BlackBerry Z10 - erre megérte várni

Internet, adatkommunikáció, BBM

Adatkommunikációs téren nincs szégyenkeznivalója a BlackBerry Z10-nek. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de működik a harmadik generációs változatokon is, meg ugyebár van belőle olyan változat is, ami a 4G-t is tudja, csak itthon nem az lesz kapható. Adatátvitelre az STL100-1-es verziónál GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál az elméleti maximális letöltési sebesség 21, a feltöltési pedig 5,76 Mbps. A WiFi a 802.11a/b/g/n protokollokat ismeri, az pedig nem meglepő, hogy hotspot létrehozására is van lehetőségünk az újdonsággal. A microUSB csatlakozó 2.0-s verziószámú, a Bluetooth pont kétszer ekkora, azaz 4.0-s. GPS természetesen van és az orosz megoldást (GLONASS) is támogatja. Ezen kívül nem meglepő, hogy az NFC-területén úttörő BlackBerry ebből sem hagyta ki ezt a szolgáltatásokat.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A webböngésző a készülék egyik legerősebb pontja, hiszen hihetetlenül gyors. A lenti teljesítményteszt ugyan nem pont erről árulkodik, de a valóság igen: a szoftver elképesztően gyorsan betölti a weboldalakat, a nagyításnál és kicsinyítésnél sem gondolkodik el, ráadásul a Flash-tartalmakat is megjeleníti. A megnyitott fülek kezelése is nagyon kényelmes, a más platformokról már ismert olvasó funkció pedig sokak kedvence lesz, hiszen a cikkeket reklámok és egyéb csicsák nélkül jeleníti meg.

Böngésző teljesítmény
Teszt BlackBerry Z10 Sony Xperia Z HTC One X+ Sams. Galaxy S III ASUS Padfone 2
Sunspider 0.9.1 1491,3 ms 1890,7 ms 1220,2 ms 1216 ms 1116 ms
HTML5 test 458+11 pont 390+11 pont 390+11 pont 390+11 pont 390+11 pont

Az üzenetkezelés megér egy külön misét. A rendszer ezen része ugyebár minden mástól balra található, de egy külön gesztussal akkor is elérhetjük, ha épp egy alkalmazásban vagyunk benne. Az üzenetkezelőben található Hub funkció lényege, hogy minden eseményünket egy helyen, egy ömlesztett listában jeleníti meg, tehát ide kerülnek az értesítések, BBM-, SMS- és MMS-üzenetek, emailek minden fiókból, Facebook, Twitter, LinkedIn üzenetek, hívások és hangposta üzenetek. Természetesen lehetőség van külön-külön is megtekinteni az egyes fiókokat, itt tényleg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni a dolgokról, minden funkció megvan és minden kézre áll. A végfelhasználók számára örömteli hír, hogy az emailezéshez és úgy általában a készülék használatához nem szükséges BES vagy BIS szolgáltatásra előfizetni, a push email egyébként is működik, felvihetünk Exchange ActiveSync fiókot is. Ha viszont előfizetünk BES-re vagy BIS-re, megkapjuk ugyanazokat a fejlett titkosítási és távoli elérési funkciókat, amikről a BlackBerry készülékek mindig is híresek voltak. Nagy kérdés viszont, hogy itthon melyik szolgáltató fog bevezetni 10-es BES-t, biztosak egyelőre csak a T-Mobilban lehetünk.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A billentyűzet is megér egy külön misét, hiszen a magyar nyelvet külön támogatja, nem csak kiosztásában, hanem a prediktív szövegbevitel során is. Gépeléskor több nyelvet is megadhatunk, ha kedvünk tartja, akár angolul, németül és magyarul is kaphatunk felajánlásokat, a szoftver ugyanis felismeri, hogy milyen nyelven gépelünk így. A dolog azért különösen érdekes, mert már akkor is kapunk szójavaslatokat, amikor el sem kezdtük a következő szót, azaz csak begépeltük az előzőt; van némi intelligencia a rendszerben, ami megpróbálja kisakkozni, hogy mit fogunk írni. Az összhatás rendben van, de a száz százalékos használathoz azért nem árt kicsit tanítgatni a billentyűzetet. Persze azok is örülhetnek, akik nem akarnak prediktív szövegbevitelt, hiszen az álló és fekvő nézettel is rendelkező virtuális billentyűzet egyébként is kényelmes és pontos szövegbevitelt tesz lehetővé, erre nagy hangsúlyt fektettek a fejlesztők.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

A névjegyzék majdnem tökéletes. Szép, gyorsan lehet benne görgetni, emberek felvitelekor mindenféle extra mezőt megadhatunk, integrálhatjuk a Google/Facebook/stb. névlistáinkat. Az egyetlen probléma a különféle csatornákból érkező profilok összefűzésekor akad, ilyenkor ugyanis a szoftver átírja a nevet. Amikor például a Google fiókomban nemes egyszerűséggel Bog néven megtalálható, pár olvasó által talán ismert embert összekapcsoltam a Facebookon lévő Bogdán Khell nevű ismerősömmel (a két személy ugyanis meglepő módon egy és ugyanaz), akkor a rendszer a telefonkönyvemben átnevezte Bogot Bog Khellre. Az egész persze megoldható annyival, hogy kitöröljük a vezetéknevet a szerkesztés során, de a legjobb az lenne, ha az elsődleges forrásnál a nevet nem írná át a szoftver. Azaz ha a Google fiókhoz kötném hozzá a Facebook profilt, akkor a Google-ben lévő név maradna, fordított esetben meg fordítva. Apropó, Facebook: a kliens nagyon gyors, nagyon jó, ennél többet nem tudok mondani róla.

BlackBerry 10 OS BlackBerry 10 OS
[+]

Nem esett még szó a telefonálásról: bár a Z10 az első fizikai híváskezelő gombok nélküli BlackBerry, szerencsére a felhasználói felület elég jó ahhoz, hogy ne legyen gond a hívások felvételével, elutasításával. A hangminőség beszélgetés közben kiváló, problémákkal nem találkoztam, de ennél is megdöbbentőbb, amit a megújult BBM-nél tapasztalhatunk. A BBM ugyebár a BlackBerry saját üzenetküldő rendszere, mely most már videótelefonálásra (és ebből adódóan nyilván telefonálásra) is alkalmas, percdíjak nélkül, adatot használva. Mind WiFin, mind mobilhálózaton működik, beszélgetés közben pedig úgynevezett HD-hangot nyújt. És tényleg, a hangminőség egyszerűen döbbenetes, ilyet még egy készüléknél sem hallottunk soha. Videótelefonáláskor jól jön a 720p-s videók felvételre képes előlapi kamera, egyébiránt meg az a jó hír, hogy a BBM használatához már nem szükséges sem BES, sem BIS.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés