Bluboo X550 - energiaforrás

Bevezető

„Bluboo: beyond your life” – villan fel a gigaakkumulátorral felszerelt X550 szlogenje az első bekapcsolás után, és azon morfondírozom, hogy miként lehetne azt a legszerencsésebben lefordítani. „Bluboo: túl az életeden”? Nem az igazi. „Bluboo: amíg a halál el nem választ – és azután is”? Sajnos ez sem működik. Alighanem az elején jobban járt volna a Bluboo, ha a túlvilági okostelefonálás helyett mondjuk a „Bluboo – beyond your battery life” szlogent használja, ha már az X550 üzemidejére büszke lehet.

A Bluboo X550 méretes készülék méretes akksival
[+]

Az előttem álló, számomra eddig ismeretlen márkájú készülékben ugyanis akkora telep van, mint a nyolchüvelykes Nokia N1 tabletben, és alighanem olvasóinakat is jobban érdekli eme teszt akkumulátoros szekciója annál, mint hogy kicsoda vagy micsoda az a Bluboo, és mire számít a halál után; az ilyesmiről amúgy sem sok mindent sikerült megtudni angol nyelvű forrásból. Ha pedig a készülék rendben egybe van rakva és a megszokott, minőségi komponensekből épül fel, nem is annyira lényeges a logó, sokkal inkább a mindennapi tudás.

A Bluboo X550 táblaméretű akkumulátort kapott
[+]

Az Elephone G2 tesztjében nemrég kitértem arra, hogy sok Kínából érkező kütyünek kreatívabb a csomagolása mint a készülék megjelenése, ez a Bluboo esetében viszont csak félig igaz. A puha tapintású papírszerkezet szép, ám kevésbé szemrevaló, a fedél alól kiemelhető, első találkozásra vaskos mobil pedig a G2-nél karakteresebb, persze messze a Lenovo Vibe Z2 Pro szintje.

A Bluboo X550 doboza két töltőfejet is kapott
[+]

A méretes készüléket méretes csomagolás és dobozbelső kísérte el a Coolicooltól szerkesztőségünk ajtajáig, és az egyik elővarázsolható fehér dobozka sem maradt tartozékok nélkül. Találtunk némi leírást, egy képernyővédő fóliát, egy áttetsző hátlapi védőtokot, egy microUSB és OTG kábelt, amivel az X550-nel más készüléket tölteni lehet, egy 2 amperes töltőfejet és még egy, a MediaTek gyorstöltő technológiáját támogató Quick Charge adaptert.

Külső és kijelző

Bár kézbe fogva a Bluboo X550 bumfordi készülék hatását kelti, ami leginkább a 198 grammos tömegnek tudható be, 148 x 78 x 9,5 milliméteres paramétereivel a phablet a valóságban alig méretesebb, mint mondjuk az LG G4. És bár az egykezes használat kilőve, az enyhén csúszós, matt burkolatú készülék tartása nem mondható kényelmetlennek, a hátlapi ívek ugyanis kézre állnak, a műanyag konstrukció pedig nem csak remekül egybe lett rakva, a súlyelosztás is megfelelően balanszírozott.

Kijelző-teszt
Mérés Bluboo X550 Meizu m1 note Google Nexus 6 Lenovo K3 Note
Fehér fényerő 486 nit 428 nit 266 / 436 nit 431 nit
Fekete fényerő 0,49 nit 0,45 nit 0 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 991:1 941:1 951:1 1391:1
Színhőmérséklet 12290 K 7344 K 6520 K 8260 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Bluboo X550 összeszerelése megfelelő
[+]

Az előlapot igencsak hasznosra fogta a Bluboo, hiszen a képernyő két oldalán és felül vékony a káva, alulra pedig a háttérvilágítást nélkülöző vissza, home és menü gombok kerültek. A főszereplő persze az 5,5 hüvelykes, HD felbontású IPS kijelző, amelyről sajnos nem tudok szuperlatívuszokban nyilatkozni. A maximális fényerő jó, ezért a napfény alatt is megfelelően láthatók a tartalmak, a kontrasztarány viszont alacsony, a kalibráció pedig elképesztően hidegre sikeredett, Legendd meg is jegyezte, hogy a készülék a gyártó nevéhez méltóan kékes kijelzőt kapott. Bár akadnak kézi kalibrációs opciók a MiraVision menüpont alatt, ahol a telítettség, a kontrasztok az élesség és a színhőmérséklet is finomhangolható, az utóbbival maximum a színeket lehet torzítani, a fehérek és feketék maradnak 12 ezer Kelvin fölött.

A Bluboo X550 kijelzője jó fényerejű de a színkalibrációja igen kékes
[+]

A megjelenítő feletti keskeny sávban a fénymérő, a közelségérzékelő, a beszélgetési hangszóró, az értesítési led és a 2 megapixeles előlapi kamera kapott helyet. A készülék oldalira áttérve, főleg felül és jobbra fedezni fel hasznos elemeket. A microUSB és 3,5 milliméteres fülhallgató kábelt felül lehet csatlakoztatni, a hangerőgombot és a bekapcsolót pedig jobbra lehet kitapintani. Elhelyezkedésük és nyomáspontjuk ideális, ezért „vakon” is könnyű azokat kezelni.


[+]

A hátlap legtetején a leírás szerint 8, az alkalmazásinformációk alapján 13 megapixeles kamerát lehet megpillantani, mellette ledes villanó pislákol, ha épp dolga akad. Kicsit lejjebb ezüstös Bluboo logó csillog, legalul, némi minősítési jelzés alatt pedig két hangszórórács fedezhető fel, bár hang csak a jobb oldaliból szól. A hátlapot leemelve akkora fémlemezzel fedett akkumulátor pillantható meg, hogy beleszédül az ember, és fölötte szinte eltörpül a normál SIM, a micro SIM és a microSD kártya járata.

Hardver és szoftverek

Az MediaTek MT6732-es SoC-t már többször megdicsértük a Qualcom Snapdragon 410 ellenében mutatott teljesítményelőnye miatt, az X550-ben felfedezhető MT6735P azonban nem előrelépés hardveresen, hanem fél lépés hátra. A négy, 1,5 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mag ugyanis ezúttal 1 gigahertzen fut, a Mali-T760MP2-es IGP-t pedig, ha minden igaz, a sokkal gyengébb Mali-T720MP1 váltja. Ez pont nem jó hír egy 720p-s középkategóriás esetében, pedig a 2 gigabájt RAM és a kettéparticionált 16 gigabájtos belső tároló kellemes komponensek. Telepíteni a két belső partíció mellett egyébként SD-kártyára és külső tárolóra is lehet, a készülék ugyanis OTG-s képességekkel és szükséges átalakító kábellel is rendelkezik.

A Bluboo X550 kezelőbillentyűi a kijelző alatt kaptak helyet
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Bluboo X550 Allview X2 Soul Mini Samsung Galaxy A5 ZTE Blade S6
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6732 Snapdragon 410 Snapdragon 615
AnTuTu Benchmark 5.x 19502 pont 33812 pont 21062 pont 34118 pont
Vellamo Browser 1524 pont 2919 pont 2024 pont 2231 pont
Vellamo Metal 708 pont 1150 pont 872 pont 975 pont
SunSpider 1.0.2 1944,4 ms 1022,5 ms 769,8 ms 1136,6 ms
Geekbench 3 (single) 488 pont 732 pont 481 pont 660 pont
Geekbench 3 (multi) 1351 pont 2132 pont 1427 pont 2390 pont
GFXBench Man. onscreen 3,5 fps 8,5 fps 3,9 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen 1,6 fps 4,2 fps 1,8 fps 5,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8,5 fps 18,8 fps 9,4 fps 24 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,0 fps 11,2 fps 5,3 fps 15 fps

A teljesítménytesztek pontszámai jól jelzik az MT6735P hátrányát, a készülék rendre a régebbi, MT6582-es mobilok eredményeit hozta, a szinte teljesen érintetlen Android 5.1-es rendszerfelület ennek ellenére akadozások nélkül kezelhető. A teljesítményhiány inkább alkalmazás megnyitáskor és váltáskor, a közepesnél komplexebb honlapok görgetésekor és komolyabb grafikájú játékok esetében mutatja meg magát, a Real Racing 3 szinte játszhatatlanul dadog. Ha a Meizunak hasonló árcédula mellett sikerült a Full HD-s m2 note-ba a nyolcmagos MT6753-at mellékelni, ugyanez a Bluboonak is beleférhetett volna a büdzsébe. Érdekes egyébként, hogy az MT6735P az AnTuTu szerint 64 bites SoC, a készüléken mégis 32 bites Android 5.1 fut.

A Bluboo X550 friss, 5.1-es Android főverziót kapott A Bluboo X550 szinte érintetlen Material Design felületet kapott
[+]

A gyári Android Lollipopot és a Material Design stílust aligha kell bemutatni, és az Android 5.1-ben nem sok minden változott, így az X550 is megkapta az új, kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltót (a home hosszú lenyomásával érhető el), a zárképernyőn megjelenő értesítési kártyákat, az elválasztók nélküli telefonkönyvet, beállításmenüt és billentyűzetet (magyar nyelvi csomaggal), no és persze a Material Design stílusú ikonokat és kapcsolópanelt.

A Bluboo X550 értesítései panelje Material Design stílusú A Bluboo X550
[+]

A telefonkönyvről azért érdemes beszélni, hiszen az gond nélkül kezeli a két SIM-et, és listázza a naplóban, hogy melyik hívást melyikről folytattuk. A SIM-ek mellett a névjegyek Google-fiókokból is behívhatók, a vezeték és keresztnév sorrendje felcserélhető, a telefonszám nélküli tételek pedig kiszűrhetők. A kitkatos időkből a készüléken maradt a Galéria, az Üzenetek, a SIM-kezelő, ezen kívül elérhető a szokásos Material Design stílusú eszközcsomag és a Google-szoftverek. Akad azért egy-két extra. A Direct névre hallgató app a gesztusvezérlések egy részét kezeli (pl. hívásindítás egy névjegy fölött a phablet fülhöz emelésével, a képernyőzár feloldása a integető mozdulattal), a Smart Wake pedig a többit (kétkoppos felébresztés, függőleges és vízszintes ujjmozdulathoz kapcsolódó alkalmazásindítás és betűrajz kikapcsolt képernyőre).

A Bluboo X550 böngészője a Chrome A Bluboo X550 billentyűzete könnyen kezelhető
[+]

A Bluboo X550 böngészője a Chrome, amely rendben kezeli, és az alkalmazásváltóban külön-külön listázza a lapokat. Nem okoz gondot a tartalmak mentése offline olvasáshoz, az inkognitó mód indítása, a nyomtatás és az asztali nézet kérése. Hiányzik ellenben a zoomalapú sortörés és a Flash-tartalmak támogatása. A böngészési sebesség az olyan, megfelelően optimalizált oldalak esetében, mint amelyiken ez a remek cikk megjelent, megfelelő, vaskosabb tartalmaknál viszont már előállnak a megakadások a görgetés és a zoom során.

Kamera, audio

Az X550 a Google Kamera helyett a régi, AOSP-alapú szoftvert mellékelte, amely a normál mellett a panoráma, a több nézőpontos, az arcszépítő, a mozgáskövető és a HDR módokkal lett felszerelve. Az élőképen fürge az érintőfókusz, és az autófókusz is gyorsan végzi a dolgát. A beállítások között az effektek, a fehéregyensúly, a villódzásgátlás, az élesség, a telítettség, a színezet, a fényerő, a kontraszt, az expozíciókorrekció és az önkioldó állítható. Videofelvétel legfeljebb „finom” minőségben lőhető, ami jelen esetben mindössze 864 x 480 pixeles rögzítést jelent igen rossz képminőséggel és tompa, visszhangos hanggal, íme egy klip.

A Bluboo X550 kamerája 8 vagy 13 megapixeles
[+]

Az előlapi kamera 2, a hátlapi pedig alapból 8 megapixelen rögzít, legalábbis a dobozon ezek az adatok szerepelnek, azonban az AnTuTu és alternatív kameraszoftverek szerint 4874 x 2736 pixel, azaz 13 megapixel az elérhető legnagyobb felbontás, 16:9-es képarány mellett, úgyhogy mi így lőttük tesztképeinket. Akár 13 millió pixel található a szenzoron, akár 8, nappal a vonalélesség egész elfogadható, legalábbis a kép közepén, a szélek fele már mos a lencse, amelyen szoftveres élesítéssel próbál kompenzálni a rendszer. A fehéregyensúly általában megbízható, a dinamikatartomány pedig egész nagy, az elkészült képek viszont fakók, és nem az időjárást okoljuk ezért. Közelképek már 6-7 centiméterről lőhetők és sok részlettel készülnek, a HDR-fotók viszont kevésbé használhatók, mert természetellenesek a kontrasztok. Képzajból nappal is akad, főleg az árnyékos részeken, a túlélesített esti fotókon pedig kifejezetten zavaró vendég. Ennek ellenére egész elfogadható esti képek lőhetők. Ami segíthetne ilyenkor a közepes fényerejű vakun túl, az az érzékenység vagy záridő állítás, ám egyik sem érhető el.

A Bluboo X550 zenelejátszója fapados A Bluboo X550 hangszínszabályzót is kapott
[+]

Teszt Bluboo X550 HTC Desire 820 Galaxy E7 Huawei P8 Nexus 5
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,08, -0,08 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 -0,09, -0,12 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -91,3 -91,2 -90,8 -90,2 -86,7
Dinamikatartomány, dB (A): 91,4 91,2 90,8 90,6 86,6
THD, %: 0,0180 0,0510 0,0083 0,0074 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,020 0,054 0,012 0,055 0,015
Sztereó áthallás, dB: -87,1 -73,4 -88,4 -63,6 -86,5

A Google Play helyett a fapados Zene az első számú lejátszó, amely előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi a készüléken vagy csatlakozott tárolón lévő zenéket. A formátumok közül a lejátszónak a wma kiterjesztéssel meggyűlt a baja. Videolejátszóként a galéria fapados szoftvere funkcionál, úgyhogy az egérmozit érdemes mondjuk egy BS Player telepítésével kezdeni, ilyenkor bármely kódolás meghajtható, de a 2K-s és 4K-s klipek már erősen akadoznak. A Bluboo készüléke FM-rádiót is kapott, amelyet füles csatlakoztatásával lehet működésre bírni.

A fülesre menő hangminőséget megfelelőnek találtuk, nem éreztük úgy, hogy a hangok bármely tartományban torzultak volna, igaz, a mélyek egy kissé erőtlenek voltak. Az audiomérés szerint a hallható tartományban a frekvenciaátvitel görbéje teljesen lapos, emellett a zajszint mértéke is alacsony, akárcsak a sztereó áthallásé.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Bluboo a doboz tanúsága szerint 1-es, 3-as, 7-es és 20-as 4G frekvenciákat támogat FDD típusú hálózatokon. Nekünk sikerült a T-Mobile LTE hálózatára felkapcsolódni, igaz, a gyenge vételi minőség miatt gyakran váltott a készülék 2G-re. Az egy normál és egy microSIM-et befogadó készülék dual standby technológiájú, ami azt jelenti, hogy két számmal is a hálózaton lehet lógni, viszont ha az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőség egész jó, az én hangomat tisztán hallotta Legendd a túloldalon, a Bluboo hangszóróján viszont kissé zavarosan hallottam az övét, bár a hangerőre nem lehetett panasz. A WiFi modem a specifikáció szerint kétcsatornás, a valóságban viszont csak egy, a 802.11b/g/n modul érzékenysége ugyanakkor megfelelő. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel, az utóbbihoz ajándék átalakító is jár, úgyhogy normál USB-s tárolóegységeket és eszközöket is könnyedén csatlakoztatni lehet. A navigáláshoz a GPS műholdak jeleit fogja az X550, a GLONASS szatellitekét viszont nem (bármit is mond a leírás), így a pozíciószerzés A-GPS-szel megtámogatva is lomha. Az iránytű, az NFC és az infra kimaradt.

A Bluboo X550 üzemideje kiváló, bár nem annyira, mint az ember remélné
[+]

És akkor elérkeztünk a nagy kérdéshez: a megszokottnál kétszer akkora telep vajon kétszer olyan jó üzemidőt eredményez? Nem egészen. Nem csak a telepméret, hanem a hálózati fogyasztás, a kijelző és a szoftveres optimalizáció is befolyásolja, hogy milyen gyakran sír fel egy készülék etetést követelve. Az talán nem meglepő, hogy az 5300 milliamperórás akkumulátorral, vegyes, mindennapos használattal 6,5 - 7 órás képernyőidő kijön, ezzel pedig 2-3 napos töltési ciklusra is be lehet rendezkedni. Mégsem állított fel a Bluboo új rekordot, köszönhetően a közepesnél magasabb készenléti fogyasztásnak, úgyhogy a Huawei Ascend Mate 2 trónja még mindig megingathatatlan, pedig nagyobb a kijelzője és kisebb az akkumulátora. Bőven jut azért idő a böngészésére (egy töltéssel, közepes fényerőn 10,5 óra) és videó streamelésére (a MinDig TV HD adását 13 órán át lehet), úgyhogy ilyen téren tényleg erős a masina, csak nem kétszer annyira, mint egy másik phablet feleakkora teleppel. Bár a MediaTek rendelkezik saját gyorstöltési szabvánnyal Pump Express Plus néven, és a 2 amperes töltő mellé a Bluboo mellékelt egy gyorstöltő adaptert is, a gigászi akkumulátort ennek ellenére 4 órán át kellett tölteni, úgyhogy a mediatekes technológia jelenléte kérdéses. Energiatakarékos mód nincs, intelligens takarékosság az alvó állapotra viszont aktiválható, bár az nem oszt, nem szoroz.

A Bluboo X550 decens készülék több hibával
[+]

Értékelés: Bluboo X550
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Ha egy pillanatra elvonatkoztatunk a Bluboo gigaakksis monstrumától, és általánosságban beszélünk az ismeretlen, főleg kínai feltörekvő márkák mobiljairól, elmondható, hogy bár sok dolog klappol, így manapság egy ilyen készülék szétesésétől vagy a minősíthetetlen vételi jeltől ritkábban kell tartani, a tapasztalat hiánya előbb-utóbb megmutatkozik. Mondjuk nincs optimalizálva a szoftveres felület a jobb teljesítmény, hőkezelés és üzemidő érdekében, esetleg a kamerával vagy az audiominőséggel akad gond, ugyanígy a frissítések is elmaradozhatnak. Az olyan márkák, mint a Xiaomi és a Meizu, már a legtöbb gyermekbetegségen felülemelkedtek, és elképesztő eladási számokat produkálnak, egy Elephone vagy Bluboo mögött azonban még nincs annyi készülék és egy tapasztalt gárda, hogy a bakik számát visszafogják.

Az X550 összeszerelése például rendben van, ahogy a méretei sem vészesek a kijelző és a jól teljesítő akkumulátor tükrében, sőt: a friss, Android 5.1-es rendszerfelület sebessége is jó. Mégis hiányzik a nyers erő, ha komolyabb feladat vagy játékok meghajtása a cél, a készülék kinti áráért ráadásul négy helyett nyolcmagos, HD-s helyett Full HD-s Meizu kapható, minőségibb alkatrészekből összerakva. Hiányzik az NFC, az iránytű, a GLONASS-műholdak támogatása, a kijelző kalibráció pedig kifejezetten rosszul sikerült, pedig ezek kiküszöbölése nem roppantotta volna össze a fiatal gyártót. A készülék 170 dollárért rendelhető meg Ázsiából, az áfa és vámterhek után pedig 60 ezer forintnál állhat meg a számláló, ha az ember Magyarországra rendel egyet. Ez nem lenne rossz, ám a távoli Ázsiába való postázás bármilyen komoly hiba esetén nem nagy móka. Akkor már ott van a hazai garis, Full HD-s Meizu m1 note, ami megéri a 20 ezer forintos felárat, vagy a jó üzemidejű Alcatel Pop S9. A tablet akkumulátoros X550 egy tesztet mindenesetre megért, csak plecsnire ne számítson a Kedves Olvasó, miután a mondat végére ért.

Bone123

A tesztkészüléket az Coolicool biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Bluboo X550
Bluboo X550 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148 x 78,8 x 7,9 milliméter
Tömeg 198 gramm
Színvariációk Fekete
SIM-foglalat 1 x normál SIM + 1 x microSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720x 1280 pixel (267ppi)
Kijelző és készülékház védelme nincs adat
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735P
Processzor típusa 1 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP1
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 8 vagy 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 5300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, takarékos üzemmód, gesztusvezérlés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés