BlackBerry Z10 - erre megérte várni

Szoftverek

A gyári szoftverkínálatot megnézve az embernek az az érzése támad, hogy az új BlackBerry rendszer sokkal inkább általános, nem pedig üzleti célú okostelefon. Rögtön az első oldalon megtalálható a Facebook/Twitter/LinkedIn/Foursquare négyes, melyek abszolút bele vannak integrálva a rendszerbe, minden további nélkül megoszthatunk rajtuk keresztül tartalmakat; meg egyébként jól és nagyon gyorsan működnek. Ezen kívül van egy YouTube kliens, mely igazából nem egy natív szoftver, hanem a böngészőben nyitja meg a videómegosztó mobilokra optimalizált oldalát, de mivel a böngésző annyira jó, amennyire, ezt szintén nem tartom hiányosságnak. Ezen kívül van egy Térképek nevű szoftver, melyben Kelet-Európa egyelőre nem található meg, úgyhogy nem nagyon tudok mit írni róla – a helyzet a hazai premierre már meg fog változni és Magyarország, valamint a szomszédos államok is elérhetők lesznek.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

Az üzleti részért a Docs To Go nevű irodai szoftvercsomag felel, melyben létrehozhatunk doc és xls fájlokat, a ppt-ket viszont csak megnyitni tudjuk: mindenesetre egy jól használható, kézre álló alkalmazásról van szó. A PDF fájlokat az Adobe Reader segítségével nyithatjuk meg, a Print To Go pedig abban segítségével pedig számítógépünkről küldhetünk anyagokat a BlackBerry készülékünkre, kvázi nyomtatás helyett, mert a fenntartható jövő nagyon fontos. Erre elsőre azt is mondhatnánk, hogy elégséges kínálat, de mégsem az, hiszen a BlackBerry World nevű alkalmazásboltból az állítólagos 70 000 letölthető app ellenére sem tudunk lehúzni Skype-ot, SkyDrive-ot vagy épp Google Drive-ot – igaz, a Skype már készül és elvileg hamarosan elérhető lesz. Első ránézésre viszont úgy tűnik, hogy az új App World tényleg sokkal jobb, mint a korábbi volt, már magyar tartalmak is elérhetők benne. Mindez annak köszönhető, hogy a fejlesztők viszonylag könnyen át tudják rakni már létező androidos alkalmazásukat vagy játékukat BlackBerry 10-re. Mindehhez kvázi egy plug-in telepítése szükséges az Eclipse fejlesztőkörnyezetben, meg van némi járulékos munka az ikonok igazításával, de ezt leszámítva nincs szükség semmilyen extrára, a 768 x 1280-as felbontás pont olyan képarányú, mint a 480 x 800-as, úgyhogy a felhasználói felület átalakítása nélkül futtathatjuk az androidos szoftvereket a Z10-en. Az 1:1-es képarányú Q10 persze egy másik téma, de arról majd akkor kell beszélni, ha az is megérkezik hozzánk.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A felsoroltakon kívül is vannak érdekes szoftverek. A célnak kimondottan megfelel a Remember nevű feljegyzéskészítő szoftver, melyen a virtuális oldalakhoz kép- és hangüzeneteket is fel tudunk venni. A Story Maker egy jól használható, viszonylag rövid idő alatt is látványos videók "összevágását" lehetővé tevő videószerkesztő szoftver, bohóckodásra teljesen jó. A Newsstand egy újságolvasó, mely a teszt pillanatában nálam sajnos nem működött, az Időjárás nem meglepő módon AccuWeather információk alapján informál minket a várható hőmérsékletről. Az Óra nagyon igényesre sikerült, az ébresztő beállítási kimondottan könnyű és újszerű, de sokat utazóknak hasznos, hogy a világóra funkció a Föld térképén mutatja, hogy hol van épp nappal és hol éjszaka (illetve van benne stopper és időzítő is). A Számológép tudományos funkciókkal is bír és segít a mértékegységek átváltásában, valamint a borravaló kiszámításában is. Az Iránytű és a Fájl manager funkcionalitásával kapcsolatban valószínűleg nincsenek kérdőjelek a tisztelt olvasók fejében.

BlackBerry Z10

A nagy platformok közül egyedül a BlackBerry 10 nem rendelkezik saját Cloud szolgáltatással, Android, iOS és Windows Phone esetében ugyebár elérhetők egyedi megoldások. Épp ezért a rendszerbe teljesen beintegrálták a Dropboxot és a Boxot is (melyet talán box.net néven többen ismernek), a működéssel kapcsolatban nincsenek problémák. A felsoroltakon kívül egyetlen egy különleges szoftver van még a kínálatban, melynek segítségével QR-kódokat tudunk olvasni és létrehozni is.

Fontos újítás a Balance névre keresztelt szolgáltatás, mely gyakorlatilag két egymástól független profil egyidejű létezését teszi lehetővé a készüléken. A szolgáltatás működéséhez szükséges, hogy be legyen állítva egy vállalati (Exchange) fiók, ha ez megvalósult, akkor a menüben a képernyő közepén ujjunkat kicsit lehúzva válthatunk a két profil között. Mindkettőben eltérő szoftverek, üzenetek, naptárbejegyzések, email fiókok lehetnek, amelyik az aktív, ott kapjuk a figyelmeztetéseket. Szintén az üzleti szolgáltatások része a készülékünk elvesztése esetén távoli törlési és egyéb lehetőségeket kínáló Protect, de a végfelhasználók számára az alvó mód is érdekes lehet. Ha a képernyőzárnál ujjunkat nem felfelé toljuk, hanem fentről lefelé húzzuk, egy nagyon halvány óra kerül a képre, ahol ébresztőt is be tudunk állítani. Ebben a módban a készülékre nem jönnek meg az értesítések, azaz éjjel nem fog emailek miatt csipogni nekünk, de az időt láthatjuk töltés közben. Nagyon hasznos funkció.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés