Asus Zenfone 4 - úszik az árral

Nagyon össze van rakva, de ha azt nézzük, hogy papíron mit tud, akkor elég masszívan fölülárazott termék a tajvani gyártó tömegmodellje, pedig nagyon átgondolt termék.

Hirdetés

Hardver, UI

Az egészen kiváló minőségű külső után némiképp csalódás, hogy mi van belül. A Snapdragon 630-as chipset persze távolról sem sorolható az ipari hulladék kategóriájába, ez egy friss fejlesztés (idén májusban mutatta be a Qualcomm), 14 nm-es csíkszélességen készül, nyolcmagos, négy Cortex-A53 mag 2,2 GHz-en ketyeg, négy pedig 1,8 GHz-en. A teljes képhez hozzátartozik, hogy bizonyos piacokon a 660-as Snapdragon kerül bele a Zenfone 4-be, de hozzánk nem ez érkezik. A GPU ezért az Adreno 508-as, illetve ebben a chipsetben már benne van a Qualcomm képfeldolgozó processzora is, esetünkben a Hexagon 642-es.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Asus Zenfone 4 OnePlus 5 LG G6 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 630 Snapdragon 835 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 68110 pont 172928 pont 157964 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 3418 pont 7046 pont 5982 pont n/a n/a
Vellamo Metal pont 1561 pont 3546 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 859 / 4146 pont 1949 / 6786 pont 1883 / 4469 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 14 fps 56 fps 24 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 14 fps 61 fps 33 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 60 fps 47 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 29 fps 114 fps 76 fps 56 fps 124 fps

Noha a hardver messze nem csúcskategóriás, de bőven elég potens, amit a fenti pontszámok is alátámasztanak. Nincs is megakadás, szépen teszi a dolgát, ebben a 4 GB RAM is segít (vannak piacok, ahol 6 GB-tal jön), a 7.1.1-es Androidra épített ZenUI pedig klasszisokkal jobb, mint a gyártó interfészének korábbi verziói, javarészt azért, mert átesett egy takarításon és kiszórtak belőle mindent, ami feleslegesnek tűnt. Amit nem tüntettek el, azokat az extrákat pedig bedobálták a beállítások menü bugyraiba, hogy ne foglalja a főképernyőkön a helyet, de ha valaki bogarászgatni akar és minden aspektusát szeretné kihasználni a ZenUI egyébként elég magas fokú testreszabhatósági opcióinak, akkor az megtehesse.


[+]


[+]

Ha akarjuk, akkor eltüntethetjük az alkalmazásmenüt, hogy minden ikon a kezdőképernyőkre kerüljön, állítható hét lépcsőben a rácsméret, mindenféle átlátszósági és elmosódásos effektet tehetünk a háttérre és a navigációs sávra, megkérhetjük a szoftvert, hogy automatikusan rendezze folderekbe az egymáshoz tartozó ikonokat, itt is lehet külön állítani rácsozatot, méretet, különböző listázási módokat választhatunk, tényleg el lehet szöszölni ezekkel, mire a megfelelőt megtaláljuk. Persze nem kötelező, de a lehetőség adott.


[+]

És ha bemászunk a beállítások menüpontba, ott újabb óriási mennyiségű opciót kapunk a nyakunkba, kezdve onnan, hogy tokban miképp viselkedjen a telefon, de van SOS funkció is, amit a bekapcsológomb háromszori megnyomása aktivál. Ilyenkor a készülék SMS-t küld a koordinátánkkal a beállított számokra. Akad egyszerűsített mód nagy ikonokkal, valamint gyermek mód korlátozott felhasználási lehetőségekkel, van egy csomó gesztusvezérlési okosság, kettős koppintással történő feloldás, kesztyűs mód, egykezes mód, ikeralkalmazások bekapcsolása a céges és a privát közösségi fiókok kezeléséhez, tehát kvázi minden, amire akár csak ötletszinten gondolnánk. Ide tartozik a Játékmágus, ami rögzíti videóra a képernyő tartalmát és a hangunkat, vagy a Page Marker, amivel offline olvasáshoz komplett weboldalakat mentehetünk le. Van egy OptiFlex nevű szoftveres trükk is, amivel bizonyos alkalmazások indítása gyorsabban történik (nyilván a szabad RAM terhére), csavarhatunk a kijelző színhőmérsékletén és találunk mobilkezelőt, ami további paraméterezésre ad opciókat. Ilyen az értesítések kezelése, az energiagazdálkodás és a felesleges fájlok törlése. Mindezek mellett van lomtár, ami nekem egy telefonon még mindig elég furcsa, de a működési elve ugyanaz, mint PC-n.


[+]


[+]

A ténylegesen a menüben megtalálható extra alkalmazások száma nem sok, pár közösségi app (Facebook, Instagram), egy Selfie Master, amivel nem csak szépítgethetjük magunkat, hanem az előlapi kamerával készült videókat egyből tudjuk streamelni is, egy témakezelő, amit talán nem kell bemutatni és néhány apróság, mint a fájlkezelő, a diktafon, a számológép, vagy az 5 GB tárhelyet adó WebStorage. Annak ellenére, hogy a ZenUI még mindig nagyon flexibilis, ha nem akarjuk, akkor nem fogunk eltévedni az opciók között, mert ezek babrálása nélkül is abszolút kézreálló a rendszer működése, ezen a vason pedig bőven elég gördülékeny is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés