Archos 80 G9 Turbo - felpörgetve

Bevezető, tartozékok

Bár pár éve még nem sokan ismerték a céget, az Archos név manapság már nem cseng ismeretlenül az androidos piacon. A francia illetőségű gyártó elsősorban médialejátszókra és táblagépekre fókuszál, melyek a Google által karban tartott mobil operációs rendszert futtatják. Mint a kicsi, feltörekvő gyártók többsége, az Archos is az árak lenyomásával próbálja megnyerni magának a vásárlókat. Így lehetséges az, hogy tesztalanyunk körülbelül 90 ezer forintos áráért olyan hardvert kapunk, melyért más gyártók esetében jóval többet kellene fizetnünk.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

Ám az olcsóságért komoly kompromisszumokat kell hoznunk, ez az Archos üdvöskéje esetében sincs másképp. A táblagép személyében a 80 G9 továbbfejlesztett verzióját tisztelhetjük, az azonos külső némiképp erősebb hardvert rejt. Emellett bár a dobozból kivéve még a Honeycomb rendszert kapjuk, a masina már az első bekapcsoláskor jelzi, hogy elérhető a 4.0.3-as Android, így a frissességre nem lehet panasz. Sajnos azonban nem sikerült levetkőzni az előd gyermekbetegségeit, a tabletet kézbe körülszaglászva előbukkannak a már látott problémák, legyen szó a hátlapi kamera hiányáról vagy az összeszerelési minőségről.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

A Speedshoptól kapott táblagép egy viszonylag nagy fekete kartondobozban érezett hozzánk. A jókora csomag egy microUSB-kábelt, kézikönyveket és egy töltőfejet rejtett, melyhez több eltérő csatlakozót is kapunk. És ennyi, tovább nem is érdemes keresgélni; ezért az árért nem is érdemes több tartozékra számítani.

Külső

A képeket elnézve nem a formatervezés koronája az Archos 80 G9 Turbo; ez az érzés tovább erősödik a táblagépet kézbe véve. A masina szinte egy az egyben ugyanúgy néz ki, mint az Archos 80 G9 és az Archos 101 G9 Turbo, ami nem jó hír, lévén az említett masinákkal szintén volt gond ezen a téren. Sajnos az anyaghasználaton sem javítottak, a készülékház kétes minőségű plasztikból van, amely a manapság annyira nem menő csillogó szürke színre van fújva. Az összeszerelésbeli problémák is égetőek, a hátlap alatti pár milliméteres tér miatt a műanyagot be lehet nyomni, különleges extraként ekkor a képernyő elszíneződik a megfelelő ponton. A hátulról kioperálható műanyagdarab és a kihajtható plasztiksáv stabilsága sem az igazi, a táblagépet szorongatva pedig egy kis recsegés ütheti meg a fülünket. A masina két kivitelben kerül piacra, a merevlemezzel szerelt modell 226 x 155 x 14,7 milliméteres méretekkel és 465 grammos tömeggel, a Flash memóriával rendelkező példány 226 mm x 155 mm x 11,7 milliméteres méretekkel és 599 grammos tömeggel rendelkezik.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

A táblagépre ránézve az ember szemét szinte szúrja az óriási káva, amely alul és felül körülbelül 3 centiméter magas, jobb és bal oldalt pedig a 15 milliméteres magasságot is eléri. A kijelzőt a szürke plasztik mellett egy fekete keret is körbeveszi, amely körülbelül egy milliméterrel tornyosul a megjelenő fölé, amely zavaró lehet az oldalakhoz közeli érintések esetén. Maga a képernyő 8 hüvelykes képátlóval és 1024 x 768 képpontos felbontással rendelkezik, az MVA-TFT technológiával operáló panel képminősége távol áll a tökéletestől. A viszonylag szép színekhez alacsony fényerő és apró betekintési szögek társulnak, a táblagépet megdöntve hamar a fényerő torzulását tapasztalhatjuk. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre akár több ponton is.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

Tesztalanyunk hátlapján több különlegesség is helyet kapott, melyek nem jellemzők az átlagos táblagépekre. Először is nincs hátlapi kamera, a képalkotási lehetőségeket az előlapi káva bal oldalán található fényképező látja el. A jobb felső sarokban egy enyhén lötyögős plasztikdarab található, melyet kifeszegetve egy USB-hoszt aljzathoz juthatunk. Ide értelemszerűen a megfelelő csatlakozóval ellátott perifériákat köthetjük, már ha odaférünk a szerencsétlenül pozicionált bemenethez. Bal oldalt egy kihajtható műanyag lábat találunk, mely a táblagép kitámasztására szolgál; középen pedig egy óriási Archos felirat olvasható, mely mellett egy hangszórót találunk. Utóbbi egészen kellemes kvalitásokkal bír: a dinamikatartomány viszonylag széles, emellett magas hangerőn is kicsi a torzulás.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

Az oldalsó interfészek és gombok tekintetében korrekt a felhozatal. Míg a jobb oldalon mindössze a hangerőszabályzó gomb árválkodik, a táblagép bal oldala egyenesen túlzsúfoltnak hat. Ide került a miniHDMI-aljzat, a 3,5 milliméteres kimenet és a microUSB-csatlakozó, a microSD-kártya foglalata és a ki- és bekapcsoló gomb is. Utóbbit a képernyő lezárására és feloldására is használhatjuk, emellett a táblagép visszaállítására is képes, ha 10 másodpercig lenyomva tartja az ember. Ugyanitt egy LED-es villanóval is összefuthatunk, amely az aktuális töltöttségi szintet adja a felhasználó tudtára.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

Mint az a névből is könnyen kikövetkeztethető, tesztalanyunk az Archos 80 G9 felpörgetett változatának tekinthető. Hardveres oldalon megegyezik a gyártó 101 G9 Turbo névre hallgató modell specifikációival, azaz egy Texas Instruments OMAP4460 lapkakészlettel van dolgunk. A 45 nanométeres csíkszélességű chipset egy ARMv7 architektúrájú, ARM Cortex-A9 családba tartozó, kétmagos processzort rejt; a processzormagok órajele a terheléstől függően akár 1,5 GHz-re is felkúszhat. Emellett egy 384 MHz-en ketyegő PowerVR SGX540 grafikus gyorsítót és 1 GB kétcsatornás LP-DDR2 RAM-ot tartalmaz a masina, a belső tárhely mérete pedig 16 GB. Utóbbit microSD-kártyával lehet bővíteni, a művelethez nem kell újraindítani a masinát, azaz működik az úgynevezett hot swap funkció. A működési sebességre nincs panasz, az Ice Cream Sandwich-csel megtámogatott vas ügyesen teszi a dolgát, erről árulkodik az alábbi felvétel is.

Archos 80 G9 Turbo Archos 80 G9 Turbo

A táblagép Android 3.2-vel érkezett, ám már az első bekapcsoláskor jelezte, hogy elérhető a 4.0.3-as verziójú rendszerfrissítés. Az Archos mérnökei tehát jó munkát végeztek, már ami a rendszer frissességét illeti, jelenleg ugyanis ez a legújabb Android verzió. Ez persze annak is betudható, hogy a francia illetőségű gyártó nem nagyon vesződött a felhasználói felület és az alap szoftverkínálat testreszabásával, egy az egyben a gyári csomagot kapjuk. Ez persze nem baj, hiszen sokak (köztük jelen sorok írója) számára a legjobbak között van a Honeycombban debütált, az Ice Cream Sandwich-ben pedig tovább tökéletesített felhasználói felület, az úgynevezett holo UI. Viszont az tény, hogy a grafikai megvalósítás mellett jó néhány hiányosság akad, ilyen például a kezdetleges widgetkínálat és a közösségi szolgáltatások gyér integrációja; azért lett volna mit javítani.

Szintetikus tesztek
Benchmark Archos 80 G9 Archos 80 G9 Turbo Samsung Galaxy Tab 10.1V
Linpack for Android (single) 38,228 MFLOPS / 2,19 s 53,499 MFLOPS / 1,57 s 32,182 MFLOPS / 2,61 s
Linpack for Android (multi) 66,326 MFLOPS / 2,54 s 94,97 MFLOPS / 1,78 s 58,362 MFLOPS / 2,89 s
Smartbench 2012 Prod.  2230 pont 3040 pont 2180 pont
Smartbench 2012 Games 2400 pont 2005 pont 1315 pont
Smartbench 2011 Prod.  nincs adat 4523 pont nincs adat
Smartbench 2011 Games nincs adat 3348 pont nincs adat
AnTuTu Benchmark 5373 pont 7224 pont 4622 pont
Quadrant Standard 2.0 nincs adat 2802 pont 1538 pont

Archos 80 G9 Turbo Archos 80 G9 Turbo

Néhány extra szoftvert azért kapunk, ám ezek hasznosságát meg lehet kérdőjelezni; még szerencse, hogy ICS alatt legalább a parancsikonokat el lehet tüntetni a rendszerből. Az Archos Connect a tartozékként megvásárolható 3G-modemet kezeli, az Archos Log Extractorral a programok futási naplóját kérhetjük el a rendszertől, az Archos Remote segítségével pedig egy egyéb androidos készülékkel vezérelhetjük tesztünk alanyát. A Brief Me és a News Republic egy-egy hírolvasót takar, az Evernote-tal jegyzeteket készíthetünk, a CineTraileren keresztül filmelőzeteseket nézhetünk, a Photo Frame-et elindítva pedig digitális képkeretté változtathatjuk a tabletet. Előre telepítve találunk még egy fájlböngészőt, egy DLNA-klienst (Media Server), egy fapados zenelejátszót (Music) és egy próbaverziós irodai szoftvercsomagot (Picsel Smart). Négy demó verziós játék is helyet kapott a kínálatban, a 3D Bowling, Asphalt 6 HD, Spider Man HD és Virtual Horse HD alkotta négyes előre telepítve figyel a menüben. Végül, de nem utolsósorban egy videólejátszót is kapunk, amely viszi a manapság felkapott formátumokat (MPEG-4 és H.264), megjeleníti a feliratokat, valamint az 1080p felbontású Full HD felvételek esetén sem futamodik meg.

Archos 80 G9 Turbo Archos 80 G9 Turbo

Archos 80 G9 Turbo Archos 80 G9 Turbo

Adatkommunikáció, kamera, akkumulátor

Hasonlóan a 80 G9 és a 101 G9 Turbo modellekhez, tesztalanyunk sem rendelkezik beépített GSM- és UMTS-modullal, ezt a funkcionalitást egy külön megvásárolható periféria látja el. A WiFi (802.11b/g/n), a Bluetooth (2.1, A2DP- és EDR-támogatással) és az a-GPS természetesen az Archos versenyzőjében is alapfelszereltségnek számít, az említett triót pedig DLNA-támogatással fejelte meg a gyártó. A GPS-modem ügyesen tette a dolgát, a jelet viszonylag gyorsan és pontosan találta meg, a teszt folyamán nem akadt ezzel kapcsoaltos problémánk. Az internet böngészésére a gyári alkalmazást kapjuk, amely egyszerre több oldalt tud kezelni, van Flash-támogatás, a bekezdéseket pedig szépen betördeli az aktuális szélességnek megfelelően. És mivel a táblagépen Ice Cream Sandwich fut, a Play Store-on keresztül a Chrome böngészőt is be lehet szerezni; a váltás erőteljesen javasolt.

Archos 80 G9 Turbo Archos 80 G9 Turbo

Mint azt már említettük, a készülékről lemaradt a hátlapi kamera, így a fényképezési étvágyunkat csak az előlapi kamerával csillapíthatjuk. A képernyőt körbeölelő káva bal oldalán egy fixfókuszos objektív található, mellyel 1,2 megapixeles, azaz 1280 x 960 képpontos felbontású képeket és 1280 x 720 pixeles felbontású videókat készíthetünk. Értelemszerűen egy webkamerával van dolgunk, amely elsősorban videócsevegési célokat szolgál, ám egyetlen képalkotó eszközként megnéztük, mit tud a gyakorlatban. A sokkolóan alacsony felbontású fotók gyatra minőségére a beállítások sem jelentenek gyógyírt, a felbontáson és a minőségen kívül ugyanis mindössze a fehéregyensúly kalibrálására van lehetőség. Sok szót nem is vesztegetnénk a fényképek minőségének sárba döngölésére, beszéljenek helyettünk a képek. Bár nem gondoltuk, hogy ez lehetséges, de a táblagéppel rögzített videók minősége még a fotókét is alulmúlja; erről árulkodik a tesztfelvétel is.

Archos 80 G9 Turbo
[+]

Értékelés: Archos 80 G9 Turbo
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

A lefejthetetlen hátlap alatt egy lítium-polimer akkumulátor található, melynek kapacitásáról nincsenek hivatalos információnk. Tapasztalataink alapján masszív használattal körülbelül egy napot bír ki a gép; az időszak természetesen meghosszabbítható visszafogott terhelés mellett. A hivatalos adatok alapján egy feltöltéssel 36 órányi zenelejátszásra, 7 órányi videózásra és 10 órányi internetezésre képes a táblagép.

Fura egy szerzet az Archos 80 G9 Turbo, a gép használata körülbelül ugyanazt a kettős érzést váltotta ki, mint a G9 család többi tagja. Egyrészt egy korrekt hardverrel szerelt masinával állunk szemben, melyen az Android rendszer lehető legfrissebb verziója fut; utóbbiról egyébként több nagyobb gyártó is példát vehetne. A szokásos aljzatok mellett egy USB-hosztot és egy miniHDMI-csatlakozót is kapunk, melyekért szintén jár a piros pont, továbbá a külső hangszóró is egészen korrekt. Ezek mellett ráadásul olcsónak is számít a piacon a maga körülbelül 90 ezer forintos árával, ennyiért nem nagyon találunk hasonló kvalitásokkal rendelkező táblagépet. A másik oldalról viszont arcpirító hiányosságokkal és mérnöki bakikkal futhatunk össze, melyeket egykönnyen nem fogad be az ember gyomra. A gyenge formaterv és a gagyi összeszerelési minőség sokakat elrettenthet a vásárlástól (ahogy Bog fogalmazott: ha vendégek jönnek, elpakolom), ám ez természetesen szubjektív. Abban viszont valószínűleg mindenki egyet fog érteni velünk, hogy nem menő, ha a hátlapot megnyomva a kijelző elszíneződik az adott ponton. És akármennyire is ciki tablettel fotózni, igenis hiányzik a hátlapi kamera, főleg, hogy az előlapi fényképező teljesítménye siralmas. Egy szó, mint száz, a táblagép jó vétel lehet, ha nem számít a külső és a kamera hiánya, ár-érték arányban ugyanis jól teljesít az Archos újdonsága.

Archos 80 G9 Turbo

dr. Kind

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Archos 80 G9 Turbo
 Archos 80 G9 Turbo Általános
Technológia WiFi-only
Méret 226 mm x 155 mm x 11,7 milliméter (Flash háttértárral)
226 x 155 x 14,7 milliméter (merevlemezzel)
Tömeg 465 gramm (Flash háttértárral)
599 gramm (merevlemezzel)
Színvariációk grafitszürke
Kijelző
Kijelző átlója 8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 768 pixel
Kijelző típusa Kapacitív MVA-TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma nincs adat
Hardver
Processzor órajele 1,5 GHz (kétmagos)
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM / ROM 1 GB dual channel LP-DDR2 RAM / 16 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR és A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3D Bowling, Asphalt 6 HD, Spider Man HD, Virtual Horse HD
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Connect, Remote Control, Photo Frame, Picsel Smart Office, Media Server, System monitor, Video, Music
Multimédia
Fő kamera 1,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor lítium-polimer
Készenléti idő 10 óra WiFi-n keresztüli netezés, 7 óra videólejátszás, 36 óra zenehallgatás
Egyebek
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres kimenet, miniHDMI-aljzat, USB-hoszt aljzat

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés