BlackBerry Curve 8520 - árral újítottak

Előszó

A kizárólag szakmai tényekre igényt tartó olvasóinktól előre is elnézést kérnék, de a legújabb BlackBerry készüléket bemutató cikkünket egy kisebb élménybeszámolóval kezdeném. Amikor a sajtókapcsolatokért felelős kolléga hívott a SpeedShopból, hogy küldene nekem egy 8520-ast, nem is tudtam, hogy mit mondjak. Bár telekommunikációs szakújságíró vagyok, eddigi pályafutásom során sosem kerültem közeli kapcsolatba a kanadai RIM készülékeivel, a szolgáltatás működését is csak azért ismertem, mert főszerkesztőnk nemrég publikált egy nagyon részletes leírást róla. Hebegtem habogtam, nem akartam, hogy én írjam meg a cikket, de végül beláttam, hogy pont kapóra jön a dolog, hiszen lehetőségem nyílik arra, hogy megismerkedjek a készülékekhez tartozó szolgáltatásokkal.

BlackBerry Curve 8520

Jött is a futár, én pedig a kártya áthelyezése után hívtam is a T-Mobile BlackBerry-s forródrótját, hogy aktiváljam az Instant E-mail szolgáltatást. A dolog zökkenőmentesebb volt, mint amire számítottam, a telefonos aktiválás után körülbelül 10 perccel már élt is a szolgáltatás, a postafiókjaim konfigurálása pedig szintén ennyi időt vett igénybe, meg is voltam tehát, az e-mailjeim úgy érkeztek meg a készülékre, mint az SMS-ek. Az egyhetes tesztidőszak alatt pedig arra lettem figyelmes, hogy az e-mailezéssel töltött napi fél-egy órám most megmarad, mivel azt nem az Outlook Express előtt teszem meg, hanem az utazáshoz hasonló "holtidőkben". Mindezt úgy, hogy én nem vagyok egy napi ötszáz levelet küldő üzletember, átlag napi öt elektronikus levél röpül ki a levelesládámból, érkezni pedig úgy húsz-harminc érkezik. Lényeg a lényeg: a szolgáltatást imádom — aki most értetlenül néz a monitorra, az olvassa el a BlackBerry rendszerrel foglalkozó cikkünket.

BlackBerry Curve 8520

Térjünk rá magára az eszközre. A fejlesztés alatt még Gemini néven futó készülék végül Curve néven került a boltok és szolgáltatók polcaira, értelemszerűen tehát az alap Curve (mely szolgáltatótól függően 8300, 8310 és 8320 néven is futott) utódja. A doboza az átlagosnál kicsit nagyobb méretű, a készüléken kívül egy hálózati töltőt, egy adatkábelt, egy sztereó headsetet rejtett és egy 2 GB-os microSD kártyát rejtett.

Külső

Dizájn szempontjából véleményem szerint két fajta BlackBerry készülék létezik; az elegáns és a geek. Utóbbi kategóriába tartoznak azok a cuccok, melyekre ránézve az átlagembernek az jut eszébe, hogy "hú, mennyi gomb", előbbiek pedig ugyanezek feketében és minőségi anyaghasználattal, tehát olyan készülékek, melyeket az amerikai elnök kezében is el tudunk képzelni. Én inkább szeretem az eleganciát mint a tech-geekséget, örömmel konstatáltam hát, hogy az RIM új készüléke előbbi kategóriába tartozik, eleganciát és komoly tudást sugall, az üzletembereknek tehát jó párja lehet. Mérete teljesen átlagos, kiterjedése 109 x 60 x 13,9 milliméter, tömege 106 gramm. A formavilág komfort szempontjából kiváló, szépen belesimul az ember kezébe, jó érzés megtartani, de ami talán ennél is fontosabb: stabilan meg lehet fogni, ami főleg a gumírozott oldalsó részeknek köszönhető. Az előlap és a hátlap csillogó, ujjlenyomatokat erősen gyűjtő, egyébként közepes minőségű műanyagból készült, tisztán tartani nem egyszerű, de egyébként rendben van.

BlackBerry Curve 8520
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót és az állapotjelző ledet találjuk, utóbbi figyelmeztet többek között a friss e-mailekre is. Alattuk terpeszkedik a 2,46 hüvelyk átlójú fektetett QVGA kijelző, mely transzmisszív TFT technológiával készült, tehát a környezeti fényt nem képes hasznosítani, kizárólag a háttérvilágítás miatt olvasható. A képminőség kiváló, a színek szépek, a napfényben való olvashatóság is rendben van, tovább is léphetünk, középen ugyanis a készülék nagy "újítása", az optikai érintőegér üldögél. Ez váltotta fel a korábbi Curve készülékeken található trackballt, ami bár szerintem kiváló beviteli eszköz, sokan nem szerették, érthető volt tehát a RIM lépése. Nincs is gond az újítással, egyedül minőségbeli problémáim voltak vele, nyomáskor ugyanis elég bénán (mondhatni igénytelenül) néz ki, de annyi baj legyen. Tőle balra és jobbra két funkciógomb és a híváskezdeményező páros üldögél, ezek nem érintésérzékenyek, bár annak néznek ki. Alul a szokásos 35 billentyűs QWERTY gombsor üldögél, a kialakítása pont olyan, mint a korábbi Curve készülékeknél, ergonómia szempontjából én a középkategóriába sorolnám, meg lehet szokni, de láttam már kényelmesebb szövegbevitelt lehetővé tevő billentyűzeteket is.

BlackBerry Curve 8520
[+]

A hátlap teteje és alja gumírozott, felül a lilásan csillogó kamera lencséje üldögél, az érzékelő két megapixeles, a rendszer fixfókuszos, vaku nem tartozik hozzá. A hátlap levehető részén ül a készülék logója, jól néz ki, érdemesebb viszont arról beszélni, hogy pattintós megoldással rögzül, ami a körmöket nem kíméli. A levehető rész alatt található az SDHC-kompatibilis microSD foglalat, a kártyát elvileg nem kell majd sokat cserélgetnünk, mivel a készülék számítógépre kötve képes mass storage eszközként is működni, ráadásul ilyenkor töltődik is az akkumulátor. Az alsó rész szintén gumírozott, semmi érdekes nincs rajta.

BlackBerry Curve 8520
[+]

Az oldalsó részek gazdagok: felülre három dedikált zenegomb került, a középsővel némaságra inthetjük a készüléket, balra a microUSB csatlakozó, a szabványos 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet és a hangvezérlés/hangtárcsázás gombja került. Jobboldalt a hangerőszabályzó párossal és a kamera exponálógombjával találkozhatunk, alul a mikrofon árválkodik.

Hirdetés

Felhasználói felület, szoftverek

A készüléken a BlackBerry OS 4.6-os verziója fut, a hivatalosan még nem elérhető 5.0-ra való frissíthetőségről egyelőre nincs információ. A rendszer multimédiás szolgáltatásokban is elég erős, de komoly hiányosságai vannak, arról nem is beszélve, hogy a felhasználói élmény is felemás: a készenléti képernyő és a menü nagyon jól néz ki, az egyes almenük viszont annyira fapadosak, amennyire csak lehetnek, sok fekete felirat fehér színű háttér előtt.

A készenléti képernyőn meglehetősen sok információval találkozhat a felhasználó. Felül az akkumulátor töltöttségi szintje, a szolgáltató neve, a hálózat típusa, a térerő, az idő, a dátum és a különféle események láthatók, plusz van egy gomb, amivel profilt tudunk váltani. Alul egy hat ikonból álló gyorsindító sáv terpeszkedik, ha ezt használjuk, akkor gyakorlatilag egy gombnyomást spórolunk meg, mivel a főmenüben is megtalálhatók ugyanezek az ikonok, csak ott értelemszerűen akad még más is.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A hívásindító mellett ülő gombbal jutunk el a menübe, ha pedig ott vagyunk, akkor ezzel a gombbal tudjuk elővarázsolni a lehetőségek menüjét. Ha magában a főmenüben nyomjuk meg, akkor az ikonokkal játszhatunk (áthelyezés, mappa létrehozása stb.), de ha az e-mailek között nyitjuk meg ezt a menüt, egy több mint húsz elemből álló lista nyílik meg, funkciókban tehát nincs hiány. A készülék sebessége sem hagy kívánnivalót maga után, az 512 MHz-es processzornak köszönhetően az operációs rendszer hasít, mint a szél: a böngésző betöltődését leszámítva nincs olyan rész, ahol várnunk kéne, a gombnyomásokra egy pillanat alatt reagál az új BlackBerry.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A szoftveres kínálat is nagyon jó. A naptár nagyon profi, bár az tény, hogy nem a külsejével fog hódítani, a több almenühöz hasonlóan a fehér háttér/fekete betűk kialakítást követi. Az Alkalmazások mappa alatt jegyzettömböt, feladatlistát, számológépet, Word/Excel/PowerPoint fájlok megnyitására (nem szerkesztésére!) alkalmas programokat, diktafont, hangtárcsázót és jelszómegőrző szoftvert találunk. Az órát a naptárhoz hasonlóan a főmenüben helyezték el a mérnökök, továbbá errefelé található a kereső is, melynek segítségével pár gombnyomással tudunk keresni a készüléken tárolt adatok között.

Üzenetkezelés, telefonálás, webböngészés

E-mailek kezelésében a BlackBerry a király, ez tiszta sor. Ez elektronikus leveleket a készülék más helyen kezeli, mint az SMS/MMS duót, érdekes módon az e-mail kliens fut üzenetek néven, míg a hárombetűs dolgok az SMS és MMS nevű rész alatt találhatók. Túl sokat nem tudok írni a kliensről, gyors, kiválóan működik, átlátható. Említésre méltó viszont a BlackBerry chat, amit csak és kizárólag BlackBerry készülékek tulajdonosai használhatnak, nekik viszont nagyon jó, a bejövő üzenetek ugyanis az e-mailek közé kerülnek, egyből látjuk tehát, ha valaki ránk ír, majd mehet a valós idejű chat. Az viszont sajnálatos, hogy MSN/stb. kliens gyárilag nincs a kínálatban — persze ez sem tragikus, utólag le lehet tölteni mindenféle chatklienseket.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A telefonkönyv sem rossz, új partner bevitelekor kismillió extra mező közül lehet választani, a magyar nyelvű menünél viszont probléma, hogy egyes ékezetes menük nem jelennek meg normálisan ennél a résznél (hogy miért pont itt, az titok), a személyhívó mező helyett például szem?lyh?v? szerepel. A hívásnaplót a tárcsázó gomb megnyomásával érhetjük el a készenléti képernyőről, kizárólag egyesített nézetben tudjuk megtekinteni a híváslistát, az egyes emberekhez tartozó történetet (tehát hogy mikor milyen hívásunk volt velük) viszont megtekinthetjük.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A készülék adatátvitelre GPRS-t és EDGE-et tud használni, a UMTS és a HSDPA tehát kimaradt a repertoárból. Ez elég rosszul hangzik, sokkal rosszabbul, mint amennyire a valóságban vészes, a BlackBerry a kiváló adattömörítésnek köszönhetően GPRS-en is kifogástalan sebességgel tudja küldeni és fogadni az elektronikus leveleket, EDGE sebességgel pedig a böngészés is elég gyors — gondban lehetnek viszont a Vodafone ügyfelei, a piros szolgáltatónál ugyanis nincs EDGE. A böngészőt rendszeresen használók szerencsére bekapcsolhatják a 802.11b/g szabványú WiFi-t is, ami mellől természetesen a 2.0-s, A2DP-képes Bluetooth sem hiányzik.

Telefonálás közben a hangminőség kiváló, a BlackBerry ezen a téren egész egyszerűen kifogástalan, a Windows Mobile alapú készülékeknél sokkal de sokkal jobban teljesít.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A böngészőt közepesnek mondanám: elég gyors, az oldalak tördelésével nincs gondja, a betűtípus viszont a közepes zoomtartományban elég nehezen olvasható, sokszor jobban rá kell nagyítani a hasábokra a szélességüknél, ami ugye folyamatos jobbra-balra scrollozással jár együtt, ami meg a böngészési élményt rontja. Ennek a fő oka mondjuk nem is maga a böngésző, hanem a 2,46 hüvelyk átlójú QVGA kijelző, tiszta sor, hogy az 1024 pixel szélességre optimalizált weblapokat nem a legjobb megtekinteni rajta.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

Multimédia

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos; a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál 320 x 240 pixel. A szoftver nem kínál túl sok beállítási lehetőséget, a fehéregyensúlyon és a színhatáson kívül csak a felbontást és a jpeg-tömörítés mértékét piszkálhatjuk. Bónuszként van digitális zoom.

BlackBerry Curve 8520

Az elkészült fotók a készülék kijelzőjén még nagyon jól mutatnak, számítógépen viszont kiábrándítók. A zajszint és a zajszűrés szintje egyaránt magas, maguk a képek nagyon "digitálisak", részletekben pedig szegények. A színek néhol nagyon furcsák, a dinamikatartomány kiábrándítóan kicsi, gyenge fényviszonyok között pedig egyenesen használhatatlan a készülék — ezalatt nem csak az éjszakai fotókra gondolok, ha napközben egy sötétebb szobában vagyunk, akkor is csak alulexponált felvételeket tudunk majd csinálni.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A készülékben található egy jól kinéző multimédiás menü, ahonnan zenéinket, mozgóképeinket, csengőhangjainkat, képeinket és hangjegyzeteinket is elérhetjük. A képnézegető fapados, lapozni az n/p (next/previous) gombokkal tudunk, a nagyításhoz meg kell nyitnunk az almenüt stb. — az OS 5.0 elvileg ezen a téren hoz majd fejlesztéseket. Videólejátszásban sem az igazi a készülék, mivel csak az MPEG4, H.263, H.264 és WMV3 formátumokat támogatja. Natív YouTube kliens nincs a készüléken, de a böngészőn keresztül meg lehet nézni a videókat

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

A zenelejátszó viszont nem rossz, ID3 tagek alapján szűr, megjeleníti az albumborítókat, fut a háttérben, lehet vele léptetni, egyedül a hangszínszabályzó hiányzik a repertoárból. A készülék hangminősége kihangosítva elég jó, plusz a gyári fülhallgató sem rossz, csak kicsit erőtlen a mélyebb tartományokban — ebből a szempontból hasonlít az iPhone/iPod fülhallgatóhoz. Persze utóbbi már csak azért sem tekinthető gondnak, mert a 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet miatt az új Curve-be bármilyen fülhallgatót bele lehet dugni. A készülék tetején lévő, dedikált zenegombok egyébként hasznosak és jó helyen is vannak, a zenei részt tehát kipipálhatjuk, bár az FM-rádió hiánya fájó pont.

Egyebek, üzemidő, összegzés

A készülékben nem található GPS-vevő, térképszoftver viszont van rajta; pozitívuma, hogy nagyon kevés adatot mozgat, arra tehát kiváló, hogy megkeressünk vele egy számunkra ismeretlenül csengő utcát.

BlackBerry Curve 8520 BlackBerry Curve 8520

Az akkumulátor kapacitása 1150 mAh, a gyári adatok és a tapasztalatom szerint is nagyon jól bírja: papíron 4 és fél óra beszélgetési időt garantál, a készenléti idő pedig 17 nap, nálam négy napig bírta egy töltéssel, amiben elég sok beszélgetés és még több e-mailezés volt, gyakorlatilag az egész levelezésem erről bonyolítottam. Lehet tehát, hogy sokszor hiányzik a 3G, de ez az üzemidő úgy gondolom, hogy kárpótol a hiányosságért.

BlackBerry Curve 8520
[+]

Értékelés: BlackBerry Curve 8520
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont

Hogyan értékelünk?

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a készülék nem sok újítást tartalmaz a korábbi Curve-höz képest, de ha jobban megnézzük, akadnak különbségek: gyorsabb processzor, WiFi, optikai érintőegér, dedikált zenegombok. A dizájn hibátlan, ráadásul sem az összeszerelésben, sem az alapvető szoftveres funkciókban nem találhatunk hibát, a készülék gyors, könnyen kezelhető és hatalmas tudású.

A legjobb az egészben pedig az, hogy az újdonság árát nagyon jól lőtték be a RIM-es fiúk: az új Curve bruttó 85.000 forintba kerül, azaz 5.000 forinttal olcsóbb a régi Curve-nél. A következő szint a 140.000 forintos Javelin, mely nagyobb felbontású kijelzővel, GPS-modullal, 3,15 megapixeles kamerával és DivX/XviD lejátszóval kecsegtet, de a 3G-t még az sem tudja. Lefelé haladva a mindössze 2.000 forinttal olcsóbb Pearl-re bukkanhatunk, melyben még 312 MHz-es processzor teljesít, hiányzik belőle a WiFi és a billentyűzete sem QWERTY. Kijelenthetjük tehát, hogy ár/érték arányban jelenleg a Curve 8520 a legjobb BlackBerry, mely egy jól összerakott, megbízható és szerethető készülék. Ha különösen nem is, de simán ajánlott!

BlackBerry Curve 8520

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Curve 8520 (Gemini)
BlackBerry Curve 8520 Általános
Technológia GSM
Méret 109 x 60 x 13,9 milliméter
Tömeg 106 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Belső kijelző átlója 2,46 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Belső kijelző típusa Transmisive TFT
Színárnyalatok száma 65.536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 120 MB + 2 GB microSD
Memória bővíthetősége microSDHC (2GB az alapcsomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS-vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 4.6
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, BES, BIS)
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek OpenOffice, Térképek, BlackBerry Messenger
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (maximum 320 x 240 pixeles felbontásban)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1150 mAh-s
Készenléti idő 17 nap
Beszélgetési idő 4 és fél óra
Egyebek
QWERTY gombsor, 512 MHz-es processzor, dedikált zenei gombok, 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények