Hirdetés

CAT S40 - több mint kilenc élete van

A CAT új „elpusztíthatatlan” okostelefonja szerény specifikációkat rejt, ám a lényeg a külső burkolat szívósságán van, amely ellenáll mindennek, aminek csak egy strapakészülék képes lehet.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Snapdragon 210 támogatja a 4G-t (B1, 3, 7, 8 20, és 28-as sávokat), a Cat.4 szabványnak megfelelően 150 Mbit/s a letöltési sebesség az elméleti korlátja. Használatunk során a hálózati jelet közepes érzékenységgel fogta az S40, és újraindítás után mindig egy „a hálózat korlátozott szolgáltatással található. Kíván hálózati keresést kezdeményezni?” üzenet fogadott bennünket. A mégse válaszra bökve az S40 ennek ellenére gond nélkül felpattant hálózatunkra, szóval ez valami szoftveres izé lehet, amit remélhetőleg egy frissítéssel eltüntetnek. A CAT S40 egyébként két nanoSIM-et is befogad, és egyszerre két számmal is a hálózaton lehet lógni, ám ha az egyikről beszélgetést folytatunk, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőséget jónak találtuk: bennünket tisztán hallottak a másik oldalon, az S40 hangszórója pedig bár kissé zajosan, mégis kiemelkedően hangosan volt képes a fülünkbe kiabálni. A WiFi modem érzékenysége közepes, a 802.11b/g/n szabványú modullal a Direct és hotspot funkciók elérhetők. Bluetoothból 4.1 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 OTG-vel és MTP-vel. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS szatellit-csoportok jeleit is igénybe lehet venni, a pozíciószerzés ennek ellenére lomha: míg sok másik készülék pár másodperc alatt belőtte pozíciónkat, az S40-nél ez fél percet vett igénybe, akkor sem hajszálpontosan, hiába az A-GPS. A Snapdragon 210-es SoC visszafogott teljesítménye még bocsánatos bűn is lehetne, ám egy terepmobilnál gyorsabb és megbízhatóbb navi az alapelvárás. Az NFC nem maradt ki, az infra viszont igen.

A nálunk járt S40 egy microSD-t és két nanoSIM-et fogadott be
A nálunk járt S40 egy microSD-t és két nanoSIM-et fogadott be [+]

A CAT S40 3000 milliamperórás telepet kapott, ami jól teljesít. A napi vegyes használat mellett 4-6 órás képernyőidők jöttek ki attól függően, hogy mennyit pihent a készülék alvó módban, ilyenkor ugyanis az átlagosnál picit jobban merült. A kétnapos használatnak ki kell jönnie, és egy nap igen gyakori nyomkodás sem kottyanhat meg neki. A MinDig TV HD adását 10,5 órán át, böngészni pedig 9,5 órán át lehetett egy töltéssel, közepes fényerőn. Ha fogytán lenne a nafta, a lollipopos akkumulátorkímélő mód aktiválható, ez visszafogja a teljesítményt, a fényerőt és a szolgáltatások egy részét. Az üzemidővel alapvetően elégedettek voltunk, a töltési idővel azonban nem, mivel gyorstöltési szabványt az S40 nem támogatja.

Strapabírásban nincs, hardveresen viszont bőven akad az S40-nel kompromisszum
Strapabírásban nincs, hardveresen viszont bőven akad az S40-nel kompromisszum [+]

Értékelés: CAT S40
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A durva terepen dolgozó CAT munkagépeket ismerve az ember szinte megelőlegezi az ilyen logós mobiloknak a strapabíróságba vetett bizalmat, és a gyártóban nem kell csalódni: az S40 komoly por-, víz-, rázkódás-, hő- és ütésállósággal rendelkezik, olyan szabványokkal (IP68, MIL-SPEC 810g), amelyeket bizonyos munkakörökben alapvetően megkövetelnek. Persze nem csak építkezésekhez vagy veszélyes környezetben, a természetet járva is be lehet vetni egy ilyen méretes, mégis mutatós készüléket, csak nem mindenkinek van 150 ezer forintja arra, hogy egy Snapdragon 210-es, qHD-s mobilt beszerezzen. Itt válhat ketté a felhasználói kör: biztosan lesznek olyanok, akik más, olcsóbb, gyorsabb alternatíva után néznek (pl. myPhone Hammer Axe LTE vagy egy régebbi CAT), ellenben olyan felhasználó vagy cég is akad majd, amelyik rábólint a gyártó legújabb, még fejlettebb védelemmel ellátott, nehezen elpusztítható strapatelefonjára.

Mobilos szemszögből mindenesetre vegyes a kép. Ennyi pénzért illett volna legalább egy Snapdragon 410-et beletenni jóval fürgébb GPS modullal, a pozíciószerzés egy ilyen készüléknél ne legyen lassú, de a rendszersebesség is lehetne pattogósabb. A jelenlegi szoftververzión a közelségérzékelő megbízhatatlanul , az érintőfelület pedig pontatlanul működött. A kamerák elfogadhatóan teljesítettek, az üzemidőre nem lehetett panasz, a 2 SIM foglalat és a 4G pedig a pozitív oldalt erősítik. Nincsenek titkok vagy meglepetések: a CAT S40 ennyit tud, ennyi pénzért, és mint minden rétegtelefon esetében, ezúttal is az dönthet a vásárlás mellett vagy ellen, hogy a különleges képességek mennyire fontosak a felhasználónak. Strapaoldalról a CAT mindenesetre továbbra is a piac egyik legjobbja, az S40 pedig az egyik legszívósabbika, és van az a vásárlói kör, amiknek ez elég érv a vásárlásra.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények