Bevezető
Amazfit (ha nem is ezen a néven) azóta létezik, amióta a Xiaomi Band. Az Amazfit mögött álló Huami gyártotta a Xiaomi számára a karpereceket, volt egy kis összeveszés a Band 5-6 táján, de kibékültek, viszont közben annyi tapasztalatot szedtek fel magukra a Huaminál, hogy Amazfit néven kiléptek maguk is a nemzetközi porondra. És azóta is nevelgetik a márkát, Balance, Active és T-Rex néven futnak a szériáik, amelyekre általában az a jellemző, hogy kedvező ár mellett ígérnek meglepően sokat — és teljesítenek ennél valamivel kevesebbet.
Zafírkristály védi a Premium változat kijelzőjét [+]
Az eddigi Amazfit óráknál ugyanis a vonzó árfekvés kompromisszumokat is követelt. Nem csak funkcionalitásban (fizetés, eSIM, GPS, offline térképek, furán fordított, toldozott-foldozott alkalmazás), hanem sajnos pontosságban is: az Amazfit órák PPG szenzorának mintavételezési frekvenciája és pontossága elmaradt a komolyabb sportórák szintjétől. Nem véletlen, hogy például a Balance bemutatóján főleg a futásra hegyezték ki a dolgot: ott a pulzusszám nem ugrál, az útvonalkövetést algoritmusokkal lehet pontosítani, ezek kívül pedig inkább az üzemidőre és a Zepp rendszer fejlődésére tették a hangsúlyt.
De most megjött végre hozzánk is az Active 2. Méghozzá a Premium verzió, amely valamivel drágább, de csak három dologban tud többet: van benne NFC, zafírkristály védelmet kapott a számlap és bőrszíj jár hozzá gyárilag. Minden másban ugyanaz, mint az olcsóbb modell, ami 40 ezer forintos áron kapható, ez a drágább verzió viszont már 60 lepedőt ér. Már akinek, mert itthon az órás fizetés csak szőrmentén működik, mert nem a Google Pay szolgáltatásait használja, hanem a saját Zepp Pay hivatott ezt kiszolgálni, itthon pedig ezt csak a K&H támogatja, valamint a Curve. A Revolut kártyát nem akarta elfogadni.
A nagy kérdés nyilván az volt, hogy az Active 2 tud-e pontosabb lenni, mint a gyártó korábbi modelljei, milyen az alkalmazás, a magyar fordítás, a lokalizáció, kapott-e új funkciókat és mennyiben változott az üzemidő.
Kialakítás
Kis, négyzetes dobozban jött a termék, az órán kívül leírás, mágneses töltőpad és egy extra szíj is van benne, ez utóbbi a Premium verzió kiváltsága. Kábel viszont nincs, a Type-C csatlakozós töltőhöz ezt nekünk kell biztosítani. A kerek óratest kifejezetten mutatós, mert egyrészt normális mérete van, másrészt remekül össze van rakva. És nem is túl nagy, hiszen az 1,32 inches átmérőjű kijelzőt csak vékony káva szegélyezi, így aztán 44 mm alatt marad a teljes átmérő. A vastagság is oké, 9,9 mm-ről beszélt a termékoldal, de hozzáteszi, hogy az alsó szenzorpúp nélkül — de az sem vastagít sokat. Körülbelül 30 grammot nyom az óra a mérlegen a szíjak nélkül, vagyis szinte nem is veszi észre az ember, hogy hordja. Azt már inkább, ha nem, mert hamar elkezd hiányozni.
Egy töltőpad (kábel nélkül) és egy bónusz szíj [+]
A kijelző természetesen AMOLED, 466 x 466 pixeles felbontása ezen a méreten 353 ppi-t jelent, ami miatt kifejezetten jó a kép, elég a fénysűrűség is, kültéren is látható marad. Főleg mert van benne szenzor, ami automatikusan állítja a fényerőt. A rozsdamentes acél tokozás jobb oldalán két gombunk van (paraméterezhetőek), alul pedig a BioTracker 6.0-s PPG szenzor ücsörög, ami a gyártó szerint jóval pontosabb, mint a korábbi megoldások. Az óratestbe 270 mAh-s akkumulátor fért, ez elvileg átlagos használat mellett 10 napig bírja, amit abszolút meg tudok erősíteni, a töltési idő pedig 2 órányi, ez szintén egybevág a tapasztalataimmal.
A prémium verzióhoz járó fekete bőrszíj is nagyon korrekt darab, de sportoláshoz a mellékelt narancssárga talán jobban passzol. Megvan az 5ATM védelem és a drágább verziónál a kijelzőt védő zafírüveg is. Az egész óra nagyon minőségi benyomást kelt, miközben nem hivalkodó, a 700 féle számlap között pedig tuti találunk olyat, ami illeszkedik a stílusunkhoz és hangulatunkhoz, szóval külsőre kifejezetten megnyerő az Active 2, a nagy kérdés inkább az volt, hogy mennyire működik jól a mindennapok során.
Menü és funkciók
Az óra kezelése nem okoz meglepetést, valahogy mostanra már eléggé bevett dolog lett, hogy fentről jönnek le a gyorskapcsolók (sorrendjük változtatható), lentről az értesítések, jobbra-balra haladva pedig widgetek/funkciók között haladhatunk, amelyek szintén egyedileg állíthatók. A jobb felső gombbal a menübe ugrunk, alapesetben pedig az edzések közé haladhatunk az alsó billentyűvel, de a gombok rövid és hosszú megnyomásához is allokálható más funkció. Maga a menü lehet ömlesztett-ikonos, mint amilyen egy Apple Watch-nál is adódik, vagy listás-görgetős, ahol a menüpontok neveit is láthatjuk. Magyarul is, mert egész jó lett a fordítás, kevés ostobaság adódik, azok is általában valami eldugott menübugyorból bukkanak fel.
Hirdetés
Az Active 2 iszonyú sok menüpontot kínál, hosszan lehet pörgetni a listát, szóval nem mennék végig olyasmiken, mint az időjárás, a stressz, az iránytű, vagy a menstruációs előzmények (olyanom nincs is), inkább a fontos és extra alkalmazásokra szorítkoznánk. Edzésből van 164 féle, ezekről később, ahogyan a kapcsolódó egészségügyi okosságokra is a következő oldalon térnék ki. De például az értesítéskezelés fontos aspektus. Ez egész jó, de pár dologgal érdemes tisztában lenni: nem mindig van meg a perfekt szinkron a telefon és az óra között. Vagyis vannak értesítések, amik korrekt módon eltűnnek, ha azokat a telefonon már megnéztük (emailek), meg vannak olyanok, amik sajnos ott maradnak az órán akkor is, ha már a mobilon nem látszanak (például a Dreame app). Van egy csomó olyan eset, amikor kapok az órára valamit, ami a telefonon nem is jön meg (Smartthings app a mobilon sosem értesít, a Google szintén nem, az órán mégis megjelent), szóval a telefonos alkalmazásban érdemes egy komoly gyomlálással kezdeni a használatot, hogy tényleg csak azok rezgessék meg a csuklóm, amik fontosak.
Az értesítésekre nem mindig lehet válaszolni, de például a Messengernél lehet reagálni az üzenetekre, meg vannak gyorsválasz sablonok is. Sőt, elvileg a Zepp Assistant (mert ilyen is van) választ ír helyettünk a parancsaink alapján, de ez magyarul nem működik, angolul meg sokszor hülye. Azt kértem, hogy írjon vissza egy smiley-t (“send back a smiley”), felfogta, odarajzolta, aztán megkérdezte, hogy elküldje-e. Mondtam, hogy “yes”, aztán nem történt semmi. De utána megkértem a Danit, hogy hívjon meg teniszezni, ő pedig túlteljesítette a feladatot, mert azt is megkérdezte, hogy megiszunk-e valamit utána és hogy hívja-e meg Christ is, ezt pedig az AI az órán majdnem tökéletesen összefoglalta, berakta a naptárba a teniszt és érdeklődött, hogy mit válaszoljunk. Viszont lehet gépelni a kis virtuális gombsoron, vagy diktálni is, ez ráadásul simán tud magyarul. A leveleknek nem csak a témája és a feladója jön meg, hanem az első néhány sor is látszik. Képeket nem jelenít meg, de emojikat igen.
Érdekes funkciókból van egy csomó. Például a tagsági kártyák. Ez nem bonyolult, de hasznos, a telefonos alkalmazás kamerájával egy ilyen kártya vonalkódját be tudjuk olvasni és utána ez megjeleníthető az órán. Tescós klubkártyával próbáltam, simán működött. Van diktafon az órában, a felvételeket át lehet rántani a telefonra, onnan pedig tovább lehet osztani bárhová. Csendes környezetben egész jó a minősége. Fontos a térkép alkalmazás is, ehhez előbb át kell tölteni egy maximum 200 x 240 kilométer méretű térképrészletet a telefonról az órára, utána az órán láthatjuk a helyzetünket, de navigációs opciók nincsenek, keresni nem lehet, útvonalakat nem tervez. Alapból. De az alkalmazásáruházban van alternatív opció, a Navigáció Wear letöltése után a telefonon indított navigálás utasításai megjelennek az órán is.
A Zepp alkalmazás egyébként nagyon nagy mennyiségű funkcionalitást kínál, már-már túlzás is. Igyekeztek ezeket valamennyire logikusan csoportosítani a tervezők, vagyis alul van négy fül, de például a kezdőlapon felül is van négy opció (áttekintés, készenlét, alvás és erőfeszítés). Alul a második fül az edzéseké, a harmadikon jelentkezik be a Zepp Aura, ami egy relaxációs csomag, főleg alvás előtti zenéket kínál és alvási tanácsokat osztogat pénzért, mert havidíjas. Az utolsó fülön vannak az órával kapcsolatos beállítások, na itt el lehet tökörészni némi időt. Kapásból van végtelen számlap. Fizetős is, meg “szabad”, mert az ingyenest nem sikerült rendesen fordítani. Sajnos a számlapok nem interaktívak, hiába vannak rajtuk mindenféle adatok, ezekre kattintva nem történik semmi. Van Zepp alkalmazásáruház is rengeteg extra szoftverrel, vannak kis játékok, edzéssel, fitnesszel, stresszel, alvással kapcsolatos appok, egyéb izék (holdnaptár, minivonalzó, gyerekmagasság-monitorozó, napelem-teljesítmény kalkulátor, AI Chat… abszolút kreténségtől az egész hasznosig), bőven lehet mazsolázni. Szintén az app ezen részén tudjuk beállítani a Zepp Pay mobilfizetést, ami itthon kizárólag K&H kártyákkal megy, vagy Curve-vel.
Fitnesz, egészség
Azt mondja az Amazfit, hogy az óra alján levő PPG szenzort cserélték, illetve az algoritmuson is csavartak. Számomra ez volt a legérdekesebb része a történetnek, mert a pontosság és a mintavételezési frekvencia megfelelő sűrűsége nem volt tökéletes korábban, vagyis nagyon érdekelt, hogy mit tud kínálni az új megoldás. Referenciaként most is egy Galaxy Watch 7 Ultrát és egy edzőtermi LifeFitness futópadot használtam, vagyis volt némi beltéri futás, súlyzógépes edzés, séta és a labdarúgás is a programban. Ja, meg bringáztam is. Futni amúgy utálok, az Bone terepe — szó szerint.
Egy könnyed bringázással kezdtem, 4,11 kilométert mért a Samsung, 4,16-ot az Amazfit, ez 50 méternyi eltérés, szintemelkedésben 78 és 82 métert jeleztek az órák, 120 és 123 volt az átlagos pulzusszám, az Amazfit viszont nem számolt elégetett kalóriát. Az edzőtermi súlyzógépes gyakorlat már izgalmasabb volt (mármint nem nekem, hanem az órák számára), mert ilyenkor gyorsan változik a pulzus. Az Amazfit átlagban hozta azt, amit a Samsung is mért, de pillanatnyi értékek kapcsán még mindig lassabban vette észre, amikor tényleg megerőltettem magam, már javában pihentem két széria között, amikor még mindig felfelé ment a pulzusom szerinte. Összességében viszont az eredmény stimmel, a maximális pulzusszám megegyezett az elégetett 495 kalóra a Samsung által mért 485-höz képest bőven hibahatáron belül volt. Az Amazfitnél lehet a gyakorlatokat szétválasztani, de sokra nem megyünk vele, ráadásul egy Garmin például felismeri a konditermi gyakorlatok fajtáját is és jelzi a megmozgatott izomcsoportokat, ezt elvileg az Amazfit is tudná, de a gyakorlatban nem jött neki össze.
A foci volt a legjobb próbatétel, itt amúgy az Amazfit többet tud, mint a Samsung, mert ez az óra úgy gondolja, hogy kültéren fogok játszani, szóval bekapcsolja a GPS-t is, aminek az az eredménye, hogy a meccs után kvázi van egy hőtérképem arról, hogy hol álldogáltam a legtöbbet. Az Amazfit sebességet is próbál mérni, de a maximális 14,17 km/h-s tempónál rövidebb időkre még képes vagyok gyorsabb futásra, szóval ez nem túl pontos, ugyanakkor a pulzust pont ugyanúgy mérte, mint a Samsung, az Amazfit szerint 153-186 közötti volt a tartomány, a koreai óra szerint 154-184 között mozgott. Mindkét kütyü valamivel több mint 1000 kalória elégetéséről számolt be szűk másfél óra alatt. A vicces inkább az, hogy az Amazfit egy skálán értékeli is az edzésmunkát, a súlyzógépezésre egy jóindulatú kettest adott, a focira pedig egy kerek ötöst azzal a megjegyzéssel, hogy “túlzott”. Pedig nekem marhára jól esett.
Vagyis az a helyzet, hogy az Active 2 aktivitáskövetési része határozottan fejlődött. Nem éri el egy Garmin színvonalát — de árban aztán pláne nem, az ilyen hobbisták számára, mint amilyen én is vagyok bőven elég statisztikai adatot ad ahhoz, hogy akár a saját fejlődésem is kövessem és tudjon motiválni. A napi lépésszám kapcsán a Samsung 5-6%-kal nagyvonalúbb, de ott sincs szignifikáns eltérés. A kültéri mozgásoknál (séta, futás, bringa) lehet navigációt is kérni. Például egy korábbi edzésünk útvonalát át tudjuk küldeni az órára és akkor azon térképes nézettel együtt végigvezet úgy, hogy igény szerint kérhető a fordulóknál hangos jelzés, vagy csak akkor, ha az általálunk beállított értékkel eltértünk az útvonaltól. Az edzésadatok GPX-be exportálhatók, meg csinálhatunk menő, fotós-vízjeles megosztási képet is az egészről.
Mindezeken felül van Zepp edzőnk is, de az egyelőre még nem dolgozik össze az Active 2-vel. Ettől még vezet statisztikát és noszogat, hogy álljunk fel, mozogjunk, megdicsér, hogy ha összejött a napi előirányzat. Lehet 3rd party alkalmazásokkal is összekapcsolni a dolgainkat: Google Fit, Health Connect, Strava, Relive, adidas Running, Komoot és TrainingPeaks szerepelnek a listán. Van családi megosztás is, ha például a barátnőnk is Amazfittel sportol. Ha a pontosabb adatok miatt például szeretnénk egy Bluetooth mellkaspántot az órához kötni, akkor az sem akadály, ezt magán az órán kell intézni.
Egyebek, üzemidő
Az alvási adatok elemzése az Amazfit egyik specialitása — legalábbis erre tartják a havidíjas Zepp Aurát. Ha olyanunk nincs, akkor is kapunk statisztikát, de az kusza, nehezebb kinyerni az adott napra vonatkozó adatokat. Viszont tökre egybevág azzal, amit a Samsung is mér, ugyanakkor volt REM-fázis és ébrenlét, amikor úgy aludtam, hogy mindkét karomon volt óra, akkor az Amazfit 63, a Samsung 64 pontot adott az alvásminőségemre. Stimmelt a légzésszám is, a pulzus is. Elvileg az alvási apnoe kockázatát is kijelzi, amit a Samsung csak pont a napokban kapott meg funkcióként, a koreai óra viszont detektál horkolást is.
Az Active 2-ben van hangszóró és mikrofon is, Bluetooth kapcsolaton keresztül a telefonhívások is megoldhatók. Sajnos ebben amúgy nem jeleskedik, főleg a mikrofon gyenge (halkan hallanak a másik oldalon), de a hangszóró is elég satnya, ez inkább csak végszükség esetén használható opció. Az üzemidő kapcsán viszont joggal lehetünk elégedettek, nálam simán megvolt a 10 nap úgy, hogy folyamatos pulzusmérés (1 percenként) és véroxigénszint mérés is be volt kapcsolva a megfelelő riasztásokkal. Viszont az always-on kijelzést levettem, ami nem csak azért volt hasznos, mert kitolja az üzemidőt, hanem azért is, mert így észleltem, hogy a csuklómozdulatos felébresztés nem okvetlenül működik tökéletes hatékonysággal.
Viszont minden apró-cseprő botlása mellett az Amazfit Active 2 szerintem ennyi pénzért egy rohadt jó kis óra. Akinek nem kell bőrszíj, zafírkristály védelem a kijelzőre és NFC-s fizetés, az kifejezetten jól jár az alapmodellel is, ennyi pénzért rendkívül sokat tud, most már megfelelően pontos is, jól néz ki, hosszú az üzemidő, korrekt a kapcsolódó alkalmazás és iszonyúan sokféleképpen személyre szabható nem csak óralapokkal és sok-sok beállítással (a DND például szinkornban van a telefonnal, ami egy nagy plusz), hanem egy csomó tényleg hasznos (navigáció) alkalmazással, amit könnyedén le lehet tölteni az órára. Együttműködik külsős szenzorokkal és harmadik feles szoftverekkel is, lehet exportálni az útvonalat GPX-ben, sok-sok adatot közöl az edzéseinkről (amelyek jobbára elég pontosak), általában logikus a menürendszer, 95%-ban pontos a magyar fordítás is. Van egy-két olyan opció, amihez kicsit túrni kell vagy az órában, vagy a telefonos alkalmazásban, de ha egyszer megvan a megoldás, akkor onnantól már egyértelmű, akit pedig zavar, hogy a rendszer tukmálja a Zepp Aura nevű havidíjas szolgáltatást, az az egész fület eltüntheti a felületről. A mobilfizetés korlátozott mivolta nem okvetlenül az Amazfit hibája, a Zepp Pay elterjedésének inkább a banki rugalmatlanság az oka, no meg az, hogy előbb mozdulnak a bankok a Google és az Apple (esetleg a Samsung) irányába sima elterjedtség okán. Nekem alapból kicsit sok volt az izélgetés (álljál fel, mozogjál, igyál, jól van, elérted, nem érted el, aludjál már, mit nézed a kijelzőt), de ezek mind kapcsolgathatóak. Egy órácskát érdemes elszöszölni az első használat során, hogy az ember a saját ízlésének megfeleően kapcsolgassa az értesítéseket és a riasztásokat, utána az Active 2 csak teszi a dolgát, hetente egyszer pedig bőven elég töltőre tenni. Miután a sima változat alig tud kevesebbet (NFC), viszont tök hivatalos helyről 40 lepedő körül beszerezhető, ezért különösebb szívbaj nélkül dobok rá egy plecsnit:
![]() |
Amazfit Active 2 |
Bog
A tesztkészüléket a gyártó nemzetközi ügynöksége küldte el a számunkra. Köszönjük. A hivatalos partnereknél kapható: Euronics, MediaMarkt, Alza és Mstore.