Előszó
Kisebb pangást érezhetünk az okostelefonok piacán, ami alatt természetesen nem az iparág megtorpanását, inkább a valódi innovációk hiányát kell érteni, hiszen tavaly ilyesmivel nem igazán találkozhattunk. Éppen ezért egy kicsit nagyobb hangsúly helyeződik a kiegészítőkre, és bár tavaly is ezt mondtuk, idén tényleg úgy tűnik, hogy komolyabb mozgolódás lesz a különféle okos- és csatlakoztatott órák piacán. Ilyen eszközből már többet láthattunk, bár eddig a Samsung Galaxy Gear helyezte a legmagasabbra a lécet, ugyanakkor nem olcsó és csak bizonyos csúcskészülékekkel hajlandó együttműködni. Vannak persze más próbálkozások is, például a Pebble is egy nagyon használható modell, de nem szabad megfeledkezni a szintén közösségi finanszírozással megvalósuló COOKOO nevű kiegészítőről sem.
A Casio hazánkban is egy jól ismert márkanév, a többségnek valószínűleg a számológépek (amiket 1957 óta gyártanak) és az órák jutnak eszükbe, azt már kevesebben tudják, hogy a japán vállalat kamerákat és okostelefonokat is gyárt egyes távol-keleti országok számára. A fentiekből adódóan viszonylag logikus és kockázatmentes vállalkozásnak tűnt az, hogy piacra dobjanak valamilyen telefonnal működő órát is; a Casio a számára egyszerűbbnek tűnő utat választotta, a G-Shock GB-6900B névre hallgató modell ugyanis egy csatlakoztatható óra, azaz egy normál karóra, mely Bluetooth kapcsolaton keresztül fogja az okostelefon értesítéseit, melyeket használója tudtára is ad. Az okos- és csatlakoztatható órák előnyeit és hátrányait most kár is lenne elkezdeni sorolni, a Casio újdonsága mellett szól viszont a vízállóság, az "órás" kinézet és az, hogy nem kell tölteni a használathoz.
A csomagolás két részből tevődik össze. A külső, kizárólag az óra megnevezését tartalmazó burkolat papírból készült, ez rejti a szükséges leírásokat és más dokumentumokat, valamint egy fém dobozt is. Ebben a kis szelencében bújuk meg a gyártó órája, méghozzá egy puha bélésbe helyezve, hogy biztos ne essen baja. A G-Shock GB-6900B a hozzánk eljutó fekete színű variánson kívül pirosban és kékben is megvásárolható.
Külső, kijelző
Ránézésre szinte lehetetlen megmondani a különbséget egy Bluetooth-kapcsolattal nem rendelkező órához képest; a G-Shock modell egy vaskos sportóra, melynek 53,2 x 50 x 18,7 milliméteres mérete riasztóan hathat a filigránabb szerkezethez szokott felhasználók számára. A masszív felépítés persze komoly ellenállósággal is párosul, a 200M-es (20ATM) besorolás magas fokú víz elleni védelmet jelent, az óra légzőpipás búvárkodáshoz is használható, plusz a rázkódást is kiemelkedően bírja. A gumiból készült szíj kényelmi faktorával nincs baj, a 65 grammos tömeg viszont mondjuk a Pebble után meglepően soknak tűnhet. A vastagság egyébként is gondot okozhat például szűkebb szárú ujjal rendelkező kabátok hordásakor, emiatt a kényelmi faktort nem lehet hibátlanra értékelni.
A szépségről vitatkozni ugyebár felesleges, ám a szerkesztőség véleménye szerint az új G-Shock egy pofás sportóra, de nyilván úgy is kell kezelni. Az előlap talán legfeltűnőbb pontja az alul található gomb, amelynek megnyomása után a számlap rövid időre világítani kezd. A kékes szín egyébként kiválóan illik a termékhez. A megjelenítés három részre bomlik, egy kis körben a másodperceknek megfelelően tűnnek el és jelennek meg kicsi kockák, melyek a felvillanó Bluetooth ikont fogják közre, ha az órát csatlakoztattuk a megfelelő okostelefonhoz. A jobb felül lévő, pixeles megjelenítőrész alapesetben a napok nevét jelzi ki angolul, viszont emailek vagy SMS-ek érkezését is itt mutatja az óra, mindkettő esetében a küldő fél nevét vagy címét jeleníti meg, ráadásul eközben még rezeg is a kütyü. Az alsó képernyőn kizárólag számok találhatók, itt alapértelmezésben az időt láthatjuk, de megjelenhet a dátum is, illetve nyilván a stopper is erre foglal helyet, ha aktiváljuk.
Az oldalt elhelyezkedő gombok is világosan mutatják, hogy a G-Shockban egy sportórát is tisztelhetünk. Mindkét oldalon két gomb található, némi matekozás után könnyedén rájöhetünk, hogy ez összességében négy darab gombot jelent. Stopper használata esetén a jobb felső megnyomását követően részidőt mérhetünk, vagy újraindíthatjuk a mérést, az alatta lévő gombbal viszont az elindítást és a megállítást vezérelhetjük akár stopper, akár visszaszámlálás esetén. Az "adjust" felirathoz tartozó gombbal megnézhetjük, hogy milyen eseményeket mulasztottunk el, alatta pedig a különböző módokat érhetjük el. Rendelkezésünkre áll a már említett időmérő, időzítő, és ébresztő is, valamint választhatunk akár másik időzónát is. A kezeléssel kapcsolatos összbenyomás furcsa lehet azoknak, akik nem használtak még efféle sportórát, a sok gombbal elérhető, körkörös menürendszer sokkal bonyolultabbnak tűnik, mint egy érintőkijelző használata, meg kell szokni a dolgot. A kézikönyvet ennek megfelelően érdemes is tanulmányozni, nem egy kimondottan laza írás, de minden benne van.
Tudás, funkciók
A kiegészítő óraként természetesen okostelefon csatlakoztatása nélkül is használható, a különleges funkciók eléréséhez viszont szükség van a G-Shock+ alkalmazás telepítésére (a szoftver iOS és Android rendszerekre elérhető). A csatlakoztatás után egy menü tárul elénk, aminek érdemi részét maguk a beállítások képezik. Az általános szekciónál kizárólag a nyelvet választhatjuk ki, a magyar sajnos nincs köztük. A főmenü lehetőséget ad még a Casio honlapjára ugrásra, valamint segítségnyújtásra is, az igazi érdekességeket viszont a "settings" fül alatt találjuk.
A telefonon hallgatott zeneszámokat óránk segítségével is váltogathatjuk, ilyenkor az oldalt található gombokat vértezzük fel az ehhez szükséges tekerés és lejátszás/megállítás funkciókkal (ezt egyébként maga a szoftver is szemlélteti egy kép segítségével). A telefonkeresés aktiválása esetén óránk segítségével tudjuk megtalálni mobilunkat, ehhez szintén az egyik oldalsó vezérlőbillentyűt kell használni a G-Shockon, így az adott eszközt hangjelzésre és rezgésre késztetjük. Ugyanez egyébként visszafelé is működik, ha a kapcsolat megszakad a két eszköz között, akkor a telefon is hangos lármába és berregésbe kezd. Képesek vagyunk továbbá a telefonról is beállítani a pontos időt, a telefon ugyanis egy gombnyomással el tudja küldeni az órára a pontos dátumot és időt.
Az értesítések csoportosítása talán a legfontosabb, hiszen itt tudjuk beállítani, hogy milyen események esetén jelezzen az óra. Az elsődleges természetesen a telefonhívás, ekkor a G-Shock kijelzőjén is megjelenik a hívó neve, a cucc rezeg és csipog is egyszerre, de a beszélgetést fogadni kizárólag a telefonról tudjuk. Jó hír, hogy ugyanez a lehetőség fennáll emailek esetén is, összesen öt fiókot is kezelni tud a szoftver. Nem maradhatott el a Facebook és a Twitter támogatás sem, aminek köszönhetően az új események vagy posztok érkezéséről is tájékozódhatunk a csuklónkon át. Apró, de mégis kellemes dolog az, hogy Facebook esetén külön tudjuk választani azt is, hogy csak az üzenetekről, a hírfolyamról vagy a baráti kérésekről szeretnénk tudomást venni. A naptáresemények szintén szinkronizálhatók, legyen az születésnap vagy találkozó. Az értesítések időintervalluma egyébként öt perces egységekben adható meg, öt, tíz, vagy tizenöt percenként figyelmeztethet karóránk, de ezt csak maximum kétszer teszi meg.
Használhatóság, összegzés
A Casio okossága Bluetooth 4.0 kapcsolaton keresztül képes kommunikálni, ezzel viszont nagyon sok telefon azonnal kiesik a hozzá csatlakoztatható masinák közül. A nagyobb baj, hogy még a maradék eszközök közül is csak néhányat támogat a GB-6900B, a gyártó szerint kizárólag az iPhone 4S, iPhone 5 (bár valószínűleg iPhone 5c és iPhone 5s is), valamint a Samsung Galaxy S4 és Note 3 mobilokkal működik együtt. A párosítás sajnos nem triviális, ráadásul ezzel kapcsolatban a kézikönyv sem túl beszédes, de a termék weboldalát böngészve minden pofonegyszerűvé válik, egy rövid keresés után a telefon hozzá is köti magát a G-Shockhoz.
Egy efféle kiegészítőnél sarkalatos kérdés az üzemidő, de mivel itt csak egy csatlakoztatott, nem egy okosóráról beszélünk, nem meglepő módon sokáig bírja egy töltéssel, azaz elemmel. Nagyon sokáig: a gyártó 2 évről beszél napi 12 óra Bluetooth-csatlakozás mellett, ami nagyon meggyőző.
A Casio G-Shock GB-6900B korrekt módon viszi tovább azt a szellemi örökséget, amit talán a Sony Ericsson nevéhez köthetünk az MBW-sorozat kapcsán. Az 58 ezer forintos ár viszont felmerülnek kérdések, mert bár egy márkás karóránál ez nem egy különösebben magas árcímke, de ez nem is egy prémium karóra. Tesztalanyunk Bluetooth-nélküli testvére ugyanis fele ennyibe kerül, innentől fogva tehát nézőpont kérdése, hogy megérik-e a pénzüket a plusz funkciók. Ha sok hívásról maradunk le, mert nem érezzük a zsebünkben rezgő/csörgő telefont, szeretjük a G-Shock dizájnját és a márkát, akkor a válasz igen. Ha viszont kevesebb sportosságra vágyunk, azért érdemes lehet szétnézni a piac más területein is; a termék ettől függetlenül tetszett nekünk.
![]() |
Casio G-Shock GB-6900B |
Legendd feat. Bocha feat. drzone
A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.