Blaupunkt GS02 - a kék pötty a kutya

Beindult a kisállatos nyomkövetők piaca itthon is, eddig csak egy-két, szolgáltatófüggetlen terméket lehetett beszerezni, de most már az operátorok is csináltak hozzá csomagot.

Működés

A tracker GPS és WiFi adatok alapján talál pozíciót, egyébként meglehetősen jó hatásfokkal. Alapesetben 10 percenként küldi el a pozíciót az alkalmazásnak, nyilván ezt manuálisan lehet sűríteni, ha lekérdezzük direkt a cucc helyzetét. Nagyon nagyra értékeltem, hogy körülbelül kétszer olyan hosszú az üzemidő, mint amit a MyKi Spot kínál, az egy nap alatt lemerül, emez viszont két napig is bírja egy töltéssel.

Visszafelé a Zajnát-tetőről
Visszafelé a Zajnát-tetőről [+]

Viszont a mellékelt szoftver iszonyú primitív és béna. És bosszantóan fapados, úgy néz ki a felület, mintha a 90-es évek végén tervezték volna meg, szétcsúsznak a karakterek, rettentő a magyar fordítás, ostobán vannak benne a funkciók és semennyire nincsen kutyákra szabva. Ránézésre 10 percnyi időráfordítás kellett volna, hogy ne másszanak egymásra a karakterek, további 10 perc egy rendes fordításra, meg mondjuk két napnyi programozói/grafikai munka arra, hogy normálisan legyenek rendezve a funckiók és egy-két, kutyás felhasználás mellett értelmes fícsör is helyet kapjon, de erre nagy ívben tojt mindenki. Kár, mert mint hardver, a GS 02 alapvetően tudja, amire való, csak a mellékelt szoftvernél senki nem gondolkodott egy percig sem, hogy miképp lehetne “kutyásítani”.

[+]

Hirdetés

Mondok példákat, hogy ne csak a levegőbe beszéljek. Egyrészt akárhányszor megnyitom az appot, mindig be kell jelentkezni. Miért nem jegyzi meg az adataim? Erről a telefonról ezt a trackert csak én izélgetem, minek mindig elkérni a júzernevet és a jelszót? Pláne egy séta során, ha a kutyám adott esetben elrohan, akkor minél gyorsabban szeretnék rácsipogni. Ha már rácsipogás: egy kutyás trackernél ez a második legfontosabb funkció a konkrét pozíció lekérdezése után, szinte semmi perc alatt megtanulta a Csutka, hogy ha valami idegesítően csipog a nyakában, akkor azt a gazdi tudja kikapcsolni, tehát oda kell hozzá rohanni. A MyKi ezt felismerte és gyorsan elérhető az a funkció, hogy akár négyféle hangmagassággal meg lehessen szólaltatni a kütyüt. A Blaupunkt szoftverében viszont a beállításokon(!) belül van egy ilyen menüpont, hogy tracker megkeresése és még rá is kell nyomni egy OK-t, hogy tényleg ezt akarjuk-e. Igen, ezt akarom, most azonnal, hol a kutyám?

[+]

A beállításokon belül az első menüpont neve az, hogy “feltöltés gyakorisága”. Ez mi az ördög? Nyilván az, hogy milyen időközönként küldje el a lokációt a termék, de ha megnyomom, akkor az alapértelmezett érték nulla. Nulla valami, mert mértékegységet persze nem ír, hogy itt percet, másodpercet, vagy órát adok-e meg, az konkrét rejtély. Az utolsó menüpont pedig az, hogy “rossz jelszó”, ha megnyomom, akkor azt mondja a motyó, hogy adjam meg a jelszót. A rosszat? Vagy adjak meg egy rossz jelszót külön? Nem is jöttem rá, hogy ez mire való, mert felette ott van a jelszócsere opciója, az legalább egyértelmű.

[+]

De vannak értelmes funkciók is, mint a biztonsági zóna megadása, amit ha elhagy a termék, akkor erről jelzést küld a telefonra. 10 percen belül, ugye. Van history, ahol egy adott időtartamra szűrve látjuk, hogy merre járt a tracker, van eseménylista, ahol a felénk érkező üzeneteket listázhatjuk, de ugyanezt kapjuk meg, ha a lenti sávban a hangerőre rácsúszott szövegre kattintunk, meg vannak értesítések, ahol be lehet kapcsolni a hangot és a rezgést. Mármint a telefonon, nem a trackeren, ha nem lenne egyértelmű. Ja, és lehet küldeni olyan parancsot is, hogy a termék hívjon fel egy számot, amit még a Vodafone programozott fel az aktiválás során és sehol nem bírtam megváltoztatni. Még úgy sem, hogy az SOS kontaktot átírtam magamra, meg van a beállításokban telefonkönyv, amibe 10 számot (és nevet) lehet betáplálni. De ne strapáljuk magunkat, mert ugye a trackeren nincs interfész, hogy mit akarunk róla felhívni, de még az sincsen, hogy ha mi hívjuk a trackert, akkor csak azokról a számokról enged be hívást, ami ebben a listában szerepel. Ez egy konkrétan felesleges menüpont.

[+]

Ha az SOS gombra tehénkedünk, akkor a tracker elkezd csipogni és felhívja a listában szereplő első számot. Ilyenkor sima hanghívás jön létre, a GS 02-n van mikrofon és hangszóró, tehát lehet beszélgetni is. És mi is fel tudjuk hívni a trackert, az SOS gombbal lehet fogadni a hívást, de nyilván ezt sem várhatom el a kutyámtól, tehát ezért lett volna jó, hogy ha a szoftverben át lehetett volna írni azt a számot, amit parancsra a tracker hív.

[+]

Összegzés. Egyrészt fontos és örömteli, hogy végre van már operátori megoldás kutyás nyomkövetésre. A Telekom is kínál ilyet, a Telenornál pedig szinte csontra ugyanez a kütyü és csomag érhető el, szóval kvázi ezzel a teszttel őket is nagyjából lefedtük. Azt is tudom értékelni, hogy havi alig 500 forintért a dolog meg van oldva, viszont én ezért a nyomkövetőért egy fillért sem adnék. Nyilván innen nézve a Vodafone ajánlata félmegoldás, mert a SIM-et ezzel a csomaggal csak ebben az eszközben engedik működni, márpedig ez az eszköz nem hogy a Vodafone imázsához nem méltó, de önmagában nézve is gyenge. Nem is a hardver, mert az tudja a dolgát, megfelelő a készenléti idő, pontos a pozíció, megvan a vízállóság, nem túl nagy és nehéz, kábé elrontani sem lehet. Hanem a szoftver, az mindent alulmúl, amit ebben a műfajban eddig láttunk, pedig nem volt magasan a léc. Gagyi a felület, egy grafikus sem nézett rá, össze-vissza vannak a menüpontok és a funkciók, hiányoznak a kutyás megoldások, de van benne olyan, ami semmire nem jó, bizonyos menüpontokról nem derül ki, hogy mire jó, mások redundánsak, azért az nem véletlen, hogy az App Store-ban egy csillagos a jelenlegi értékelés. Persze ha csak az a cél, hogy legyen egy pozíciónk, akkor arra ez is jó, de ha már legombolnak ezért az emberről 24 ezer forintot, akkor igazán szánhattak volna arra plusz két napot, hogy egy olyan megoldást adjanak a júzer kezébe, ami tényleg tud ennél két szinttel többet is, mert a hardver alkalmas rá, csak a minimálisnál (ami szerintem nulla volt) egy kicsit többet kellett volna vele foglalkozni. Volt már nálam (és a Csutka nyakában) pár kutyás nyomkövető, a jó tracker az nem ilyen, nem a levegőbe beszélek, van összehasonlítási alapom. A MyKi Spottal sem vagyok maradéktalanul elégedett, az sem egy szoftveres matyóhímzés, de hatszázszor átgondoltabb és használhatóbb felület (ami mondjuk nem indul újra, ha kinyitom a Foldot), vannak benne dedikáltan kutyás megoldások (négyféle hangmagasság, aktivitásmérő, felkapcsolható fény, rendes méretű fülek bármilyen nyakörvhöz), ez a termék egyszerűen egy általános tracker, amit véletlenül fel lehet aggatni egy ebre is, ha az ember kicsit küzd vele, mert ami a dobozban van, azzal maximum a karácsonyfára lógathatom fel a GS 02-t. Kedves Vodafone (és Telenor), remélem olvassátok ezt a cikket, ha igen, akkor egyrészt próbáljátok már ki a gyakorlatban is azt a terméket, amit piacra dobtok, másrészt igen, tartsátok meg a tarifát és a konstrukciót, de keressetek egy ennél sokkal összeszedettebb eszközt, hogy az ügyfelek (és a kutyák) is elégedettebbek legyenek.

Utóirat: mivel az összes észrevételemet megosztottam a szolgáltatóval, ezért egy-két dologra küldtek már reakciót. A nyakörv kapcsán ugye jelezték, hogy lesz majd nagyobb is a csomagban, a felhasználói felület milyenségét azonban nem ők határozzák meg, maximum javaslatot tehetnek. És azt is mondták, hogy ez egy általános tracker, nem kutyaspecifikus, ami tiszta sor, de egyrészt ettől még lehetnek kutyás funkciók is a szoftverben (mint a MyKi esetében), másrészt pedig ha a termékoldalon burjánzanak a kutyák, akkor talán magát a terméket is ehhez kéne igazítani csöppet. Mindezek mellett pedig úgy fogalmaztak, hogy egy csomó terméket kipróbáltak tracker-vonalon és szerintük a Blaupunkt GS 02 mutatja a legpontosabban a pozíciót, ami egyébként simán lehet így, mert ebből a szempontból nekem sem volt kritikám. Minden más szempontból viszont igen.

Bog

A nyomkövetőt és a benne dolgozó SIM-et a Vodafone biztosította, köszönjük. További információk itt találhatók a tarifáról és az elérhetőségről.

Azóta történt

Előzmények

  • MyKi Spot - nyomkövető mindenre

    Bőröndre, nagymamára, kutyára, meg bármi egyébre is ajánlja a MyKi a Spot nevű nyomkövetőt, ami pont ezért nem elég specifikus, viszont jóval megbízhatóbb, mint a korábbi eszközök.

  • MyKi Pet - tudja, hol van a kutya

    De nem elásva, hanem pont hogy életben. A kutyás nyomkövető jó esetben ritkán fontos, de akkor viszont nagyon. A tesztkutyának pedig fel sem tűnt a dolog.

Hirdetés