatúak, de legalább remekül kitapintható a kiválóan elhelyezett ujjlenyomat-olvasó, a kamera üvege pedig nem ér közvetlenül az alatta lévő felülethez.


[+]

Phablet létére a Power kezelőszervei is tökéletes helyre kerültek, kis tenyérméret esetén is fogásváltás nélkül érhető el a bekapcsológomb, felette pedig a hangerőszabályzók kaptak helyet. A vastagság előnye, hogy nem nagyon lehet ráfogni a jack csatlakozó hiányát a fizikai korlátokra, ezt a gyártó nem is teszi, mert a felső élen bőven elfért a 3,5 milliméteres port, annak ellenére, hogy az alsó élre már Type-C USB csatlakozó került. A kétszer hét hangszórófurat mögött csak bal oldalon van hangkeltő, jobbra a magányos beszédmikrofon lehet.


[+]

Az előlap nem tökéletesen kávamentes, alul akad némi holttér, cserébe szimmetrikus, oldalt pedig majd’ faltól falig ér a valóban lekerekített sarkokkal bíró kijelző. Felül látszólag csak a beszédhangszóró húzódik, a balján viszont alkalomadtán feltűnik egy monokróm, fehéres értesítő LED. Valahol kell lennie egy fény- és közelségérzékelőnek, ami normál körülmények között nem érzékelhető szabad szemmel, illetve van szelfikamera jobbra. Sajnos a képernyőn elérhető virtuális kezelőgombok sorrendje nem módosítható és valamiért maga a sáv sem rejthető el.


[+]

Kijelző-teszt
Cubot Power Xiaomi Redmi Note 5 Honor 7X Xiaomi Redmi 5 Plus
Képátló 5,99 hüvelyk 5,99 hüvelyk 5,53 hüvelyk 5,99 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2160 1080 x 2160 1080 x 2160 1080 x 2160
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 388 nit 500 nit 455 nit 593 nit
Fehér fényerő (min.) 13,5 nit 1,1 nit 3,0 nit 1,4 nit
Fekete fényerő 0,14 nit 0,17 nit 0,23 nit 0,20 nit
Kontrasztarány 2774:1 2941:1 1979:1 2964:1
Színhőmérséklet 8687 K 9331 / 8227 K 7919 K + kézi 8334 / 7435 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A panelre viszont nincs különösebb panaszunk, leszámítva a kékes kalibrációt, amin még változtatni sem lehet. A megjelenítés minősége viszont igen jó, a színek élénkek, a kontraszt kimagasló, a maximum fehér fénysűrűség pedig pont kielégítő. A betekintési szögek szélesek, inverzió nem fordul elő, mindössze enyhe lilás beütést kap az egész felület, ha nagyon hülyén nézzük. Az 5,99 hüvelykből egyre jutó 403 pixel pont rendben van, a beépített FHD+ felbontású IPS panel reszponzív és igazán jó minőségű, noha a minimum fényerő annyira nem minimális.

Hardver, szoftver

A hardver decens (amit már olyan régen írtunk le közkívánatra, hogy újra megkockáztatjuk a potenciális népharag ellenére), nem különösebben izmos, de aránylag új és kifejezetten takarékos fajta. A MediaTek Helio P23 kétszer négy Cortex-A53-as maggal dolgozik maximum 2,3 GHz órajellel, ami a teljesítménycentrikus halmazban egymagos működés esetén 2,5 GHz-et is kiprésel magából. A grafikus teljesítmény nem lenyűgöző, inkább átlagos, a 6 GB rendszermemória és a 128 GB bővíthető belső tárhely viszont több, mint kielégítő.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Cubot Power Honor 7X Xiaomi Redmi Note 5 Huawei P20 Lite
Rendszerchip MediaTek Helio P23 HiSilicon Kirin 659 Snapdragon 636 HiSilicon Kirin 659
AnTuTu Bench. 7.x 94536 pont 80349 pont 116335 pont 88428 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 902 / 4080 pont 904 / 3471 pont 1341 / 4948 pont 939 / 3689 pont
GFXBench Manhattan onscreen 11 fps 8,3 fps 15 fps 8,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 11 fps 8,0 fps 16 fps 8,7 fps
AndroBench Sequential Read 285,9 MB/s 301,42 MB/s 278,06 MB/s 309,29 MB/s
AndroBench Sequential Write 237,3 MB/s 197,87 MB/s 210,83 MB/s 204,84 MB/s
AndroBench Random Read 67,33 MB/s 68,32 MB/s 64,96 MB/s 66,83 MB/s
AndroBench Random Write 16,00 MB/s 27,91 MB/s 17,43 MB/s 48,26 MB/s


[+]

A rendszersebsségre semmi panasz, így a harminc fokban mondjuk kissé melegnek érezzük a plasztikot, de esélyes, hogy ez azért évszakfüggő. A Cubot volt szíves nem piszkálni a Google rendszerét, így tulajdonképpen egy teljesen módosítatlan Android 8.1-et kapunk, aránylag korlátozott funkcionalitással. A lehetőségek és kényelmi megoldások száma korlátozott, cserébe gyors, stabil és letisztult. De azért egy dupla koppos ébresztés pont elfért volna, ha már a hátlapon van az ujjlenyomat-olvasó, hardveres kezelőgomb pedig csak a jobb oldalélen érhető el.


[+]

A szoftver tekintetében sok mindenről nem tudunk értekezni, kizárólag a Google kínálata adott, van fájlkezelő, mondjuk abból kettő is, számológép, AOSP zenelejátszó a Play Zenén kívül, meg DuraSpeed, ami priorizálja az előtérben futó alkalmazásokat a háttérfolyamatok korlátozásával. Ennek így 6 GB operatív memória mellett olyan sok értelmét nem látjuk, pláne, hogy aktiválás esetén a korlátozott appok értesítéséiről is potenciálisan lemaradunk. Amúgy semmi egyebet nem mellékeltek, ami egyébként koncepció volt.


[+]

Ekkora képátló, minőségi panel és elegendő erőforrás mellett az osztott képernyős megjelenítés is teljes értékű, az ikonértesítések nem opcionálisak, a zárolt képernyőn megjelenő tartalom részletességéről viszont dönthetünk. Az értesítő LED aktivitása a Breathing light angol nyelvű menüpontban vezérelhető, a fénye viszont túl gyenge ahhoz, hogy messzebbről is észrevegyük, ha éppen értesít valamiről. De legalább van.


[+]

A rendszer egyébként a megszokott, a kétfázisú gyorskapcsoló panel tartalma és elrendezése rajtunk múlik, előszedni viszont csak a nem rövid képernyő tényleg tetejéről tudjuk. A gesztusvezérlés kizárólag az alkalmazásmenü esetében működik, felfelé simítva keríthetjük elő, majd lefelé mozdulattal léphetünk vissza a főképernyőre, amitől balra a Google asszisztense áll készenlétben. Körülbelül ennyit tud a fékezett habzású Android 8.1, amit nyilván úgy témázhatunk és launcherezhetünk össze, ahogy éppen tetszik.

Multimédia

A kamera nem valami jó, annak ellenére sem, hogy nem bohóckodtak dupla rendszerrel, hanem raktak előre egy 13 megapixeles modult, hátra pedig egy darab 20 megapixeles, f/2 rekeszértékű Samsung S5K3P3-as szenzort egy szimpla LED villanóval, gyári szoftverrel és jó napot. Főleg a fókusz elkeserítő, már amikor van. Ha összeszedi magát, akkor sincs garancia, hogy a kép elkészültéig képben marad. A Pro mód kézi fókusza se stabilabb, plusz, valamiért egyébként van egy külön monokróm mód is, ami csak sima filter.


[+]

A szoftver kézenfekvő, lehet kapcsolgatni a vakut, a HDR-t és elérhetőek a további beállítások az élőkép tetején. A kép minőségére vonatkozóan nem sok beleszólásunk van, kérhetünk zajcsökkentést, szoftveres stabilizálást, illetve állíthatjuk az érzékenységet. Olyan sok hatása egyiknek sincs. A Pro módban viszont állíthatjuk a telítettséget, a fényerőt és a kontrasztot, a harmadik íven az expozíciókorrekció vethető be, az érzékenység ugyanaz, mint a beállításokban, illetve van sematikus fehéregyensúly is. RAW viszont nincs.

Nem csak az algoritmus nem remekel, a lencse sem valami jó, erős a torzítás a széleken, gyakori a kromatikus aberráció, a fény, vagy annak hiánya is tud gond lenni. A dinamika nagyon gyenge, a HDR viszont durván felülkompenzál, ráadásul valami erős fátyolosság is előadódik, akárhányszor megpróbáltuk kiegyenlíteni a fényviszonyokat. A zajcsökkentés alapból be van kapcsolva, nem is zajosak a képek, de a vonalélesség se valami határozott. A fókusz igen szűk rádiusszal dolgozik és amúgy is megbízhatatlan, a színek legalább kellemesen élénkek, ha nem erőltetjük a HDR-t, amitől a képek még lassabban készülnek el. Este meg felesleges elővenni a készüléket, nem lesz fókusz. Ha mégis, akkor meg elszabadul a zajmentesítés.

Videózni 1080p 30 fps mellett lehet, azt nem mondjuk, hogy feltétlenül érdemes is, mindenesetre fent látható egy példa. A lejátszó viszont tulajdonképpen a 4K-t is viszi H265-ös kódolással, csak akadozik, a 2K-val viszont semmi baja. Az AC3 hangot, a feliratokat és a hangsávokat nem kezeli, és igazából más egyebet, mint elindítani a videotartalmat galériából vagy fájlkezelőből, nem lehet vele csinálni. Mint mindig, itt is a Google Play Áruház lesz a megoldás.


[+]

Zenelejátszóból van AOSP és Play Zene is, mindkettőben van hangszínszabályzó és kulturált állománykezelés. Egy jobb fülhallgatóra jutó hangminőség megfelelő hangszínbeállításokkal nem kifejezetten rossz, de nem feltétlenül zenehallgatásra termett az eszköz. A multimédiás hangszóró pedig kifejezetten viszont, maximumon kissé torzít, összemosódnak a hangok, részlettelen massza az egész durva magas tartománnyal. Az FM-rádió szintén fülessel, kiválóan működik, felületdizájnnal viszont nem strapálták magukat.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A termékoldalon kissé kétértelműen fogalmaznak, de a készülék nem dual active, mindössze dual standby rendszerben kezeli a két SIM kártyát, viszont mindkét slotban elérhető a Cat.6-os LTE. A 300 Mbps-os elméleti letöltési sebesség a B20-as hálózaton is valid, a készülék kompatibilis a 800 MHz-es frekvenciával. A beszélgetés hangminősége és a hálózati stabilitás kifogástalan. NFC és infra nincs, OTG viszont van, ahogy 802.11a/b/g/n szabványon csatlakozó kétsávos WiFi Directtel és HotSpottal és 4.1-es Bluetooth A2DP protokollal.


[+]

A navigáció az asszisztált GPS rendszerén alapul, de elérjük a GLONASS műholdjait is. A modul érzékenysége jó, de nem árt szabad téren belőni, merre vagyunk, úgy gyorsabb. Viszont a navigáció, pláne ekkora akkuval, biztosan nem lesz gond. Szenzorokból sincs hiány, van gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő, tájoló, giroszkóp, illetve hang- és mágneses szenzor.


[+]

A készülék vastagsága legalább alapos indokkal akkora, amekkora: a több, mint egy centis házba 6000 mAh-s telep került, amit a mellékelt, európai szabványnak megfelelő 5V/2A hálózati adapterrel gyorsított eljárásban is tölthetünk. Ez a kapacitás a gyakorlatban 15 óra offline videózást és majdnem ugyanennyi, 16 óra böngészést jelent. Mellesleg a tesztidőszak alatt egyszer sem voltunk képesek lemeríteni a Powert, nagyjából 60%-on érkezett, a videó és web pedig mindössze 7%-ot vett le az életerőből.

Értékelés: Cubot Power
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Cubot Power mind a nettó 85 ezer forintért nem egy rossz eszköz, az akkumulátor legalább olyan vastag, mint a plasztik készülékház, csak hát a Xiaomi pont ugyanilyen üzemidőt hoz ki 4000-ből egy centi alatti vastagsággal, fémházban, dupla kamerával és erősebb hardverrel 55 ezer pénzért. Ettől függetlenül, ha valaki mégis a tiszta Androidra esküszik, abból is a legfrissebb fajtára, tekintélyes üzemidőt kíván és nem különösebben érdeklik a kameraképességek, akkor a Cubot Powerrel nem fog nagyon mellényúlni. A kijelző szép, erősen kontrasztos, bár kissé szerényebbek az értékek a konkurenciához képest. A műanyag ház masszív, minőségi kivitelben, az ujjlenyomat-olvasó pedig jól működik, persze nem olyan bámulatosan, mint egy Huawei vagy Meizu, meg nem is lehet vele annyi mindent csinálni, de van, és ritkán kell kétszer kérni. 6 GB rendszermemória mindenre elég, azt a mindent meg elég sokáig lehet csinálni, úgyhogy ha valakit nem győzött meg a Xiaomi Redmi Note 5, vagy hiányolja a Honor 7X-ből a gyorstöltést és a Type-C USB-t, az végül is nem lesz csalódott a Cubot Powerrel sem, de előbbi két készüléket azért érdemes mégegyszer megfontolni a Power ellenében.

AliceWake

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Cubot Power
Cubot Power Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158 x 74,39 x 10,75 milliméter
Tömeg 215 gramm
Színvariációk fekete, kék
SIM-foglalat Hybrid dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,99 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2160 pixel (403 ppi)
Kijelző típusa LTPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helio P23 (MT6737T)
Processzor típusa 4 x 2,3 GHz-es + 4 x 1,65 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-G71 MP2
RAM mérete 6 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 128 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 1200 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, HotSpot, Direct
USB Type-C (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, GLONASS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag
Multimédia
Fő kamera 20 MP, f/2, autofókusz, szimpla LED
Másodlagos kamera 13 megapixel
Videófelvétel 1080p 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 6000 mAh
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő, tájoló, giroszenzor, hang- és mágneses szenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • CUBOT

Azóta történt

  • Cubot X18 Plus - érdektelen

    A Cubot megint nem fogja felforgatni a piacot, bár az X18 Plus sem különösebben rossz, de szokás szerint van jobb. Cserébe elég olcsó lett és klassz funkciók társíthatók a biometrikus szenzorhoz. De ez még mindig kevés.

Előzmények

Hirdetés