Edzés
Azzal kell kezdenem, hogy pillanatnyilag nem tudok futni. Vagyis tudok, csak be van gyulladva mindkét térdem, szóval úgymond nem esik jól. Viszont tudok edzeni, sétálni, meg a futópadon is életben maradok, ezeket mind próbáltam az Amazfit Cheetahval úgy, hogy a másik csuklómon egy Galaxy Watch4 Classic is működött. A legfontosabb megállapításom, hogy a Cheetah simán mér olyan jól, mint a Samsung, adott esetben még pontosabb is (a LifeFitness futópad is mér pulzust, az Amazfit eredményei egy fokkal közelebb álltak ehhez). A két óra az adataim és a pulzusom, valamint a választott edzéstípus alapján nagyon hasonlóan mérte az elégetett kalóriák számát is, kültéren pedig 10 méternyi eltérés volt az általuk számolt megtett távolságban egy 3 kilométeres séta során, ami konkrétan abból adódott, hogy a kétcsatornás GPS-t használó Cheetah hamarabb kapott pontos pozíciót. Utólag visszanézve a rajzolt útvonalat azt kell mondjam, hogy kifejezetten pontos.
Ha kültéri edzést választunk, akkor érdemes megvárni a pozíciószerzést, amit AGPS is segít, tényleg nem kell neki több, mint 10-12 másodperc. Ilyenkor arra is van lehetőségünk, hogy ha a környék térképét áttöltöttük a masinára, akkor szépen mutatja is, hogy merre járunk, megadhatunk fontos pontokat, amelyekhez visszavezet, kérhetjük, hogy edzés alatt a kijelző ne kapcsoljon ki. A funkciók között megjelent a Zepp edző is, amely egyrészt csinál nekünk edzéstervet a korábbi aktivitásaink és céljaink alapján, másrészt van a szoftverben valami AI chat is, ha tanácsokat akarunk kérni, de ez havi 1000 forintba kerül. A kültéri edzéseink térképeit lehet GPX-ben exportálni, vagy el is menthetjük, ha legközelebb is pont erre szeretnénk futni. A teljes statisztikából csinálhatunk egy nagy képet és azt megoszthatjuk ismerőseinkkel, plusz nyilván maga a statisztika is elég részletes VO2 Max értékkel, edzési utáni pulzusméréssel és a hatékonysággal kapcsolatos információkkal. Javasol regenerálódási időt, megmutatja, hogy mely izomcsoportokat dolgoztattuk meg.
Persze ebben az órában is van konkrétan 156 féle edzéstípus, szerencsére ezeket nem kell állandóan végiggörgetni, hanem van egy alaplista, a továbbiak pedig kategorizálva vannak és így könnyebben választhatunk olyanokat, amelyeket szeretnénk a listában látni. Csak táncból 16 típus van, de azért jobbára mindegy, hogy melyiket választjuk: pulzus, mozgásintenzitás és a saját adataink alapján számol a rendszer statisztikai adatokat, szóval simán lehetett volna mind a 16 csak simán tánc. Általános egészségkövetési megoldásként is oké, EKG nincs, de 24 órás pulzusmérés, véroxigén-szint és stresszmérés van, az alváskövetés is kellően részletes, ilyenkor a légzést is figyeli.
Összegezzünk. Technikai értelemben a cucc jó. Pontosak a szenzorok (a pulzusmérés, a giroszenzor, a mozgásfigyelés, a GPS), jól számol és mér és kalkulál az algoritmus, sokoldalú a statisztika, van térképes segítség, a Zepp OS jól testreszabható és számos aprósággal bővíthető, a hardver kellően erős, hogy a felület reszponzív legyen, a kijelző korrekt, a belső tárhely (2,3 GB szabadon) a zenei és térképes bigyókra elég. Szépen alakul a telefonos alkalmazás is, nincsenek nyelvi problémák, jól néz ki az üzemidő, tehát mondhatjuk, hogy a Cheetah mellett rengeteg pozitívumot fel lehet sorolni. De azért vannak olyan aspektusok, amelyek miatt mégsem lesz ez mindenki sportórája. Egyrészt a kialakítás és az anyaghasználat elég olcsó hatást kelt — de még mindig inkább jobb az a design, ami ezt nem palástolni próbálja, hanem esetünkben kicsit még rá is játszik, de ez nem egy kifejezetten elegáns óra. Akik nem csak sporthoz, hanem kicsit üzletibb ruhatárhoz keresnek kiegészítőt, ők nyilván másfelé nézelődnek, esetleg a Pro kivitel felé mozdulnak. A platform zártsága is lehet visszatartó erő: nincs mobilfizetés, nincs SIM, viszont a Zepp fiók összeköthető pár ismertebb platformmal (Google Fit, Strava, Relive, Alexa, Adidas Running és Komoot), de messze nem annyira komplex az edzéskövetés, mint egy Garmin esetén. Van, akinél a szabványos vezeték nélküli tölthetőség hiánya is számíthat, esetleg az EKG-t is örömmel fogadta volna. Szóval nem való ez mindenkinek. De 80 ezer forintért bőven tud annyit, hogy a rendszertelen és esetlegesen történő futkározásokon túllépő közönség is szerethesse, túrázni is el lehet vinni, a konditeremben sem okozott csalódást, ha egy jó árfekvésű sportóra kell, ami pontosan méri az adatokat és nem kell naponta tölteni, illetve nem kihívás a kezelése és amúgy a jellemző okosórás funkciókat is megoldja (főleg az értesítések kezelését), akkor a Cheetah egyáltalán nem rossz vétel.
A tesztkészüléket az mStore.hu biztosította, köszönjük. Itt lehet megvenni.