BlackBerry Z10 - erre megérte várni

Előszó

A telekommunikáció az elmúlt évek egyik leggyorsabban fejlődő piaca. Gyártók, operációs rendszerek és technológiák tűnnek el és születnek szinte egyik napról a másikra, ami többek között a modern okostelefonok és az azokhoz kapcsolódó különleges szolgáltatások elképesztő ütemű terjedésének köszönhető. Ezek a különleges körülmények okozták az Apple felemelkedését, pár cég viszont nagyon rosszul jött ki a történetből. Az egyik legnagyobb vesztesnek sokáig a Symbian rendszert nem megfelelő ütemben fejlesztő Nokia látszott, akik most úgy tűnik (kop-kop), hogy ismét magukra találtak és sorra rakják le az asztalra az igen korrekt Windows Phone alapú készülékeket. A legnagyobb kutyaszorítóban jelen pillanatban mégsem a finnek, hanem a BlackBerry készülékeket készítő, egykor RIM névre hallgató kanadai cég van, akik 2007 és 2009 között 40 százalék fölötti piaci részesedéssel bírtak az okostelefonoknál, most pedig nagyjából 3-4 százalékkal kell beérniük, ami igen jelentős visszaesés. Ezzel egyébként még mindig megelőzik a Windows Phone-t és háromszor olyan jól teljesítenek, mint a bada vagy a Symbian, de azért látszik, hogy ez egy viszonylag kényelmetlen helyzet lehet számukra. Ekkorát perecelni csak azok a cégek tudnak, akik egyszer már nagyon magasra felmásztak.


[+]

A kanadai vállalat helyzetét Magyarországról nehéz átérezni, itt ugyanis sosem volt annyira fókuszban a BlackBerry készülékcsalád, mint mondjuk Angliában, Franciaországban, az Egyesült Államokban vagy épp az Egyesült Arab Emirátusokban. Az említett helyeken viszont nagyon is jól fogytak ezek az eszközök és bizony most is sokan használják a régi modelleket, függetlenül attól, hogy az azokon található BlackBerry 6 vagy BlackBerry 7 operációs rendszerek ma már sok szempontból igen elavultnak számítanak. Az egész jelenséget valahogy úgy tudjuk legjobban elképzelni, ha párhuzamot vonunk a finnekkel; a világban sok helyen a BlackBerry név olyan jól cseng, mint itthon a Nokia, sok felhasználó számára pedig fontosabb a megbízhatóság, mint a tömérdek alkalmazás a boltban vagy egy csicsásabb kezelőfelület.


[+]

Ettől függetlenül teljesen egyértelmű, hogy a kanadaiak számára ez a helyzet már rövidtávon sem tartható. Bár kicsit későn, de azért végül ők is kapcsoltak, történelmüknek megfelelően pedig egy teljesen új operációs rendszer fejlesztésébe fogtak, számukra nem volt olyan opció, hogy betársuljanak a Google vagy épp a Microsoft világába és androidos vagy windowsos készülékeket kezdjenek el gyártani. Az új rendszer BlackBerry 10 névre hallgat és bár hivatalosan csak pár hete rántották le róla a leplet, a kiszivárgott és kiszivárogtatott képeknek, videóknak és egyéb információknak köszönhetően már hónapok óta lehet róla tudni sok dolgot. Például azt, hogy a régi rendszertől eltérően nem Java virtuális gépre épül, hanem a vállalat táblagépén futó PlayBook OS-hez hasonlóan a cég által felvásárolt QNX operációs rendszer adja az alapját. A QNX-ről nem érdemes túl sokat tudni, legfeljebb annyit, hogy egy úgynevezett Unix-like rendszerről van szó, mely viselkedésében és felépítésekben hasonló, mint a többi Unix-alapú rendszer, de nem minden szempontból követi a SUS-t, azaz a Single Unix Specificationt.


[+]

Az első BlackBerry 10 operációs rendszerre épülő eszközt BlackBerry Z10-nek hívják, jelenleg a cég zászlóshajójának tekinthető, amin a másik már bejelentett 10-es készülék, a QWERTY billentyűzettel ellátott Q10 megjelenése sem fog változtatni. A Z10 egyes külföldi piacokon már kapható, idehaza viszont még nem lehet hozzájutni, aminek többek között az az oka, hogy a szolgáltatók még nem készültek fel az érkezésére, illetve a hálózati beállítások sincsenek optimalizálva. Ennek megfelelően a nálunk járt tesztpéldányra is prototípusként avagy bizonyos szempontokból nem végleges modellként kell tekinteni. Szoftverből sem az futott rajta, ami majd a magyarországi példányokon fut, hanem egy ahhoz viszonylag közeli, nagyjából már véglegesnek tekinthető darab. Ettől függetlenül ki kell hangsúlyozni, hogy a tavasszal esedékes hazai megjelenésig még sok dolog változhat a Z10-zel kapcsolatban.

Külső

Bár a tesztkészüléket nem dobozban kaptuk, tudjuk, hogy mit rejt majd a végleges csomagolás: töltőt, adatkábelt, sztereó headsetet. Tokot alapesetben sajnos nem, de a gyártó több gyári kiegészítőt is forgalomba fog hozni, úgyhogy a tulajdonosok találhatnak majd ízlésüknek megfelelőt, plusz Bluetooth-on keresztül működő hangszórót és hordozható akkumulátortöltőt is választhatnak majd.

A Z10 dizájnja nagyon jól sikerült, a készülék letisztult, elegáns és meglehetősen egyedi, ami az okostelefonoknál ugye azt jelenti, hogy nem lop egyértelmű dizájnelemeket a többi gyártótól. A korábbi teljes érintőkijelzős Storm modellekre egyáltalán nem hasonlít, de ez nem is baj; ez a modell egy új korszak kezdetét jelenti, amit egyébként a RIM azzal is tudatosítani akart mindenkiben, hogy átkeresztelte saját magát BlackBerry-re.


[+]

A 130 x 65,6 x 9 milliméteres kiterjedésű, 137,5 grammos tömegű készülék nagyon egyben van, kellemes érzés megfogni. Előlapjának nagy részén edzett üveg található, mely nem Gorilla Glass technológiás, de hozott némi technikai újítást az úgynevezett Touch on Glass képében, mely nagyjából annyit takar, hogy az érintést érzékelő rész az üveg hátlapján, nem pedig külön fólia képében kapott helyet, aminek köszönhetően a kijelző vékonyabb, mint a hagyományos technológiával lenne. Az oldalsó részek kemény, a hátlap pedig kimondottan selymes tapintású műanyagból készült, az egyetlen probléma vele kapcsolatban az, hogy kicsit talán túlságosan is könnyű leszedni. Ha valaki hozzám hasonlóan szeret játszani a telefon hátlapjának folyamatos le- és felpattintásával, az könnyen előfordulhat, hogy pár hónap múlva kénytelen lesz egy új hátsó borítást vásárolni magának, a Z10-ét ugyanis sejtésem szerint nem efféle igénybevételre tervezték. Az összhatás ettől függetlenül nagyon klassz, az újdonságot tényleg jól összerakták a kanadaiak.


[+]

Az előlap tetején a telefonálás során használatos hangszórót, a 2 megapixeles előlapi kamerát, az érzékelőket és szenzorokat, valamint a nagyon hasznos állapotjelző ledet találjuk. Ezek alatt terjeszkedik a már említett kijelző, melynek képátlója 4,2 hüvelyk, felbontása pedig 768 x 1280 pixel, ami kimondottan kellemes, 356 PPI-s képpontsűrűséget jelent. Egy átlagos TFT-LCD panelről van szó, mely korrekt színekkel és betekintési szöggel rendelkezik, de nem mondható kiemelkedőnek a mai mezőnyben, az iPhone 5-nek vagy a Nexus 4-nek érezhetően jobb minőségű képe van. Ez persze csak a direkt összehasonlítások során látszik, ez a felbontás és technológia bőven elég ahhoz, hogy senkinek eszébe se jusson panaszkodnia a Z10 által nyújtott képi világra, még akkor sem, ha erős napfényben kell bámulni a telefon megjelenítőjét. Alulra egy méretes BlackBerry logó és a mikrofon került, más nincs az előlapon, legalábbis nem a szemek előtt. A megjelenítő körüli fekete keret ugyanis rejt meglepetéseket, mert hogy érintésérzékeny és a gesztusvezérlés során folyamatosan fogjuk használni.


[+]

A hátlap bal felső sarkában található a 8 megapixeles autofókuszos kamera, mely F2.2-es fényerejű BSI-szenzorral van ellátva. Tartozik hozzá egy átlagos fényerejű ledes villanó is, így gyengébb megvilágítás esetén is lőhetünk használható képeket a segítségével. Ezen kívül mindössze a középen található BlackBerry logó töri meg a hátlap finom textúráját, a stílusra tehát túlzás nélkül mondhatjuk, hogy minimalista. A készülék tetején a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet és a bekapcsológombot, jobb oldalán pedig a két hangerőszabályzót és a hangvezérlést indító billentyűt találjuk. Bal oldalon a microUSB és a Micro HDMI csatlakozókat fedezhetjük fel.

Hardver

Talán egy telefonnál sem volt még olyan nehéz a hardveres rész leírása, mint a legújabb BlackBerry készüléknél, ami annak köszönhető, hogy négy különböző modellt is meg tudunk különböztetni. Ezek átlagfelhasználói szempontból elsősorban adatkommunikáció tekintetében különböznek, az STL100-1 kódnevű változat ugyanis nem képes csatlakozni a 4. generációs mobilhálózatokra, míg az STL100-2, STL100-3 és STL100-4 kódnevűek igen. Ennél azonban fontosabb különbség, hogy a kiszereléstől függően más-más SoC-ről is beszélhetünk.


[+]

Fontos leszögezni, hogy Magyarországon az STL100-1 variáns lesz kapható, nálunk is egy ilyen példány járt. Az STL100-2-t is Európába szánják, a 3-as és 4-es verziót viszont nem, úgyhogy ilyeneket külföldi forrásból sem érdemes beszerezni. Az STL100-1-es egy Texas Instruments OMAP4470-es SoC-t tartalmaz, melyben kétmagos, magonként 1,5 GHz-es órajelen ketyegő processzor és PowerVR SGX544 GPU dolgozik (meg van egy Vivantec GPU is, dedikáltan a 2D-s számításokhoz). Az STL100-2-ben viszont Qualcomm Snapdragon S4 Plus található, hogy pontosan melyik típus, azt a BlackBerry nem kommunikálja, de szinte biztosan az MSM8960 variánsról van szó, mely szintén kétmagos és a magonkénti órajel itt is 1,5 GHz, de a grafikus gyorsító egy Adreno 225-ös.

BlackBerry Z10 verziók
Verzió STL100-1 STL100-2 STL100-3 STL100-4
HSPA+ támogatás van van van van
LTE támogatás nincs van van van
CDMA EV-Do Rev. A nincs nincs nincs van
SoC típusa TI OMAP4470 Snapdragon S4 Plus Snapdragon S4 Plus Snapdragon S4 Plus
CPU típusa 1,5 GHz-es, kétmagos 1,5 GHz-es, kétmagos 1,5 GHz-es, kétmagos 1,5 GHz-es, kétmagos
GPU típusa PowerVR SGX544 Adreno 225 Adreno 225 Adreno 225
RAM mérete 2 GB 2 GB 2 GB 2 GB

Nagy vonalakban azt lehet mondani, hogy a Snapdragon processzora erősebb a OMAP4470-ben dolgozónál, grafikus számítási kapacitásban viszont pont fordított a helyzet, a Texas Instruments megoldásában dolgozó SGX544 jobban teljesít, mint az Adreno 225. Ez azonban valószínűleg semmit sem számít, hiszen a BlackBerry Z10 úgy lett megalkotva, hogy mindkét processzorral ugyanazt a felhasználói élményt és sebességet hozza; két felsőkategóriás SoC-ről beszélünk, számítási kapacitásnak alapvetően egyik sincs híján. Komolyabb különbségnek tűnik viszont az, hogy az OMAP4470 még 45 nanométeres csíkszélességgel készül, míg a Snadpragon S4 Plus már 28 nanométeres. Nagy általánosságban ugyebár azt lehet mondani, hogy a kisebb csíkszélesség kevesebb hőtermeléssel és fogyasztással jár, de a gyártástechnológia és a chipgyártás nem olyan egyszerű, hogy az elméleti következtetések minden szempont szerint megállják a helyüket. Az adott lapka teljesítmény/fogyasztás aránya nagymértékben függ a tervezéstől, így olyan gyakorlati tényezők kerülnek a képletbe, melyek kiüthetik az elméletet. Ettől függetlenül hangsúlyozottan elméletileg az STL100-2 kódnevű modell kevésbé kell, hogy melegedjen és hangyányival jobban is kell, hogy bírja egy töltéssel, mint az STL100-1. Összehasonlítási lehetőségek hiányában én viszont nem merek ilyesmit kijelenteni, a lényeg inkább az, hogy verziótól függetlenül az Z10-ben kellően erős és a kor igényeinek megfelelő hardver található.


[+]

A tesztelők ilyen védőtokot kaptak a készülék mellé

A RAM mérete kiszereléstől függetlenül 2 GB, a belső tárhely mérete pedig 16 GB, amiből a felhasználók nagyjából 11 GB-ot használhatnak fel szabadon. A tárolókapacitás microSDHC memóriakártyával bővíthető, a gyártó szerint legfeljebb 32 GB-os kapacitásút tolhatunk be a hátlap alá.

Operációs rendszer, kezelés

Ezen a készüléken debütált a BlackBerry 10 névre hallgató operációs rendszer, mely – mint arról az első oldalon is szót ejtettem – teljesen más alapokon nyugszik, mint a korábbi okostelefonokon található BlackBerry 7.1. Ezeket az alapokat pedig egy Unix-like operációs rendszer, a QNX adja, melynek fejlesztőit a BlackBerry pár éve felvásárolta, egy hasonló rendszerrel pedig a PlayBook nevű táblagépen is találkozhattunk. Alkalmazások szempontjából a kompatibilitás adott, a táblagépre írt szoftverek gond nélkül letölthetők és futtathatók a BlackBerry 10-es rendszeren is, plusz sok hasonló gesztussal találkozhatunk az új Z10-en is, úgyhogy aki már használt PlayBookot, az kicsit könnyebben fog megbarátkozni az újdonsággal.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A BlackBerry 10 ugyanis nagyon erősen épít a gesztusvezérlésekre, ebből a szempontból vonható némi párhuzam a Palm által fejlesztett WebOS rendszerrel, de itt egy sokkal átgondoltabb, profibb és modernebb szisztémáról van szó. Igazság szerint egyáltalán nem lehet összehasonlítani semmivel, pláne nem a korábbi BlackBerry OS-ekkel; azokból leginkább a mély beállítási lehetőségeket vette át, a gesztusvezérlések részben újak, részben a PlayBookból jönnek, a látványvilág androidos szinten van, a sebesség pedig olyan, mintha egy iPhone 5-öt használnánk, csak épp sokkal gyorsabb a multitasking, azaz több megnyitott alkalmazás egyidejű kezelése. Ez azért nem hangzik egy rossz egyvelegnek.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

Az irányítás mindenesetre tényleg új, olyannyira, hogy első bekapcsolás (vagy teljes visszaállítás) után kötelező végigcsinálnunk egy alapozót, amit nem kerülhetünk ki, nem ugorhatunk át. A korábbi BlackBerry felhasználóknak egyébként itt nyílik lehetőségük a korábbi profiljukat átemelni az új készülékre, a BBM-kontaktlista egy ideje ugyanis már nem készülékhez, hanem BlackBerry ID-hez kötött, szóval az adatmigrálást házon belüli váltás esetén kipipálhatjuk (Androidról és iPhone-ról jövők pedig a Gmailt tudják használni a kontaktok átemeléséhez). De térjünk vissza rendszer felépítésére és a gesztusokra: alapesetben egy rácsos elrendezésű, 4 x 4 elemből álló menüt láthatunk, melyet horizontálisan tudunk lapozni. Alul három darab fix ikon található, a baloldali a telefonos funkciókhoz visz, a középső egy kereső (mely a telefon tartalmában és a weben is turkál), a jobboldali pedig a kamerát indítja el. Az elindított alkalmazásokat egy lentről (a képernyő alatt lévő BlackBerry logótól) indított, felfelé irányuló ujjmozdulattal tudjuk háttérbe rakni; ha legalább egy alkalmazásunk van lekicsinyítve, akkor a menürendszertől balra lesz egy újabb képernyőnk, ahol a pillanatnyilag futó szoftverek láthatók. Egy oldalon legfeljebb négy darab, de a lista vertikálisan görgethető, összesen nyolc alkalmazást rakhatunk a háttérbe, de négy-ötnél többet a mindennapos használat során nem fogunk, meg nem is érdemes, mert hat-hétnél a rendszer egy icipicit lassabb lesz, mint egyébként. Itt egyébként többé-kevésbé valódi multitaskingról van szó, a szoftverek egy része tényleg fut és ellátja a feladatát a háttérben, de vannak olyanok is, amelyek igazából leállnak, így a háttérbe küldésnek csak annyi értelme van, hogy egy hajszállal gyorsabban indulnak el, mint egyébként tennék, ami úgy mellesleg szintén villámgyors. Egyes szoftverek háttérbe rakva kvázi widgetként működnek tovább, a naptár például a következő eseményeket fogja mutatni, a zenelejátszó viszont sajnos az albumborítót rajzolja ki, holott egy play/pause vagy egy léptető gomb hasznosabb lenne – igaz, ha beállítjuk, erre a célra használhatók a hangerőszabályzó gombok, ha hosszan nyomva tartjuk őket.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A rendszer egyik legfontosabb része az üzenetkezelő, mely olyannyira része az egésznek, hogy gyakorlatilag nem tekinthető külön alkalmazásnak, nem lehet bezárni. Ez is a menütől balra, a multitasking képernyőtől még egy görgetésre található, magyarán futó alkalmazások esetén a horizontális lista bal szélén találhatjuk az üzeneteket, amellett a multitasking képernyő, majd a menü oldalai foglalnak helyet. Az üzenetekhez egyébként úgy is eljuthatunk, ha bármilyen szoftvernél csinálunk egy felfelé irányuló ujjmozdulatot, de a képernyő közepén megállunk és nem felfelé, hanem jobbra toljuk tovább végtagunkat. Androidról érkezett felhasználók számára fontos lehet a fentről lehúzható értesítési sor, melyet csak a menüben és a multitasking képernyőn érünk el, bizonyos szoftverekben ugyanis fentről lefelé swipeolva az adott alkalmazás almenüjét, beállításait érhetjük el. Az értesítési képernyő mindenesetre ellátja a feladatát, egy mozdulattal eljuthatunk belőle a beállításokig, zárolhatjuk az automatikus forgatást (mely egyébként csak az appoknál működik, a menü mindenképp állított nézetben látható), ki-bekapcsolhatjuk a WiFit és a Bluetooth-t, bekapcsolhatjuk az ébresztőt, valamint lenémíthatjuk a telefont, válthatunk profilt. Itt külön tetszik, hogy mondjuk a WiFi ikonját megnyomva a be- és kikapcsolás történik meg, de ha a mellette lévő feliratot érintjük meg, rögtön a WiFi beállításoknál találhatjuk magunkat és választhatunk hálózatot.

A gesztusvezérlős rendszer tökéletesen működik, pár óra használat után már olyan természetes a kezelés, mintha mindig is ezzel éltünk volna. A rendszer egyedüli gyenge pontja a készenléti képernyő; itt ugyan nagyon látványos az animáció, amivel feloldhatjuk a zárat, de kicsit túl könnyen megy az egész, aminek köszönhetően egy pár alkalommal még a zsebem is megbirkózott a feladattal, így hívva fel akaratlanul pár ismerősömet. A lezárt készenléti képernyőn egyébként az időt és a dátumot is láthatjuk, két sorba tetszőleges szövegeket írhatunk ki, alul egy kis ikon segítségével elindíthatjuk a kamerát, bal oldalon pedig üzenettípus szerint szeparálva láthatjuk, hogy milyen olvasatlan dolgaink lapulnak az üzenetkezelőben. Ezekhez azonban nem juthatunk el egyből, de mivel feloldás után az említett fordított L-alakú swipe-mozdulat segítségével egyből az üzenetekhez jutunk, ez nem nagy hiányosság.

Szoftverek

A gyári szoftverkínálatot megnézve az embernek az az érzése támad, hogy az új BlackBerry rendszer sokkal inkább általános, nem pedig üzleti célú okostelefon. Rögtön az első oldalon megtalálható a Facebook/Twitter/LinkedIn/Foursquare négyes, melyek abszolút bele vannak integrálva a rendszerbe, minden további nélkül megoszthatunk rajtuk keresztül tartalmakat; meg egyébként jól és nagyon gyorsan működnek. Ezen kívül van egy YouTube kliens, mely igazából nem egy natív szoftver, hanem a böngészőben nyitja meg a videómegosztó mobilokra optimalizált oldalát, de mivel a böngésző annyira jó, amennyire, ezt szintén nem tartom hiányosságnak. Ezen kívül van egy Térképek nevű szoftver, melyben Kelet-Európa egyelőre nem található meg, úgyhogy nem nagyon tudok mit írni róla – a helyzet a hazai premierre már meg fog változni és Magyarország, valamint a szomszédos államok is elérhetők lesznek.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

Az üzleti részért a Docs To Go nevű irodai szoftvercsomag felel, melyben létrehozhatunk doc és xls fájlokat, a ppt-ket viszont csak megnyitni tudjuk: mindenesetre egy jól használható, kézre álló alkalmazásról van szó. A PDF fájlokat az Adobe Reader segítségével nyithatjuk meg, a Print To Go pedig abban segítségével pedig számítógépünkről küldhetünk anyagokat a BlackBerry készülékünkre, kvázi nyomtatás helyett, mert a fenntartható jövő nagyon fontos. Erre elsőre azt is mondhatnánk, hogy elégséges kínálat, de mégsem az, hiszen a BlackBerry World nevű alkalmazásboltból az állítólagos 70 000 letölthető app ellenére sem tudunk lehúzni Skype-ot, SkyDrive-ot vagy épp Google Drive-ot – igaz, a Skype már készül és elvileg hamarosan elérhető lesz. Első ránézésre viszont úgy tűnik, hogy az új App World tényleg sokkal jobb, mint a korábbi volt, már magyar tartalmak is elérhetők benne. Mindez annak köszönhető, hogy a fejlesztők viszonylag könnyen át tudják rakni már létező androidos alkalmazásukat vagy játékukat BlackBerry 10-re. Mindehhez kvázi egy plug-in telepítése szükséges az Eclipse fejlesztőkörnyezetben, meg van némi járulékos munka az ikonok igazításával, de ezt leszámítva nincs szükség semmilyen extrára, a 768 x 1280-as felbontás pont olyan képarányú, mint a 480 x 800-as, úgyhogy a felhasználói felület átalakítása nélkül futtathatjuk az androidos szoftvereket a Z10-en. Az 1:1-es képarányú Q10 persze egy másik téma, de arról majd akkor kell beszélni, ha az is megérkezik hozzánk.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A felsoroltakon kívül is vannak érdekes szoftverek. A célnak kimondottan megfelel a Remember nevű feljegyzéskészítő szoftver, melyen a virtuális oldalakhoz kép- és hangüzeneteket is fel tudunk venni. A Story Maker egy jól használható, viszonylag rövid idő alatt is látványos videók "összevágását" lehetővé tevő videószerkesztő szoftver, bohóckodásra teljesen jó. A Newsstand egy újságolvasó, mely a teszt pillanatában nálam sajnos nem működött, az Időjárás nem meglepő módon AccuWeather információk alapján informál minket a várható hőmérsékletről. Az Óra nagyon igényesre sikerült, az ébresztő beállítási kimondottan könnyű és újszerű, de sokat utazóknak hasznos, hogy a világóra funkció a Föld térképén mutatja, hogy hol van épp nappal és hol éjszaka (illetve van benne stopper és időzítő is). A Számológép tudományos funkciókkal is bír és segít a mértékegységek átváltásában, valamint a borravaló kiszámításában is. Az Iránytű és a Fájl manager funkcionalitásával kapcsolatban valószínűleg nincsenek kérdőjelek a tisztelt olvasók fejében.

BlackBerry Z10

A nagy platformok közül egyedül a BlackBerry 10 nem rendelkezik saját Cloud szolgáltatással, Android, iOS és Windows Phone esetében ugyebár elérhetők egyedi megoldások. Épp ezért a rendszerbe teljesen beintegrálták a Dropboxot és a Boxot is (melyet talán box.net néven többen ismernek), a működéssel kapcsolatban nincsenek problémák. A felsoroltakon kívül egyetlen egy különleges szoftver van még a kínálatban, melynek segítségével QR-kódokat tudunk olvasni és létrehozni is.

Fontos újítás a Balance névre keresztelt szolgáltatás, mely gyakorlatilag két egymástól független profil egyidejű létezését teszi lehetővé a készüléken. A szolgáltatás működéséhez szükséges, hogy be legyen állítva egy vállalati (Exchange) fiók, ha ez megvalósult, akkor a menüben a képernyő közepén ujjunkat kicsit lehúzva válthatunk a két profil között. Mindkettőben eltérő szoftverek, üzenetek, naptárbejegyzések, email fiókok lehetnek, amelyik az aktív, ott kapjuk a figyelmeztetéseket. Szintén az üzleti szolgáltatások része a készülékünk elvesztése esetén távoli törlési és egyéb lehetőségeket kínáló Protect, de a végfelhasználók számára az alvó mód is érdekes lehet. Ha a képernyőzárnál ujjunkat nem felfelé toljuk, hanem fentről lefelé húzzuk, egy nagyon halvány óra kerül a képre, ahol ébresztőt is be tudunk állítani. Ebben a módban a készülékre nem jönnek meg az értesítések, azaz éjjel nem fog emailek miatt csipogni nekünk, de az időt láthatjuk töltés közben. Nagyon hasznos funkció.

Internet, adatkommunikáció, BBM

Adatkommunikációs téren nincs szégyenkeznivalója a BlackBerry Z10-nek. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de működik a harmadik generációs változatokon is, meg ugyebár van belőle olyan változat is, ami a 4G-t is tudja, csak itthon nem az lesz kapható. Adatátvitelre az STL100-1-es verziónál GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál az elméleti maximális letöltési sebesség 21, a feltöltési pedig 5,76 Mbps. A WiFi a 802.11a/b/g/n protokollokat ismeri, az pedig nem meglepő, hogy hotspot létrehozására is van lehetőségünk az újdonsággal. A microUSB csatlakozó 2.0-s verziószámú, a Bluetooth pont kétszer ekkora, azaz 4.0-s. GPS természetesen van és az orosz megoldást (GLONASS) is támogatja. Ezen kívül nem meglepő, hogy az NFC-területén úttörő BlackBerry ebből sem hagyta ki ezt a szolgáltatásokat.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A webböngésző a készülék egyik legerősebb pontja, hiszen hihetetlenül gyors. A lenti teljesítményteszt ugyan nem pont erről árulkodik, de a valóság igen: a szoftver elképesztően gyorsan betölti a weboldalakat, a nagyításnál és kicsinyítésnél sem gondolkodik el, ráadásul a Flash-tartalmakat is megjeleníti. A megnyitott fülek kezelése is nagyon kényelmes, a más platformokról már ismert olvasó funkció pedig sokak kedvence lesz, hiszen a cikkeket reklámok és egyéb csicsák nélkül jeleníti meg.

Böngésző teljesítmény
Teszt BlackBerry Z10 Sony Xperia Z HTC One X+ Sams. Galaxy S III ASUS Padfone 2
Sunspider 0.9.1 1491,3 ms 1890,7 ms 1220,2 ms 1216 ms 1116 ms
HTML5 test 458+11 pont 390+11 pont 390+11 pont 390+11 pont 390+11 pont

Az üzenetkezelés megér egy külön misét. A rendszer ezen része ugyebár minden mástól balra található, de egy külön gesztussal akkor is elérhetjük, ha épp egy alkalmazásban vagyunk benne. Az üzenetkezelőben található Hub funkció lényege, hogy minden eseményünket egy helyen, egy ömlesztett listában jeleníti meg, tehát ide kerülnek az értesítések, BBM-, SMS- és MMS-üzenetek, emailek minden fiókból, Facebook, Twitter, LinkedIn üzenetek, hívások és hangposta üzenetek. Természetesen lehetőség van külön-külön is megtekinteni az egyes fiókokat, itt tényleg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni a dolgokról, minden funkció megvan és minden kézre áll. A végfelhasználók számára örömteli hír, hogy az emailezéshez és úgy általában a készülék használatához nem szükséges BES vagy BIS szolgáltatásra előfizetni, a push email egyébként is működik, felvihetünk Exchange ActiveSync fiókot is. Ha viszont előfizetünk BES-re vagy BIS-re, megkapjuk ugyanazokat a fejlett titkosítási és távoli elérési funkciókat, amikről a BlackBerry készülékek mindig is híresek voltak. Nagy kérdés viszont, hogy itthon melyik szolgáltató fog bevezetni 10-es BES-t, biztosak egyelőre csak a T-Mobilban lehetünk.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A billentyűzet is megér egy külön misét, hiszen a magyar nyelvet külön támogatja, nem csak kiosztásában, hanem a prediktív szövegbevitel során is. Gépeléskor több nyelvet is megadhatunk, ha kedvünk tartja, akár angolul, németül és magyarul is kaphatunk felajánlásokat, a szoftver ugyanis felismeri, hogy milyen nyelven gépelünk így. A dolog azért különösen érdekes, mert már akkor is kapunk szójavaslatokat, amikor el sem kezdtük a következő szót, azaz csak begépeltük az előzőt; van némi intelligencia a rendszerben, ami megpróbálja kisakkozni, hogy mit fogunk írni. Az összhatás rendben van, de a száz százalékos használathoz azért nem árt kicsit tanítgatni a billentyűzetet. Persze azok is örülhetnek, akik nem akarnak prediktív szövegbevitelt, hiszen az álló és fekvő nézettel is rendelkező virtuális billentyűzet egyébként is kényelmes és pontos szövegbevitelt tesz lehetővé, erre nagy hangsúlyt fektettek a fejlesztők.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A névjegyzék majdnem tökéletes. Szép, gyorsan lehet benne görgetni, emberek felvitelekor mindenféle extra mezőt megadhatunk, integrálhatjuk a Google/Facebook/stb. névlistáinkat. Az egyetlen probléma a különféle csatornákból érkező profilok összefűzésekor akad, ilyenkor ugyanis a szoftver átírja a nevet. Amikor például a Google fiókomban nemes egyszerűséggel Bog néven megtalálható, pár olvasó által talán ismert embert összekapcsoltam a Facebookon lévő Bogdán Khell nevű ismerősömmel (a két személy ugyanis meglepő módon egy és ugyanaz), akkor a rendszer a telefonkönyvemben átnevezte Bogot Bog Khellre. Az egész persze megoldható annyival, hogy kitöröljük a vezetéknevet a szerkesztés során, de a legjobb az lenne, ha az elsődleges forrásnál a nevet nem írná át a szoftver. Azaz ha a Google fiókhoz kötném hozzá a Facebook profilt, akkor a Google-ben lévő név maradna, fordított esetben meg fordítva. Apropó, Facebook: a kliens nagyon gyors, nagyon jó, ennél többet nem tudok mondani róla.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

Nem esett még szó a telefonálásról: bár a Z10 az első fizikai híváskezelő gombok nélküli BlackBerry, szerencsére a felhasználói felület elég jó ahhoz, hogy ne legyen gond a hívások felvételével, elutasításával. A hangminőség beszélgetés közben kiváló, problémákkal nem találkoztam, de ennél is megdöbbentőbb, amit a megújult BBM-nél tapasztalhatunk. A BBM ugyebár a BlackBerry saját üzenetküldő rendszere, mely most már videótelefonálásra (és ebből adódóan nyilván telefonálásra) is alkalmas, percdíjak nélkül, adatot használva. Mind WiFin, mind mobilhálózaton működik, beszélgetés közben pedig úgynevezett HD-hangot nyújt. És tényleg, a hangminőség egyszerűen döbbenetes, ilyet még egy készüléknél sem hallottunk soha. Videótelefonáláskor jól jön a 720p-s videók felvételre képes előlapi kamera, egyébiránt meg az a jó hír, hogy a BBM használatához már nem szükséges sem BES, sem BIS.

Multimédia

A hátlapi kamera 8 megapixeles, aufofókuszos, ledes villanó is jár hozzá. A szenzor BSI, fényereje F2.2, videókat Full HD felbontásban tud rögzíteni, papíron tehát minden megvan, amire szükségünk lehet. Fotózáskor beállítási lehetőségből nincs sok, van pár téma (sport, szöveg, éjjel, tengerpart vagy havas táj), bekapcsolhatjuk a digitális képstabilizációt vagy a sorozatfelvételt, ki-bekapcsolhatjuk a vakut, a képarányt pedig 16:9 és 4:3 között válthatjuk. A fókuszálás és az exponálás is az érintőkijelző segítségével történik, a kis négyzetet tologatva választhatjuk ki, hogy mi legyen éles a képen, ha pedig máshova bökünk, a gép exponál is, de ez utóbbit a hangerőszabályzó gombbal is kiválthatjuk. A gond az, hogy ha mozdítunk a telefonon, mindig újrafókuszál, ami néha marha idegesítő, mert ha például egy tájat akarunk lefotózni, akkor a fókuszpont úgyis a végtelen lesz, függetlenül attól, hogy két fokot forgatunk-e a telefonon. Extra funkció az időbélyeges fotózás, kívánságunkra villámgyorsan készül 11 darab felvétel, melyek közül kiválaszthatjuk a nekünk legjobban tetszőt. Ilyenkor egyébként arcfelismerés is van.


[+]

A képminőség sokat fejlődött a korábbi BlackBerry készülékekhez képest, de a végeredmény még mindig csak az elmegy kategóriában van, azaz 2013-ban nem kimondottan gáz ilyen fotókat lőni, de a konkurencia azért előrébb jár. A képek elég zajosak és részletszegények, nem túl kontrasztosak és színekben sem különösebben gazdagok. Ettől függetlenül tényleg vállalhatók, legalább már látszik, hogy miben lehet majd fejlődni a következő modellnél. Videót ilyen minőségben lehet rögzíteni a Z10-zel.

Zenéket a BlackBerry Link nevű szoftverrel tudunk a telefonra tolni, mely Windows és OSX rendszeren is elindítható, kábellel és WiFin keresztül is működik. Kimondottan intelligens dolog, hogy ha úgy kötjük rá a számítógépre a kütyüt, hogy az említett szoftver nincs fent, akkor módunkban áll telepíteni, nem kell feltétlenül a netről letölteni (igaz, az gyorsabb). A szoftverfrissítéseket is megoldhatjuk Linken keresztül, de elvileg akár magán a telefonon is elvégezhetjük a feladatot. A zenelejátszó egyébiránt korrekt, nagyon szépen néz ki, jól kezelhető és bele van építve a DLNA-n keresztüli megosztás lehetősége. Egyetlen említésre méltó hiányossága a hangszínszabályzó keresésénél jön elő, de audiotechnikában az FM-rádió hiánya is gyengeségnek róható fel. Kihangosítva kellemesen szólal meg a Z10, a gyári fülhallgatóról viszont nem tudok nyilatkozni, mert nem volt nálam.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A videólejátszó elég jó, a következő formátumok támogatottak: M4A, M4V, MOV, MP4, MKV, MPEG-4, AVI, ASF, WMV. A multimédiás tartalmak felmásolásához nem kell konvertálgatni, mert – bár ezt az előző bekezdésben elfelejtettem megemlíteni – nem csak a Linken keresztül tölthetünk fel mondjuk filmeket, hanem simán a könyvtárstruktúrát böngészve is, Mass Storage mód ugyanis van (Macen egyébként médiaszerverként látszik a Z10, de a valóságban ez ugyanazt a felhasználást jelenti). Feliratokat nem tudunk megjeleníteni a gyári szoftverrel, viszont a Micro HDMI kimenetnek köszönhetően könnyedén tudjuk tévére vagy projektorra kötni a kütyüt.

Üzemidő, összegzés

A készülék hátlapja alatt egy 1800 mAh-s akkumulátor található. A tesztelés megkezdésekor még egy hangsúlyozottan nem végleges szoftverrel álltam neki a telefonálgatásnak, azzal másfél napot húzta a ketyere. Azóta már van egy frissebb szoftver, mely elvileg javít az üzemidőn, de egyrészt még az sem végleges, másrészt nem is tudtam elég ideig használni. A telefon egy ideig még nálam lesz, úgyhogy a tapasztalataimmal frissíteni fogom ezt a cikket. Frissítés: maradt a másfél nap.


[+]

Ugyanígy utólagos átírásra szorul majd a GPS-szel kapcsolatos rész, mivel a magyarországi térképről nem tudok semmit. Az biztos, hogy jelenleg a WisePilot az egyetlen értelmes, letölthető navigációs szoftver a platformra, aminél ugye léteznek jobb megoldások is. A kérdés, hogy a hivatalos magyarországi premierig módosul-e majd a kínálat.


[+]

Értékelés: BlackBerry Z10
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A BlackBerry Z10 kapcsán viszonylag egyértelmű véleményen vagyok: mind a hardver, mind az operációs rendszer jóra sikerült. Előbbi tekintetben az újdonság ugyan nem mutat semmi olyat, mely kimagasló lenne, hiszen maga a hardver csak simán napjaink egyik erős megoldása, a kijelző meg szép, de nem a legjobb a piacon, a kamera pedig kimondottan közepes, de szégyenkeznivalóra semmi esetre sincs oka.

Az operációs rendszer viszont egy egészen más kérdés: én személy szerint a jelen egyik leggyorsabb és legátgondoltabb megoldásának tartom, ami főleg annak fényében dicséretes, hogy tulajdonképpen egy pár hetes, itthon hivatalosan nem is létező megoldásról van szó. Gyakorlatilag semmilyen gyermekbetegséggel nem találkoztam, az egyedüli problémát az alkalmazásbolt még mindig kicsit szűkös kínálata jelenti, de ezt negatívumként akkor lesz szabad felróni, ha itthon tényleg bevezetik a készüléket, addig pedig még sok víz le fog folyni a Dunán, a kínálat folyamatosan bővül. Árról egyelőre csak kérdőjelesen beszélhetünk; külföldön 180-190 000 forint körül adják függetlenül, de mire hazánkba elérkezik, elvileg függetlenül 175 000 környékén megvásárolható lesz. Ennyiért gyakorlatilag már szó szerint bármilyen telefont meg lehet vásárolni, ennek fényében az ajánlott plecsnit az iPhone 5-höz hasonlóan ez a modell sem kaphatja meg. A tetszett viszont a legerősebb formájában kerül rá, a két plecsni között ugyanis csak az ár/értékarány jelent egy fontos különbséget. A régi BlackBerry felhasználók ugyanúgy örülhetnek, mint azok, akik beleuntak a jelenleg piacon lévő megoldásokba, vagy netán most nyitnak az okostelefonok világa felé. Erre megérte várni.

BlackBerry Z10

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Z10
BlackBerry Z10 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 130 x 65,6 x 9 milliméter
Tömeg 137,5 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 768 x 1280 pixel (356 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa TI OMAP 4470 (STL100-1)
Qualcomm Snapdragon S4 Plus (STL100-2, STL100-3, STL100-4)
Processzor típusa 1,5 GHz-es, kétmagos
Processzor csíkszélessége 45 nm (STL100-1)
28 nm (STL100-2, STL100-3, STL100-4)
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544 (STL100-1)
Adreno 225 (STL100-2, STL100-3, STL100-4)
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 11 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1700/1900/2100 MHz
LTE 700/850/1700/1900 MHz (STL100-2, STL100-3, STL100-4)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GLONASS támogatás is)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry 10 OS
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok letölthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry World, Docs To Go, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, Story Maker, Térképek, YouTube, Newsstand, Iránytű, Fájl menedzser, Dropbox, Print To Go, SmartTags
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel max. 1080p (fő kamera)
max. 720p (másodlagos kamera)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 13 nap
Beszélgetési idő 10 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó, micro HDMI kimenet, giroszenzor, iránytű

Azóta történt

Hirdetés