Hirdetés
Egyebek
A router Wi-Fi jele kifejezetten erős. Egy Huawei 4G routerrel (B593) összehasonlítva csaknem 20%-kal erősebb már a 2,4 GHz-es tartományban is. A tesztelés során volt olyan alkalom, hogy 16 különböző eszköz csatlakozott hozzá, ezt minden különösebb gond nélkül tudta kezelni. Az admin felület kommunikál magyarul, noha a fordítás nem tökéletes (band = zenekar), ugyanakkor viszont néha szükséges a készülék újraindítása. Ez nem okvetlenül a router hibája, inkább a mobilnet bizonytalansága okozhatja, bár az admin és a ledek alapján van élő kapcsolat, a gyakorlat ezt nem igazolja. Ilyenkor persze magában az adminban is lehet újracsatlakozást kérni, de sokszor egyszerűbb megnyomni egy gombot az eszköz oldalán.
VPN kapcsolati ábra az Asus termékismertetőjéből [+]
Sokaknak fontos, hogy a router milyen frekvenciákon működik. Az Asus szerint ezek a következők: 4G FDD-LTE: 800 /1800 /2600, 4G TDD-LTE: 2500 /2600, 3G UMTS: 850 /900 /2100, 2G EDGE/GPRS/GSM: 850 /900 /1800 /1900. A leglényegesebb ebből a 800 MHz-es 4G, ezt ugyanis előszeretettel használják a hazai szolgáltatók, noha általában a Kínából érkező eszközök nem ismerik, tesztalanyunknál szerencsére ez a para nem áll fent. A szolgáltatáskínálat része az AiCloud. Ez egy olyan felhőszolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy a router környezetében megosztott hálózati tárhelyeket messziről is elérjük, az ott levő adatokat használjuk, a képeket, videókat megosszuk mondjuk egy okostelefon segítségével. Az AiCloud iOS és Android rendszerekhez ad kliensprogramot, pofonegyszerű a használat, letöltés után ugyanazon a hálózaton szükséges legyünk, mint a router, meg kell adnunk a belépési adatokat, utána ő intéz mindent és ha tök máshol vagyunk, akkor is hozzáférhetünk az USB-re dugott merevlemez, vagy pendrive tartalmához, illetve Samba protokollon megosztott hálózati helyekhez. A router egyébként DLNA és iTunes szerverként is tud üzemelni, tehát korlátozott mértékben kiválthat egy NAS-t is, ha nincsenek különleges igényeink, illetve csatlakoztatható hozzá mondjuk kamera is.
Az AiCloud szolgáltatásainak beállítása [+]
Az Asus 4G-AC55U tehát kifejezetten sokoldalú, minőségi és jól átgondolt termék, egyedül a SIM-tálca gyengécske anyaghasználata és az ebből fakadó érintkezési probléma árnyékolja be kissé a képet akkor, ha sokat cserélgetjük a kártyát. Minden más szempontból viszont elég ügyes, egyrészt erős, másrészt gyors, harmadrészt pedig nagyon kulturált az admin. Van benne egy csomó apró extra (dual-WAN, AiCloud), tehát tényleg az ajánlott kategóriába sorolható, de az árcédulára rápillantva kissé kedvezőtlen élményben lesz részünk, még a legolcsóbb helyeken is 80 ezer magyar valutát kérnek el érte, ami meglehetősen mellbevágó. Az a nagy büdös helyzet, hogy ennek a gépnek a 4G nélküli verziója (RT-AC54U) már 35 lepedőért megkapható, ami bizony azt jelzi, hogy az Asus szerint a 4G felára több mint 40 ezer forint. Nyilván vannak licenszdíjak, meg több antenna kell, SIM-tálca, szoftveres fejlesztés, de ez így azért nagyon masszív. Tegyük hozzá persze azt is, hogy a komolyabbnak tűnő 4G routerek azért szintén nem olcsók, a Huawei LTE CPE is 70 ropi körül mozog és közel sem tud ennyit, ha innen nézzük, akkor persze, igen, az Asus cucca megéri a pénzét. A berendezést közel három hónapja használjuk, nagyon megbízható, stabil, gyors, a néha-néha előforduló újraindítások oka általában a mobilhálózati kapcsolat megdermedése, ami nem a tajvani gyártó számlájára írható. Plecsnit mindenképpen kap, az ajánlott minősítést is megadnám neki még ezen az árszinten is, ám a gagyisztikus SIM-tálca miatt ez most nem jött össze.
![]() |
ASUS 4G-AC55U |
Bog
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre. Ezúttal kifejezetten.