Beyerdynamic Byron BT a Samsung Level Active mellett

A Bluetooth fülhallgatók egyre nagyobb teret hódítanak mobilos fronton, a középkategóriában pedig nagyon jó kütyüket lehet találni.

Bevezető, dobozok

Az iPhone 7 jack csatlakozó nélküli piacra dobása nyilvánvalóan fellendíti majd a vezeték nélküli fül-és fejhallgatók iránti érdeklődést, a technológia azonban régóta adott, és bár a különböző Bluetooth verziók nem mindig hordoztak magukban túl sok fejlődést zenei téren, alapvetően kiforrottnak lehet tekinteni ezt a megoldást. A vérbeli audiofilek persze jogosan hümmöghetnek a hallottakon, de a mobilok többsége a jack csatlakozóján keresztül, a saját DAC-ját és erősítőjét használva sem tud sokkal jobb zenei élményt biztosítani a felhasználóknak, mint egy AptX-szel elérhető Bluetooth-kütyü, a kábel viszont számos ismert kényelmetlenséget rejt magában.

Elméletileg nagyon hasonlóak, gyakorlatilag szinte mindenben különböznek.
Elméletileg nagyon hasonlóak, gyakorlatilag szinte mindenben különböznek. [+]

A legtöbb mobilgyártó éppen ezért előállt már Bluetooth-fülhallgatóval, de a régről ismert, audióval foglalkozó cégek is időről időre mutatnak be ilyen termékeket. Előbbire remek példa a Samsung Level Active, ami filozófiáját tekintve egy tipikus okostelefonos kiegészítő, amennyiben van hozzá saját alkalmazás és dupla mikrofonnal zajszűrt beszélgetéseket lehet rajta megvalósítani, utóbbira pedig a Beyerdynamic Byron BT említhető, ami egy egyszerűbb és letisztultabb eszköz, viszont arra számíthattunk, hogy hangminőségével próbál majd minket levenni a lábáról. Árkategória szempontjából egy helyen van a két kütyü, nagyságrendileg 100 eurós áruk körülbelül 30 000 forintos hazai címkére enged következtetni, bár hivatalos forgalmazásban még egyik sem jelent meg itthon.

Egyik doboz sem árulkodik túl sok műszaki adatról.
Egyik doboz sem árulkodik túl sok műszaki adatról. [+]

Az összehasonlítás alapját képző termékek csomagolásában hasonló kiegészítők láthatók, mindkettőhöz tartozik többféle illeszték és fülkagyló-üregben támaszkodó szilikon pánt, a Samsunghoz egy hagyományos fülhorog is jár, ugyanakkor a Beyerdynamic hordozását egy műbőr tok teszi egyszerűvé, ilyesmit sajnos nem találunk a Level Active dobozában. Nem maradtak ki a microUSB-s töltőkábelek, fali adapter azonban egyikhez sem jár, pedig egy 1 amperes töltőfejjel is eltelik másfél óra, mire a fülhallgatókon található ledek jelzik, hogy az akkumulátor töltése befejeződött.

Hirdetés

Külső, használat, kényelem

A két eszköz közti alapvető különbség a felhasználás tervezett módja, a Samsung Level Active alapvetően egy sportfülhallgató: az izolációja nem kiemelkedő, még a legpontosabb, egyébként szabványos illesztékkel sem érezzük magunkat teljesen elzárva a külvilágtól, viszont a fröccsenő víznek és az izzadtságcseppeknek állítólag gond nélkül ellenáll, a szilikon fülhorog pedig meggátolja, hogy véletlenül kiejtsük a fülünkből az eszközt. Fül mögötti kábelvezetéssel helyezhetjük be, a körülbelül 40 fokkal elforgatott vetőcső szintén segíti a komfortos használatot, pedig sem kicsinek, sem pedig könnyűnek nem nevezhető a fülhallgató. Behelyezett állapotban nagyjából a nyak vonalában helyezkedik el a távirányító, amivel a zenét léptethetjük és a hangerőt változtathatjuk.

A Beyerdynamic inkább az elegáns megjelenésre, mintsem a sportos életmódra fókuszált a Byron BT tervezésénél, a cég olyan apróságokra ügyelt, mint a mágnesesen összeérinthető jobb és bal oldal, amivel egyrészt a nyakunkon tudjuk észrevétlenül eltüntetni a használaton kívüli kütyüt, másrészt pedig az elcsomagolást is kényelmesebben megoldhatjuk. Nincs fül mögötti kábelvezetés, sem elforgatott vetőcső, megfelelő illesztékkel persze nem hullik ki, de jóval kevésbé tűnik stabilnak, mint a jóval nehezebb Samsung. Ahol feltűnő még a minőségbeli különbség, az a távirányító, a dél-koreai vállalat ebből a szempontból profibb munkát végzett, jobb a gombok nyomáspontja, jobb helyen van a töltőcsatlakozó és a visszajelző led is fényesebb, aminek nappal komoly hasznát láthatjuk.

A Samsung távirányítója sokkal igényesebben néz ki.
A Samsung távirányítója sokkal igényesebben néz ki. [+]

A külvilágtól való elszigetelésben azonban a Beyerdynamic győz, némi driver flex ugyan érzékelhető, de a Byron BT esetén már közepes hangerő mellett sem fogunk sokat hallani a külvilágból, a zenét ellenben annál teljesebben élvezhetjük, bár a megfelelő gumiharang megtalálása nem feltétlenül egyszerű, hiszen az illesztékei nem hagyományosak, hanem jóval szűkebb vetőcsőre készültek. Az összeszerelési minőségre egyik eszköznél sem panaszkodhatunk, a német cég termékének anyaghasználatát főleg fém adja, a Samsung sokkal inkább műanyaggal operál, viszont egy ilyen eszköz esetén ez talán kevésbé fontos szempont.

Beszélgetési és zenei hangminőség

Telefonos kiegészítőknél nem elhanyagolható szempont a beszélgetési hangminőség, a Byron BT tökéletesen hozza az elvártakat, szimpla, távirányítóján elhelyezett mikrofonja korrekt hangminőséget juttat át a másik félnek, még hangosabb környezetben is érthető marad a mondanivalónk, bár ehhez hozzájárul, hogy az erőteljesebb izoláció miatt akaratlanul is hangosabban szólalunk meg, mint szeretnénk, és erre aktív zajszűrési rendszer hiányában szükség is van. A Samsung esetén azonban többre számíthatunk, a két darab mikrofon a fülhallgatók oldalán található, és a tipikus utcazajt meglepően jól szűri, miközben a beszédhangra különösen érzékeny, így akár hosszabb csevegésekre is kiválóan alkalmas.

A Level Active jóval méretesebb eszköz a Byron BT-nél.
A Level Active jóval méretesebb eszköz a Byron BT-nél. [+]

Zenei téren vártunk igazán sokat a Beyerdynamic üdvöskéjétől, hiszen míg a Samsung még a driver átmérőjét sem adja meg, addig a Byron BT esetén konkrét számokkal találkozhatunk: 9 milliméteres dinamikus meghajtó és 10 - 23 000 Hz-ig terjedő frekvenciamenet jellemzi a kütyüt, illetve egy elég erőteljes V-karakter. A mélyek nagyot ütnek, a magasak pedig elviszik a figyelmet a középtartomány apró részleteiről, amiket egyébként szintén megjelenít a Byron, de nagyon kell őket keresni ahhoz, hogy megtaláljuk a helyüket. Ha több hangszer van a virtuális színpadon, akkor mindig kiválaszt magának egy domináns zeneszerszámot, de a többit is jól elhelyezi az in-ear fülhallgatókhoz képest meglepően széles és jól megjelenő térben.

Hangkarakterükben lehet a legnagyobb különbséget észlelni.
Hangkarakterükben lehet a legnagyobb különbséget észlelni. [+]

A Samsung pont az ellenkezőjét mutatja, ha a Byron után felvesszük: itt inkább a mélyek és a magasak után vadászunk, viszont egyes középtartományban lévő apró finomságokat villámgyorsan lehet benne meghallani, néha a leghalkabb háttérhangszerek hosszú lecsengéseit figyelhetjük meg, és az átütő basszusokat kell hozzátennünk fejben a zenei élményhez. Egyiknek sem fárasztó a hangja, viszont meglepő, hogy mennyire tűz és víz a kettő, ekkora kontrasztot még a külsejük sem mutat egymáshoz képest.

Összegzés

Az akkumulátor kapacitását egyik cég sem árulta el, viszont a gyártói állítások ezúttal nem tűnnek irreálisnak: a Samsung 5,5 órányit ad meg, a Beyerdynamic pedig 7,5-et. Ha nem is két órával, de minimum eggyel többet tud a Byron BT a Level Active-nál, de természetesen a hangerőn és a telefonbeszélgetéssel töltött perceken sok múlik. Az akkumulátor szintjének kijelzésében segítségünkre lehet a Level alkalmazás a Samsungnál, a Beyerdynamic esetén azonban nincs ilyen lehetőség, ha biztosra akarunk menni, érdemes időben töltőre dugni.

Samsung Level alkalmazás Samsung Level alkalmazás

Természetesen egyik eszközből sem maradt ki az AptX-támogatás, a hangminőségbeli különbség azonos fájl esetén a különböző forrásoknál érzékelhető, viszont a hagyományos A2DP profil is bőven elegendő a korrekt zenehallgatáshoz. A hatótáv nagyjából azonos, 7-8 méteren belül minden rendben, utána kezd el szakadozni a kapcsolat, 9 méter fölött már gyakorlatilag esélytelen a helyzet, ezzel viszont masszívan túlteljesíti az Audio Technica ATH-ANC40BT-t, ami egy méterrel korábban adja fel a versenyt ugyanazon körülmények között.

Mindkét termék jól teljesített a maga nemében.
Mindkét termék jól teljesített a maga nemében. [+]

Összegzésként elmondhatjuk, hogy mindkét termék megállja a helyét a maga nemében, azonban amennyire egyformának tűnhet két hasonló árú Bluetooth-és AptX-képes in-ear fülhallgató, akkora különbségek mutatkoznak a gyakorlatban. A Level Active-on érződik, hogy egy mobilgyártó áll mögötte: korrekt alkalmazás tartozik hozzá, kiemelkedő a beszélgetési hangminősége a zajszűrős mikrofonnak köszönhetően, és a különböző alkalmazások értesítéseit is többféleképpen tudja közölni. A Byron BT viszont egy olyan cégtől érkezett, akik nem mostanában kezdtek hangkeltőket gyártani, remekül ötvözték a populáris hangképet a korrekt minőséggel és a kiemelkedő térérzettel, viszont appot nem kapunk hozzá, jóval harmatosabb a mikrofonja, és a távirányító minőségérzete sem éri el azt a szintet, amit a Samsung produkál. Tetszett plecsninket mindkét eszköz megérdemli, előreláthatólag a hazai piacon is nemsokára megjelennek a 30 000 forint körüli hivatalos árcímkével dolgozó kütyük.

Beyerdynamic Byron BT Samsung Level Active

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Előzmények

  • Samsung Gear IconX - okosodó fülhallgató

    A borsos árú kiegészítő nem csak azért különleges, mert egy teljesen vezeték nélküli in-ear, hanem pulzusmérő és zajszűrő mikrofon is került bele.

  • Bemutatkozott három új Beyerdynamic headset

    Az idei IFA újdonságait már most leleplezte a német gyártó: az audiofil közönség örülhet az új, nyitott fejhallgatónak, a mobilosoknak pedig a Byron-széria jut.

  • Samsung Level On Wireless Pro bemutató

    A dél-koreai gyártó frissítette a fülre ülő párnákkal ellátott fejhallgatóját, az új modell vezeték nélküli, mindamellett pedig a hangminősége sem romlott.

  • Samsung Level U - műanyag nyakék

    Hagyományos kialakítású, de vezeték nélküli Samsung fülhallgatót próbáltunk ki, a hangminőséget tekintve nem ért minket túl nagy meglepetés, kellemes az üzemidő és maga a koncepció is jól sikerült.

Hirdetés