Alcatel TKEE MINI - gyerek kezébe való?

Gyerekeknek kínál táblagépet az Alcatel a Kurio nevű szoftverfejlesztővel közösen. Az ötlet jó, de az ezen az árszinten nem lehet csodát tenni.

Hardver, Kurio

Mivel 25 lepedőért kínálják a masinát (és ebben benne van a bumszli tok, valamint a Kurio szoftveres felületének licensze is), ezért nem túl nagy meglepetés, hogy a hardver jóindulattal is alsópolcos, de inkább olyan, mintha a polc alól kotorták volna ki. A négymagos MediaTek MT8167D egy őskori chipset, 1,3 GHz-es magokkal, PowerVR GE8300-as GPU-val. És melléraktak 1,5 GB RAM-ot, hát ennek meg mi értelme volt, komolyan azon a fél gigabájton múlik a nyereség? Mert a vesződség viszont igen, múlik rajta, 2 GB is körülbelül a minimum, ami elvárható, de ez a másfél, ez annyira skót dolog. A 16 GB belső tárhely sem acélos, de egyrészt bővíthető, másrészt pedig ezekkel a relatív primitív appokkal nem fog gyorsan megtelni, komolyabb játék amúgy sem fut el rajta.

[+]

Fentieknek megfelelően a TKEE MINI iszonyú vontatott ügymenetet képvisel (Geekbench eredmény fent). Nem mondom, hogy gyötrelmes, mert ha leszűkítjük a használatot valóban gyermek üzemmódra, akkor el lehet rajta létezni, ezek az egyszerű játékok, a fényképezőgép, a YT Kids, a galéria, de még hellyel-közzel a böngésző is eldöcög, bár a szélsebestől igen messze van. Amíg a gyermek felületen vagyunk, addig igazából, ha komótosan is, de megtörténnek az elvárt dolgok. De türelmetlen kölykök számára a dolog meglehetősen ellenjavallt.

[+]

Az eddig nálam járt (nem volt sok) gyerektabletnél általában az volt a módi, hogy alapesetben volt egy klasszikus Android és be lehetett lépni a kifejezetten a gyerekek számára készült felületre, ahonnan csak jelszó megadása után volt kiút. Itt konkrétan nincs is más felület, csak a Kurio által fejlesztett UI, amiből csak célzottan lehet kiugrani egy-egy, hagyományosabb interfészre, mint amilyen a beállítások listája, vagy a Play Áruház, de úgy amúgy attól a pillanattól kezdve, hogy a gyermek módra rákattintunk, rögtön bezárjuk magunkat a Kurio szirupos világába. Ez mondjuk nem okvetlenül baj, hiszen a tablet normál felhasználásra aligha alkalmas, ez a cucc nem akar egy kettős felhasználású eszközzé avanzsálni, hogy aztán apa-fia harc bontakozzon ki a birtoklásáért, meg hát amúgy is szénné paraméterezhetjük, hogy a gyermek mikor, mit és mennyi ideig nyomkodhat, ha ezeket kimeríti, akkor a termék maximum ajtótámasznak lesz jó addig, amíg újra meg nem nyílik az időablak.

[+]

A Kurio felülete baromi egyszerű. Ikonok sorakoznak egymás mellett, gyárilag mindenféle játékok (illetve azok letöltési linkjei), fent van a YT Kids, alul pedig öt extra ikon látszik. Az első a böngésző, ami nem a Chrome, hanem a Kurio saját megoldása, alapértelmezésként mindent tilt, ami szerinte nem gyereknek való, ezt nyilván ki lehet kapcsolni. Aztán ott a fényképező… erről majd kicsit később, a Galéria, az avatárváltó (ez jelenik meg a bal felső sarokban), illetve van egy villanykörte, ami a szülői jelszót kéri és itt lehet aztán matatni a gyermek üzemmód korlátozásai kapcsán.

[+]

Egyrészt egyenként beállíthatjuk, hogy melyik telepített alkalmazás látszódjon a felületen. Itt kiderül, hogy amúgy a tableten fent van a Facebook Lite, van diktafon és komplett Google-csomag is. Aztán van időkorlátozás, azzal megfejelve, hogy a napi nyomkodási időmennyiség is korlátozható. A netes hozzáférés külön babrálható webszűrési korcsoporttal (a böngészőhöz), WiFi engedélyezésével, illetve külön fehérlistával, amit szintén megtekinthet a gyermek. És persze vannak jelszóbeállítások, kékfény-szűrés és közelségérzékelés gyorskapcsolók, szóval korrekt a felhozatal, a lényeg könnyen és gyorsan elérhető, ha ennél több kell, akkor ki tudunk jutni a klasszikus, Android beállításokhoz, ahol egyébként kiderül, hogy a 9-es verziószámú rendszer van a gépen.

[+]

Még arra is figyeltek, hogy ha ezen a felületen vagyunk, de nem lépünk vissza a gyermek üzemmódba, akkor ha lezár a kijelző csak jelszó megadása után tudunk újra matatni a masinával. Mivel nincs is alap Android felület, ezért a Play Áruházból való telepítés után külön kell engedélyezni a letöltött app elérhetőségét, utána indítható gyermek módból is például a Geekbench, vagy bármi egyéb, de egy kapcsolóval lehet engedélyezni, hogy az összes letöltött alkalmazás egyből megjelenjen a Kurio felületén. Ez mondjuk akkor hasznos, ha a Play Áruház amúgy nincs engedélyezve, mert akkor a csemete nem esik neki az alkalmazásboltnak izomból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés